Přečtěte si:  Pozvánka s třídenní vstupenkou na veletrh URBIS


Pozvánky na akce


Stalo se
Platforma Atlassian Opsgenie pomáhá při řešení problémů

6.10.2022 Pro hladký chod jakékoli firmy je důležité problémům předcházet, a pokud už nastanou, co nejrychleji je řešit. Technickou podporu v takových situacích může poskytnout například moderní platforma pro řešení incidentů Opsgenie od australské firmy Atlassian, jejíž licenci v ČR nabízí společnost Unicorn. Odborné veřejnosti byla představena v září 2022. 

Statistika (ZVĚTŠIT OBRÁZEK)

Tato platforma nabízí některé důležité základní funkce:

Včasné upozornění

Příkladem fungování této funkce (viz obrázek) je následující situace a její řešení: Pokud například uživateli „spadne“ stěžejní aplikace, pošle mu nástroj upozornění, abys mohl včas zareagovat. Opsgenie umí poslat upozornění nejrůznějšími kanály jako je SMS zpráva, e-mail, telefonní hovor nebo notifikace v aplikaci. Není nutno cokoli manuálně hlídat. Systém to vyřeší za uživatele, který se pak může soustředit na samotné řešení problému. Opsgenie tak, jednoduše řečeno, zajistí informování správných lidí ve správný čas a potřebnou komunikační cestu.

Eskalace

Dříve než problém nastane, je žádoucí předem stanovit postup jeho řešení. Znamená to odpovědět na otázky typu: Kdo má na upozornění reagovat jako první? Co udělat, pokud zodpovědná osoba není k dispozici? V Opsgenie si lze vyčlenit týmy lidí, které mají na starosti jednotlivé oblasti. Nástroj (viz obrázek) umožňuje definovat přesný postup, pokud dorazí upozornění pro vybraný tým.

V případě problému může systém například automaticky poslat upozornění vedoucímu týmu. Pokud nezareaguje, zkontaktuje nástroj všechny uživatele, kteří jsou zrovna k dispozici. V případě, že nikdo z nich není dostupný, přijde notifikace všem lidem v týmu. Nástroj tím zajistí, že problém bude někdo řešit. Hlášení postupně eskaluje podle hierarchie, kterou si uživatel nastaví.

Integrace s dalšími systémy

Jednou z klíčových výhod Opsgenie je totiž široká a jednoduchá integrace. Systém nativně podporuje integraci s více než 200 nástroji. Mezi ně patří například Microsoft Azure, Amazon Web Services, Slack nebo Zoom. Samozřejmostí je také integrace s ostatními Atlassian nástrojij ako je Jira Software, Jira Service Management, BitBucket nebo Bamboo.

Nástroj lze například propojit s uživatelovým serverem. Pokud dojde k jeho přetížení, Opsgenie automaticky pošle upozornění a uživatel může ihned zareagovat. Integrace Opsgenie je jednoduchá. Všechny nativní integrace jsou navíc velmi dobře zdokumentované.

Hlášení incidentů

Systém umí také vytvářet informace o incidentech. Pokud některá z uživatelových služeb přestane fungovat nebo se v ní objeví problém, lze o tom vytvořit záznam s potřebnými informacemi. Poté je možno problém přímo v prostředí Opsgenie začít řešit. Incidenty slouží především pro manažery a byznys vlastníky produktů, aby věděli, co se s jejich produktem stalo a jaký je aktuální stav.

Pravidelné statistiky

Kromě funkcí pro přijímání a řešení incidentů nabízí Opsgenie také manažerský přehled (viz obrázek). V pravidelných reportech je zobrazeno, kolik upozornění a incidentů vzniklo a jak dlouho průměrně trvalo na ně zareagovat. Lze si také podrobně prohlédnout, ve kterých dnech a hodinách přišlo nejvíce upozornění nebo odkud přichází nejčastěji. Na základě těchto informací pak může uživatel vylepšovat svoje služby.

redakce Proelektrotechniky.cz

Obrázky © Unicorn

Další informace zde

Upozornění

Přečtěte si také:

Vícefrekvenční satelitní systém pomůže přesně určovat polohu pražských tramvají

27.9.2022 Polohu pražských tramvají pomohou s vysokou přesností zpřesňovat vícefrekvenční satelitní přijímače využívající různé družicové systémy, kromě GPS především Galileo. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) je postupně instaluje do jednotlivých vozidel. Odborná veřejnost o tom byla informována v září 2022. Tento systém pomůže cestujícím, dispečerům i ekonomice provozu.


Integrace BMS a Asset management: příklad z Londýna

22.9.2022 Informační systémy pro správu budov a technologií od různých dodavatelů a pro různý účel lze integrovat pod jednou platformou. Příkladem je integrovaný systém pro správu budov (BMS) objednaný u technologické firmy Sella Controls, který bude sloužit londýnskému správci městské kolejové dopravy a její infrastruktury Rail for London. Odborná veřejnost o tom byla informována v září 2022. 


Evropská kosmická agentura ESA podpoří finančně mladé inovativní firmy při komercializaci kosmických technologií

30.8.2022 Podpora využití kosmických technologií v pozemním sektoru patří mezi priority Evropské kosmické agentury (ESA). Součástí aktivit projektu ESA Technology Broker, který se o komercionalizaci kosmických technologií v rámci Technologického centra zasazuje, je také podpora firem, které se rozhodnou tyto technologie aplikovat pro vývoj, inovaci nebo zvýšení konkurenceschopnosti svých produktů. 


Internetová síť v newyorském metru bude vybudována a provozována jako PPP

23.8.2022 V příštích deseti letech bude vybudována robustní síť pro wi-fi a mobilní komunikaci v celém newyorském metru, a to jako projekt veřejně-soukromého partnerství (PPP). Odborná veřejnost o tom byla informována v srpnu 2022.


Praha využije umělou inteligenci ke zlepšení správy veřejného prostoru

10.8.2022 Pražská městská společnost Operátor ICT (OICT) začne v srpnu 2022 testovat využití technologie obrazové analýzy a umělé inteligence pro pravidelné sledování veřejného prostoru, které odhalí odchylky od výchozího stavu a ohodnotí jejich závažnost. Shromážděná data budou metropoli sloužit k tomu, aby zefektivnila a zlepšila správu veřejného prostoru. Vyplývá to ze smlouvy, kterou začátkem týdne schválili pražští radní.


Mise PLATO zamíří do hlubokého vesmíru, na přípravě se podílí brněnská firma

5.8.2022 Hledat v hlubokém vesmíru planety podobné Zemi, to je úkolem mise PLATO Evropské vesmírné agentury. Sonda se má vydat na oběžnou dráhu v roce 2026. Tým OHB Czechspace ve spolupráci s Leteckým ústavem Vysokého učení technického v Brně v červenci provedl unikátní zátěžový test. Odborná veřejnost o tom byla informována na konci července 2022. 


Building X: cloudová sada softwaru pro chytré budovy od Siemens se představuje

5.8.2022 Společnost Siemens Smart Infrastructure představila na konci června 2022 novou, otevřenou a interoperabilní cloudovou sadu softwaru s názvem Building X. Je určena pro chytré budovy a jedná se o první nabídku příští generace založenou na platformě Siemens Xcelerator. 


Knihovny, mateřské školy, sociální služby, eGovernment i vozidla veřejné dopravy: „horké léto“ s prvními výzvami z IROP 2021–2027

19.7.2022 Na začátku července 2022 byl Evropskou komisí schválen Programový dokument Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pro nové programové období 2021–2027. V návaznosti na to byl kromě jiného schválen i systém hodnocení projektů IROP a harmonogram výzev pro rok 2022. Pro budoucí žadatele to znamená, že na konci července 2022 mohou očekávat vyhlášení prvních výzev.


Mobilní aplikace E.ON/EG.D usnadňuje zákazníkům hospodaření s elektrickou energií

11.7.2022 Mobilní aplikaci distribuční společnosti EG.D, člena skupiny E.ON, s názvem Distribuce si stáhlo už více než 36 000 zákazníků. Společnost o tom informovala na konci června 2022. Aplikace uživatelům ukazuje časy nízkého tarifu a informuje o aktuálních poruchách a plánovaných odstávkách elektrické sítě.


5G pro průmysl: Siemens představil v Hannoveru svůj 5G ekosystém

1.7.2022 Síť 5G (neboli pátá generace bezdrátových systémů) je telekomunikační standard mobilní sítě, který technicky navazuje na předchozí standard 4G. Významnou oblastí s potenciálem využití 5G sítí je průmyslová automatizace. Příkladem je 5G ekosystém společnosti Siemens, který byl odborné veřejnosti představen na letošním Hannoverském veletrhu. 


Věda, průmysl i služby: Evropská centra pro digitální inovace pomohou rozvíjet malé a střední podniky

28.6.2022 K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. Pět kandidátů nominovaných Českou republikou uspělo v evropské výzvě Programu Digitální Evropa, jehož cílem je vybudování sítě těchto center. Veřejnost o tom byla informována v polovině června 2022. Hlavním koordinátorem tohoto programu je Ministerstvo průmyslu a obchodu. 


Vysokokapacitnímu internetovému připojení pomáhá v Tampere propojené veřejné osvětlení

15.6.2022 Vysokokapacitní internetové připojení, jako například sítě 5G, nebo množství lokálních uzlů pro sítě WiFi se neobejdou bez robustní páteřní datové sítě. Finské město Tampere využilo k tomuto účelu síť propojených svítidel veřejného osvětlení, které jakožto systém nabízí výrobce světelné techniky Signify (dříve Philips Lighting) pod produktovým označením BrightSites. Odborná veřejnost o tom byla informována začátkem června 2022.


 

Naše tipy

Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services