Přečtěte si:  Pozvánka na konferenci Moderní technologie v elektrické dopravě na e-SALON






Pozvánky na akce


Stalo se



















Kolaborativní robot YuMi pomáhá při obnově deštného pralesa

28.6.2023 Pilotní projekt společnosti ABB Robotika a americké neziskové organizace Junglekeepers ukazuje, jakou roli může hrát cloudová technologie při rychlejším, efektivnějším a škálovatelnějším zalesňování. Cílem projektu je zachránit přibližně 22 hektarů amazonského deštného pralesa a zamezit odlesňování. Naše odborná veřejnost o něm byla informována koncem června 2023.

Kolaborativní robot YuMi

Kolaborativní robot YuMi společnosti ABB (viz fotogalerie k tomuto článku) je již po léta dobře známý i čtenářům našeho portálu.

Je to dvouramenný robot, konstruovaný pro automatizované procesy při přesné výrobě – například pro montáž drobných součástek při výrobě spotřební elektroniky, kde robot a člověk musí úzce spolupracovat. Je vybaven inovativními optickými a akustickými senzory a jeho ramena jsou vypolštářovaná a měkká. Bezpečnost je kromě toho zabudována do základní inteligence robota. Ten tak může pracovat v bezprostřední blízkosti lidí bez ochranného prostoru (klece).

Každá z paží robota se ohýbá podle sedmi různých os, čímž dokonale napodobuje pohyby lidských rukou při efektivním využití prostoru kolem sebe. Podobně jako u lidské ruky tvoří jejich konstrukci lehká, ale pevná magneziová kostra, pokrytá pružným plastovým pláštěm zabaleným do měkkého polstrování. Podobně jako lidská ruka také nemá ani rameno YuMi žádné tvrdé body, v nichž by mohlo dojít k uskřípnutí, a proto nehrozí rozdrcení citlivých montážních součástek mezi protilehlými plochami při rozevírání a svírání os na pažích robota. Pokud YuMi zaznamená nečekaný dotek, například při kolizi se spolupracovníkem, zastaví pohyb během milisekund. Pohyb lze pak velmi snadno zopakovat. Podobně dokáže YuMi například zastavit pohyb při nečekaném přetížení.

Navzdory své nadmíru bezpečné „anatomii a fyziologii“ dokáže tento robot pracovat s přesností 0,02 mm a vykonávat pohyby rychlostí 1,5 m/s se zrychlením 11 m/s2. YuMi je tedy schopen zacházet prakticky s jakýmikoliv předměty, od jemných a přesných součástek náramkových hodinek po komponenty mobilních telefonů, tabletů a notebooků. Pro jednoduchou představu – přesnost jeho pohybů je natolik veliká, že je schopen navléci nit do ucha jehly.

Paže robota YuMi dosáhnou do vzdálenosti 0,5 m a zvednou předmět až půl kilogramu těžký. Celý robot, určený k upevnění na stolní plochu, váží 38 kg. Po upevnění je jeho „tělo“ vysoké 60 cm. Jak zdroj elektrické energie pro jeho provoz lze využít obyčejnou zásuvku v rozsahu napětí 100 – 240 V kdekoli na světě.

Od roku 2016 je YuMi nasazen v závodě ABB v Jablonci nad Nisou (viz foto).

YuMi v Jablonci nad Nisou

Zalesňování amazonského pralesa jako výzva pro moderní technologie

Ničení amazonského deštného pralesa lidskou činností, jako je těžba dřeva a vypalování půdy pro zemědělství, totiž přispívá ke změnám klimatu s ničivými dopady. Podle zdrojů uvedených v odkaze na konci tohoto článku se odhaduje, že od roku 1985 bylo vykáceno více než 870 000 km² amazonského deštného pralesa, což je plocha větší než Francie, Velká Británie a Belgie dohromady.

Jejich záchrana vyžaduje pomoc moderních technologií a vědy v kombinaci s místními znalostmi.  A právě pro tento účel je nyní v pilotním projektu nasazen robot YuMi.

Pilotní projekt s nasazením YuMi

V laboratoři, umístěné v odlehlé oblasti peruánské Amazonie, byl nainstalován YuMi (viz foto) a s jeho pomocí jsou automatizovány základní úkony při sázení semen, což je obvykle výhradně ruční práce. Robot YuMi vyhloubí v půdě díru, vhodí do ní semeno, půdu udusá a místo označí barevným štítkem. Díky pomoci robota YuMi tak mohou pracovníci Junglekeepers v zónách vyžadujících zalesnění každý den znovu osázet plochu o velikosti dvou fotbalových hřišť.

Současně díky této automatizaci mohou dobrovolníci z Junglekeepers věnovat svůj čas a zdroje práci s větším dopadem, jako je hlídkování ve vybraných oblastech s cílem odradit nelegální dřevorubce a vzdělávání místních obyvatel v oblasti ochrany deštného pralesa a výsadby vzrostlých stromků.

Autonomní roboty ovládané na dálku také řeší problém s vyhledáváním pracovníků, kteří by byli ochotni zůstat a pracovat ve vzdálené džungli. Po počáteční instalaci může YuMi plnit své úkoly autonomně. Lidský zásah je nutný pouze v případě poruchy.  

Prostřednictvím technologie ABB RobotStudio® Cloud tímto způsobem odborníci ABB simulují, zdokonalují a nasazují programy, které robot YuMi potřebuje pro automatizované sázení semen, ze švédského Västerås vzdáleného 12 000 km. YuMi se tak stal robotem ovládaným z největší vzdálenosti na světě.

Pilotní projekt trvá přibližně šest týdnů (v průběhu května a června 2023). Následně budou zkoumány další možnosti, jak by se robotická řešení a cloudové technologie mohly výrazněji uplatnit při prosazování udržitelného rozvoje.  

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © ABB

Další informace zde

Přečtěte si také:

Aplikace od Unicorn pomohla obchodům Tesco snížit objem vyhozeného pečiva o 14 %

19.4.2023 Plýtvat se nemá, a jídlem zvlášť. V praxi velkých obchodních řetězců však z mnoha důvodů může být velmi náročné tuto životní moudrost realizovat. Obchodnímu řetězci Tesco k tomu pomohla aplikace od společnosti Unicorn, s níž byla odborná veřejnost seznámena v dubnu 2023. Aplikace omezuje plýtvání, usnadňuje práci pekařům a snižuje spotřebu energie. 


Maximální zákaznické výhody z digitální transformace

12.4.2023 Partnerský program EPLAN Partner Network byl založen před více než dvěma lety a v průběhu této doby se do programu zapojilo přibližně šedesát společností. Strategičtí partneři jako Phoenix Contact, Siemens a Rockwell Automation a technologičtí partneři – včetně společností ABB, Lapp Kabel, Wago a Weidmüller – se potkávají na jednom základním principu: 


Moderní technologie i příroda ve městě, veřejné i soukromé finance, dobré i méně dobré příklady z praxe: zpráva z konference Smart city v praxi VIII

22.3.2023 Dne 21. března 2023 proběhl, opět jako doprovodný program veletrhu AMPER 2023 další, již osmý, ročník tradiční konference pořádané provozovateli tohoto portálu, konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Konference o 90 účastnících, převážně z municipalit a městských služeb, se konala pod záštitou místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj a primátorky statutárního města Brna.


Aktuální poloha spoje načtená QR kódem: Děčín ukázal další možnou podobu „chytrých“ zastávek MHD

9.3.2023 Město Děčín ve spolupráci s Dopravním podnikem města Děčín zahájilo od poloviny února 2023 další novinku pro cestující městské autobusové dopravy (MAD), která jim usnadní cestování. Zatímco od roku 2022 si mohli cestující začít vyhledávat jednotlivé spoje včetně přestupu pomocí Google map a navigace, od roku 2023 se rozeběhl projekt chytrých zastávek. 


Parkování v Praze lze zaplatit pomocí aplikace Pražské integrované dopravy (PID) Lítačka

24.2.2023 Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila začátkem roku 2023 ve spolupráci se společností Technická správa komunikací hl. města Prahy (TSK) aplikaci PID Lítačka o další funkcionality. V posledním lednovém týdnu 2023 si uživatelé aplikace PID Lítačka mohli v ostrém provozu vyzkoušet funkci přímé platby za parkování v zónách placeného stání. Za parkování lze tak platit jednoduše rovnou v aplikaci PID Lítačka.


Rajčatový robot FRVAVEBOT: Moderní technologie pomáhá rostlinné výrobě

16.12.2022 Společnost Optisolutions navázala spolupráci s rodinnou farmou Ráječek a vyvinula unikátní robot, který monitoruje zdravotní stav rajčat a díky prvkům umělé inteligence umí sám určit, co jim schází a jak jejich stav zlepšit. S podrobnostmi byla odborná veřejnost seznámena v polovině prosince 2022. 


Robot vyvinutý pro jadernou fúzi pomůže s „úklidem“ na oběžné dráze

14.12.2022 Na oběžné dráze kolem Země dnes obíhá cca 6000 satelitů, z nichž však jen kolem 40 % jsou v provozu. Ostatní představují takříkajíc vesmírný odpad. Ten znamená nebezpečí pro kosmické lodi, která následně musí provádět tisíce manévrů, aby se vyhnuly srážce. Pomocí s „úklidem“ tohoto vesmírného odpadu by mohl robot, vyvinutý primárně pro potřeby výzkumu jaderné fúze. Odborná veřejnost o tom byla informována začátkem prosince 2022. 


 

Naše tipy





























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services