Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Hybridní elektrárna: efektivní propojení kogenerace a obnovitelných zdrojů

20.5.2015 Zajímavé a efektivní propojení konvenčních a obnovitelných zdrojů ve formě tzv. hybridní elektrárny je od poloviny května 2015 v pilotním provozu v závodě společnosti General Electric v Berlínské čtvrti Marienfelde. Tato elektrárna kombinuje 600kW fotovoltaický zdroj a 400kW kogenerační jednotku poháněnou plynovým spalovacím motorem.

Hybridní elektrárna byla vybudována ve spolupráci společnosti General Electric (GE) a jejích partnerů Kofler Energies a BELECTRIC. Vlastní vývoj zajišťovala firma BLS Energieplan, specializovaná dceřiná společnost GE.  

Základem elektrárny je 400kW plynová kogenerační jednotka Jenbacher J312 s integrovaným zásobníkem tepla o objemu 25 m3 a energetickou účinností 89,2 % (o plynových kogeneračních jednotkách Jenbacher od GE jsme na našem portále psali v souvislosti s projekty IMG Midstream). Tato léty osvědčená jednotka (viz foto), používající jako palivo zemní plyn, pokrývá základní potřebu tepla v topné sezóně. V porovnání s oddělenou výrobou elektřiny a tepla v konvenčních zařízeních představuje tato kogenerace cca 30% úsporu energie.

Na střeše provozní haly je, jako druhý komponent hybridní elektrárny, instalován fotovoltaický panel o špičkovém výkonu 621 kW od společnosti BELECTRIC, pracující s napětím 1500 V DC. Skládá se z 6 900 černých PV článků typu First Solar FS Series 3, doplněných o 800kVA centrální invertor GE ProSolar. PV zařízení je možné podle potřeby dále rozšiřovat. Díky tomu, že pracuje s vysokým napětím, bylo možné redukovat objem materiálu pro silovou elektroniku, a celý proces výroby elektřiny tak ještě zefektivnit.

Třetím důležitým prvkem hybridní elektrárny je bateriový zásobník energie o kapacitě 200 kWh, který ukládá přebytečnou elektrickou energii, a vyrovnává tak rozdíly mezi výrobou a spotřebou. Je-li baterie plně nabitá, je přebytek elektřiny dodáván do veřejné distribuční sítě.

Monitorování a řízení provozu hybridní elektrárny probíhá dálkově skrze centrální systém energetického hospodářství.

Díky tomuto inovativnímu propojení kogenerace s obnovitelnými zdroji může projekt významně napomoci dosažení 25% podílu výroby elektřiny z kogenerace na veškeré výrobě elektřiny v Německu do roku 2020, který byl stanoven jako jeden ze strategických cílů německé energetiky.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © General Electric

Další informace zde

Přečtěte si také:

V Řeži pomáhají urychlit nástup „vodíkové“ ekonomiky

30.3.2015 Odborníci z ÚJV Řež, a. s. (dříve Ústav jaderného výzkumu Řež a.s.) dokončili první fázi testování pilotního zařízení na akumulaci energie pomocí vodíku. Ke klasickým střešním solárním panelům připojili skladovací systém kombinující olověné baterie a vodíkovou nádrž. Výsledky provozu jsou velmi povzbudivé: zařízení by dokázalo udržet průměrnou domácnost v běžném chodu až tři týdny. 


Plynem izolované rozvodny zlepšují připojení obnovitelných zdrojů v Belgii

19.2.2015 Belgie, stejně jako další přímořské státy, rozvíjí využití obnovitelných zdrojů energie především skrze mořské větrné farmy. Významným přínosem pro tento rozvoj bude plynem izolovaný rozvaděč (gas insulated swithcgear – GIS) a shuntovací zařízení, které, jak byla začátkem února 2015 informována odborná veřejnost, dodá operátorovi belgické přenosové sítě Elia společnost ABB. 


Projekt MefCO2: obnovitelné zdroje a spaliny z elektrárny vyrábějí metanol

4.2.2015 Nepravidelné zásobování energetické sítě elektřinou z obnovitelných zdrojů v rámci restrukturalizace německé energetiky známé jako „Energiewende“ představuje problém, pro jehož řešení vzniká v Německu (a nejen zde) řada zajímavých technologických projektů. Jedním z nich je projekt MefCO2 (methanol fuel from CO2), který současně využívá elektrolýzu z obnovitelných zdrojů a odpadní oxid uhličitý z uhelných elektráren pro výrobu metanolu jakožto univerzálně využitelné chemikálie. 


Proton OnSite uvádí na trh komerční elektrolyzér

29.1.2015 Výroba vodíku pro palivočlánková vozidla pomocí elektrolýzy, o níž jsme se nedávno zmiňovali v článku Vodík pro palivočlánková vozidla: úskalí statistik a srovnávání, dostane od ledna 2015 účinné zařízení v podobě 1MW a 2MW komerčních elektrolyzérů řady M od amerického výrobce Proton OnSite, využívajících technologie protonvýměnné membrány (PEM)


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

27.1.2015 Na našich stránkách Proelektrotechniky.cz někdy píšeme o projektech „inteligentních měst“ neboli „smart city“ ve světě, například v souvislosti se španělskou Barcelonou, japonskou Jokohamou i „chytrým městečkem“ Fujisawa na předměstí Tokia. Z porovnání informací z těchto projektů je zřejmé, že koncept smart city se aplikuje po celém světě, ovšem je vykládán velmi rozmanitě. 


Raz Blanchard: francouzská pilotní farma přílivových elektráren

5.12.2014 Jak byla začátkem prosince 2014 informována odborná veřejnost, vznikne u francouzského pobřeží kanálu La Manche poblíž poloostrova Cotentin unikátní zkušební farma čtyř přílivových elektráren o celkovém výkonu 5,6 MW. Začátek provozu se předpokládá v roce 2017 a celý projekt potrvá dvacet let. 


Serenergy H3 Rack: metanolový palivočlánkový zdroj energie

3.10.2014 O produktech dánské firmy Serenergy, specializované na technologie metanolových palivových článků, jsme se již zmiňovali v souvislosti se stacionárními aplikacemi i s využitím metanolových palivových článků pro pohon malých elektromobilů QBEAK.  V září 2014 představil tento výrobce široké veřejnosti svoji produktovou řadu metanolových palivočlánkových zdrojů energie H3 Rack, určených pro široké využití 


IMG Midstream: americké projekty pro decentralizovanou výrobu elektřiny v plynových elektrárnách

20.8.2014 V energetice USA, bohatých na ložiska zemního plynu, mohou hrát významnou roli projekty energetických sítí s malými decentralizovanými zdroji v podobě plynových elektráren poháněných plynem z místních ložisek, využívající stávající elektrickou distribuční síť. Na severozápadě USA jsou nyní takovéto projekty sdruženy pod organizaci IMG Mistream


IESO: smart grid v kanadské provincii Ontario získá vodíkový zásobník energie

5.8.2014 Jak byla v červenci 2014 informována odborná veřejnost, systém „smart grid“ v kanadské priovincii Ontario získá nový zásobník energie. Bude jím vodíková technologie typu „power-to-gas“ od Hydrogenics s PEM elektrolyzérem o výkonu 2 MW, vybudovaná v torontské aglomeraci. Zadavatelem je společnosti Independent Electricity System Operator (IESO) – regulátor přenosové soustavy a zároveň operátor trhu s elektřinou v Ontariu. 


Ashalim: v Izraeli vyroste nová solárně-termální elektrárna

11.7.2014 V Izraeli bude do roku 2017 vybudována nová solárně-termální elektrárna Ashalim, obdobná elektrárně Ivanpah v USA (viz foto). Rozhodující krok k realizaci tohoto projektu byl učiněn začátkem července 2014, kdy projektové konsorcium Megalim Solar Power Ltd (Megalim) získalo potřebné financování investice a provozu od Evropské investiční banky a banky Hapoalim. 


MYRTE: elektrolýza pomáhá efektivnosti fotovoltaických zdrojů

1.7.2014 Testovací platforma MYRTE, vybavená vodíkovou energetickou jednotkou Greenergy Box™ od společnosti Areva, funguje v Korsické univerzitě ve Francii již od roku 2013. Přebytečnou elektrickou energii z fotovoltaických zdrojů tato jednotka ukládá do zásob vodíku, odkud ji v době menšího slunečního svitu pomocí palivového článku mění zpět na elektřinu. Jak byla v květnu 2014 informována světová odborná veřejnost, provoz této energetické jednotky je velmi úspěšný a významně zefektivňuje fungování fotovoltaiky. 


Vitovalor 300-P: palivočlánková mikrokogenerační jednotka pro obytné domy na evropském trhu

15.5.2014 Jak jsme psali v našem článku První palivočlánková mikrokogenerace pro domácnosti v Evropě, byla v dubnu 2014 německým výrobcem tepelné techniky Viessmann uvedena na německý trh první palivočlánková mikrokogenerační jednotka, určená pro běžné spotřebitele. Tento produkt s obchodním jménem Vitovalor 300-P používá palivové články japonského výrobce Panasonic. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services