Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Integrované štítky chrání před elektromagnetickým šumem a teplem

31.8.2015 Polovodiče a baterie u mobilních terminálů a vestavěných elektronických zařízení jsou potenciálními zdroji tepla a elektromagnetického šumu, které mohou snížit citlivost nebo způsobit špatné fungování daného zařízení. Kromě toho trh vyžaduje, aby takováto zařízení byla stále menší a tenčí, což dále vyžaduje opatření pro snížení úrovně vyzařovaného tepla a elektromagnetického šumu ve stále menším prostoru. S řešením tohoto problému nyní přichází společnost Panasonic, která jako první na světě vyvinula a v srpnu 2015 představila odborné veřejnosti speciální integrované štítky pro ochranu elektronických zařízení před těmito negativními vlivy.

Štítky jsou vyráběny ve standardizovaných rozměrech 60×110 mm při tloušťkách 75 μm a 100 μm. Jsou určeny pro elektronická zařízení pracující s frekvencí v rozmezí 500 MHz – 6 GHz a v rozmezí teplot od –40 °C do +125 °C. Tepelnou vodivost udává výrobce v hodnotě 1600 W·m−1·K−1.

Průřez ochranným štítkem v podobě určené pro trh ukazuje schéma na obrázku níže. Pod izolační vrstvou se nachází vlastní materiál sloužící ke snižování elektromagnetického šumu a rozptylování tepla. Zespoda je přidána přilnavá (lepicí) vrstva chráněná oddělovací vrstvou.

Vývoj těchto štítků umožnily dvě klíčové technologie u výrobce:

První z nich je technologie pro rozptylování a stlačování materiálů v průmyslu, která umožňuje dosáhnout vysokou úroveň hustoty homogenních magnetických částic kovu vtlačených do pryskyřice.

Druhou je laminování zlepšující vlastnosti materiálu při rozptylování tepla a potlačování elektromagnetického šumu.

První vzorky těchto štítků budou mít uživatelé k dispozici od září 2017. Přijímání hromadných objednávek je plánováno od září 2018.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto a obrázek © Panasonic

Další informace zde

Přečtěte si také:

Staniční kamery detekují opilost cestujících pro zvýšení bezpečnosti provozu

21.8.2015 Podle japonských oficiálních statistik bylo v roce 2013 z více než 220 střetů vlaku s cestujícím v železničních stanicích způsobeno 40 % opilostí cestujícího v okamžiku srážky. Tomuto problému by nyní měly pomoci předcházet kamerové systémy, které včas detekují opilecké chování cestujícího a upozorní staniční personál. První takovýto systém zahrnující 46 kamer byl v srpnu 2015 instalován na nádraží Koybashi na Ósacké okružní lince v japonském městě Ósaka  


iCity Platform: systémová architektura představena veřejnosti

7.7.2015 Jedním projektů pro rozvoj konceptu smart city, který na našem portále průběžně sledujeme, je mezinárodní projekt iCity. Jeho hlavním výstupem je informační platforma iCity Platform, umožňující široký veřejný přístup k potřebným datům na bázi otevřených dat.  V červnu 2015 byla široké veřejnosti představena systémová architektura této informační platformy, jako pokračování první oficiální prezentace na březnové konferenci Net Futures v Bruselu. 


IDPass: integrovaný informační systém usnadní mobilitu ve Francii

19.5.2015 Francouzské státní železnice (SNCF) seznámily veřejnost v polovině května 2015 se záměrem investovat během příštích tří let 120 mil. € do zavedení integrovaného informačního systému pro cestující, který umožní propojit do jedné digitální sítě informace o městské mobilitě s informacemi pro cestování po národní železnici. Od letošního června by tento systém měl být k dispozici uživatelům v 15 největších městech Francie. 


„Smart screens“ pro cestující na letišti Heathrow: inspirace pro smart cities

6.5.2014 V hale u příjmu zavazadel na londýnském letišti Heathrow v terminálu 2 byly v dubnu 2015 instalovány zajímavé informační panely: V reálném čase vedle sebe porovnávají ceny a aktuální jízdní doby taxislužby a letištního rychlovlaku Heathrow Express mezi letištěm a centrem města. Cestující tak mají možnost se rozhodnout o volbě dopravního prostředku podle svých preferencí a aktuální situace v silničním provozu. 


Projekt iCity: datová platforma smart city pomáhá lidem s omezenou mobilitou

20.4.2015 Pro lidi s omezenou schopností pohybu jsou i nejběžnější cesty po městě plné nečekaných a nezřídka nepřekonatelných překážek. V rámci konceptu smart city jim vychází vstříc aplikace Mobility4All, která na konci března 2015 zvítězila v soutěži o nejlepší aplikaci využívající data z platformy iCity Platform. Ta je jedním z výstupů evropského projektu iCity na podporu konceptu smart city, který na našem portále průběžně sledujeme. 


Výzkumný projekt FIONA: základ pro systémy navigace v budovách

10.4.2015 Navigační systémy pro běžné využití, například v silničním provozu, spoléhají většinou na signály družicového systému GPS. Jsou tudíž dobře využitelné ve venkovním prostředí, avšak jejich použitelnost v interiérech budov je velmi problematická. Výzvou proto stále zůstávají místní navigační systémy, pro něž se vžila zkratka LBS (location-based services). Takovéto systémy by sloužily jako „elektronická bílá hůl“ zrakově postiženým v budovách, ale i zcela zdravým lidem při orientaci při práci a návštěvách ve složitých komplexech


Spaghetti Open Data: projekt iCity přibližuje datovou základnu smart city Bologna široké veřejnosti

27.3.2015 Evropský projekt iCity na podporu konceptu smart city, který na našem portále průběžně sledujeme, získal v březnu 2015 významnou občanskou podporu pro svůj rozvoj ze strany italského zájmového sdružení s netradičním názvem Spaghetti Open Data. Jak název sdružení napovídá, je toto sdružení zaměřeno na podporu konceptu otevřených dat pro užití širokou veřejností. 


Pilotní projekt inteligentních parkovacích systémů podpoří koncept smart city

16.3.2015 Podle nejnovějších studií nadnárodní skupiny APCOA, specializující se na řízení parkovišť v mnoha evropských zemích, dnes ujede řidič v průměru cca 4,5 km, než se mu podaří zaparkovat. To má za následek zvýšené provozní náklady, spotřebu času a v neposlední řadě i nadbytečné emise z provozu automobilů.



Stavebnicová „multihopová“ technologie pro sítě dohledových kamer od Mitsubishi

9.2.2015 Současné bezdrátové sítě dohledových kamer běžně dostupné na trhu zpravidla používají kabelové LAN vedení a připojení kamer ke zdroji střídavého proudu. Toto řešení však nemusí vždy vyhovovat z provozních nebo ekonomických důvodů. Tak tomu může být například u kulturních a sportovních akcí pod širým nebem nebo také tam, kde je LAN síť již instalována, ale její další rozšíření by bylo přespříliš nákladné. Společnost Mitsubishi Electric proto přichází se stavebnicovým – „multihopovým“ řešením 


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

27.1.2015 Na našich stránkách Proelektrotechniky.cz někdy píšeme o projektech „inteligentních měst“ neboli „smart city“ ve světě, například v souvislosti se španělskou Barcelonou, japonskou Jokohamou i „chytrým městečkem“ Fujisawa na předměstí Tokia. Z porovnání informací z těchto projektů je zřejmé, že koncept smart city se aplikuje po celém světě, ovšem je vykládán velmi rozmanitě. 


APC Mobile Power Pack: nová externí baterie pro smartphony a tablety

22.12.2014 Společnost Schneider Electric představila novou řadu přenosných záložních zdrojů s velkou kapacitou i účinností – APC Mobile Power Pack. Externí baterie je určena pro mobilní nabíjení všech smartphonů, tabletů a jiných zařízení, které se nabíjí přes USB kabel. Zařízení je vhodné pro uživatele, kteří potřebují používat nejrůznější aplikace po delší dobu a mimo dostupné napájení. 


Úspěchy bezdrátové technologie IQRF® 

3.12.2014 V listopadu 2014 oslavila česká bezdrátová technologie IQRF® významné výročí 10 let své existence, a to především úspěšnou exhibicí na mezinárodním veletrhu electronica v Mnichově. IQRF® je komplexní technologické řešení umožňující výrobcům inovovat jakýkoliv jejich výrobek, poskytnout mu bezdrátovou konektivitu a volitelně i připojení ke zbytku světa přes Internet. 


CombiTac se stupněm krytí až IP68: nové video

30.10.2014 O modulárním systému CombiTac s novým robustním krytem, který poskytne ochranu až po stupeň IP68 pro všechna napojení, jsme již letos na našem portále psali – článek si můžete přečíst zde. Multi-Contact, přední dodavatel elektrických a elektronických konektorů, nyní připravil nové video o této novince. 


GOCE: první seismometr na oběžné dráze

10.3.2013 Družice GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer) je družicí Evropské vesmírné agentury ESA, jejímž posláním je velmi podrobně mapovat gravitační pole planety Země. Na oběžnou dráhu byla vypuštěna v roce 2009 a krouží zde ve výši cca 270 km nad zemským povrchem, nejníže ze všech družic. Při vyhodnocování výsledků měření se začátkem března 2013 ukázala překvapivá věc: Tato družice zachytila zvukové vlny ze zemětřesení v Japonsku v březnu 2011. Toto zjištění znamená průlom v seismologii 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services