Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Největší český bateriový systém zahájil provoz

7.2.2024 Největší bateriový systém v České republice zahájil provoz na začátku února 2024. Zařízení pracující ve vazbě s plynovými energetickými bloky zmodernizovaného Energocentra postavila v ostravských Vítkovicích společnost ČEZ Energetické služby z holdingu ČEZ ESCO.

Účel a způsob fungování akumulátoru

Účelem tohoto akumulátoru je stabilizovat podnikovou energetickou soustavu. Akumulační systém pracuje ve vazbě s moderními plynovými zdroji, které ho nabíjejí. Baterie zajišťuje především tzv. primární regulaci frekvence, při výkyvech frekvence se tak postará o to, aby tento důležitý kvalitativní parametr dodávky energie byl u všech spotřebitelů stejný.

V praxi při poklesu frekvence v síti pod 50 Hz začne baterie v řádu milisekund dodávat regulační energii, a naopak při frekvenci nad 50 Hz ji ze soustavy odebírat. Celá sestava má 40 bateriových racků s 1 360 moduly, tři chladiče a stejný počet transformátorů. Hmotnost jednoho modulu je asi 70 kg, a na místě je tak téměř 95 tun lithiových baterií.

Postup budování

Stavbě předcházely demolice železobetonových staveb a přeložky kabelového vedení, naopak kryt civilní obrany pro 300 lidí v těsné blízkosti nové baterie zůstal zachován. Následovalo vybudování retenčních nádrží, základových konstrukcí a zpevněných ploch pro umístění kontejnerů.

Stavbu završily instalace vysoko a nízkonapěťových technologií a pokládka atypických kabelových tras.

Výkonové parametry a přínosy pro klima

Baterie je výkonem 10 MW o více než 30 % větší než dosud největší obdobné systémy na českém trhu. Pojme energii pokrývající denní spotřebu 1 300 domácností a současně přispívá ke stabilizaci sítě i k zajištění požadovaných parametrů elektřiny. Díky unikátní konstrukci bez vnitřní chodbičky má oproti standardním akumulátorům o 20 % vyšší kapacitu.

Největší baterie v ČR je posledním krokem velké modernizace, která připravuje celý areál Energocentra pro fungování v podmínkách moderní energetiky. V posledních letech tu za cca 140 mil. Kč postavili např. novou ekologickou kotelnu se třemi kotly a s kogeneračními jednotkami.

Tyto ekologické zdroje snížily roční emise oxidů síry o 100 % (410 tun), oxidů dusíku o 93 % (288 tun), tuhých znečišťujících látek o 96 % (5,8 tuny) a CO2 o 81 % (109 tisíc tun. Na tuto etapu nyní navázala instalace šesti 2,5 m vysokých bateriových kontejnerů na místě elektrofiltrů zrušených uhelných kotlů.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © ČEZ

Další informace zde

Přečtěte si také:

Nové metody údržby využívající online diagnostiku prodlužují životnost strojů a zařízení

8.12.2023 Trutnovský závod společnosti Vitesco Technologies nově využívá preventivní diagnostické metody, které vychází ze skutečného technického stavu zařízení. Technologie Condition Monitoring od společnosti Siemens umožňují na základě naměřených dat rychle a kompetentně rozhodnout o potřebném zásahu. Díky systému diagnostické údržby lze plánovat případné odstávky a minimalizovat riziko neplánovaného zastavení výroby. 


EuroAsia Interconnector: Evropu a Asii propojí HVDC podmořský kabel

5.12.2023 Ve druhé polovině listopadu 2024 byla uzavřena klíčová smlouva v hodnotě 1,43 mld EUR (cca 38 mld. Kč) pro část projektu EuroAsia Interconnector, spojující Řecko, Kypr a Izrael. Tato smlouva představuje první krok v širším projektu propojení energetických sítí Řecka, Izraele a Kypru. 


Národní program Životní prostředí podpoří finančně komunitní energetiku

10.11.2023 Komunitní energetika, tj. sdílení elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů mezi několika subjekty, se očekává snížení množství elektřiny, jež si nakupují u obchodníků, a tedy i celkové zefektivnění využívání obnovitelných zdrojů, bude podpořena ze zdrojů resortu životního prostředí. Od začátku prosince 2023 otevře za tímto účelem Ministerstvo životního prostředí výzvu z Národního programu Životní prostředí (NP ŽP), financovanou z prostředků Národního plánu obnovy.


Pro technické nadšence i pro romantiky: Lesu Království je sto let, elektřinou zásobí přes dva tisíce domácností

6.11.2023 Východočeská malá vodní elektrárna Les Království, instalovaná na stejnojmenné přehradní nádrži severozápadně od Dvora Králové nad Labem, slaví letos 100 let spolehlivého provozu. Svým stavebním slohem připomíná přehrada pohádkové kulisy, a proto může být atraktivním cílem výletů nejen pro techniky, ale i pro turisty a milovníky romantiky. 


Zelená pro malé reaktory v ČR, vláda ČR schválila jejich plán

3.11.2023 Vláda ČR schválila na počátku listopadu 2023 materiál Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nazvaný Plán pro malé a střední reaktory v České republice – využití a hospodářský přínos. Na základě tohoto dokumentu bude inovativní technologie zařazena do Státní energetické koncepce a zohledněna v Politice územního rozvoje ČR. Plán představuje možné investorské modely a možné lokality. 


Nejen elektřina: „Atomové teplo“ z Temelína do Českých Budějovic

24.10.2023 Sousedské soužití s jadernou elektrárnou může mít pro obyvatele měst zajímavé přednosti. Důkazem je největší český teplárenský projekt za poslední desetiletí, dokončený v říjnu 2023. Třetí nejdelší horkovod v České republice spojující Jadernou elektrárnu Temelín a krajské město byl po náročné stavbě trvající 4,5 roku roku oficiálně uveden do zkušebního provozu.


Pro bezpečnou a odolnou energetiku: Proběhl black start Orlík – Tušimice

10.10.2023 V úterý 3. 10. 2023 úspěšně proběhla zkouška podpůrné služby Start ze tmy poskytnuté vodní elektrárnou Orlík. Jejím cílem bylo podání napětí na vlastní spotřebu uhelné elektrárny Tušimice 2 a její přifázování k soustavě. Šlo o rozšířenou zkoušku s najetím jednoho bloku elektrárny. Tato zkouška znovu prověřila odolnost české přenosové soustavy proti případnému blackoutu. 


Teplárenská lokalita Mělník zužitkuje odpad pro výrobu energie

10.10.2023 Teplárenskou lokalitu Mělník, kterou provozuje skupina ČEZ, čeká do konce desetiletí ukončení výroby z uhlí a přechod na alternativní, nízkoemisní a bezemisní zdroje. Proto je v současné době připravována výstavba nových technologií. Vedle hlavních plynových a obnovitelných zdrojů zde vznikne také doplňkové zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO).


Páteřní energetické sítě Česka v jedněch rukou: ČEPS koupil provozovatele přepravy plynu

2.10.2023 Zástupci ČEPS, a.s., státní firmy provozující elektrickou přenosovou soustavu v ČR, na konci září 2023 podepsali kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings. Ta vlastní firmu NET4GAS, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu 27. 9. 2023 schválila Vláda České republiky, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.


Efektivnější jaderná energetika: Jaderná elektrárna Temelín přechází na delší palivový cyklus

25.9.2023 Přesně 163 palivových souborů umístí energetici do reaktoru odstaveného druhého bloku jaderné elektrárny Temelín. Nově mezi nimi bude 48 čerstvých palivových souborů, o 6 více než doposud. Úprava je součástí přechodu na osmnáctiměsíční palivovou kampaň, od které si ČEZ slibuje další zvýšení efektivity temelínské elektrárny. Druhý blok tak bude v provozu přibližně o měsíc déle. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services