Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Umělá inteligence včas rozpozná nebezpečí smyku na kolejích

10.2.2023 Listí na kolejích snad může laikovi připadat poetické. Ve skutečnosti však znamená významné ohrožení provozu a bezpečnosti jízdy vlaků kvůli nižší adhezi na styku kovového kola s kovovou kolejnicí. Pro předvídání a řešení takovýchto rizikových situací s využitím umělé inteligence probíhá v roce 2023 ve Velké Británii výzkumný projekt.

Na projektu spolupracují britský Úřad pro bezpečnost a standardy na železnici (The Rail Safety & Standards Board – RSSB) a Sheffieldská univerzita. Cílem projektu je vyzkoumat, nakolik lze využít informace o teplotě, vlhkosti, přítomnosti listí a dalších kontaminantů k předpovědi situací se sníženou adhezí kvůli listí na kolejích.

Na základě kombinace videozáznamu s velkým rozlišením a analýzy dat pomocí umělé inteligence tak budou dány přesnější předpovědi tření na rozhraní kolo-kolejnice. Konkrétním výstupem (resp. jedním z výstupů) bude nástroj pro online předpovědi tření kolo-kolejnice kdekoli v síti britských železnic. K dispozici by měl být již na podzim 2023. Tímto způsobem pak bude možné včas podniknout cílená opatření pro zamezení souvisejících provozních a bezpečnostních rizik.

Tento projekt je součástí meziresortního výzkumného programu ADHERE. Jeho cílem je dosažení podmínek adheze, které by nebyly ovlivňovány počasím a podnebím. Projekt staví na dřívějším výzkumu RSSB, při němž bylo shledáno, že podmínky adheze lze odhadovat na základě fotografií hlavy kolejnice a jejího okolí v kombinaci s dalšími daty ze senzorů.  

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © DVV Media International

Další informace zde

Přečtěte si také:

4Fleets: digitální platforma pro podporu efektivní údržby a provozování nízkoemisních autobusů

6.2.2023 Na přelomu ledna a února 2023 byla široké odborné veřejnosti prezentována digitální platforma 4Fleets pro preventivní údržbu nízkoemisních autobusů od italského dodavatele Digigroup Informatica. K tomu je třeba poznamenat, že 4Fleets úspěšně funguje již od roku 2020 u dopravní skupiny Keolis a v roce 2021 získala její ocenění. Dále pak, že platforma 4Fleet nabízí i další možnosti pro zefektivnění provozu nad rámec údržby. 


Ředitelství silnic a dálnic má portál zobrazující pohyb vozidel zimní údržby

24.1.2023 Webový portál, který byl dán do provozu v polovině ledna 2023, je určený pro veřejnost za účelem informování o aktuálně prováděné zimní údržbě. Zobrazuje aktuální polohu vozidel zimní údržby a poskytuje informace o čase posledního provedeného ošetření u jednotlivých dálnic a silnic I. třídy.


Satelitní navigace NavCom podpoří bezpečnost českých vlaků, samostatně i spolu s ETCS

12.1.2023 Česká společnost Betrian Group spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) a s agenturou s EUSPA na vývoji technologií pro varování před nebezpečnými situacemi s využitím satelitních systémů. Na začátku roku 2023 byla odborná veřejnost seznámena s jejím systémem sekundárního zabezpečení vlaků NavCom, který může i v budoucnu vhodně doplňovat evropský zabezpečovací systém ETCS na celostátních tratích. 


Plzeňským hasičům pomůže s hašením v uzavřených prostorách dron

11.1.2023 Hašení v uzavřených prostorách je z řady důvodů pro hasiče komplikované. Pomoci by jim mohl speciálně vybavený dron. Na vývoji takovéhoto speciálního bezpilotního letounu spolupracují Drony SIT Správy informačních technologií města Plzně s odborníky z ČVUT a společnosti Fly4Future. Veřejnost s ním seznámily v prvním lednovém týdnu 2023.


Česká družice SOVA pomůže lépe předpovídat počasí

4.1.2023 Zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí, jako jsou přívalové deště, bouřky, silný vítr nebo tornáda, to je jedním z hlavních cílů nové české družicové mise SOVA, o níž byla odborná veřejnost informována na sklonku roku 2022. Satelit bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány a popsány. Název mise SOVA je zkratkou pro družicové pozorování vln v atmosféře (Satellite Observation of waVes in the Atmosphere). Jejím hlavním vědeckým cílem bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry 


Středočeský kraj bude zveřejňovat otevřená data na platformě OICT Golemio

22.12.2022 Středočeský kraj a hlavní město Praha jsou úzce provázány v mnoha oblastech. Jak byla veřejnost informována v prosinci 2022, nově budou spolu prezentovat veškerá otevřená data. Služba poběží na platformě Golemio, kterou provozuje tým datových specialistů pražské městské společnosti Operátor ICT (OICT), a bude se nadále rozvíjet. 


Portál dopravy – jedno místo pro digitální dopravní služby v ČR

15.12.2022  Ministerstvo dopravy spustilo ve druhém prosincovém týdnu 2022 nový Portál dopravy. Umožňuje občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech nebo řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod. Tento nástroj je dalším krokem v digitalizaci dopravních agend do roku 2025.


Robot vyvinutý pro jadernou fúzi pomůže s „úklidem“ na oběžné dráze

14.12.2022 Na oběžné dráze kolem Země dnes obíhá cca 6000 satelitů, z nichž však jen kolem 40 % jsou v provozu. Ostatní představují takříkajíc vesmírný odpad. Ten znamená nebezpečí pro kosmické lodi, která následně musí provádět tisíce manévrů, aby se vyhnuly srážce. Pomocí s „úklidem“ tohoto vesmírného odpadu by mohl robot, vyvinutý primárně pro potřeby výzkumu jaderné fúze. Odborná veřejnost o tom byla informována začátkem prosince 2022. 


Pilotní projekt Gymnázia Na Vítězné: Senzory ovzduší zlepšují prostředí ve třídách a zefektivňují provoz školy

7.12.2022  Vysoké hodnoty oxidu uhličitého ve školních třídách, stejně jako třeba v kancelářích, způsobují únavu, ztrátu soustředění, bolesti hlavy nebo dokonce nevolnost. Pražská městská společnost Operátor ICT (OICT) a technologická společnost SimpleCell Consulting ve spolupráci s nuselským Gymnáziem Na Vítězné pláni během devíti měsíců testovaly inteligentní senzory, které hlídají hladinu oxidu uhličitého (CO2).


Platforma Atlassian Opsgenie pomáhá při řešení problémů

6.10.2022 Pro hladký chod jakékoli firmy je důležité problémům předcházet, a pokud už nastanou, co nejrychleji je řešit. Technickou podporu v takových situacích může poskytnout například moderní platforma pro řešení incidentů Opsgenie od australské firmy Atlassian, jejíž licenci v ČR nabízí společnost Unicorn. Odborné veřejnosti byla představena v září 2022.  


Vícefrekvenční satelitní systém pomůže přesně určovat polohu pražských tramvají

27.9.2022 Polohu pražských tramvají pomohou s vysokou přesností zpřesňovat vícefrekvenční satelitní přijímače využívající různé družicové systémy, kromě GPS především Galileo. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) je postupně instaluje do jednotlivých vozidel. Odborná veřejnost o tom byla informována v září 2022. Tento systém pomůže cestujícím, dispečerům i ekonomice provozu.


Integrace BMS a Asset management: příklad z Londýna

22.9.2022 Informační systémy pro správu budov a technologií od různých dodavatelů a pro různý účel lze integrovat pod jednou platformou. Příkladem je integrovaný systém pro správu budov (BMS) objednaný u technologické firmy Sella Controls, který bude sloužit londýnskému správci městské kolejové dopravy a její infrastruktury Rail for London. Odborná veřejnost o tom byla informována v září 2022. 


Naše brožura Příběhy chytrých pomocníků vychází již od roku 2019 jako doprovodná publikace našich každoročních konferencí Smart city v praxi. Velmi nás těší setrvalý zájem municipalit o chytrá řešení pro normální život v chytrých městech a zájem průmyslu takováto řešení vyvíjet, zkoušet a dodávat. K tomu, aby se tyto zájmy potkaly, je tu i tato naše brožura.Čtenáři v ní najdou zajímavé a čtivě podané příklady praktického využití moderních technologií ve městech.

Přejeme příjemné počtení a spoustu inspirace.

Všechna vydání naší brožury Příběhy chytrých pomocníků jsou k dispozici zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete zde.


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services