Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















ABB a Sevensense: Rizikový kapitál propojuje velkou průmyslovou skupinu a mladou inovační firmu pro pokročilou navigaci robotů

27.1.2022 Společnost ABB uzavřela v listopadu 2021 strategické partnerství se švýcarskou start-upovou firmou Sevensense s cílem rozšířit nabídku nových autonomních mobilních robotů o umělou inteligenci a technologii mapování 3D vidění. Díky této technologii se mobilní roboty mohou autonomně pohybovat ve složitých, dynamicky proměnlivých vnitřních i vnějších prostředích v těsné blízkosti lidí.

Navigační technologie Sevensense využívá pokročilé strojové vidění a AI algoritmy k vytvoření 3D mapy (viz obrázek), která je mnohem přesnější než současná 2D řešení a nabízí vyšší navigační schopnosti a cenově efektivnější řešení než navigace založená na principu laserového skeneru. Autonomní mobilní robot vybavený 3D technologií Simultánní lokalizace a mapování (SLAM) bude schopen přesně rozlišit prostředí, identifikovat osobu, paletu nebo jiný robot a sám se rozhodnout, jak se v prostředí s těmito překážkami pohybovat. Tato úroveň inteligence nejen umožní bezpečnější interakci s člověkem, ale také zaručí bezpečný a efektivní materiálový tok v továrnách a skladech, a tedy maximální flexibilitu a produktivitu.

ABB vybaví softwarovou a hardwarovou technologií společnosti Sevensense řadu autonomních mobilních robotů v rámci pilotních zákaznických projektů, které budou realizovány v roce 2022.

Toto partnerství zahrnuje menšinovou investici do společnosti Sevensense prostřednictvím jednotky rizikového kapitálu ABB – ABB Technology Ventures. (Poznámka: Pojmem rizikový kapitál, anglicky venture capital, rozumíme investici (tedy vlastní kapitál) investora, zaměřeného na financování rozvoje firem, často s vyšší mírou podnikatelského rizika. Jako takový slouží kromě jiného i k financování inovačního podnikání.)

redakce Proelektrotechniky.cz

Obrázek © ABB

Přečtěte si také:

Brno získá unikátní automatickou dotřiďovací linku na separovaný odpad

14.1.2022 Poklepáním na základní kámen haly pro novou dotřiďovací linku na separovaný plast a papír začal v prosinci 2021 v Brně výjimečný projekt svozové a odpadové společnosti SAKO Brno v oblasti odpadového hospodářství a jeho automatizace. Na rozdíl od všech ostatních takovýchto linek v České republice, dosud založených na ručním třídění, bude provoz brněnské dotřiďovací linky plně automatický.


EPLAN Platforma 2022 – seznamte se s novým vzhledem a koncepcí

6.10.2021 Už je to tu – nová verze EPLAN Platforma 2022. A s ní firma EPLAN, dodavatel řešení, ohlašuje budoucnost projektování v elektrotechnice se snadným ovládáním, a to jak pro zkušené uživatele softwaru EPLAN, tak pro začátečníky. Intuitivní uživatelské rozhraní, založené na konceptech, které už jsou důvěrně známé, je velmi dobře přijímáno a zároveň zlepšuje uživatelský komfort. 


Žrouti nákladů v instalační technice   

4.10.2021 Již v rané fázi konstrukce se v elektrické instalační technice skrývají žrouti nákladů, které lze vymýtit systémově orientovanými koncepcemi a decentrální automatizační technikou. Jaké metody a koncepce lze použít k uspokojení individuálních potřeb výrobců strojů a jak lze dosáhnout větší standardizace a efektivity v elektroinstalaci, k tomu nabízí Murrelektronik různé scénáře řešení, které snižují náklady až o 30 %. 


Nový pohonový systém Siemens pro průmysl i logistiku

16.9.2021 Společnost Siemens představila na konci srpna 2021 nový kompaktní pohonový systém Sinamics G115D určený speciálně pro horizontální dopravníkové aplikace. Tato výkonná a ucelená jednotka obsahuje motor, frekvenční měnič a převodovku a je k dostání ve dvou provedeních: pro montáž na stěnu a na motor. Systém Sinamics G115D má robustní design ve vysokém stupni krytí (až IP66), a je proto vhodný i pro náročná provozní prostředí. 


 Nový SmartSignal od General Electric pomáhá prediktivní údržbě

21.5.2021 Udržovat právě tehdy, když je na to čas a kdy odstávka zařízení přinese co nejméně nákladů a co nejméně úniků tržeb – to je princip prediktivní údržby. Na podporu její praktické realizace v průmyslu přišla na přelomu dubna a května 2021 společnost GE Digital ze skupiny General Electric se zdokonaleným software SmartSignal. 


Repase jako alternativa k nákupu nových robotů i jako „nový život“ robotů již nevyráběných

29.3.2021 Repasované roboty umožňují výrobním firmám s automatizovanými linkami využívat nové funkce a pokročilé služby a současně snižovat náklady na údržbu. Jak byla informována odborná veřejnost v březnu 2021, repasí těchto zařízení se zabývá i společnost ABB a její ostravský závod.



Výjimečnost v síťových technologiích: Nespravované switche od Murrelektronik jsou v robotických buňkách HandlingTech standardem

23.3.2021 Specialisté na automatizaci HandlingTech vyvíjejí a implementují moderní manipulační techniku pro výrobní závody. Osmi- a šestnáctiportové nespravované switche od Murrelektronik zajišťují jednoduché a kompaktní propojení ethernetových uzlů v jejich sofistikovaných robotických buňkách. 


Nová generace kolaborativních robotů ABB rozšiřuje příležitosti pro automatizaci výroby

8.3.2021 Jak byla v únoru 2021 informována odborná veřejnost, významný hráč na trhu průmyslové robotizace ABB rozšiřuje své portfolio kolaborativních robotů o novou řadu GoFa™ a SWIFTI™, které doplňují nabídku kolaborativních robotů YuMi® a Single Arm YuMi®. Jsou určeny k automatizaci procesů vyžadujících větší nosnost, sílu a vyšší rychlosti. 


Bezpečněji s roboty: ABB představuje novou funkci simulování brzdné dráhy robotu

25.2.2021 Bezpečnost robotizovaného pracoviště i potřebná plocha, kterou zaujímá, do velké míry závisí na přesnosti pohybů robotů. Společnost ABB k tomuto účelu představila v polovině února 2021 novinku: RobotStudio®, software pro simulaci a offline programování, je nyní nově vybaven funkcí simulace brzdné dráhy virtuálního robotu, kterou lze využít pro přesný vypočet brzdné dráhy robotu v reálném světě, což umožňuje úsporu místa o 25 %. 


Škoda Vagonka otevírá největší obráběcí centrum v Evropě, řídí jej systém Heidenhain

8.2.2021 Největší obráběcí centrum v Evropě za zhruba 100 mil. Kč začalo ve druhé polovině ledna 2021 sloužit v ostravské společnosti Škoda Vagonka. Dceřiná firma skupiny Škoda Transportation uvedla do provozu unikátní stroj, díky kterému může obrábět obří nadrozměrné hliníkové díly. Celkem 360 tun vážící zařízení o délce padesát a šířce deset metrů bude v Ostravě sloužit k výrobě železničních vozidel pro zákazníky v tuzemsku i zahraničí. 


Nové průmyslové roboty od Stäubli: řada TX2

2.2.2021 Poslední lednový týden 2021 přináší premiéru tří nových šestiosých robotů Stäubli se střední nosností. Modely TX2-140, TX2-160 a TX2-160L rozšiřují aktuální generaci TX2 na celkem devět modelů. Jejich pevná struktura a inteligentní konstrukce z nich činí ideální volbu pro různé aplikace při všech okolních podmínkách – od drsných až po sterilní. Přináší nejvyšší úroveň bezpečnosti a konektivity. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services