Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















AWC: první stejnosměrná podmořská přenosová dálnice

23.1.2013 Atlantic Wind Connection (AWC), unikátní projekt podmořské stejnosměrné přenosové soustavy z mořských větrných elektráren, odstartoval 17. ledna 2013 výběrem dodavatelů pro svoji první fázi, New Jersey Energy Link. Dodavateli budou společnosti Bechtel pro inženýrské a stavební práce a výrobu zařízení a Alstom jako technický poradce a dodavatel příslušného technologického know-how.

Projekt AWC je první svého druhu ve světě. Představuje podmořské propojení plánovaných větrných farem v atlantických pobřežních vodách USA (viz též článek Mořské větrné elektrárny: projekt startuje v rubrice Obnovitelné zdroje). Jeho cílem je přenést cca 7000 MW výkon mořských větrných elektráren a začlenit jej plynule do přenosové a distribuční sítě států na východním pobřeží USA. Studie prokázaly, že spolehlivá přenosová síť je pro tento účel kritickým faktorem úspěchu a může snížit náklady energie vyrobené z větru až o 25 %.

Jak je vidět na spodním obrázku, páteřní vedení bude probíhat ve vzdálenosti cca 12–22 mil (2–35 km) podél pobřeží států New York, New Jersey, Delaware, Maryland a Virginia v délce cca 300 mil (cca 480 km). Pro přenos bude používáno stejnosměrné napětí. Střídavý proud o napětí 138 kV AC nebo 230 kV AC na výstupu z větrných elektráren bude pomocí sítě měničů napětí (VSC  ‒ Voltage Source Convertor) transformován a měněn na stejnosměrný proud 320 kV DC v podmořské přenosové síti. Ten bude dále přenášen do pobřežních měničů, které je přemění na parametry přenosové sítě USA, používající střídavé napětí 69–765 kV AC. Použití stejnosměrných technologií pro AWC by mělo umožnit lepší integraci a řízení početných elektráren z mořských větrných farem a přitom zabránit velkým energetickým ztrátám, k nimž by jinak docházelo při použití tradičního střídavého systému.


Projekt New Jersey Energy Link bude k tomuto účelu používat VSC založené na technologii MaxSineTM společnosti Alstom. Se započetím stavby se předpokládá v roce 2016 a zprovoznění první části v roce 2019.

redakce

Foto: Alstom

Obrázek: AWC

Více informací o projektu AWC zde

Přečtěte si také další související články z rubriky Výroba a přenos:

Palubní stejnosměrná síť ABB šetří palivo, hluk i prostor na lodi

26.6.2014 Nezávislé testy potvrdily v červnu 2014, že použití stejnosměrné rozvodné sítě ABB On Board DC Grid na lodích s diesel-elektrickým pohonem přispívá k významným úsporám paliva, hluku i lodního prostoru. Testování proběhlo na lodi Dina Star, patřící norské společnosti Myklebusthaug Management, která ji používá k zásobování ropných plošin. Tuto 94 m dlouhou loď pohánějí dvě elektrické jednotky Rolls Royce Azipull s tlačnými lodními šrouby o výkonu 2350 kW. 


Smart Grid Vendée: francouzský projekt smart grid na postupu

24.6.2014 Jak patrno z článku o projektu Nice Grid, Francie je jednou ze zemí, které intenzivně zkoušejí projekty inteligentních energetických sítí, nazývané smart grid. Dalším z nich je demonstrační projekt Smart Grid Vendée, pokrývající síť regionu Vendée s 282 municipalitami na západním pobřeží Francie. 



Demonstrační projekt smart grid v New Yorku dostane nový systém řízení poptávky

9.6.2014 Demonstrační projekt systému smart grid v americkém státě New York, který je veřejně soukromým partnerstvím zaměřeným na zlepšení kvality dodávek elektřiny, dostane významnou posilu v podobě řídicího systému pro odpověď na poptávku (Demand Response Management Systém – DRMS) od společnosti Alstom. Jak bylo oznámeno odborné veřejnosti začátkem června 2014, půjde o technologii založenou na systému Alstom e-terraDRBizNet 3.0. Jejím provozovatelem bude energetická společnost ConEdison, zásobující elektřinou 3,3 mil. obyvatel ve městě New York a regionu Westchester. 


Decentralizovaná síťová inteligence: řešení pro systémy smart grid

26.5.2014 Společnost Siemens a provozovatel distribuční sítě v německém Baden-Württembersku Netze BW zahájili v květnu 2014 společný projekt s názvem Dezentrale Netzintelligenz (Decentralizovaná síťová inteligence). Projekt bude realizován v Baden-Württemberském regionu Niederstetten. Cílem projektu, reagujícího na německou strategii celkové změny národního energetického mixu, známé pod názvem Energiewende, je umožnit současné distribuční síti provoz s maximální autonomií 


Zdvojení linky VVN Výškov – Čechy Střed: příspěvek ke zvýšení spolehlivosti české přenosové sítě

20.3.2014 V polovině března 2014 rozhodla společnost ČEPS o výběru dodavatele pro zdvojení linky zvláště vysokého napětí V410 Výškov – Čechy Střed. Posílení tohoto 400 kV vedení je součástí rozvoje národní přenosové soustavy, již ČEPS provozuje. Tímto projektem se zvýší a zaručí spolehlivost a efektivnost provozu přenosové soustavy. 


Větrnou farmu Dudgeon Offshore Wind Farm připojí 132kV AC podmořský kabel

21.2.2014 Od roku 2016 začne dodávka podmořského kabelu pro připojení britské mořské větrné farmy Dudgeon Offshore Wind Farm k britské národní přenosové síti. Dodavatelem, který v únoru 2014 získal tuto zajímavou zakázku, je společnost ABB. Kabel bude 42 km dlouhý a obsahuje tři vodiče o střídavém napětí 132 kV AC. Celkový přenášený výkon činí 400 MW. Plánovaná životnost kabelu je 25 let. 


Xiluodu – Zhexi Link: UHVDC přenosové spojení o rekordním výkonu v přípravě

12.4.2013 Podepsáním smlouvy na dodávku konvertorových transformátorů a dalších komponent od společnosti ABB se v těchto dnech přiblížil realizaci projekt přenosového spojení Xiluodu – Zhexi Link s největším přenášeným výkonem na světě. Jeho uvedení do provozu se očekává příští rok. Jedná se o 1670 km dlouhé propojení mezi hydroelektrárnami v Sečuánské provincii na jihozápadě Číny a provincií Zhejiang na východním pobřeží, kde bude zásobovat elektřinou více než 11 miliónů obyvatel. 


East West Interconnector: 500MW HVDC přenosové spojení v Evropě

19.8.2013 Od poloviny srpna 2013 má Evropa lehké stejnosměrné vysokonapěťové spojení (HVDC Light), nejkapacitnější svého druhu, o výkonu 500 MW. Zvláštností je, že vede pod mořským dnem a spojuje dva ostrovy: Velkou Británii a Irsko. Jde projekt East West Connector, který dodala společnost ABB irskému provozovateli přenosové sítě EirGrid. Systém zahrnující 262 km podmořského kabelu a konvertory napětí vede mezi Woodlandem v irském hrabství Meath a Deeside v Severním Walesu. 


Rio Madeira: nejdelší HVDC přenosové spojení na světě jde do finále

4.4.2013 Nejdelší HVDC (High Voltage Direct Current) přenosové spojení na světě, brazilský projekt Rio Madeira o délce 2375 km, se připravuje k uvedení do provozu v polovině letošního roku. Dalším krokem k jeho zprovoznění bylo dodání dvou ze čtyř 600kV konvertorových transformátorů od společnosti Alstom na začátku dubna 2013. 



 

Naše tipy


























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services