Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Šestipólový synchronní motor ABB pro průmysl překonal světový rekord v účinnosti

6.9.2017 Celosvětová poptávka po energii je téměř dvojnásobná oproti stavu před třiceti lety a podle prognózy Mezinárodní energetické agentury do roku 2030 vzroste o dalších 50 %. K uspokojení této poptávky jsou nutné nejen nové zdroje energie, ale zásadní význam má i efektivní využívání stávajících energetických zdrojů. Velký potenciál úspor energie v průmyslu je v oblasti pohonů s elektrickými motory. Frekvenční měniče a vysoce účinné motory mohou přispět ke snížení spotřeby a ztrát obvykle o 20 až 50 %. Důkazem je světový rekord v účinnosti, kterého dosáhl synchronní motor od společnosti ABB. Česká odborná veřejnost o něm byla informována v srpnu 2018.

Účinnost motoru je poměr mechanického výkonu a elektrického příkonu. Světového rekordu bylo dosaženo během zkoušek provedených společně se zákazníkem, který bude synchronní motory ABB využívat k pohonu kompresorů ve stanici pro výrobu průmyslových plynů ze vzduchu.

Předmětem zkoušky byl šestipólový synchronní motor ABB o výkonu 44 MW o rozměrech přibližně 5×4×4 m a výkonu 44 MW (viz foto). Takovéto synchronní motory se obvykle používají pro pohon ventilátorů, čerpadel, válcoven, důlních výtahů a kompresorů v odvětvích, jako jsou výroba technických plynů, těžba a zpracování ropy a zemního plynu, v chemickém průmyslu, námořní dopravě, metalurgii, těžebním průmyslu, vodárenství a při výrobě papíru a celulózy. Průměrná účinnost tohoto typu synchronního motoru se pohybuje od 98,2 do 98,8 %.

Krátce před předáním uvedeného motoru zákazníkovi byla naměřena o 0,25 % vyšší účinnost, než bylo 98,8 % stanovených v dodavatelské smlouvě. To je světový rekord v účinnosti elektromotoru.

Při nepřetržitém chodu znamená zvýšení účinnosti o 0,25 % roční úsporu energie ve výši 1000 MWh, což odpovídá roční spotřebě elektřiny 240 evropských domácností. Toto zvýšení účinnosti může během dvacetileté životnosti motoru ušetřit přibližně půl milionu dolarů (přes 11 milionů korun) na nákladech na elektřinu. Vzhledem k tomu, že náklady na elektrickou energii jsou zdaleka největší položkou celkových nákladů vlastnictví motoru, mají následně tyto úspory výrazný dopad na zisk.

ABB, redakčně upraveno

Foto © ABB

Další informace zde

Přečtěte si také:

Rozvodna Borken a HVDC Baltic Cable: ABB pomáhá německému programu „Energiewende“

21.8.2017 Německo si vytklo v rámci programu „Energiewende“ náročný cíl: do roku 2050 vyrábět alespoň 80 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů. K tomuto cíli, který se neobejde bez rozmanitých úskalí (viz problémy s emisemi skleníkových plynů nebo sporné zavírání jaderných elektráren s právní dohrou) hodlají napomoci špičkové technologie od nadnárodní společnosti ABB. Na začátku srpna 2017 informovala ABB o dvou významných projektech, které realizaci Energiewende významným způsobem přispějí. 


Norsko testuje technologie pro smart grid

14.8.2017 Norský provozovatel distribučních sítí, norská druhá největší energetická společnost Skagerak Nett, začal v srpnu 2017 testovat technologie chytrých sítí – smart grid – pro zvýšení spolehlivosti dodávek elektrické energie s pomocí nejmodernějších technologií od společnosti ABB. Podobný účel mělo i testování technologie smart grid v rámci smart regionu Vrchlabí, který probíhal v jako součást evropského projektu Grid4EU


Projekt Konti-Skan: půlstoleté skandinávské HVDC spojení dostane novou řídicí technologii od ABB

31.7.2017 Technologie vysokonapěťového stejnosměrného přenosového spojení (HVDC) se rozvíjí již zhruba 60 let. Jedním z nejstarších projektů tohoto typu je i 52 let staré HVDC spojení Konti-Skan, které jako první propojilo přenosové sítě Švédska a Dánska. V červenci 2017 se rozhodlo, že řízení této přenosové sítě převezme osvědčený systém MACH od společnosti ABB, která je průkopníkem HVDC přenosu ve světě. 


IMSR: malé reaktory s tavenou solí mají ambice na komercializaci

4.7.2017 Malé reaktory jsou jedním z důležitých směrů dalšího rozvoje jaderné energetiky. Jednou ze zemí, která podporuje jejich rozvoj, je Kanada, s ohledem na její specifické geografické podmínky s odlehlými sídly, kde mohou tyto reaktory uplatnit své přednosti. K rozmanitým technologiím pro malé reaktory, které mají ambice na komercializaci, se v červnu 2017 připojil tzv. Integrovaný reaktor s tavenou solí 


HVDC přenosová technologie se rozvíjí, vede ji ABB

17.5.2017 Ač to může znít neuvěřitelně, technologie vysokonapěťového stejnosměrného přenosového spojení (HVDC) se rozvíjí již zhruba 60 let. Významný pokrok přitom učinila za posledních dvacet let, kdy se přenášený výkon zvýšil téměř třicetkrát z 50 na 1400 MW, což odpovídá spotřebě několika miliónů domácností. Používané napětí vzrostlo z 80 na 525 kV, tedy 6,5krát, a vzdálenost, na niž je elektřina přenášena, se prodloužila ze 70 km na více než tisíc kilometrů. Ztráty v přenášeném výkonu přitom klesly na méně než 1 %(!). 


IFA2: Francie a Velká Británie budou mít další HVDC propojení

20.4.2017 Přenosové sítě Velké Británie a Francie jsou od roku 1986 propojeny vysokonapěťovým stejnosměrným spojením zvaným IFA. V blízké době k nim přibude nové HVDC spojení pod názvem IFA2. Svému zprovoznění v roce 2020 se tento projekt významně přiblížil v dubnu 2017, kdy společnost ABB získala od provozovatelů obou přenosových sítí, National Grid a Réseau de Transport d'Electricité (RTE), smlouvu na dodávku dvou HVDC konvertorů.


První digitální transformátor pro distribuční soustavu představila společnost ABB

29.3.2017 Elektrické distribuční sítě čelí v posledních letech nebývalým změnám, a to jak na straně nabídky, tak na straně poptávky. K těmto sítím jsou připojovány distribuované energetické zdroje a podléhají výkyvům ve výrobě z obnovitelných zdrojů, ze strany spotřeby čelí výkyvům způsobeným například nabíjením elektrických vozidel. Trh s energiemi k tomu tlačí na co nejefektivnější provoz těchto sítí. To vše se promítá do zvýšené míry automatizace v distribučních sítích a souvisejících zařízeních. Konkrétní reakcí na tuto situaci je  TXpert™, první digitální transformátor pro distribuční sítě na světě, poprvé představený společností ABB v březnu 2017 v americkém Houstonu na ABB Customer World. 


ABB: leden 2017 ve znamení projektů vysokonapěťového stejnosměrného přenosu

24.1.2017 Společnost ABB je bezesporu světovým leaderem v oblasti vysokonapěťových stejnosměrných (HVDC) přenosových spojení. Důkazem toho jsou čtyři významné události z ledna 2017: ABB dokončila rozsáhlou rekonstrukci 350MW HVDC Madawaska v Kanadě a zároveň zahájila tři velké zakázky pro HVDC spojení 


ABB uvádí na trh systém chytré mikrosítě „plug and play“

17.10.2016 Mikrosítí (anglicky microgrid) rozumíme nízko- nebo středněnapěťovou rozvodnou elektroenergetickou síť, zpravidla řešenou jako smart grid, omezenou na určitý počet zdrojů energie a míst její spotřeby. Mikrosíť tak vlastně představuje jakousi zmenšenou verzi veřejné energetické soustavy. Jako důležitý (případně jediný) zdroj elektřiny jsou přitom využívány obnovitelné zdroje energie. Jedním z dodavatelů řešení pro mikrosítě je i globální společnost ABB. 


Projekt Network Equilibrium: statické frekvenční měniče pomáhají zefektivnit přenos elektřiny

8.8.2016 Inovace v oblasti přenosu a distribuce elektrické energie směřují k celkovému zefektivnění provozu sítí a zmírnění jeho vlivu na životní prostředí. Kromě zapojování obnovitelných zdrojů energie a online řízení v rámci smart grids mají tyto inovace rozmanité další podoby. Jednou z nich je i přímé propojení regionálních distribučních sítí nebo jejich navzájem oddělených částí bez posilování elektrického vedení. 


„Obyčejné“ elektromotory hlásí, kdy je čas na údržbu

25.4.2016 Nízkonapěťové elektromotory bývají zpravidla tou nejméně „inteligentní“ součástí automatizované výrobní linky nebo jiného průmyslového zařízení. Přesto s využitím internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP) lze i těmto zařízením dát prvky inteligence, a dosáhnout tak významného zefektivnění jejich provozu. Takovéto řešení představila odborné veřejnosti v dubnu 2016 společnost ABB 


Víte, jak funguje baterie?

8.3.2013 S bateriemi se setkáváme na každém kroku, v nejrůznějších velikostech a s nejrůznějším účelem použití – od pohonu náramkových hodinek po pohon elektromobilu nebo lodě. Právě v naší rubrice Elektromobilita se o nich často pojednává jako o zdrojích elektrické energie, vedle palivových článků, o nichž pojednávají „Zelené“ taháky pro středoškoláky (i dospělé) č. 2 v této rubrice. Bude proto užitečné si připomenout, jak baterie fungují, a stručně ukázat výhody a nevýhody některých typů, o nichž se často hovoří. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services