Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Nová řada robotů Stäubli s vyšším výkonem

12.6.2014 Když Stäubli představilo na veletrhu Automatica 2004 novou řadu robotů TX, požadavky kladené na výkon šestiosých robotů se zcela změnily. Nyní, přesně o deset let později, se historie opakuje při představení řady Stäubli TX2, nástupnické generace robotů, která bude posouvat laťku opět o kus výše.

Nová generace robotů řady TX2 jasně předčí předchozí úspěšnou sérii a nastavuje zcela nové standardy pro výkon průmyslových robotů. Slovy Manfreda Hübschmanna, manažera Stäubli Robotics odpovědného za vývoj: „Nová řada má lehčí konstrukci, je dynamičtější a více energeticky efektivní. Jedním z hlavních témat vývoje byla otázka bezpečnosti. V tomto ohledu se nám podařilo integrovat nejnovější technologie a umožnit tak spolupráci robotů s lidmi na zcela nové úrovni – generace robotů TX2 otevírá nové oblasti, ve kterých budou moci v budoucnu spolupracovat člověk se strojem bok po boku.“

Již na první pohled ztělesňuje design robotů motto Stäubli „Redefining Performance“, zejména díky jejich dlouhodobému systematickému vývoji se zaměřením na průkopnické inovace, překonávání dosavadních standardů a posouvání technologických hranic. Nová řada jasně odkazuje na svého předchůdce svým kompaktním designem a štíhlým profilem. Právě díky těmto vlastnostem roboty Stäubli jsou a i nadále budou volbou číslo jedna pro aplikace ve stísněných prostorech.

Výkon a efektivita na nové úrovni

Uzavřená struktura a splnění požadavků pro stupeň krytí IP65 (zápěstí pak plní dokonce IP67, je tedy vodotěsné) dělají z robotů řady TX2 ideální volbu pro použití v čistém prostředí s vysokými nároky na hygienu nebo naopak v náročných prostředích, jako třeba při integraci do stroje. Všechny šestiosé roboty řady TX2 nabízí vertikální vývod kabelů pro lepší ochranu uživatelských napojení a mohou být upevněny na podlahu, zeď nebo strop.

TX2-40: Nová generace rychlých a přesných šestiosých robotů. Tato nová řada posouvá hranice díky optimální kombinaci rychlosti, přesnosti, velikosti a pracovního dosahu.

Roboty Stäubli byly vždy známé zejména svou přesností a tato přednost je u nové řady TX2 ještě více zdůrazněna. Nové šestiosé modely dosahují velmi vysokých známek, co se týče opakovatelnosti, dynamiky a rychlosti, což je základním předpokladem pro významné zkrácení časů cyklů. Tato jedinečná výkonnost je možná díky vysoké tuhosti uzavřené mechanické konstrukce ramene a výjimečným převodovým motorům JCM®, které pochází z vlastního vývojového střediska Stäubli.


Nová generace manuálního ovládacího panelu SP2 nabízí barevnou dotykovou obrazovku. Její rozhraní bylo přizpůsobeno pro jednoduchou a intuitivní interakci s robotem.

S novou modelovou řadou TX2 opět Stäubli uvedlo na trh roboty, které posouvají hranice. Jejich výkon bude zásadní pro zvýšení produktivity a efektivity v celé řadě průmyslových odvětví, ve standardních aplikacích i v těch velmi specifických.

Michal Scholze, Stäubli

Foto: Stäubli

Více informací na www.staubli.cz

Přečtěte si také další související články z rubriky Průmyslová automatizace:

Pohon dělá rozdíly

20.6.2014 Technologie pohonu je klíčovým prvkem pro výkon průmyslového robotu. I přesto se mnoho výrobců spoléhá v tomto ohledu na standardní řešení dodávaná jinými firmami. Jedna výjimka tu však je: Stäubli dlouhodobě vyvíjí a samostatně vyrábí vlastní systém pohonu pro své šestiosé roboty, a těží tak z jedinečné přesnosti, dynamiky a dlouhodobé životnosti, které tento systém nabízí. Přinášíme další poznatky z tiskové konference Stäubli, která se konala 3. června 2014 v Mnichově v rámci veletrhu Automatica 2014 a kde společnost Stäubli představila také novou řadu robotů Stäubli TX2 a novou generaci kontroléru CS9


Ruku v ruce s robotem

18.6.2014 S novou řadou robotů TX2 a novou generací kontroléru CS9 otevírá Stäubli Robotics novou kapitolu ve spolupráci člověka se strojem. Inovace v podobě funkcí Safe Speed, Safe Stop nebo Safe Zone posunují dosavadní hranice. Nyní již nic nestojí v cestě bezpečnému a plnohodnotnému partnerství mezi člověkem a robotem. 



Robot MEISTeR úspěšně složil mistrovské zkoušky

28.2.2014 O záchranném robotu MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) od Mitsubishi Heavy Industries jsme již před více než rokem psali v článku Malí roboti do nebezpečných podmínek. Tento robot byl vyvinut pro náročné odklízecí práce v havarované jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V druhé polovině února 2014 úspěšně skončily jeho demonstrační testy a nyní již čeká na nasazení v “ostrém provozu“ při dekontaminaci a odběru vzorků. 


CombiTac nově se stupněm krytí až IP68

19.2.2014 Multi-Contact přichází s novým robustním krytem ke svému modulárnímu systému CombiTac, který poskytne ochranu až po stupeň IP68 pro všechna napojení. Nový kryt z litého hliníku a se speciálním ochranným nástřikem je odolný i vůči agresivním látkám a nepodléhá korozi. 360° krytí chrání spoje i proti elektromagnetickým vlivům. Standardně bude tento nový kryt nabízen ve čtyřech různých velikostech a na stávající pouzdro ho lze jednoduše přišroubovat. 


Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje tak radiaci.  


Další vývoj v konstrukci robotů: redukce kabeláže technologií PLC

1.7.2013 Jedním z problémů současných průmyslových robotů jsou silné kabely pro přenos energie a informací mezi tělem robota a pracovními prvky na konci robotických paží – nástroji, kamerami, čidly apod. Tyto silné kabely značně omezují manévrovací schopnost robota a mohou být i jeho zranitelnou součástí. Japonští výrobci Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI) a NCXX Inc. proto nyní přicházejí s technickým řešením, které poprvé v průmyslové praxi umožní značně zredukovat kabeláž robota pomocí technologie komunikace po silovém vedení 

 


LaserSnake2: projekt „hadího“ robota do stísněných a nebezpečných podmínek

16.4.2013 Projektový tým vedený britskou společností OC Robotics zahájil na konci března 2013 výzkumný a vývojový projekt LaserSnake2. Jeho cílem je vyvinout robot s dlouhými hadovitými končetinami pro práci ve stísněných prostorách, ve vzduchu a pod vodou. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services