Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















O polovinu kratší doba na konstrukční práce

8.7.2015 Jedním ze způsobů, jak mohou výrobci složitých rozváděčů pro řídicí systémy dosáhnout výhod oproti konkurenci, je automatizace firemních procesů. Společnost Bilfinger GreyLogix se sídlem ve Flensburgu (Německo) začala využívat systém EEC One od firmy EPLAN, a tím zkrátila dobu potřebnou pro tvorbu elektrických schémat o polovinu.

Návrh montáže zpracovávají odborníci s praktickými zkušenostmi.

Společnost GreyLogix se 650 zaměstnanci je jednou z největších firem v oboru návrhů řešení automatizovaných systémů. Firma podniká již patnáct let a specializuje se na velké projekty s využitím automatizační techniky, které vyžadují inženýrské znalosti stejně jako specifické know-how pro dané průmyslové obory. To je důvod, proč se jejich projekční a konstrukční týmy sdružují do různých odborných skupin, z nichž se každá specializuje na určitou část trhu, např. petrochemii, potravinářský průmysl nebo chemický a farmaceutický průmysl.

Společnost GreyLogix navrhuje a vyrábí rozváděče pro řídicí systémy určené pro rozsáhlé projekty automatizace – dokonce i pro řízení celých závodů nebo elektráren.

„Nemáme žádné standardní projekty – vše se vždy tvoří znovu,“ říká Thomas Besser, vedoucí týmu vývojového střediska CAE. „Proto jsou pro nás důležité znalosti i zkušenosti.“ To se týká nejen programování, které dnes tvoří největší objem práce, ale také konstrukce elektrozařízení a návrhu rozváděčů pro řídicí techniku. Společnost GreyLogix využívá vysoký stupeň automatizace.

Thomas Besser (vlevo), vedoucí týmu vývojového centra CAE společnosti Bilfinger GreyLogix, vysvětluje: „Pomocí automatizovaných konstrukčních procesů můžete vytvořit 50 až 60 % z celkového objemu práce projektu.“

Nejnovějším přírůstkem k nástrojům, které společnost GreyLogix používá pro konstrukci elektrozařízení, je EPLAN Engineering Configuration One (EEC One). Tento software umožňuje na základě excelového rozhraní automaticky vytvářet elektrická schémata. To vyžaduje specifický přístup: konstruktér nejprve zadává do tabulky základní parametry, např. napětí. Potom vybere z individuálně uspořádaného seznamu potřebné komponenty, např. „motor 75 kW“, stiskne tlačítko „konfigurace“ a dostane schémata zapojení.

Přípravné práce se vyplatí

Automaticky vytvořené výkresy stále potřebují individuální přizpůsobení, ale jsou dobrým základem a ušetří mnoho času. Pomocí automatizovaných konstrukčních procesů lze vytvořit 50 až 60 % z celkového objemu práce na projektu. Je sice třeba předem definovat komponenty a struktury, ale toto úsilí se vyplatí. To je právě důvod, proč GreyLogix postupně zavádí EEC One do všech konstrukčních týmů. Technici však nemusí vytvářet všechno v EEC One, ale mohou například stejně jako dosud nastavovat proměnné jednotlivých zařízení v EPLAN Electric P8. Výhody, které GreyLogix nalézá v automatizované konstrukci elektrozařízení, jsou tak výrazné, že vedou firmu k tomu, aby uvažovala o zavedení podobného konceptu pro programování softwaru. „Mohli bychom tak ušetřit ještě 10 až 15 % doby potřebné pro tyto časově velmi náročné úlohy,“ poznamenává Thomas Besser.

GreyLogix nevyrábí rozváděče na sklad. Montáž dostupných komponent probíhá v systému Kanban. Když komponenty procházejí výrobním procesem, každý panel rozváděče je umístěn na speciální montážní přepravku, což zlepšuje flexibilitu. Velká plánovací tabule na čelní stěně haly zobrazuje aktuální cykly, do nichž je výroba jednotlivých produktů strukturována, a obsazení pracovních stanic. I zde je vysoká úroveň automatizace: zpracování plechů je řízeno přímo ze systému CAE – EPLAN Pro Panel – na výrobním stroji Perforex od firmy Kiesling.

GreyLogix pracuje s EPLAN Electric P8 a EEC One – společnost vidí v automatizaci konstrukce elektrozařízení velké výhody.

Návrh montáže rozváděčů řídicích systémů s využitím EPLAN Pro Panel je úkolem odborníků, kteří zodpovídají výhradně za tento úkol. Jak zákazníci, tak pracovníci obchodního oddělení oceňují 3D výkresy vytvořené v EPLAN Pro Panel. Pokud jde o výběr inženýrských nástrojů, respektuje GreyLogix přání svých zákazníků, a proto používá devět různých systémů ECAD. „Ovšem když je rozhodnutí na nás, používáme EPLAN,“ vysvětluje Besser. „Výrobní dokumentace se pokaždé navrhuje v systému EPLAN.“

EPLAN Software&Services

Foto © EPLAN

Bližší informace na www.eplan.cz

Přečtěte si také:

Představení nové verze platformy EPLAN 2.5

4.5.2015 Na veletrhu Hannover Messe 2015 mohli uživatelé poprvé vidět platformu EPLAN 2.5, která by měla být uvedena na trh v září 2015. Nový navigátor usnadňuje tvorbu a editaci maker pro elektrotechnická a fluidní schémata, což urychluje zhotovení šablon a usnadňuje standardizaci. Díky rozšířenému editoru svorek a zjednodušenému nástroji pro návrh kabeláže strojů a strojních zařízení v EPLAN FieldSys jsou konstrukční práce ještě jednodušší a pohodlnější. 


Efektivnější předávání dat mezi konstrukcí a výrobou

27.4.2015 Česká společnost DEL, a. s., ze Žďáru nad Sázavou je inženýrská firma, která se zabývá dodávkami investičních celků, komplexní automatizací, výrobou elektroskříní a ovládacích pultů. V důležitých částech projekčních, konstrukčních a logistických činností využívá jako efektivní nástroj EPLAN Electric P8. 


EEC: EPLAN Engineering Configuration

24.2.2015 EPLAN Engineering Center se přejmenoval na EPLAN Engineering Configuration: ve verzi 2.4 byl představen nový název vyjadřující základní funkci řešení EPLAN pro mechatronické inženýrství – konfiguraci. Uvedená verze obsahuje prověřené funkce a nové číslování verzí, které jsou nyní shodné s číslováním platformy EPLAN. 


Novinka: EPLAN Design Space Exchange

16.2.2015 Společnost EPLAN uvedla na trh nový nástroj EPLAN Design Space Exchange, který zjednodušuje projektantům elektrotechniky a řídicích systémů návrh virtuálních modelů rozváděčů, a přitom překračuje hranice mezi elektrotechnickou a mechanickou konstrukcí. 


EPLAN Experience

22.1.2015 Společnost EPLAN představila na veletrhu SPS IPC Drives nový koncept EPLAN Experience: nový mezinárodní koncept, jehož cílem je zvýšit efektivitu projektování. Větší efektivita postupů projektování vede ke specifickým a zřetelným přínosům, jako jsou správa strategických inovací ve vysoce výkonném IT prostředí, kratší doba potřebná k uvedení produktu na trh, optimální správa využití zdrojů a větší mezinárodní konkurenceschopnost. 


LAPP KABEL představuje nový e-shop

20.1.2015 Společnost LAPP KABEL s.r.o. představila v posledních letech několik nových online nástrojů, které usnadňují a zrychlují zákazníkům a projektantům správný a efektivní výběr vhodného LAPP produktu. Mezi tyto nástroje patří například online katalog, vyhledávače a konfigurátory, 3D modely pro konstrukci strojů a zařízení či aktualizované knihovny pro EPLAN v osmi světových jazycích. 


Vyšší tempo, nižší náklady: Firma Ripploh se při projektování rozváděčů spoléhá na EPLAN a Rittal

1.9.2014 Čas a náklady jsou při výrobě řídicích a distribučních rozváděčů stěžejním tématem. Potenciál pro zlepšení se dnes nachází v celém procesu od projektování přes výrobu až po osazení rozváděčové skříně. Žádaná jsou přitom řešení, která automaticky vygenerují podrobné plány a dokumentaci, ale také rozváděčové skříně, které jsou konstruovány na bázi jednotné systémové platformy, vhodné pro různé typy aplikací a minimalizující chybovost a čas montáže. Průkopníkem v použití těchto řešení je společnost Ripploh Elektrotechnik GmbH z Ostbevernu. 


Projekt CoCoS podporuje výrobu v kyberfyzickém prostoru

16.6.2014 V současné době se v odborných kruzích často hovoří o čtvrté průmyslové revoluci. Jejím základem je využívání tzv. kyberfyzického prostoru ve výrobě – tedy stavu, kdy vestavěné počítače nejen kontrolují výrobu, ale komunikují i mezi sebou a díky identifikační technologii RFID „komunikují“ také s materiálem a výrobky. Na podporu tohoto procesu byl začátkem roku 2014 v Německu zahájen projekt CoCoS (Context-Aware Connectivity and Service Infrastructure for Cyber-Physical Production Systems, tedy kontextově uvědomělá infrastruktura pro konektivitu a služby pro výrobní systémy v kyberfyzickém prostoru).  


Robot MEISTeR úspěšně složil mistrovské zkoušky

28.2.2014 O záchranném robotu MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) od Mitsubishi Heavy Industries jsme již před více než rokem psali v článku Malí roboti do nebezpečných podmínek. Tento robot byl vyvinut pro náročné odklízecí práce v havarované jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V druhé polovině února 2014 úspěšně skončily jeho demonstrační testy a nyní již čeká na nasazení v “ostrém provozu“ při dekontaminaci a odběru vzorků. 


Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje  tak radiaci.  


Další vývoj v konstrukci robotů: redukce kabeláže technologií PLC

1.7.2013 Jedním z problémů současných průmyslových robotů jsou silné kabely pro přenos energie a informací mezi tělem robota a pracovními prvky na konci robotických paží – nástroji, kamerami, čidly apod. Tyto silné kabely značně omezují manévrovací schopnost robota a mohou být i jeho zranitelnou součástí. Japonští výrobci Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI) a NCXX Inc. proto nyní přicházejí s technickým řešením, které poprvé v průmyslové praxi umožní značně zredukovat kabeláž robota pomocí technologie komunikace po silovém vedení 



 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services