Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















IRB 120T: nová verze nejmenšího multifunkčního robota ABB

9.10.2014 Na právě proběhnuvším Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) 2014, kde byla velká část expozic věnována průmyslové automatizaci a robotizaci výroby, představila společnost ABB velký výběr špičkových technických a technologických novinek divize Automatizace výroby a pohony.

Velké oblíbenosti mezi návštěvníky se již tradičně těšil nejmenší víceúčelový průmyslový robot IRB 120, který se představil opět jako jako tzv. FlexBeer, neboli robotický výčep (viz obrázek vlevo). Tento průmyslový robot váží pouhých 25 kg a dokáže manipulovat s břemenem o hmotnosti až 3 kg (4 kg ve svislé ose) s dosahem ramene 580 mm. Mezi jeho typické aplikace patří obsluha strojů, manipulace s materiálem, montáž, nanášení hmot a nástřik. Jedná se o úspornou a spolehlivou volbu s velkou výrobní kapacitou a nízkými pořizovacími náklady. K dispozici je i varianta v bílé povrchové úpravě pro čisté provozy podle ISO 5 (třída 100) s certifikací IPA.

Na MSV bylo představeno také školicí robotické pracoviště, vyvinuté pro výuku na školách, jehož součástí je právě průmyslový 6osý robot IRB 120 (viz obrázek vpravo) s řídicím systémem IRC5 a simulačním softwarem RobotStudio. Toto pracoviště je možné dále rozšířit o další prvky automatizace, jako např. dopravníkové pásy, magnetické či pneumatické prvky, kompresor, kamerový systém apod.

ABB v současné době uvádí na trh rychlejší verzi robota IRB 120. Robot IRB 120T znamená nový standard rychlosti v aplikacích „pick and place“, které vyžadují extrémní přizpůsobivost spolu s vysokou přesností na 10 mikronů. Varianta IRB 120T se šesti osami pohybu si zachovává své tradiční kompaktní, lehké a vysoce pohyblivé provedení, a přitom poskytuje citelné zvýšení maximálních rychlostí v osách 4, 5 a 6 s výsledným zkrácením délky pracovního cyklu až o 25 %.

Na stánku ABB byla představena také druhá generace kompaktních robotických svařovacích buněk FlexArc (obrázek níže)a ucelená řada produktů pro balení a paletizaci – FlexPicker a SW PickMaster a RW Plastics. 

FlexArc

ABB představila na MSV 2014 rovněž 7. generaci velkých průmyslových robotů IRB 6700 s řadou vylepšení týkajících se přesnosti, nosnosti, rychlosti, ale také 15% snížení spotřeby a 20% snížení celkových nákladů na provoz. Roboty IRB 6700 jsou robustnější než jejich předchůdci a jejich údržba je snazší. To z nich činí nejvýkonnější roboty s nejnižšími provozními náklady ve třídě 150–300 kg (viz obrázek vlevo).

Robotizace a automatizace patří k nosným programům ABB na českém trhu. Jak jsme se již na našem portále zmiňovali, zaujímá ABB v České republice na tomto trhu vedoucí postavení. Tomu odpovídá její expozice na MSV i právě otevřený Evropský showroom robotů pro svařování a dělení materiálu.

redakce, s využitím tiskové zprávy ABB

Foto: archiv redakce

Více informací zde

Přečtěte si také další články z rubriky Průmyslová automatizace:

Špičkové technologie pro svařování a dělení materiálu ve Vestci u Prahy

22.9.2014 Společnost ABB, přední dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci, 18. září 2014  slavnostně otevřela ve Vestci u Prahy nový Evropský showroom pro svařování a dělení materiálu. ABB v České republice zaujímá vedoucí postavení na trhu robotizované automatizace a výstavbou nového showroomu v řádech několik desítek milionů korun dále rozvíjí své zdejší zázemí v oblasti svařování a dělení materiálu pro celou Evropu. 


YuMi: první robot, který bezprostředně spolupracuje s člověkem

15.9.2014 Na začátku září 2014 informovala společnost ABB odbornou veřejnost o představení svého robota označeného jako YuMi® (you and me – ty a já), schopného v plném rozsahu spolupracovat s člověkem. YuMi je dvouramenný robot, konstruovaný pro automatizované procesy při přesné výrobě – například pro montáž drobných součástek při výrobě spotřební elektroniky, kde robot a člověk musí úzce spolupracovat. 


Projekt CoCoS podporuje výrobu v kyberfyzickém prostoru

16.6.2014 V současné době se v odborných kruzích často hovoří o čtvrté průmyslové revoluci. Jejím základem je využívání tzv. kyberfyzického prostoru ve výrobě – tedy stavu, kdy vestavěné počítače nejen kontrolují výrobu, ale komunikují i mezi sebou a díky identifikační technologii RFID „komunikují“ také s materiálem a výrobky. Na podporu tohoto procesu byl začátkem roku 2014 v Německu zahájen projekt CoCoS (Context-Aware Connectivity and Service Infrastructure for Cyber-Physical Production Systems, tedy kontextově uvědomělá infrastruktura pro konektivitu a služby pro výrobní systémy v kyberfyzickém prostoru).  


Nová řada robotů Stäubli s vyšším výkonem

12.6.2014 Když Stäubli představilo na veletrhu Automatica 2004 novou řadu robotů TX, požadavky kladené na výkon šestiosých robotů se zcela změnily. Nyní, přesně o deset let později, se historie opakuje při představení řady Stäubli TX2, nástupnické generace robotů, která bude posouvat laťku opět o kus výše. Nová generace robotů řady TX2 jasně předčí předchozí úspěšnou sérii a nastavuje zcela nové standardy pro výkon průmyslových robotů. 


IRB 360-6: nová varianta odebíracích robotů ABB FlexPicker™

17.4.2014 Společnost ABB představila české odborné veřejnosti v polovině dubna 2014 novou variantu odebíracích robotů rodiny FlexPicker™ s označením IRB 360-6. Tyto odebírací roboty jsou určeny pro balení různých výrobků s užitečným zatížením 6 kg, dosahem 1 600 mm a vertikálním zdvihem 460 mm. Rodina FlexPicker™ představuje špičkovou technologii robotů pro odebírání a balení předmětů. 



Robot MEISTeR úspěšně složil mistrovské zkoušky

28.2.2014 O záchranném robotu MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) od Mitsubishi Heavy Industries jsme již před více než rokem psali v článku Malí roboti do nebezpečných podmínek. Tento robot byl vyvinut pro náročné odklízecí práce v havarované jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V druhé polovině února 2014 úspěšně skončily jeho demonstrační testy a nyní již čeká na nasazení v “ostrém provozu“ při dekontaminaci a odběru vzorků. 


IRB 6700: nová generace průmyslových robotů ABB

13.2.2014 V lednu 2014 představila společnost ABB české odborné veřejnosti novou řadu svých průmyslových robotů pod označením IRB 6700, která je již sedmou generací robotů tohoto výrobce. Zároveň jde o nejvýkonnější roboty při nejnižších celoživotních nákladech v třídě 150–300 kg.  


Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje  tak radiaci.  


Další vývoj v konstrukci robotů: redukce kabeláže technologií PLC

1.7.2013 Jedním z problémů současných průmyslových robotů jsou silné kabely pro přenos energie a informací mezi tělem robota a pracovními prvky na konci robotických paží – nástroji, kamerami, čidly apod. Tyto silné kabely značně omezují manévrovací schopnost robota a mohou být i jeho zranitelnou součástí. Japonští výrobci Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI) a NCXX Inc. proto nyní přicházejí s technickým řešením, které poprvé v průmyslové praxi umožní značně zredukovat kabeláž robota pomocí technologie komunikace po silovém vedení 


LaserSnake2: projekt „hadího“ robota do stísněných a nebezpečných podmínek

16.4.2013 Projektový tým vedený britskou společností OC Robotics zahájil na konci března 2013 výzkumný a vývojový projekt LaserSnake2. Jeho cílem je vyvinout robot s dlouhými hadovitými končetinami pro práci ve stísněných prostorách, ve vzduchu a pod vodou. 



„Superžirafa“: průmyslový robot pro práci v 8m výšce

23.2.2013 Odstraňování následků nehody v jaderné elektrárně Fukushima je neustálou výzvou pro technologie průmyslových robotů, které umí samostatně vykonávat manuální práce v nepřístupných místech nebo v kontaminovaném prostředí. Po úspěšném robotu MEISTeR přichází Mitsubishi Heavy Industries (MHI) s dalším unikátním robotem označeným jako MHI-Super Giraffe (MARS-C), tedy „superžirafa“. Název tohoto robota je jednak akronym, a jednak výstižné pojmenování jeho schopnosti dosáhnout až do výšky 8 metrů. 


 

Naše tipy


























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services