Přečtěte si:  Na co dát pozor při výběru dodavatele fotovoltaiky?


Pozvánky na akce


Stalo se


Praha má nový lokální katalog otevřených dat, zveřejnila zdrojové kódy

15.3.2023 Nový lokální katalog otevřených dat (https://opendata.praha.eu/project), který jednoduše a přehledně zpřístupňuje data města občanům, spustila Praha počátkem roku 2023. Za jeho vývoj a realizaci je zodpovědný tým datové platformy Golemio, který je součástí pražské městské společnosti Operátor ICT, a. s. (OICT). Veřejnost o tom byla informována ve druhém březnovém týdnu 2023.

Otevřená data

Otevřená data jsou data a údaje zveřejněná na internetu, která jsou:

•    úplná,

•    snadno dostupná,

•    strojově čitelná,

•    používající standardy s volně dostupnou specifikací,

•    zpřístupněna za jasně definovaných podmínek užití dat s minimem omezení,

•    dostupná uživatelům při vynaložení minima možných nákladů.

Otevřená data neomezují jejich uživatele ve způsobu použití dat a zároveň opravňují uživatele k jejich dalšímu šíření, přičemž i ostatní uživatelé musí mít stejná oprávnění k nakládání s daty – během šíření dat nesmí dojít např. k omezení jejich využití pouze pro nekomerční účely. U otevřených dat musí být vždy uveden jejich autor (a to i při dalším šíření).

Datová platforma Golemio

Datová platforma OICT Golemio byla veřejně spuštěna v červnu 2018. Jedná se o systém na integraci, ukládání, zpracování a vizualizaci především městských dat a také na vytváření otevřených dat. Data, která publikuje, pocházejí z různých zdrojů a oblastí. Obsahují například informace z dopravy včetně údajů o parkování, městské hromadné dopravě, dále o bydlení, majetku metropole, automobilové dopravě, cyklo a pěší dopravě, sociálních službách, veřejných zakázkách atd.

Výstupy z Golemia jsou připravené pro okamžité rozhodování pomocí dashboardů i pro další strojové zpracování. Řešení na platformě Golemio jsou poskytována jako open source software s volně přístupnými zdrojovými kódy.

Poznámka: Pojmem dashboard (doslova „nástěnka“) se v informatice označuje místo v uživatelském rozhraní, na kterém se zobrazují klíčové informace, např. nejnovější aktualizace, zprávy a upozornění. Slouží k integrování informací z více složek do jednotného zobrazení.

Pražský katalog otevřených dat a jeho nabídka

Na nově zpřístupněném pražském portálu s katalogem otevřených dat (viz foto úvodní stránky) je nyní pro uživatele připraveno více než 360 datových sad od více než dvou desítek pražských společností a městských částí. Pražský lokální katalog otevřených dat obsahuje různá městská data ve strojově čitelných formátech, která je možné filtrovat např. podle témat, jako hospodářství a finance, životní prostředí, doprava, vláda a veřejný sektor, populace a společnost či energie, zdraví atd.

Nahradilo se tím předchozí řešení postavené na technologii, která již nevyhovovala standardům publikace otevřených dat a bylo obtížné ji používat a dále rozvíjet. Jedná se o řešení, které je plně v souladu se světovými standardy, ale je i technologicky kompatibilní s Národním katalogem otevřených dat. I z toho důvodu bylo publikováno jako open source s licencí, která umožňuje použití jakoukoliv další institucí.

Zajímavosti z vytváření katalogu

Lokální katalog otevřených dat je vyvíjen jako součást výše uvedené datové platformy Golemio, která je též postavena jako open source řešení. Jde o systém modulární a rozšiřitelný, který je od základu využitelný jiným městem, krajem nebo organizací.

Aby byly zajištěny standardy a kompatibilita v rámci národního katalogu otevřených dat, spolupracoval tým Golemio na vývoji s odborníky z Ministerstva vnitra, ale také se členy komunity otevřených dat. Pro hladkou migraci cca 370 datových sad do nového katalogu byl vyvinut účelný migrační skript, a to jako součást diplomové práce studenta Dominika Skály na Fakultě informatiky Masarykovy Univerzity. Na designu se podíleli i odborníci z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Aktuální poloha spoje načtená QR kódem: Děčín ukázal další možnou podobu „chytrých“ zastávek MHD

9.3.2023 Město Děčín ve spolupráci s Dopravním podnikem města Děčín zahájilo od poloviny února 2023 další novinku pro cestující městské autobusové dopravy (MAD), která jim usnadní cestování. Zatímco od roku 2022 si mohli cestující začít vyhledávat jednotlivé spoje včetně přestupu pomocí Google map a navigace, od roku 2023 se rozeběhl projekt chytrých zastávek. 


Parkování v Praze lze zaplatit pomocí aplikace Pražské integrované dopravy (PID) Lítačka

24.2.2023 Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila začátkem roku 2023 ve spolupráci se společností Technická správa komunikací hl. města Prahy (TSK) aplikaci PID Lítačka o další funkcionality. V posledním lednovém týdnu 2023 si uživatelé aplikace PID Lítačka mohli v ostrém provozu vyzkoušet funkci přímé platby za parkování v zónách placeného stání. Za parkování lze tak platit jednoduše rovnou v aplikaci PID Lítačka.


LVICE²: připravovaná česká vědecká mise k Měsíci má za sebou důležitý milník

21.2.2023 Vývoj historicky největší české kosmické sondy LVICE² s vlastním pohonem pokročil v polovině února 2023 do další fáze projektu. Měsíční sonda s řadou českých vědeckých přístrojů nabyla na velikosti a do její přípravy se zapojily další české firmy působící v odvětví letectví a kosmonautiky. 


Umělá inteligence včas rozpozná nebezpečí smyku na kolejích

10.2.2023 Listí na kolejích snad může laikovi připadat poetické. Ve skutečnosti však znamená významné ohrožení provozu a bezpečnosti jízdy vlaků kvůli nižší adhezi na styku kovového kola s kovovou kolejnicí. Pro předvídání a řešení takovýchto rizikových situací s využitím umělé inteligence probíhá v roce 2023 ve Velké Británii výzkumný projekt. 


4Fleets: digitální platforma pro podporu efektivní údržby a provozování nízkoemisních autobusů

6.2.2023 Na přelomu ledna a února 2023 byla široké odborné veřejnosti prezentována digitální platforma 4Fleets pro preventivní údržbu nízkoemisních autobusů od italského dodavatele Digigroup Informatica. K tomu je třeba poznamenat, že 4Fleets úspěšně funguje již od roku 2020 u dopravní skupiny Keolis a v roce 2021 získala její ocenění. Dále pak, že platforma 4Fleet nabízí i další možnosti pro zefektivnění provozu nad rámec údržby. 


Ředitelství silnic a dálnic má portál zobrazující pohyb vozidel zimní údržby

24.1.2023 Webový portál, který byl dán do provozu v polovině ledna 2023, je určený pro veřejnost za účelem informování o aktuálně prováděné zimní údržbě. Zobrazuje aktuální polohu vozidel zimní údržby a poskytuje informace o čase posledního provedeného ošetření u jednotlivých dálnic a silnic I. třídy.


Satelitní navigace NavCom podpoří bezpečnost českých vlaků, samostatně i spolu s ETCS

12.1.2023 Česká společnost Betrian Group spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) a s agenturou s EUSPA na vývoji technologií pro varování před nebezpečnými situacemi s využitím satelitních systémů. Na začátku roku 2023 byla odborná veřejnost seznámena s jejím systémem sekundárního zabezpečení vlaků NavCom, který může i v budoucnu vhodně doplňovat evropský zabezpečovací systém ETCS na celostátních tratích. 


Česká družice SOVA pomůže lépe předpovídat počasí

4.1.2023 Zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí, jako jsou přívalové deště, bouřky, silný vítr nebo tornáda, to je jedním z hlavních cílů nové české družicové mise SOVA, o níž byla odborná veřejnost informována na sklonku roku 2022. Satelit bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány a popsány. Název mise SOVA je zkratkou pro družicové pozorování vln v atmosféře (Satellite Observation of waVes in the Atmosphere). Jejím hlavním vědeckým cílem bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry 


Středočeský kraj bude zveřejňovat otevřená data na platformě OICT Golemio

22.12.2022 Středočeský kraj a hlavní město Praha jsou úzce provázány v mnoha oblastech. Jak byla veřejnost informována v prosinci 2022, nově budou spolu prezentovat veškerá otevřená data. Služba poběží na platformě Golemio, kterou provozuje tým datových specialistů pražské městské společnosti Operátor ICT (OICT), a bude se nadále rozvíjet. 


Portál dopravy – jedno místo pro digitální dopravní služby v ČR

15.12.2022  Ministerstvo dopravy spustilo ve druhém prosincovém týdnu 2022 nový Portál dopravy. Umožňuje občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech nebo řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod. Tento nástroj je dalším krokem v digitalizaci dopravních agend do roku 2025. 

Naše tipy


Copyright © 2012 – 2023 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services