Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Zkušební „smart grid“ v Německu

6.2.2013 Politický požadavek pro německou energetiku na rozsáhlé využívání obnovitelných zdrojů energie, jejichž výkon je v kontinentálních evropských podmínkách velmi proměnlivý, vede k intenzivnímu vývoji koncepce „smart grid“. Uplatnění této koncepce v praxi se nyní zkušebně připravuje v osmitisícovém německém městě Wachtendonk na Dolním Rýnu.

Koncepce „smart grid“ předpokládá zapojení ICT technologií do míst výroby, přenosu, rozvodu a spotřeby elektřiny s cílem měřit a předvídat spotřebu a výrobu elektrické energie v reálném čase a obě navzájem nepřetržitě slaďovat skrze zapojování nebo odpojování zdrojů. Hovoří-li se tedy někdy v souvislosti se smart grid o „obousměrném toku energie“, jedná se ve skutečnosti spíše o toky dat pro zajištění rovnováhy v síti.

Příkladem je zkušební projekt energetické společnosti Stadtwerke Krefeld AG a průmyslového výrobce Siemens. Cílem je vyzkoušet praktické fungování technologických zařízení pro smart grid ve zmíněném městě Wachtendonk, jehož 8000 obyvatel dnes získává 80 % elektřiny z fotovoltaických panelů nebo jiných obnovitelných zdrojů.

Projektu předcházela modernizace městské energetické sítě, jejíž součástí byla instalace datových kanálů, prozatím nepoužívaných, a přizpůsobení 52 z celkem 105 místních rozvoden možné instalaci zařízení pro smart grid.

Nyní se u více než stovky domácností ve Wachtendonku a na městských rozvodnách instalují „chytré“ elektroměry od Siemense. Tyto elektroměry mají schopnost „snímkování“ situace v síti a poskytování dat o spotřebě elektrické energie. Naměřené hodnoty jsou přenášeny do „chytrých“ rozvoden, sestávajících ze středonapěťových přepínačů, adaptabilních místních síťových transformátorů, systémů dálkového ovládání, síťové ochrany a přenosových systémů. Senzory spolu s datovou sítí zajistí „chytré“ počínání těchto rozvoden tak, že místní transformátory podle okamžité situace stabilizují síť na rozhraní mezi vysokým a středním napětím. Například v bezoblačných dnech mohou ukázat data z „chytrých“ elektroměrů, že v síti stoupá napětí, zatímco spotřeba je malá. Znamená to, že fotovoltaické elektrárny dodávají do sítě neúměrně mnoho energie, a „chytré“ transformátory proto pružně vyrovnají napětí v síti.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto: Siemens

Bonus: Vtip o chytrém elektroměru

Přečtěte si také další související články v naší rubrice Smart Metering:

Demonstrační projekt smart grid v New Yorku dostane nový systém řízení poptávky

9.6.2014 Demonstrační projekt systému smart grid v americkém státě New York, který je veřejně soukromým partnerstvím zaměřeným na zlepšení kvality dodávek elektřiny, dostane významnou posilu v podobě řídicího systému pro odpověď na poptávku (Demand Response Management Systém – DRMS) od společnosti Alstom. Jak bylo oznámeno odborné veřejnosti začátkem června 2014, půjde o technologii založenou na systému Alstom e-terraDRBizNet 3.0. Jejím provozovatelem bude energetická společnost ConEdison, zásobující elektřinou 3,3 mil. obyvatel ve městě New York a regionu Westchester. 


Landis+Gyr hraje klíčovou roli v projektu inteligentní sítě pro TEPCO

19.5.2014 Společnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO) a Toshiba Corporation zahájily spolupráci při realizaci inteligentních sítí v Tokiu. Společnost Toshiba dodává pro TEPCO komunikační systém pro inteligentní měření a související systém pro správu naměřených dat (MDMS), za technické zabezpečení odpovídá Landis+Gyr. Jde o nejrozsáhlejší projekt inteligentních sítí na světě. 


British Gas a Landis+Gyr uskutečnili transakci v oblasti inteligentních měřidel v objemu 600 mil. liber

14.5.2014 Do roku 2020 budou ve Velké Británii inteligentní měřidla v rámci příslušné vládní iniciativy zavedena jako standardní řešení do domácností a podniků v celé zemi. Tato měřidla nahradí stávající plynoměry a elektroměry. Průměrná britská domácnost by tak měla ušetřit více než 65 liber (65,50 GBP) ročně díky snížení spotřeby energie o 5%. Výpočet provedla společnost Oxford Economics na základě průměrného ročního vyúčtování za oba druhy energie ve výši 1310 GBP podle údajů organizace Ofgem. 


Nice Grid: první evropský demonstrační projekt solární smart grid

24.2.2014 Od ledna do března 2014 probíhají reálné testy fungování prvního evropského systému smart grid využívajícího solární energii. Jako projekt s názvem Nice Grid je tento systém instalován a testován ve francouzském městě Carros. Cílem projektu Nice Grid je prověřit v provozní praxi fungování systému smart grid pomocí moderních zařízení pro komunikaci a řízení odpovědi sítě na okamžitou poptávku 


Přeměna záplavy dat na zdroj cenných informací – software Gridstream MDMS pro velké objemy dat

14.2.2014 Po celé Evropě se začínají používat desítky milionů inteligentních měřidel. Mnoho energetických a distribučních společností tak čelí přílivu velkých objemů dat, která proudí do jejich systémů. Stovky milionů odečtů měřidel denně, společně s informacemi o kvalitě energie a stavu sítě, neustále navyšují terabajty informací, které by se měly ukládat do jediného datového skladu. Energetické společnosti proto potřebují efektivní systém 


Finsko aplikuje smart metering a připravuje smart grids

11.2.2014 Podle finské legislativy o účtování a chytrém měření z roku 2009 měly být do začátku roku 2014 instalovány chytré elektroměry v 80 % všech domácností. To je velmi vysoký podíl ve srovnání s evropským průměrem pohybujícím se kolem 22 %. V tomto případě však realita legislativu ještě předběhla: Chytré elektroměry jsou nyní instalovány v 98 % finských domácností. Ve finských podmínkách je důvodem této expanze smart meteringu nejen ekologické povědomí obyvatel, ale také snaha energetických společností co nejlépe zabezpečit dodávku elektřiny i do těch nejodlehlejších oblastí země.  


Eco Power Meter KW9M

30.1.2014 Společnost Panasonic Electric Works Europe AG představila koncem ledna 2014 české odborné veřejnosti inteligentní elektroměr KW9M, který měří s odchylkou pouhých 0,5 %. Tím se řadí k nejpřesnějším přístrojům v oblasti podružného měření (tedy dílčího měření spotřeby sloužícího zpravidla k rozúčtování). Tento elektroměr se používá pro měření střídavého nebo stejnosměrného napětí do 500 V. 


P60 Agile: chytrá krabička pro chytré sítě

9.4.2013 Začátkem dubna 2013 představila společnost Alstom Grid světové odborné veřejnosti inteligentní elektronická zařízení (IED) řady P60 Agile pro ochranu, řízení, záznamy a měření elektroenergetických systémů, umístěné do jediné „chytré krabičky“. Tato zařízení jsou určena zejména pro provozovatele distribučních sítí a průmyslové firmy při vytváření systémů „smart grid“.



Komplexní řešení Gridstream pro Turku Energia

26.1.2013 Turku Energia Sähköverkot, jedna z prvních finských distribučních společností zavádějících smart metering, se rozhodla implementovat řešení Landis+Gyr Gridstream™ v rámci svého aktuálního projektu  ...->

 


 

Naše tipy


























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services