Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Obráběcí stroje Planet V – užitná hodnota i zajímavý design

1.6.2015 Trendy ve strojírenství sledují nejen užitné vlastnosti strojů a zařízení, ale také jejich design. Důraz je kladen na snadnější obsluhu, menší nároky na prostor a zároveň výrazně snížené systémové náklady. K výrobě takových strojů je nutné chytře kombinovat méně nákladné sériové komponenty a individuálně navržené součásti. Zajímavou referencí takového řešení je řada obráběcích strojů Planet V od výrobce Supfina, která je vybavena systémem rozváděčů a souvisejících technologií Rittal.

Trendem strojírenství je stále větší zaměření na design, jednoduchost obsluhy a menší nároky na prostor ruku v ruce s mnohem nižšími investičními náklady.

Strojní inženýři firmy Supfina se stále více blíží k hranicím technické proveditelnosti. Cílem předního světového výrobce strojů pro superfiniš a broušení je uvádět na trh stroje, které jsou stále více kompaktní a úsporné, bez jakýchkoliv ústupků, pokud jde o přesnost, produktivitu a snadnost obsluhy. V roce 2014 toho tento výrobce obráběcích strojů dosáhl vylepšením svého a osvědčeného stroje Planet V. Díky prostorově nenáročné konstrukci lze Planet V snadno integrovat do nových či stávajících výrobních linek.

Kromě technologických inovací byl vývoj stroje zaměřen i na atraktivní design. “Chceme zdůraznit funkčnost a kvalitu našich strojů prostřednictvím promyšleného designu, a ukázat tak naše inovativní možnosti, zejména výrobu jemných, hladkých povrchů díky vysoce přesným technologiím,“ vysvětluje Thomas Härter, produktový manažer společnosti Supfina Grieshaber. A dodává: „Design je zřetelný trend ve strojírenství, který jsme pomohli utvářet od samého začátku. Ale podle posledních analýz vše závisí především na kvalitě a výkonu. Pointa je, že volba našich zákazníků vždy závisí na efektivitě nákladů na obráběcí stroj.“

Oddělená rozváděčová infrastruktura

Komponenty infrastruktury použité u Planet V obsahují standardní produkty z portfolia „Rittal – The System”. Rittal je klíčovým dodavatelem výrobců obráběcích strojů a poskytuje kompletní systémy rozváděčů, přípojnicových systémů a technologie jejich chlazení. Na rozdíl od tradiční koncepce není u Planet V elektrická výzbroj stroje (včetně řídicích systémů, servo CNC pohonů, bezpečnostních prvků a systémů chlazení) součástí vlastního obráběcího stroje, ale je umístěna odděleně ve standardních rozváděčích řady TS 8, které byly přizpůsobeny designu stroje. „Oddělená” sestava rozváděčových skříní – spojená se strojem technologickou lávkou – se skládá z pěti rozváděčů TS 8, integrovaného výměníku tepla vzduch/voda řady LCP Industry, standardního chladiče kapaliny řady TopTherm a z přípojnicového systému RiLine60.

Sestava rozváděčů s integrovaným rozvodem proudu a technologií chlazení Rittal je umístěna za vlastním obráběcím strojem.
„Oddělená” infrastruktura, která je spojena s obráběcím strojem technologickou lávkou, se skládá z pěti rozváděčů TS 8, vestavěného výměníku tepla řady LCP Industry, standardního chilleru TopTherm a přípojnicového systému RiLine60.

Integrované systémové řešení

Jedinečnou speciální vlastností tohoto konceptu je skutečnost, že celý systém kapalinového chlazení je integrován do systému rozváděčů TS 8. Díky Rittalskému „Liquid Cooling Package (LCP) Industry”, což je výměník tepla vestavěný do rámu TS 8, mohou být tepelné ztráty z rozváděčů odvedeny efektivně a bezpečně. V uzavřeném, velmi malém prostoru LCP může být dosaženo chladicího výkonu až 10 kW. Užitečný chladicí výkon závisí na teplotě uvnitř rozváděče, vstupní teplotě chladicího média a jeho objemovém průtoku výměníkem tepla. Chlazení je zajištěno cirkulací vzduchu, díky čemuž dochází k přestupu tepla do chladicího média přes teplosměnnou plochu výměníku, a poté k jeho odvodu z rozváděčů. LCP je umístěno mezi chillerem a rozváděči, na levé straně řady rozváděčů, kde jsou umístěny frekvenční měniče, a studený vzduch z LCP je tak vháněn přímo ke zdrojům největších tepelných ztrát. Výkonné radiální ventilátory LCP zajišťují ideální proudění vzduchu v celé sestavě rozváděčů. Horký vzduch je do LCP nasáván v jeho horní části napříč celou hloubkou sestavy (600 mm) a proudí skrz teplosměnnou plochu výměníku do spodní, chladné části rozváděčů. Kompletní separace vodního okruhu od elektronických komponentů v rozváděčích znamená maximální bezpečnost. Celá sestava rozváděčů včetně LCP má stupeň krytí IP55.

Aby mohlo LCP správně fungovat, je nutné jej připojit k rozvodu chladné vody a k systému nepřímého chlazení (chilleru). Zde se konstruktéři společnosti Supfina rovněž rozhodli využít systémové řešení Rittal a použili chiller řady TopTherm, který je integrovaný do skříně TS 8. Chiller se skládá ze tří modulů, z hydraulického, chladicího a elektronického, a v tomto konkrétním případě dosahuje chladicího výkonu až 16 kW. Kromě zajištění chladicího média pro chlazení rozváděčů prostřednictvím LCP Industry dodává chiller také chladicí kapalinu pro přesně specifikované chlazení vřetene stroje Planet V. Řešení s kapalinovým chlazením s pouze jedním kompresorem významně přispívá k celkovému zvýšení energetické účinnosti systému. Další výhoda spočívá ve společném odvodu tepla z rozváděčů a vřetena. Díky tomu je možné, jako alternativní řešení, odvádět veškeré vysdílené teplo do centrálního chladicího systému (věžová voda) s teplotou kapaliny 34 °C. Chiller by rovněž mohl být nahrazen výměníkem voda/voda. Tímto způsobem by mohl zákazník využít vlastní okruh procesní vody o teplotě nižší než 22 °C. Vnitřní okruh nepřichází do kontaktu s chladicí vodou zákazníka, tudíž by nehrozilo žádné riziko kontaminace nebo poškození.

Speciální vlastností tohoto konceptu obráběcího stroje je skutečnost, že veškerá technologie chlazení je vestavěna do systému rozváděčů TS 8. Zleva doprava: TopTherm chiller (chladič kapaliny), LCP Industry (výměník tepla vzduch/voda) a chlazená sestava rozváděčů TS 8.

Vodní chladicí okruh je integrované řešení, které nezatěžuje okolní vzduch ztrátovým teplem. Zejména výrobci s velkým množstvím obráběcích strojů hledají náhradu běžného chlazení vzduchem, při němž se odpadní teplo přenáší vzduchem na jiná zařízení, což může způsobit potíže s přesností výroby. „S pomocí integrovaného řešení rozváděčů, přípojnicových systémů a technologie chlazení jsme schopni sestavit komplexní řešení, u kterého jsme si jisti stoprocentní vzájemnou technickou kompatibilitou. A jako bonus máme pouze jeden kontakt pro celý systém, což snižuje naše organizační úsilí,“ vysvětluje Thomas Härter. Další ústřední otázkou pro výrobce obráběcích strojů je celosvětová dostupnost standardních komponentů. „Zejména pokud dojde k poruše chlazení, znamená to odstávku obráběcího stroje a výrobní ztráty,” zdůrazňuje expert. Celosvětová dostupnost výrobků Rittal, jakož i mezinárodní servisní síť (zejména v region Asie) jsou pro Supfina Grieshaber důležitými kritérii při volbě Rittalu.

Společnost Rittal přináší svým zákazníkům stále něco nového. Promyšlený koncept „Rittal – The System.“ poskytuje řešení v oblasti rozváděčů, rozvodů proudu, chlazení a IT infrastruktury, včetně softwaru a služeb, napříč všemi sektory průmyslu. Celosvětovou dostupnost nabízených produktů a řešení zajišťuje více jak 10 000 zaměstnanců, 11 výrobních závodů a 64 dceřiných společností.

Zbyněk Ledvinka, Product Manager, Rittal

Foto © Rittal

Více na www.rittal.cz

Přečtěte si také:

Rittal TS 8: vyrobeno již více jak deset milionů kusů

2.2.2015 V roce 1999, s mottem „nekonečné možnosti“, uvedl Rittal na trh systém rozváděčových skříní TS 8. V současné době se řadově spojitelné skříně TS 8, součást konceptu „Rittal – The System.“, staly zavedeným standardem pro řadu průmyslových odvětví po celém světě. S více než deset miliony doposud vyrobenými kusy je systém TS 8 považován za nejúspěšnější na světě. 


Výroba rozváděčů z pohledu „Industry 4.0“

1.10.2014 Které části výroby jsou vhodné pro implementaci myšlenek a koncepce Industry 4.0? A jaká odvětví mají již dnes v této oblasti výsledky? Tyto otázky budou v příštích letech stále více diskutovány. Výroba řídicích a distribučních rozváděčů, kde je dnes stále ještě velký podíl výroby unikátních kusů a ruční práce, se nemusí jevit jako ideální příklad pro Industry 4.0. Avšak standardizace, jednotná správa dat v rámci celého end-to-end procesu od návrhu až po realizaci a nově také zavedení automatizace do této výroby budou mít značný vliv i na toto odvětví. 


Vyšší tempo, nižší náklady: Firma Ripploh se při projektování rozváděčů spoléhá na Eplan a Rittal

1.9.2014 Čas a náklady jsou při výrobě řídicích a distribučních rozváděčů stěžejním tématem. Potenciál pro zlepšení se dnes nachází v celém procesu od projektování přes výrobu až po osazení rozváděčové skříně. Žádaná jsou přitom řešení, která automaticky vygenerují podrobné plány a dokumentaci, ale také rozváděčové skříně, které jsou konstruovány na bázi jednotné systémové platformy, vhodné pro různé typy aplikací a minimalizující chybovost a čas montáže. Průkopníkem v použití těchto řešení je společnost Ripploh Elektrotechnik GmbH z Ostbevernu. 


Inteligentní koncepty klimatizace pro datová centra

1.8.2014 Nezávisle na své velikosti stojí každé datové centrum před stejnou výzvou. Energie, kterou servery, paměťové systémy a síťové komponenty potřebují k provozu, se přeměňuje na teplo, které se musí odvádět. Klimatizace se tak stává jednou z klíčových technologií pro účinný provoz datových center. Pro odhalení potenciálů efektivity v datovém centru je vhodný optimalizovaný koncept klimatizace. 


Standardizace – kouzelné slovo pro bezporuchový provoz elektrických zařízení?

1.4.2014 Dojde-li k poruše během řídicího procesu, je toto zpravidla monitorováno měřicí nebo senzorovou technikou. V automatizaci to může vyvolat operaci, která poruchu odstraní nebo hlásí. Tím je tedy definován a znám stav procesu po poruše. Jestliže však dojde v řídicím rozváděči k elektrické chybě, není zpravidla automatizační technika schopna na tento stav reagovat. Dojde-li díky elektrické chybě k dalším škodám, jde většinou o časové a finanční náklady a také o delší výpadek procesu. Pro dlouhodobé zajištění a zlepšení ochrany osob a zařízení byla proto zavedena nová norma IEC 61439.  


Zařízení pro odvod ztrátového tepla z elektrických rozváděčů

3.3.2014 V tomto článku se seznámíme s nejběžnějšími principy odvodu ztrátového tepla z elektrických zařízení. Vyjmenujeme vše, co ovlivňuje výběr jednotlivých typů chladicích zařízení a jak je možné řídit vnitřní klima elektrických rozváděčů. Základní dělení způsobu chlazení elektrických rozváděčů je na pasivní a aktivní. 


Požadavky pro návrh chlazení elektrických rozváděčů

3.2.2014 V elektrickém rozváděči jsou umístěny elektrické prvky, při jejichž činnosti se část elektrické energie přemění ve ztrátové teplo. Množství ztrátového tepla závisí především na typu elektrického zařízení a jeho velikosti. Představíme-li si elektrický rozváděč jako uzavřený prostor s vnitřními zdroji tepla, umístěný v prostředí o určité teplotě, je nutné se ptát, při jakém teplotním rozdílu mezi vnitřní a vnější teplotou bude skříň rozváděče schopna odvádět veškeré teplo z rozváděče do okolí


Nový systém podstavců pro rozváděčové skříně – montáž bez použití nářadí

29.10.2013 Montáž podstavců z ocelového plechu vyžaduje určitý čas. Výrazně vyšší tempo při instalaci rozváděčových skříní nyní přináší nový systém podstavců Flex-Block vyvinutý firmou Rittal. Novinka z odolného plastu je zajímavá především díky rychlé montáži bez použití nářadí. Rozsáhlé příslušenství navíc dělá z podstavce funkční prostor. 

 


Rittal – The System: Úspory energie v datovém centru

2.9.2013 V souvislosti s úsporami energie v datovém centru se čtenáři vybaví především vícejádrové procesory, SSD disky a Blade servery. Přitom stejně efektivní, ne-li dokonce účinnější, jsou jednoduché konstrukční změny v datovém sále v podobě uzavření tzv. mezirackové uličky. Správně umístěné stěny a stropní prvky dokážou snížit zatížení chlazení o více než 10 %. Společnost Rittal přichází s promyšleným konceptem Rittal – The System, který poskytuje řešení v oblasti IT infrastruktury, včetně jejího napájení a chlazení. 


Modulární sejfy RITTAL: systémově testovaná bezpečnost

1.8.2013 Rittal jako významný dodavatel IT infrastruktury nyní nabízí vedle osvědčeného sejfu s vysokou úrovní bezpečnosti „Modulsafe Extend“ také nově navržený „Modulsafe Level B“ pro spolehlivou základní ochranu. Oba modulární sejfy představují bezpečnostní řešení ověřené nezávislými zkušebnami. V případě použití těchto sejfů není nutná časově a finančně náročná přestavba části budovy. Díky modulární koncepci lze jednotlivé prvky bez problémů instalovat i do těžko přístupných míst.

Chytré rozváděče Rittal

15.4.2013 Je jedna zásuvka stejná jako všechny ostatní? To je již minulostí, dnes obsahují inteligentní systémy silnoproudého rozvodu – Power Distribution Units (PDU) – mnoho přídavných funkcí. Aktuální modely měří, spínají a monitorují odevzdávaný výkon, na přání až na úroveň jednotlivých zásuvek. Důležité je, že se PDU přesně hodí pro požadavky uživatelů. 



Konstruování nízkonapěťových rozváděčů dle normy ČSN EN 61439

2.4.2013 V červnu minulého roku byla přepracována a nově vydána prvotní verze ČSN EN 61439-1 a ČSN EN 61439-2 z roku 2010 ve vydání 2. Přechodné období ČSN EN 60439-1 však nebylo změněno. Proto mají konstruktéři nízkonapěťových rozváděčů nejvyšší čas požadavky nové normy implementovat do svých zařízení. Výraznou podporu přitom nabízí nová verze plánovacího softwaru Power Engineering od společnosti Rittal. 


Společná řešení pro IT a průmysl

4.3.2013 Integrace IT do automatizace, která je bezpečná z hlediska výpadků, představuje výzvu, i když je infrastruktura podobná. Řešením je společný, modulární základ se standardizovanými systémy, vyhovující jak stroji a řídicímu systému, tak i počítačům a serverům. S programem „Rittal – The System.“ spojila společnost Rittal inovační výrobky z oblasti rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury do jedné systémové platformy. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services