Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
„Škorpióní“ robot pomáhá při likvidaci jaderné havárie ve Fukushimě

23.2.2017 Pro průzkum areálu havarované japonské jaderné elektrárny Fukushima Daiichi, patřící společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco), jsou ve velké míře využívány specializované průmyslové roboty. Jejich nasazení při konkrétních úkolech v náročných podmínkách havarovaného reaktoru jim předurčuje mj. rozmanité, občas i bizarní tvary a podobu. Vedle robota MEISTeR na pásovém pojezdu, „mývalího“ robota Racoon nebo „vetřeleckého“ robota pro průzkum úzkých prostor byl v únoru 2017 nasazen robot připomínající škorpióna (viz foto).

Tento robot je cíleně určen pro průzkum poškozeného druhého bloku elektrárny Fukushima Daiichi. Jeho úkolem bylo získat potřebné informace z prostoru přímo pod reaktorovou nádobou, kde se, jak ukázal předběžný průzkum, nachází tmavá masa, pravděpodobně z roztaveného jaderného paliva.

Robot byl vyvinut v roce 2015 ve spolupráci výzkumného ústavu IRID (International Research Institute for Nuclear Decommissioning) a společnosti Toshiba.  

Robot je cca 54 cm dlouhý, 9 cm vysoký a 9 cm široký a váží kolem 5 kg. Je dálkově řízen pomocí kabelu. Umí se zmenšit do úzkého tvaru schopného protáhnout se trubkami a poté se rozložit a provádět dokumentaci.

Tyto schopnosti si vyžádalo jeho nasazení v prostoru pod reaktorem, kam bylo třeba proniknout rourou o průměru pouhých 10 cm, a následně pořídit fotografie a změřit teplotu a úroveň radiace. K tomuto účelu je robot vybaven digitálním fotoaparátem s vestavěnými dvanácti LED svítidly, jedním samostatným LED svítidlem, dozimetrem a teploměrem.

Jak ukazují fotografie, robot se ve válečkovitém tvaru pohybuje na místo svého určení. Jakmile je dosáhne, vztyčí operátor jeho zadní část (jakoby ocas pomyslného škorpióna), pomocí LED zdrojů osvětlí jinak zcela temné prostředí a může začít se snímkováním.

Robotu se při jeho nasazení v únoru 2017 nepodařilo dostat až bezprostředně do prostoru pod tlakovou nádobou, protože když byl asi tři metry od ní, uvízl mu jeho pojezdový pás. Tepco se rozhodlo robota odpojit a prozatím jej ponechat, kde je. I přesto se robotu podařilo získat dostatek informací pro další postup prací. Tyto informace pomohou rozhodnout, jakým způsobem budou odstraňovány zbytky jaderného paliva.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Toshiba

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Robot zkoumá vnitřek poškozeného kontainmentu v elektrárně Fukushima

15.4.2015 Pro průzkum areálu havarované japonské jaderné elektrárny Fukushima Daiichi, patřící společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco), jsou ve velké míře využívány specializované průmyslové roboty, o nichž jsme se na našem portále zmiňovali například v souvislosti s robotem MEISTeR. V první polovině dubna 2015 začal jiný takovýto robot zkoumat vnitřek kontainmentové nádoby v bloku 1 této elektrárny. 


Robot Surveyor prohlíží podzemní potrubí jaderných elektráren

19.12.2014 Podzemní potrubí jsou důležitou součástí jaderných elektráren, jejich pravidelná kontrola je však velmi obtížná. Zpravidla se při ní využívají nepřímé metody, například vyhledávání zkorodovaných částí pomocí bludných proudů nebo vyhledávání prasklin pomocí ultrazvuku, protože přímá vizuální kontrola by znamenala náročné výkopové práce. Společnost GE Hitachi proto vyvinula ultrazvukového článkového robota s vlastním pohonem, schopného provádět přímou kontrolu těchto potrubí. 


Robot MEISTeR úspěšně složil mistrovské zkoušky

28.2.2014 O záchranném robotu MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) od Mitsubishi Heavy Industries jsme již před více než rokem psali v článku Malí roboti do nebezpečných podmínek. Tento robot byl vyvinut pro náročné odklízecí práce v havarované jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V druhé polovině února 2014 úspěšně skončily jeho demonstrační testy a nyní již čeká na nasazení v “ostrém provozu“ při dekontaminaci a odběru vzorků. 


Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje tak radiaci.  


LaserSnake2: projekt „hadího“ robota do stísněných a nebezpečných podmínek

16.4.2013 Projektový tým vedený britskou společností OC Robotics zahájil na konci března 2013 výzkumný a vývojový projekt LaserSnake2. Jeho cílem je vyvinout robot s dlouhými hadovitými končetinami pro práci ve stísněných prostorách, ve vzduchu a pod vodou. 


„Superžirafa“: průmyslový robot pro práci v 8m výšce

23.2.2013 Odstraňování následků nehody v jaderné elektrárně Fukushima je neustálou výzvou pro technologie průmyslových robotů, které umí samostatně vykonávat manuální práce v nepřístupných místech nebo v kontaminovaném prostředí. Po úspěšném robotu MEISTeR přichází Mitsubishi Heavy Industries (MHI) s dalším unikátním robotem označeným jako MHI-Super Giraffe (MARS-C), tedy „superžirafa“. Název tohoto robota je jednak akronym, a jednak výstižné pojmenování jeho schopnosti dosáhnout až do výšky 8 metrů. 


Malí roboti do nebezpečných podmínek

24.12.2012 V posledních týdnech roku 2012 se světu představili malí roboti pro záchranné práce v nepřístupném prostředí – robot MEISTeR od firmy Mitsubishi Heavy Industries a robot Tetrapod od firmy Toshiba. Ačkoliv jejich celková koncepce je na první pohled odlišná, oba sloučí podobnému účelu a mají podobnou pohonnou jednotku i některé další vlastnosti. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services