Přečtěte si:  Pozvánka s třídenní vstupenkou na veletrh URBIS


Pozvánky na akce


Stalo se
Bez spojení není velení, a ovšem ani automatizace

Malá letní série článků o chytrých spojovacích prvcích od Murrelektronik a jejich praktickém využití

1. Decentralizovaná instalační technika jako předpoklad digitální transformace průmyslu

10.7.2023 Bez spojení není velení – to je století stará vojenská moudrost, zdůrazňující nutnost komunikace pro zdárný výsledek. V přeneseném smyslu platí i pro průmyslovou automatizaci, která se stále více zaměřuje na uplatňování moderních digitálních technologií, pro něž se ujal výraz digitální transformace. Důležitým předpokladem tohoto procesu je decentralizovaná instalační technika.

Murrelektronik – specialista na digitální propojení strojů a zařízení

Společnost Murrelektronik se již léta zaměřuje na tento významný segment průmyslové automatizace a vyvíjí pro něj všechny hardwarové produkty potřebné pro digitální transformaci (sběrnicové moduly, switche, napájecí zdroje, IO-Link, kabely a konektory). Navíc má také silné softwarové zázemí s know-how v oblasti digitálního dvojčete. Inteligentní propojení jednotlivých komponent do uceleného systému profesionálně pohání digitální transformaci kupředu.

V první ze série tří článků představíme některé důležité komponenty od tohoto výrobce podporující digitální transformaci.

Vario-X: mnohokrát oceněný automatizační systém

Budoucnost průmyslové automatizace již nepočítá s rozvaděči a se stlačeným vzduchem, nýbrž je síťově propojená, připojitelná a nákladově efektivní.

K této budoucnosti přispívá i Vario-X – flexibilní a škálovatelná automatizační platforma s maximální otevřeností a výkonem na všech úrovních a na všech rozhraních.

Vario-X je modulární a flexibilní automatizační platforma, s níž lze poprvé realizovat všechny automatizační funkce zcela podle potřeby a decentralizovaně,
tj. bez rozvaděče.

Vario-X je modulární a flexibilní automatizační platforma, s níž lze poprvé realizovat všechny automatizační funkce zcela podle potřeby a decentralizovaně, tj. bez rozvaděče.

Díky digitálnímu dvojčeti (tedy počítačovému modelu fungování daného systému) se plánování, simulace a následné sledování provozu i řízení údržby systému zcela přenáší do digitálního světa. Tento mobilní obraz skutečného zařízení 1:1 tak obsahuje všechny funkce a parametry pozdějšího systému – a to již ve fázi projektu, ještě před objednáním nebo montáží první mechanické součásti.

Napájecí komponenty společnosti Murrelektronik zajišťují optimální napájení strojů a zařízení. Nový spínaný napájecí zdroj Emparro20-Pro s vysokou účinností šetří peníze díky svým malým rozměrům, delší životnosti a vysoké dostupnosti stroje. Pomocí samostatně dostupného adaptéru IO-Link lze ke spínanému zdroji přistupovat na dálku, například nastavovat výstupní napětí, blokovat provozní prvky nebo provádět diagnostiku spínaného zdroje.

Zcela beznástrojová montáž Emparro20-Pro přes DIN lištu zajišťuje zjednodušenou instalaci. Dalším pozitivním rysem je vysoká kompaktnost spínaného zdroje, který je o více než 40 % užší než jeho předchůdce, protože tím se ušetří mnoho místa v rozvaděči.

IO-Link: jeden systém pro všechno

V posledních letech se složitost výrobních procesů neustále zvyšuje, protože se v moderních strojích a systémech shromažďuje a propojuje stále více dat. Komunikační standard IO-Link vnáší do změti kabelů a konektorů pořádek: od svorkovnic se přechází ke kompaktním IO modulům. Díky osvědčenému řešení Plug & Play je propojení v instalační technice jednoduchou záležitostí; komunikační standard zároveň vytváří maximální transparentnost od úrovně senzor-aktor až po cloud.

Plug & Play: Díky předmontovaným konektorům je instalace a zapojení senzorů a akčních členů bezchybné a provedené v nejkratším možném čase.

Společnost Murrelektronik nabízí široké portfolio IO-Link, které se neustále rozšiřuje. Celkem osm multifunkčních nadřazených portů je integrováno v modulech sběrnicových systémů "MVK Pro" a "IMPACT67 Pro" s krytím IP67 a díky konektorům M12 s L-kódováním lze realizovat velké proudy. Kromě toho lze bez problémů provozovat ethernetové protokoly PROFINET, EtherNet/IP a EtherCAT. Dokonce je možné i použití nezávislé na průmyslové sběrnici prostřednictvím OPC UA, MQTT, JSON REST API - díky již integrovanému standardizovanému rozhraní Master Interface (SMI).

Celkově toto portfolio snižuje náklady, zvyšuje produktivitu, nabízí nové možnosti servisu a údržby, minimalizuje dobu instalace a uvedení do provozu a nahrazuje složité kabelové a prostorově náročné rozvaděče.

MQ15: Konektory pro napájení u stroje

Společnost Murrelektronik nabízí snadno připojitelné konektory a propojovací kabely s téměř neomezenou nabídkou typů, barev a provedení kabelů.

Konektory se snadno instalují díky systému rychlého připojení bez použití nářadí. Jsou vhodné do náročných průmyslových podmínek, protože jsou prachotěsné a vodotěsné podle IP67. Jejich kompaktní provedení a vysoké hodnoty přenosu proudu až 16 A při trvalém zatížení a napětí 600 V AC otevírají široké možnosti použití. Jsou například předurčeny k připojení asynchronních a třífázových motorů.

Kulaté konektory M8, M12, MQ15, M23 jsou k dispozici již smontované a stejně jako ventilové konektory téměř ve všech délkách kabelů. LED diody a ochranné obvody jsou často integrované. Praktické adaptéry a T-kusy zvyšují flexibilitu.

Vodotěsné a prachotěsné konektory řady MQ15 od společnosti Murrelektronik napájejí stroje a systémy a jsou předurčeny k připojení asynchronních a třífázových motorů.

Průmyslové zpracování obrazu

Průmyslové zpracování obrazu je v mnoha odvětvích neodmyslitelnou podporou jejich efektivity. Kamery nahrazují množství senzorů a jsou základem pro maximální automatizaci procesů. Čtení čárových kódů, záznam rozměrů, kontrola kvality, sledování a identifikace dílů, monitorování výrobních linek – to jsou jen některé z oblastí použití.

Modulární řešení Plug & Play od Murrelektronik umožňují nejen rychlé a flexibilní uvedení systémů vidění do provozu. Moduly nabízejí také možnost rozsáhlé a podrobné diagnostiky a mají tak velký vliv na provozuschopnost systému.

Toto řešení má i další přínos: Díky decentralizované instalaci zařízení pro datovou komunikaci a napájení lze výrazně omezit nároky na instalaci i plánování a koncepční práce na naddimenzovaných rozvaděčích a kabelových trasách na nezbytně nutnou míru.

Inteligentní síť a její plná kontrola

Switche od Murrelektronik jsou k dispozici v rozsáhlém portfoliu. Vhodné kabely pro síťové propojení a průchodky do rozvaděče pro snadné připojení nenechávají nic náhodě. S řízenými nebo neřízenými switchi lze řídicí jednotku PLC snadno připojit k ethernetovým zařízením a k dalším switchům.

Spravovatelný switch Xelity 10 TX IP67 nabízí nové možnosti inteligentní správy dat, kterou lze provádět decentralizovaně a bez rozvaděče. Díky až deseti gigabitovým portům a vysoké robustnosti a rozmanitosti variant představuje nový standard v této oblasti produktů. Kompaktní, robustní kovové pouzdro s vysokým stupněm krytí IP67 umožňuje použití switche i v extrémně náročném průmyslovém prostředí, zatímco napájecí konektory M12 s L-kódováním zajišťují jednoduché propojení s napájecím vedením.


Řízený switch Xelity 10 TX IP67 – datově odolný switch pro každou oblast použití.

Nové gigabitové spravované switche IP20 jsou v pohybu díky gigarychlému přenosu dat a nabízejí rychlost až 1000 Mb/s na každém portu. Jsou vybaveny vestavěnou diagnostikou sítě, analýzou chyb a mechanismy redundance. Optimalizují přenos dat a nabízejí kontrolu v síti, například prostřednictvím vzdáleného přístupu.

Řešení pro instalaci Vision od společnosti Murrelektronik  (zleva doprava): Hybridní switch Xelity se stará o datovou komunikaci a napájení, Injection Box je čtyřnásobný napěťový a signálový napáječ s 24 V, Master Breakout Box distribuuje napětí a signály a NEC Class 2 Splitter je čistý napěťový a signálový distributor.

Murrelektronik

Foto © Murrelektronik

Pro více informací o dalších produktech Murrelektronik navštivte
www.murrelektronik.cz.

 Přečtěte si také:

Spínaný zdroj Emparro20 Pro s IO-Link adaptérem od Murrelektronik podporuje digitalizaci průmyslu

30.1.2023 Moderní koncepce automatizace a technologie jsou bez digitalizace nemyslitelné. Významnou podporu této koncepce nabízí spínaný zdroj Emparro20 Pro s IO-Link adaptérem od Murrelektronik, s nímž byla odborná veřejnost seznámena v lednu 2023. 


Do průmyslového pole: Decentralizace spínaných zdrojů jako trend a příležitost v automatizaci

13.6.2022 Stále více provozovatelů systémů se obrací k decentralizovaným zdrojům napájení. Koneckonců nabízejí významné výhody včetně kratších instalačních časů, komplexní diagnostiky skrze IO-Link a umožňují mnohem menší rozvaděč s nižšími nároky na chlazení. Vyšší výkon, miniaturizace a požadavky na chlazení – dosud klasický konflikt cílů v elektrotechnice, který byl vyřešen díky chytrým konceptům. 


IO-Link od společnosti Murrelektronik – společně si rozumíme!

8.3.2022 Výrobní procesy a systémy jsou stále složitější, shromažďuje se stále více dat a propojuje se do sítě. IO-Link je pro tyto procesy tím nejvhodnějším společníkem. Komunikační standard vytváří transparentnost od úrovně snímač-aktor až po cloud. 


IO-Link mastery s mnoha schopnostmi

22.2.2022 Murrelektronik rozšiřuje své portfolio výrobků IO-Link sběrnicovými moduly MVK Pro a IMPACT67 Pro s krytím IP67. Tyto robustní moduly poskytují diagnostické funkce a výstupní proud 4 A na každém portu. Jsou dostupné ve všech běžných protokolech a je možno je používat také nezávisle na sběrnici. 


Murrelektronik: Nově vstupujeme do světa Vision systémů!

7.2.2022 Systémy VISION jsou v průmyslové výrobě a logistice stále důležitější. Pokud jde o Industry 4.0, nebo IIoT, nemohou zde chybět průmyslové kamery pro zpracování obrazu. Společnost Murrelektronik nyní nabízí se svými instalačními řešeními decentralizovaná Vison řešení pro průmyslové zpracování obrazu. Se společností Murrelektronik mají výrobci strojů a systémů po svém boku výkonného partnera, pokud jde o napájení a správu signálů/dat pro inteligentní propojení kamer v průmyslových výrobních procesech nebo logistice. 


Žrouti nákladů v instalační technice   

4.10.2021 Již v rané fázi konstrukce se v elektrické instalační technice skrývají žrouti nákladů, které lze vymýtit systémově orientovanými koncepcemi a decentrální automatizační technikou. Jaké metody a koncepce lze použít k uspokojení individuálních potřeb výrobců strojů a jak lze dosáhnout větší standardizace a efektivity v elektroinstalaci, k tomu nabízí Murrelektronik různé scénáře řešení, které snižují náklady až o 30 %. 


Pozvedněte svůj business na vyšší úroveň ještě dnes

7.9.2021 Jakou získáte konkurenční výhodu díky spojení s Murrelektronik? Snížíte své náklady až o 30 procent díky řešením systémových technologií. Tlaky představované náklady a konkurencí se neustále zvyšují. Integrované automatizační systémy poskytované společností Murrelektronik vám dokážou ušetřit čas, peníze a starosti. 


 

Naše tipy

Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services