Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Jaderná energetika ve světě: 1% přírůstek instalovaného výkonu

4.1.2013 Celkový instalovaný výkon jaderných elektráren ve světě se k počátku roku 2013 zvýšil oproti začátku předchozího roku o 3,7 tisíc MW, čili o cca 1 %. Dohromady tak činí celkem 373,7 tisíc MW a podílí se na něm celkem 435 reaktorů po celém světě. Svědčí to o tom, že navzdory politickým trendům a výkyvům má jaderná energetika stále své pevné místo ve světové výrobě elektřiny.

Na tomto globálním výsledku se podílely protichůdné události:

Z provozu byly vyvedeny elektrárny o celkovém výkonu 1811 MW ve Španělsku, Kanadě a Velké Británii. Důvody byly různé – od politických a ekonomických ve Španělsku a Kanadě až po čistě technické, jako v případě zastaralých reaktorů Magnox (oxid uhličitý jako chladivo a grafit jako moderátor) ve Velké Británii, pocházejících z let 1967 a 1972.

Tyto úbytky instalovaného výkonu byly převáženy přírůstky z nových i rekonstruovaných elektráren. Nově byly uvedeny do provozu elektrárny v Asii o celkovém výkonu 3039 MW – Shin Kori 2 a Shin Wolsong 1 v Jižní Koreji a Ningde 1v Číně. Do provozu byly po rekonstrukci uvedeny starší reaktory v Kanadě a USA, jejichž výkon činí v součtu 2439 MW.

Co bylo řečeno o celkovém instalovaném výkonu, však neplatí o výrobě elektřiny z jaderných zdrojů. Přesné statistiky zatím nejsou známy, ale lze očekávat, že v roce 2012 byl objem výroby elektřiny z jaderných elektráren významně menší než v předchozích letech, pravděpodobně jako řetězový efekt jaderné katastrofy ve Fukushimě. Svědčí o tom i skutečnost, že z celkového instalovaného výkonu jaderných elektráren v Japonsku bylo v provozu pouhých 5 %.

redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také další související články z rubriky Výroba a přenos:

Cíle EU ke klimatu a energii do roku 2030: 40% snížení skleníkových plynů, 27 % obnovitelných zdrojů

24.1.2014 Dosavadní cíle EU ke snižování skleníkových plynů do roku 2020 zahrnují známé 20% snížení emisí, 20% podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu a 20% nárůst v energetické efektivnosti. Takto stanovené cíle, které nadále zůstávají v platnosti, jsou označovány za přístup „top-down“, tedy odshora dolů. Rámcové cíle EU na další období do roku 2030, oznámené Evropskou komisí 22. ledna 2014, naproti tomu představují přístup „bottom-up“, tedy odzdola nahoru. 


Světová jaderná energetika v roce 2013: stabilní stav a perspektivy růstu

10.1.2014 Renomovaný britský odborný portál World Nuclear News zaměřený na jaderné technologie, s nímž naše redakce spolupracuje, zveřejnil začátkem roku 2014 souhrnnou analýzu událostí ve světové jaderné energetice za uplynulý rok. Jejím hlavním závěrem je, že celkový počet jaderných reaktorů dodávajících elektrickou energii do rozvodných sítí zůstává po roce nezměněný, zatímco jejich celkový instalovaný výkon zaznamenal nepatrný nárůst. Letošní rok, stejně jako rok 2013, začíná ve světě se 435 reaktory o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 375,3 GWe, čili o cca půl procenta vyšším. 


Očekávaný vývoj světové energetiky

25.10.2013 Na konferenci Trendy evropské energetiky, která proběhla 20. až 21. října 2013, představil zástupce Mezinárodní energetické agentury (IEA) obsah připravovaného přehledu „World Energy Outlook 2012“. Tento přehled shrnuje dosavadní vývoj a naznačuje další možné trendy v objemu a struktuře získávání energie ve světě. K nejzajímavějším v oblasti elektroenergetiky patří následující fakta a prognózy: 



Fukushima: Strach škodí víc než radiace

6.9.2013 Na internetových stránkách japonského ministerského předsedy a jeho kabinetu byly zveřejněn dopisy mezinárodních zdravotnických odborníků obyvatelům Japonska. Sděluje se v nich zcela otevřeně, že možné zdravotní dopady úniku radiace při havárii jaderné elektrárny Fukushima jsou zanedbatelné oproti prokazatelným zdravotním následkům stresu a stigmatizace tamních obyvatel. Největším efektem havárie totiž byla evakuace velké oblasti kolem epicentra a zákaz rybolovu a některých druhů zemědělství, což mělo vážné dopady na život tamních obyvatel. 


Malé reaktory: významný trend v jaderné energetice

17.5.2013 Vedle reaktorů 4. generace (viz článek Reaktory 4. generace: společný výzkum ČR a USA v rubrice Výroba a přenos) jsou důležitým současným trendem v rozvoji jaderné energetiky také tzv. malé reaktory. Jejich principy a vývojové směry ukázal 15. května 2013 na odborné konferenci Očekávaný vývoj odvětví energetiky Ing. Aleš John, MBA, Generální ředitel společnosti ÚJV Řež, a. s. 





IEA: Jaderná energetika musí přidat 16 GW ročně

22.4.2013 Mezinárodní energetická agentura (IEA) zveřejnila 17. dubna 2013 svoji zprávu o dosavadním vývoji a dalších doporučeních pro výrobu elektrické energie z hlediska uhlíkových emisí. Tato zpráva je určena vládám všech 26 členských zemí IEA včetně Česka, jejichž spotřeba elektřiny představuje 75 % světového objemu. 


Jaderná energetika zachraňuje milióny lidských životů

8.4.2013 Začátkem dubna 2013 byla odborné veřejnosti představena studie zpracovaná americkými vědci Jamesem Hansenem a Pushkerem Kharechou, která ukazuje, že jaderná energetika v letech 1971–2009 zachránila před smrtí cca 1,8–7,5 miliónů lidí (konzervativní versus maximalistický odhad). 



WHO: Zdravotní rizika z Fukushimy jsou minimální

6.3.2013 Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila koncem února 2013 závěry k radiačním rizikům nehody v jaderné elektrárně Fukushima v březnu 2011. Podle ní je japonské obyvatelstvo vystaveno jen malému riziku z radiace. Ve vztahu k veškerému japonskému obyvatelstvu se nepředpokládá dopad v takové míře, aby jej bylo vůbec možno objektivně vysledovat. 


Nový vysokoteplotní reaktor pro elektřinu a vodík

7.2.2013 Projekt Next Generation Nuclear Plant (NGNP), tedy jaderná elektrárna příští generace, dostal na konci ledna finanční podporu 1 mil. USD od amerického ministerstva energetiky. Jeho předmětem je vývoj vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru (HTGR). ...->

  


Nová pravidla pro prevenci katastrof v japonských jaderných elektrárnách

28.1.2013 Po jaderné katastrofě v elektrárně Fukushima zůstává 48 z 50 reaktorů v japonských jaderných elektrárnách stále mimo provoz. Nově ustanovený japonský Úřad pro jadernou regulaci (NRA) zveřejnil 21. ledna 2013 návrh nových bezpečnostních požadavků pro prevenci jaderných katastrof, které bude nutno napříště dodržet. ...->


 

 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services