Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Robot zkoumá vnitřek poškozeného kontainmentu v elektrárně Fukushima

15.4.2015 Pro průzkum areálu havarované japonské jaderné elektrárny Fukushima Daiichi, patřící společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco), jsou ve velké míře využívány specializované průmyslové roboty, o nichž jsme se na našem portále zmiňovali například v souvislosti s robotem MEISTeR. V první polovině dubna 2015 začal jiný takovýto robot zkoumat vnitřek kontainmentové nádoby v bloku 1 této elektrárny (viz obě fota).

Tento robot, připomínající spíše vesmírnou bytost než klasického průmyslového robota, sestává ze tří segmentů: těla a dvou kompaktních nohou. Jeho zvláštností je, že dokáže měnit svůj tvar. Úzkými prostory, například potrubími, prochází v dlouhém rovném tvaru. Pro pohyb po ploše dokáže otočit své nohy o 90 stupňů vůči centrálnímu tělu a vytvořit tak tvar písmene U, kdy mu nohy poskytnou lepší stabilitu.

Robot je 9 cm vysoký a váží 7,5 kg. Podle polohy jeho nohou dosahuje 25 až 64 cm do délky a 6,5 až 27 cm do šířky. Ovládán je 40m dlouhým kabelem.

Robot byl vyvinut ve spolupráci výzkumného ústavu IRID (International Research Institute for Nuclear Decommissioning) a společnosti Hitachi-GE Nuclear Energy jako nástroj pro průzkum těžko přístupných oblastí této jaderné elektrárny.

Při své první „misi“ následující po několika zkušebních akcích, prošel robot potrubím o průměru 10 cm a dosáhl, jako dosud první robot, vnitřku kontainmentové nádoby. Poté byl po kabelu spuštěn na rošt prvního podlaží nádoby. Zde zaujal tvar písmene U a zkoumal úroveň teploty a radiace a fotografoval vnitřek nádoby. Po splnění 14 z 18 úkolů robot uváznul v troskách vnitřního vybavení, přitom ještě stačil pořídit důležité záběry. Nyní je zkoumán další možný postup.

Předpokládá se, že robot tohoto typu bude vnitřek nádoby dále zkoumat a dosáhne nižších částí nádoby, kde se předpokládá, že se usadilo roztavené jaderné palivo. Protože je však tato část zatopena vodou, musí být k tomuto účelu použita jeho vodě odolná verze, která bude vyvinuta do března 2016.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © IRID

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Robot Surveyor prohlíží podzemní potrubí jaderných elektráren

19.12.2014 Podzemní potrubí jsou důležitou součástí jaderných elektráren, jejich pravidelná kontrola je však velmi obtížná. Zpravidla se při ní využívají nepřímé metody, například vyhledávání zkorodovaných částí pomocí bludných proudů nebo vyhledávání prasklin pomocí ultrazvuku, protože přímá vizuální kontrola by znamenala náročné výkopové práce. Společnost GE Hitachi proto vyvinula ultrazvukového článkového robota s vlastním pohonem, schopného provádět přímou kontrolu těchto potrubí. 


Pohyblivá socha Franze Kafky: netradiční využití techniky pro průmyslovou automatizaci

31.10.2014 Od konce října 2014 zdobí náměstíčko u nového obchodního centra Quadrio v centru Prahy pohyblivá socha Franze Kafky z dílny Davida Černého (viz foto vpravo). Toto technicko-umělecké dílo je unikátní tím, že 42 otáčejících se pater vytvoří v jeden okamžik tvář Franze Kafky. Jedenáctimetrovou sochu o hmotnosti 39 tun vyprojektovala, zkonstruovala a instalovala společnost DEIMOS, výrobce automatizační techniky. Řídicí a pohonný systém dodala společnost Siemens. 


YuMi: první robot, který bezprostředně spolupracuje s člověkem

15.9.2014 Na začátku září 2014 informovala společnost ABB odbornou veřejnost o představení svého robota označeného jako YuMi® (you and me – ty a já), schopného v plném rozsahu spolupracovat s člověkem. YuMi je dvouramenný robot, konstruovaný pro automatizované procesy při přesné výrobě – například pro montáž drobných součástek při výrobě spotřební elektroniky, kde robot a člověk musí úzce spolupracovat. 


Robot MEISTeR úspěšně složil mistrovské zkoušky

28.2.2014 O záchranném robotu MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) od Mitsubishi Heavy Industries jsme již před více než rokem psali v článku Malí roboti do nebezpečných podmínek. Tento robot byl vyvinut pro náročné odklízecí práce v havarované jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V druhé polovině února 2014 úspěšně skončily jeho demonstrační testy a nyní již čeká na nasazení v “ostrém provozu“ při dekontaminaci a odběru vzorků. 


Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje tak radiaci.  


Další vývoj v konstrukci robotů: redukce kabeláže technologií PLC

1.7.2013 Jedním z problémů současných průmyslových robotů jsou silné kabely pro přenos energie a informací mezi tělem robota a pracovními prvky na konci robotických paží – nástroji, kamerami, čidly apod. Tyto silné kabely značně omezují manévrovací schopnost robota a mohou být i jeho zranitelnou součástí. Japonští výrobci Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI) a NCXX Inc. proto nyní přicházejí s technickým řešením, které poprvé v průmyslové praxi umožní značně zredukovat kabeláž robota pomocí technologie komunikace po silovém vedení 


LaserSnake2: projekt „hadího“ robota do stísněných a nebezpečných podmínek

16.4.2013 Projektový tým vedený britskou společností OC Robotics zahájil na konci března 2013 výzkumný a vývojový projekt LaserSnake2. Jeho cílem je vyvinout robot s dlouhými hadovitými končetinami pro práci ve stísněných prostorách, ve vzduchu a pod vodou. 


„Superžirafa“: průmyslový robot pro práci v 8m výšce

23.2.2013 Odstraňování následků nehody v jaderné elektrárně Fukushima je neustálou výzvou pro technologie průmyslových robotů, které umí samostatně vykonávat manuální práce v nepřístupných místech nebo v kontaminovaném prostředí. Po úspěšném robotu MEISTeR přichází Mitsubishi Heavy Industries (MHI) s dalším unikátním robotem označeným jako MHI-Super Giraffe (MARS-C), tedy „superžirafa“. Název tohoto robota je jednak akronym, a jednak výstižné pojmenování jeho schopnosti dosáhnout až do výšky 8 metrů. 


Malí roboti do nebezpečných podmínek

24.12.2012 V posledních týdnech roku 2012 se světu představili malí roboti pro záchranné práce v nepřístupném prostředí – robot MEISTeR od firmy Mitsubishi Heavy Industries a robot Tetrapod od firmy Toshiba. Ačkoliv jejich celková koncepce je na první pohled odlišná, oba sloučí podobnému účelu a mají podobnou pohonnou jednotku i některé další vlastnosti. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services