Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Rozvodna pro rakouské větrné farmy

18.9.2013 Česká společnost GA Energo technik dokončila v průběhu léta výstavbu venkovní rozvodny 110/30 kV sloužící k vyvedení elektrického výkonu z větrných farem v okolí obce Andau v rakouském Burgenlandsku. Specifický projekt, jehož realizace trvala více než rok, je součástí plánu na docílení plného energetického pokrytí regionu z obnovitelných zdrojů.

GA Energo technik nezajišťovala stavbu jen montážně, ale také projekčně. V rámci realizace proběhla kompletní výstavba celkem 7 venkovních polí 110 kV včetně 3 stanovišť pro instalaci transformátorů 110/30 kV o jmenovitém výkonu 80MVA a rovněž stanoviště pro kompenzační tlumivky. Zapouzdřená rozvodna 30 kV byla umístěna do nově realizované budovy. Celkem bylo instalováno 34 polí VN rozváděčů. Z důvodu nutnosti úspory místa byly využity pro venkovní instalaci na hladině 110 kV pantografové odpojovače. Samotnou technologii zapouzdřené rozvodny 33 kV, pro kterou byl použit typ NX-plus 34 polí, dodal generální dodavatel stavby – společnost Siemens.

Součástí realizace byla také pokládka a připojení VN kabelů uvnitř areálu rozvodny a rovněž všech napájecích, signalizačních a ovládacích kabelů NN.

Provozovatelem větrných farem v regionu je největší rakouský producent elektrické energie z obnovitelných zdrojů Austrian Wind Power. V regionu Burgenlandsko se mu úspěšně daří realizovat plán na energetickou soběstačnost této oblasti, jejíž spotřeba má být plně pokryta právě z obnovitelných zdrojů.

Výstavba rozvodny u Andau však nebyla jedinou stavbou dodávanou společností GA Energo technik v rámci tohoto plánu. Společnost úspěšně realizovala v Burgenlandsku také výstavbu nové venkovní rozvodny 110/30 kV u obce Zurndorf a rozšíření stávající rozvodny u obce Parndorf o stejné napěťové hladině.

GA Energo technik, redakčně upraveno

Foto: GA Energo technik

Přečtěte si také další související články z rubriky Výroba a přenos

Palubní stejnosměrná síť ABB šetří palivo, hluk i prostor na lodi

26.6.2014 Nezávislé testy potvrdily v červnu 2014, že použití stejnosměrné rozvodné sítě ABB On Board DC Grid na lodích s diesel-elektrickým pohonem přispívá k významným úsporám paliva, hluku i lodního prostoru. Testování proběhlo na lodi Dina Star, patřící norské společnosti Myklebusthaug Management, která ji používá k zásobování ropných plošin. Tuto 94 m dlouhou loď pohánějí dvě elektrické jednotky Rolls Royce Azipull s tlačnými lodními šrouby o výkonu 2350 kW. 


Smart Grid Vendée: francouzský projekt smart grid na postupu

24.6.2014 Jak patrno z článku o projektu Nice Grid, Francie je jednou ze zemí, které intenzivně zkoušejí projekty inteligentních energetických sítí, nazývané smart grid. Dalším z nich je demonstrační projekt Smart Grid Vendée, pokrývající síť regionu Vendée s 282 municipalitami na západním pobřeží Francie. 


Decentralizovaná síťová inteligence: řešení pro systémy smart grid

26.5.2014 Společnost Siemens a provozovatel distribuční sítě v německém Baden-Württembersku Netze BW zahájili v květnu 2014 společný projekt s názvem Dezentrale Netzintelligenz (Decentralizovaná síťová inteligence). Projekt bude realizován v Baden-Württemberském regionu Niederstetten. Cílem projektu, reagujícího na německou strategii celkové změny národního energetického mixu, známé pod názvem Energiewende, je umožnit současné distribuční síti provoz s maximální autonomií 


Výstavbě polského Amazonu pomáhá náhradní přenosová trasa GA

20.5.2014 Plzeňská společnost GA Energo technik realizovala výstavbu náhradní přenosové trasy (NPT) pro polskou společnost Panattoni Europe v Bielanach Wroclawskich. Důvodem výstavby byla přeložka současného vedení 220 kV zasahujícího na pozemek pro stavbu logistického centra Amazon u Wroclawi. 


Linthal: první velkokapacitní přečerpávací elektrárna s proměnlivým výkonem

12.5.2014 Dodávkou 1,7 m vysokého a 120 tun těžkého vstupního ventilu se na začátku května 2014 přiblížila realizaci světově unikátní vysokokapacitní přečerpávací elektrárna Linthal, budovaná mezi jezery Limmern a Mutt, cca 90 km od švýcarského Curychu. Tato elektrárna, jejíž technologie byla vyvinuta a vyrobena společností Alstom, jako první svého druhu na světě umožňuje používat proměnlivou rychlost vodního proudu. 


TenneT získá nové řešení pro řízení trhu s elektřinou

25.4.2014 TenneT je prvním přeshraničním provozovatelem přenosové sítě v EU. Tento národní provozovatel nizozemské přenosové sítě je totiž zároveň jedním ze čtyř provozovatelů přenosových sítí v Německu. Od poloviny dubna 2014, kdy podepsal pětiletou smlouvu se společnostmi Alstom a Unicorn Systems, začne TenneT s výměnou svého dosavadního systému pro řízení operací na trhu s elektřinou za zcela nové řešení


Strukturální změny energetiky v Německu zvyšují emise skleníkových plynů

26.3.2014 Strukturální změny v německé energetice, označované pojmem „Energiewende“, jejichž charakteristickým rysem je odklon od jaderné energetiky, mají prozatím nečekaný důsledek: Emise skleníkových plynů v posledních letech rostou. Podle německé Spolkové agentury pro životní prostředí (UBA) bylo v roce 2013 v Německu vyprodukováno 834 miliónů tun skleníkových plynů. 


Zdvojení linky VVN Výškov – Čechy Střed: příspěvek ke zvýšení spolehlivosti české přenosové sítě

20.3.2014 V polovině března 2014 rozhodla společnost ČEPS o výběru dodavatele pro zdvojení linky zvláště vysokého napětí V410 Výškov – Čechy Střed. Posílení tohoto 400 kV vedení je součástí rozvoje národní přenosové soustavy, již ČEPS provozuje. Tímto projektem se zvýší a zaručí spolehlivost a efektivnost provozu přenosové soustavy. 


Cíle EU ke klimatu a energii do roku 2030: 40% snížení skleníkových plynů, 27 % obnovitelných zdrojů

24.1.2014 Dosavadní cíle EU ke snižování skleníkových plynů do roku 2020 zahrnují známé 20% snížení emisí, 20% podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu a 20% nárůst v energetické efektivnosti. Takto stanovené cíle, které nadále zůstávají v platnosti, jsou označovány za přístup „top-down“, tedy odshora dolů. Rámcové cíle EU na další období do roku 2030, oznámené Evropskou komisí 22. ledna 2014, naproti tomu představují přístup „bottom-up“, tedy odzdola nahoru. 


 

Naše tipy































Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services