Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
Digitální datový řetězec zefektivní údržbu průmyslových zařízení

23.5.2023 Digitální a trvalý přístup k produktovým datům pro jednotlivé komponenty zařízení – to je základní myšlenka tzv. digitálního datového řetězce (DDC). V polovině května 2023 jej prezentovala odborné veřejnosti společnost Siemens.

Problém: dlouhá doba na vyhledání informací

Pracovníci údržby tráví v současné době většinu pracovní doby vyhledáváním relevantních informací. V procesních závodech se totiž používají nejrůznější technické produkty, komponenty a vybavení. Pro jejich správné plánování, instalaci, zprovoznění, provoz, čištění, údržbu a servis po celou dobu životnosti jsou klíčové informace obsažené ve specifikacích výrobce.

Řešení: digitalizace informací o komponentech

V budoucnu bude možné komponenty na provozní úrovni rychle a spolehlivě identifikovat pomocí mobilních zařízení. Všechny informace o daném komponentu jsou pak zároveň okamžitě k dispozici v digitální podobě, například pro potřeby provozu nebo údržby. Tyto informace lze totiž standardizovaným způsobem přečíst v cloudu prostřednictvím tzv. digitálního datového řetězce a zpřístupnit je bez ohledu na lokalitu.

Konsorcium digitálního datového řetězce

Za vznikem digitálního datového řetězce (Digital Data Chain, DDC) stojí konsorcium Digital Data Chain Consortium (DDCC), které od roku 2021 sdružuje přes 50 společností působících v procesním průmyslu. Jeho cílem je vytvořit standardy a platformy pro vzájemnou výměnu informací. V budoucnu by mělo být možné jednotlivě identifikovat všechny fyzické objekty v zařízení prostřednictvím digitálního štítku – po celou dobu jejich životnosti a ve všech fázích životního cyklu výrobku.

Technologie pro digitální datový řetězec

Konzistentnost dat v rámci digitálního datového řetězce zajistí tři technologie:

•    automatická identifikace komponent zařízení (podle IEC 61406-1),

•    digitální informace o výrobci (podle směrnice VDI 2770) pro standardizované poskytování dat,

•    cloudová informační platforma (IEP – Information Exchange Platform).

Minimální požadavky na globálně unikátní identifikaci fyzických objektů jsou uvedeny v mezinárodní normě IEC 61406-1.

V digitálním datovém řetězci mohou fungovat přístroje obsahující takovýto identifikační odkaz pro přístup do cloudu, jehož prostřednictvím jsou poskytovány informace o výrobku. Digitální datový řetězec pak umožní přenášet specifikace výrobců komponent přímo do ERP systému příjemce během skenování při příjmu zboží.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Siemens

Další informace zde

Přečtěte si také:

Digitální dvojče logistického centra zefektivní jeho provoz

20.4.2023 Na veletrhu logistiky Logimat 2023 představila společnost Siemens ucelené digitální dvojče skutečného logistického centra. Digitální dvojče představuje počítačový model skutečného automatizovaného zařízení, na němž lze simulovat jeho fungování, komunikaci mezi jeho složkami apod. Digitální dvojče se může učit z různých zdrojů a adaptovat na měnící se podmínky. 


Aplikace od Unicorn pomohla obchodům Tesco snížit objem vyhozeného pečiva o 14 %

19.4.2023 Plýtvat se nemá, a jídlem zvlášť. V praxi velkých obchodních řetězců však z mnoha důvodů může být velmi náročné tuto životní moudrost realizovat. Obchodnímu řetězci Tesco k tomu pomohla aplikace od společnosti Unicorn, s níž byla odborná veřejnost seznámena v dubnu 2023. Aplikace omezuje plýtvání, usnadňuje práci pekařům a snižuje spotřebu energie. 


Vyhledávání dat nebylo nikdy snazší

17.4.2023 Výběr správných dat, obsahujících informace o produktu, bývá v projekční praxi časově náročným procesem. Nový EPLAN Data Portal s inovovaným uživatelským rozhraním a vylepšenými vyhledávacími algoritmy však vyhledávání zjednodušuje a zrychluje více než kdykoli dříve. Díky rozšířeným parametrům pro vyhledávání rychle najdete přesně ty komponenty, které potřebujete.  


Digitalizace pomáhá zakázkové výrobě: 3D konfigurátor od Unicorn

14.4.2023 Digitalizace a automatizace pomáhá v průmyslu nejen zefektivnit výrobní a logistické procesy ve velkovýrobě, ale může napomoci i zakázkové výrobě. Příkladem je využití 3D konfigurátoru pro českou firmu POLAK CZ, s nímž její dodavatel, společnost Unicorn, seznámil odbornou veřejnost na konci března 2023. 


Maximální zákaznické výhody z digitální transformace

12.4.2023 Partnerský program EPLAN Partner Network byl založen před více než dvěma lety a v průběhu této doby se do programu zapojilo přibližně šedesát společností. Strategičtí partneři jako Phoenix Contact, Siemens a Rockwell Automation a technologičtí partneři – včetně společností ABB, Lapp Kabel, Wago a Weidmüller – se potkávají na jednom základním principu: 


Rajčatový robot FRVAVEBOT: Moderní technologie pomáhá rostlinné výrobě

16.12.2022 Společnost Optisolutions navázala spolupráci s rodinnou farmou Ráječek a vyvinula unikátní robot, který monitoruje zdravotní stav rajčat a díky prvkům umělé inteligence umí sám určit, co jim schází a jak jejich stav zlepšit. S podrobnostmi byla odborná veřejnost seznámena v polovině prosince 2022. 


Robot vyvinutý pro jadernou fúzi pomůže s „úklidem“ na oběžné dráze

14.12.2022 Na oběžné dráze kolem Země dnes obíhá cca 6000 satelitů, z nichž však jen kolem 40 % jsou v provozu. Ostatní představují takříkajíc vesmírný odpad. Ten znamená nebezpečí pro kosmické lodi, která následně musí provádět tisíce manévrů, aby se vyhnuly srážce. Pomocí s „úklidem“ tohoto vesmírného odpadu by mohl robot, vyvinutý primárně pro potřeby výzkumu jaderné fúze. Odborná veřejnost o tom byla informována začátkem prosince 2022. 


Zpráva Energy Efficiency Movement (EEM): automatizace a inteligentní budovy v průmyslu jako cesta k ochraně klimatu i efektivitě

9.12.2022 Na konci listopadu 2022 byla publikována nová zpráva Hnutí za energetickou účinnost Energy Efficiency Movement (EEM). Tato zpráva ukazuje, že v době, kdy podniky po celém světě čelí nebývalému nárůstu nákladů na energii a dopadu klimatických změn, je zlepšení energetické účinnosti v průmyslu nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem, jak snížit náklady na energie a emise skleníkových plynů. 


Softwarové řešení Siemens Condition Monitoring slouží výrobě „čistých“ automobilů

18.10.2022 Společnost Vitesco Technologies, přední výrobce pohonných ústrojí pro čistou mobilitu a elektromobilitu, nasadila ve svém výrobním závodě v Trutnově systém Condition Monitoring od firmy Siemens. O podrobnostech a zajímavostech tohoto produktu byla odborná veřejnost informována v říjnu 2022. Systém Condition Monitoring společnosti Siemens je komplexní softwarové řešení pro sběr dat z výrobních strojů a dalších zdrojů a jejich analýzu. Dokáže sbírat data týkající se výrobního zařízení, výrobního procesu, výrobku anebo výrobního prostředí.


Robot STA bude manipulovat se vzorky při společné misi NASA a ESA na Mars

11.10.2022 Robotické technologie, které se uplatňují především v odvětví průmyslové automatizace, naleznou své uplatnění i při vesmírných misích. Mise mající za cíl přivézt vzorky hornin z Marsu na Zemi budou využívat evropskou 2,5 m dlouhou robotickou paži zvanou STA k vyzvednutí pouzder s cenným materiálem z cílové planety. Ta je následně přesune do rakety určené k realizaci historické meziplanetární dodávky. Naše odborná veřejnost o tom byla informována začátkem října 2022. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services