Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Možnosti celoživotního vzdělávání elektrotechniků

5.3.2013 Pro zájemce o získání kvalifikace v oboru elektromechanik pro technická zařízení, kteří nejsou držiteli výučního listu, maturitního vysvědčení ani vysokoškolského diplomu v tomto oboru, přinášíme v naší rubrice Vzdělávání některé užitečné informace o získání tzv. profesní kvalifikace ve smyslu zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání.

Ve smyslu tohoto zákona představuje sama praxe v oboru tzv. „další vzdělání“. Na webové stránce www.narodni-kvalifikace.cz  provozované MŠMT ČR lze nalézt mj. seznam autorizovaných osob, od nichž je možno získat informace, jak postupovat, aby zájemce mohl vykonat zkoušku a získat osvědčení o získání tzv. profesní kvalifikace. Profesních kvalifikací uvádí zmíněný web dnes stovky, ale v oblasti elektrotechniky jen několik. Některé jsou zaměřeny poměrně úzce a držiteli osvědčení nedávají příliš široké spektrum možností, kde se s nově získanou kvalifikací uplatnit. Jiné jsou zaměřeny univerzálněji, např. profesní kvalifikace Elektromechanik pro technická zařízení.

Zákon č. 179/2006 Sb. se stal obecnou zákonnou normou, která mohla být naplňována až po schválení dalších dokumentů, přesně specifikujících danou zkoušku (resp. danou profesní kvalifikaci a způsob prokazování znalostí a dovedností). Těmito dokumenty jsou kvalifikační a hodnoticí standardy. Pro profesní kvalifikaci (pro přesnost – v době uvádění zákona v život bylo užíváno označení dílčí kvalifikace, až od 1. dubna 2012 se změnilo původní označení „dílčí“ na „profesní“) Elektromechanik pro technická zařízení byly tyto dokumenty schváleny v červenci 2008.

Standardy představují oficiální dokumenty, o něž se zkoušení musí opírat. Tyto dokumenty jsou závazné jak pro zkoušené osoby, tak pro zkoušející ‒ autorizované osoby. Pro profesní kvalifikace z oblasti elektrotechniky je autorizujícím orgánem Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Zveřejněním standardů na webových stránkách ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které je gestorem zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání, byly splněny podmínky, aby se zájemci ke zkouškám mohli hlásit. Standardy přesně vymezují, co musí zkoušená osoba znát, aby mohla osvědčení o profesní kvalifikaci získat. Současně jsou standardy pomůckou pro zkoušející – autorizované osoby. V kvalifikačním standardu je uveden seznam tzv. odborných způsobilostí, hodnoticí standard potom podrobně specifikuje obsah zkoušky. Uvádí, jak znalost jednotlivých způsobilostí ověřit – zda ústně či písemně, popř. specifikuje využití pomůcek, jako jsou schémata, firemní literatura apod. Hodnoticí standard je tedy významným dokumentem jak pro zájemce o zkoušku, který se z něj dozví, co musí znát a umět, aby měl šanci úspěšně zkoušku složit, tak pro zkoušejícího, který má tak v ruce dokument, který mu říká, co zkoušet a jakým způsobem.

Hodnoticí standard je poměrně rozsáhlý dokument a tak trochu svým obsahem zájemce od záměru přihlásit se ke zkoušce odrazuje. Obecně lze proto jen doporučit, aby si zájemce o zkoušku sjednal s autorizovanou osobou konzultaci, na základě které se potom může rozhodnout, zda a v jakém termínu by zkoušku chtěl skládat. Vše je v tomto ohledu dáno dohodou obou stran. Vlastní proces zkoušky oficiálně začíná zasláním přihlášky autorizované osobě. Ta je potom povinna zájemce ke zkoušce oficiálně pozvat.

Závěrem ještě uveďme, že zákon říká, že zkouška je veřejná (s výjimkou těch částí, kdy je nutno veřejnost vyloučit z důvodů ochrany zdraví a bezpečnosti práce). O konání zkoušky musí autorizovaná osoba informovat autorizující orgán (MPO).

Ing. Bc. Milan Kubíček, kontakt: ing.bc.mk@seznam.cz

Pro více informací navštivte www.narodni-kvalifikace.cz 

Autor tohoto článku je autorizovanou fyzickou osobou pro profesní kvalifikaci Elektromechanik pro TZ

Foto: archiv redakce

Přečtěte si také:

Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy: Zpráva z konferencí Smart city v praxi IX a Efektivní elektromobilita v organizacích IV

21.3.2024 Ve dnech 19. a 20. 3. proběhly, opět jako doprovodný program veletrhu AMPER, v areálu brněnského výstaviště dvě odborné konference pořádané provozovateli tohoto portálu: 9. ročník konference Smart city v praxi a 4. ročník konference Efektivní elektromobilita v organizacích. Konference byly zaměřeny na moderní technologie v mobilitě, energetice a dalších oblastech, včetně problematiky strategického řízení a financování. Konferencí se dohromady zúčastnilo na 130 odborníků z řad veřejných služeb, municipalit, dopravců, škol a dalších relevantních organizací.


Pozvánka na konferenci Efektivní elektromobilita v organizacích

2.3.2024 Srdečně Vás zveme na konferenci „Efektivní elektromobilita v organizacích IV“, která se koná 20. března 2024 na výstavišti v Brně jako doprovodný program veletrhu AMPER 2024. Konference je určena odborné veřejnosti z řad průmyslu a ostatních relevantních organizací, správcům jejich vozového parku, městským službám, příp. dalším zájemcům o tuto problematiku, či školám. Obsah konference bude zaměřen na aktuální novinky v oblasti elektrických vozidel a dopravních systémů pro města a průmysl,   správy vozového parku, nabíjecí infrastruktury, softwarové/informační podpory a autonomní mobility a také na ekonomiku a financování elektromobility v organizacích.


Pozvánka na konferenci Smart city v praxi IX

2.3.2024 Srdečně Vás zveme na již 9. ročník konference „Smart city v praxi IX“, která se koná 19. března 2024 na výstavišti v Brně jako doprovodný program veletrhu AMPER 2024. Konference je svým obsahem zaměřena zejména na představitele municipalit a městských služeb a pokrývá širokou škálu moderních technologií a jejich uplatnění pro dosahování sociálních a ekonomických cílů měst. Program konference bude zahrnovat průřezové problémy – strategie smart city, ekonomika a rozvoj měst, nové technologie pro smart city – prezentace průmyslových partnerů konference, zahrnující nové produkty pro smart city a praktické zkušenosti z jejich aplikací, a také příklady dobré praxe ve městech a obcích.


Schmachtl představuje novinky v konektorové instalaci gesis

11.11.2014 Konektorové propojení svítidel pomocí systému gesis nabízí firma Wieland již více než 30 let a elektroinstalace s použitím tohoto systému je nejrozšířenější na světě. Sortiment produktů společnosti Wieland zahrnuje více než 20 tisíc druhů komponent využívaných v oborech automatizace, řízení a elektrotechniky. S využitím konektorů, které nahrazují standardní svorkovnici svítidla, lze ušetřit až 70 % nákladů na zapojení a oživení zařízení. 


Unica urychlí a zjednoduší práci elektrikáře

23.10.2014 Produktová řada vypínačů a zásuvek Unica je na našem trhu známa již mnoho let. Koncoví uživatelé si ji oblíbili díky největší nabídce barevných rámečků, z nichž si vybere opravdu každý. V nabídce jsou navíc ryze přírodní materiály, jako sklo, dřevo, různé druhy kovů, kámen nebo dokonce pravá kůže. Pro profesionály přináší řada Unica jiné výhody, které urychlí a zjednoduší práci. Přístroje řady Unica mají modulární koncepci, která umožňuje kombinovat různé druhy přístrojů s různými rámečky. 


Nový silový konektor 21BV od Multi-Contactu

29.9.2014 Multi-Contact představuje nový konektor z řady 3 Powerline. Tento jednopólový izolovaný konektor o průměru 21 mm doplňuje již zavedené modely 10BV a 16BV, a společně tak tvoří kompletní nabídku obzvláště výkonných řešení s vysokou přenosovou kapacitou až do 800 A. Nová řada 21BV je určena zejména pro použití v mobilních generátorech, mobilních záložních zdrojích, pro napojení kabeláže u jednorázových akcí  


Asfora: Spínače a zásuvky ve špičkové technologii i designu

30.6.2014 Společnost Schneider Electric uvádí na český trh novinku – řadu interiérových spínačů a zásuvek Asfora. Tato nová řada na první pohled upoutá svým elegantním designem a celkovým provedením. Perfektně ladí s každým interiérem. Produkty jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, provedení působí robustně, povrch je velmi příjemný na dotyk. Materiál nepodléhá během času změnám, ani při dlouhodobém vystavení slunečnímu záření. Přístroje mají tuhý pozinkovaný kovový rámeček, který nepodléhá korozi. Spínače a zásuvky Asfora jsou dodávány ve dvou barvách – bílé a krémové. 


Zařízení pro odvod ztrátového tepla z elektrických rozváděčů

3.3.2014 V tomto článku se seznámíme s nejběžnějšími principy odvodu ztrátového tepla z elektrických zařízení. Vyjmenujeme vše, co ovlivňuje výběr jednotlivých typů chladicích zařízení a jak je možné řídit vnitřní klima elektrických rozváděčů. Základní dělení způsobu chlazení elektrických rozváděčů je na pasivní a aktivní. 



Schneider Electric: Acti 9 – rEvoluce v jištění

15.11.2013 Společnost Schneider Electric uvedla na trh modulární systém Acti 9. Pět generací zkušeností s nízkonapěťovými systémy umožnilo navrhnout a vyrobit systém, který splňuje i ty nejvyšší požadavky. Při jeho vývoji bylo přihlášeno 22 nových patentů. Přizpůsobuje se náročnému prostředí všech aplikací a poskytuje uživatelům nákladově efektivní elektrické instalace s nulovými požadavky na údržbu. Jednoduchý a výkonný komunikační systém Smartlink umožňuje monitorovat a řídit spotřebu energie na úrovni velkých celků i  individuálních zátěží. 


Revoluce v sestavování přípojných míst

30.5.2013 Společnost Schmachtl CZ přichází s řešením, které významně usnadní uživatelům výpočetní techniky a spotřební elektroniky připojování k silovým a datovým sítím. Ke snadnému připojení slouží přípojné boxy, které se mohou zabudovat buď do stolu, nebo na stůl, a tím ulehčit připojení k různým sítím. Není třeba hledat někde pod stolem kabely pro připojení počítače, příp. telefonů, tiskáren, monitorů, dataprojektorů a dalších zařízení.  


Chytré rozváděče Rittal

15.4.2013 Je jedna zásuvka stejná jako všechny ostatní? To je již minulostí, dnes obsahují inteligentní systémy silnoproudého rozvodu – Power Distribution Units (PDU) – mnoho přídavných funkcí. Aktuální modely měří, spínají a monitorují odevzdávaný výkon, na přání až na úroveň jednotlivých zásuvek. Důležité je, že se PDU přesně hodí pro požadavky uživatelů. 


Konstruování nízkonapěťových rozváděčů dle normy ČSN EN 61439

2.4.2013 V červnu minulého roku byla přepracována a nově vydána prvotní verze ČSN EN 61439-1 a ČSN EN 61439-2 z roku 2010 ve vydání 2. Přechodné období ČSN EN 60439-1 však nebylo změněno. Proto mají konstruktéři nízkonapěťových rozváděčů nejvyšší čas požadavky nové normy implementovat do svých zařízení. Výraznou podporu přitom nabízí nová verze plánovacího softwaru Power Engineering od společnosti Rittal. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services