Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Pomohou malé reaktory při výrobě jaderného paliva? MAAE zkoumá netradiční metody kvůli snižování energetické náročnosti

25.9.2018 Malý reaktor poskytuje potřebnou energii pro zpracování měděné rudy. Při něm se jako vedlejší produkt oddělí uran. Ten po obohacení a zpracování do paliva putuje zpět do malého reaktoru. Kruh se uzavřel. Tak nějak vypadá budoucnost podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Reaguje tím na globální fenomén snižování energetické náročnosti. Hlavní slovo by v této vizi měly dostat vysokoteplotní reaktory. Českou odbornou veřejnost o tomto konceptu informovala v září 2018 Česká nukleární společnost (ČNS).

Některé těžené rudy jako fosfáty, měď či prvky vzácných zemin obsahují významné množství uranu a thoria. Zároveň se ale jejich zpracování kvůli vyčerpání těch nejlépe dostupných ložisek stává čím dál náročnější z pohledu energií. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v tom vidí příležitost: vysokoteplotní reaktory poskytnou potřebný zdroj levné, spolehlivé energie pro tepelné zpracování rud a na oplátku se postarají o vedlejší produkty ve formě uranu a thoria. Zpracovávání minerálů značně sníží svou ekologickou stopu (díky nižšímu objemu odpadu a nízkoemisní energii) a nekonvenční těžba uranu se stane energeticky neutrální. Odpadne tak další z argumentů proti jaderné energii.

Mezinárodní tým desítek odborníků z 16 členských států MAAE dokončuje čtyřletou studii, která má tuto vizi posoudit z hlediska realizovatelnosti. Zatím se kloní k nápadu využít malé modulární reaktory, které je možné dopravit i do odlehlých míst s méně rozvinutou infrastrukturou. V centru pozornosti jsou především plynem chlazené HTGR, s nimiž má v podobě výzkumných reaktorů zkušenost především Japonsko a Čína, v minulosti ale komerční typ provozovala rovněž Velká Británie či Německo. V současnosti tvoří HTGR jednu z větví vývoje reaktorů IV. generace.

Reaktory typu HTGR – vysokoteplotní plynem chlazený reaktor – používají jako palivo uran a jeho sloučeniny, jako chladivo zpravidla hélium a jako moderátor grafit. Jejich označení „vysokoteplotní“ se odvíjí od provozních teplot pohybujících se kolem 1000 °C. Díky této vlastnosti se hodí nejen k výrobě elektřiny, ale i k výrobě tepla a k dalším aplikacím a průmyslovým chemickým procesům využívajícím vysoké teploty, jako je např. rafinování ropy, odsolování mořské vody, výroba hnojiv, případně výroba vodíku pro palivové články aj. Konkrétním příkladem HTGR je projekt malého reaktoru typu MTGR montrealské společnosti StarCore Nuclear.

ČNS a redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto © redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Projekt Terrestrial Energy: budou reaktory chlazené solí vyrábět vodík?

13.9.2018 Jak uvádějí zahraniční zdroje i český ÚJV Řež, celosvětově se dnes většina vodíku (cca 95 %) vyrábí s fosilních paliv. Všechny tyto procesy jsou doprovázeny výraznými emisemi oxidu uhličitého, což je mj. výzvou pro palivočlánkovou elektromobilitu. S rozvojem vysokoteplotních reaktorů IV. generace se nabízí otázka, zda by jej nešlo vyrábět efektivněji a ekologičtěji právě v těchto reaktorech. Odpověď by měl přinést dvouletý projekt společnosti Terrestrial Energy ve spolupráci s americkou energetikou Southern Company a laboratořemi amerického Ministerstva energetiky (DoE), o němž byla odborná veřejnost informována na začátku září 2018. 


L3 MAPPS a Terrestrial Energy: simulace v reálném čase podpoří vývoj a komercializaci reaktorů chlazených solí

26.7.2018 Komercializace solí chlazeného reaktoru typu IMSR od kanadské společnosti Terrestrial Energy zaznamenala v červenci 2018 další krok ke svému cíli: Terrestrial Energy uzavřela dohodu s kanadskou firmou L3 MAPPS, specializovanou na řídicí a simulační řešení pro energetiku, letectví a kosmonautiku, na vývoj simulace v reálném čase pro reaktor IMSR. 


Evropský i americký pokročilý reaktor poprvé v Číně

2.7.2018 Během pouhých 14 dní vydaly čínské úřady v červnu 2018 dvě stručná oznámení o dosažení první řetězové štěpné reakce ve dvou nových reaktorech: nejprve tímto výrazným milníkem v procesu spouštění prošel blok typu EPR v provincii Kuang-tung, následně blok AP1000 ležící o 1500 km severněji v provincii Če-ťiang. Přestože podobných zpráv chodí z Číny několik ročně, zaslouží si tyto dvě mnohem větší pozornost. Jedná se totiž o premiéru dvou pokročilých reaktorů generace III+, které by přicházely v úvahu i pro výstavbu nových zdrojů v Temelíně a v Dukovanech. 


Malé reaktory NuScale mohou zvýšit účinnost a snížit cenu na kWh

18.6.2018 Jedním z perspektivních projektů tzv. malých reaktorů (blíže k těmto technologiím viz například v nedávném článku o spolupráci Domionion Energy a GE Hitachi Nuclear Energy) patří americký projekt NuScale od dodavatele NuScale Power. S jeho prvním využitím v provozu se počítá v roce 2023 a na jeho technickém zdokonalování a zlepšování ekonomiky provozu se stále pracuje. Svědčí o tom informace výrobce, publikovaná začátkem června 2018, o možnosti významného zvýšení výkonu při minimálních dodatečných nákladech. 


Energetika Domionion Energy podpoří komercializaci malých reaktorů od GE Hitachi Nuclear Energy

30.5.2018 Malé reaktory jsou stále větší výzvou nejen v oblasti technologie, ale především investic a provozní ekonomiky. Představují totiž jednu z cest, jak bezemisní jaderné energetice přidat na ekonomické efektivnosti a umožnit její provoz v rámci decentralizované energetiky. Do financování projektů jejich vývoje se proto angažují i dodavatelé energie. Důkazem je financování projektu malého modulárního reaktoru BWRX-300 od GE Hitachi Nuclear Energy americkou energetickou společností Dominion Energy, o němž byla odborná veřejnost informována v květnu 2018. 


Malé modulární reaktory: energetická naděje pro Subsaharskou Afriku?

24.5.2018 Čtyřicet osm zemí, tvořících region Subsaharská Afrika, vyrábí dnes zhruba tolik elektrické energie jako Španělsko, ačkoli tento region má osmnáctkrát větší počet obyvatel. Celkový výkon elektroenergetických zdrojů připojených k rozvodné síti zde činí pouhých 83 GWe, z toho polovina připadá na Jihoafrickou republiku. Počet obyvatel v této části zeměkoule přitom rapidně roste. Jednou z možností, jak uspokojit jeho potřebu elektrické energie, je rozvoj jaderné energetiky, zejména pak malých reaktorů. Příležitosti a výzvy, které jsou s tím spojené, rozebírá zpráva Atoms for Africa, kterou v dubnu 2018 publikovalo Centrum globálního rozvoje. Z této zprávy dále vyjímáme některé zajímavé momenty.


NuScale a eVinci: malé reaktory na postupu ke komercializaci v Kanadě

26.2.2018 Malé jaderné reaktory jakožto perspektivní technologie pro decentralizovanou bezemisní energetiku mají zelenou mimo jiné v Kanadě s jejími rozlehlými územími a odlehlými sídly s potřebou stabilních energetických zdrojů. Důkazem jsou dvě perspektivní technologie těchto malých reaktorů NuScale a eVinci, které v únoru 2018 zahájily proces předlicenční revize dodavatelské konstrukce zařízení u Kanadské komise pro jadernou bezpečnost (CNSC). 


600MWe reaktor s rychlými neutrony v Xiapu: Čína rozvíjí reaktory IV. generace

15.1.2018 Čína je jednou ze zemí, které budoucnost svojí energetiky staví na rozvoji moderních jaderných technologií. Důkazem je 600MWe experimentální reaktor s rychlými neutrony (FNR), s jehož stavbou započala Čínská národní jaderná společnost (CNNC) a její dodavatel China Nuclear Industry 23 Construction Co Ltd. na konci roku 2017 v Xiapu, v provincii Fujian. Navazuje tak na 65MWt/20MWe reaktor CEFR (Chinese Experimental Fast Reactor), který je již několik let připojen k síti. 


Malý reaktor VK-300: odpověď na zájem ruských měst o jaderný zdroj pro kogeneraci

19.12.2016 Jedním z trendů v rozvoji jaderných technologií směrem k ekonomickému komerčnímu provozu jsou malé reaktory. O jejich využití je v současnosti zájem nejen v USA, Kanadě či Velké Británii, ale hlásí se o ně také ruská města, která by ráda tuto technologii využila pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla neboli kogeneraci. Světová odborná veřejnost o tom byla informována na začátku prosince 2016. 


Malý reaktor IV. generace pomůže energetice ve vzdálených oblastech Kanady

9.12.2016 Hlavním trendem technologického vývoje jsou tzv. malé reaktory a reaktory IV. generace. Propojení obou těchto významných trendů v sobě zahrnuje projekt malého reaktoru typu MTGR montrealské společnosti StarCore Nuclear, která zahájila na konci října 2016 proces revize designu u Kanadské komise pro jadernou bezpečnost (CNSC). 


Projekt NuScale: vybudování a provoz malého reaktoru bude mít významný přínos pro místní ekonomiku

31.8.2016 Malá modulární elektrárna NuScale, jejíž aktuality na našem portále průběžně sledujeme, je jedním z projektů tzv. malých reaktorů, které – vedle reaktorů IV. generace – představují významný vývojový trend v jaderné energetice. Jejím dodavatelem je americká projektová firma NuScale Power. První instalace této elektrárny se plánuje poblíž města Idaho Falls v americkém státě Idaho na severozápadě USA. Ekonomická studie projektu, prezentovaná v polovině srpna 2016, poprvé blíže vyčísluje celkové investiční náklady a přínosy pro místní ekonomiku v podobě nově vzniklých pracovních míst. 


Malý reaktor PRISM má předpoklady ke komercializaci

25.8.2016 Malé reaktory jsou, vedle reaktorů IV. generace, jedním z důležitých vývojových směrů ve vývoji jaderné energetiky. V souvislosti s výzvou prezidenta GE Hitachi Nuclear Energy americké vládě a podnikatelské sféře k podpoře komercializace moderních jaderných technologií byl v srpnu 2016 na Aspen Institute prezentován odborné veřejnosti jeden z konceptů těchto reaktorů, malý reaktor PRISM. 


Malý reaktor NuScale dostane palivo od Arevy

21.12.2015 Elektrárna NuScale, jejíž přípravu na komerční provoz na našich stránkách průběžně sledujeme, je jedním z projektů tzv. malých reaktorů, které představují významný vývojový trend v jaderné energetice. Významným krokem k jejímu uvedení do provozu se stala začátkem prosince 2015 dohoda mezi jejím dodavatelem NuScale Power LLC a společností Areva Inc na výrobu palivových souborů pro tento projekt. 


Zpráva EEA: emise zabijí ročně půl miliónu Evropanů, nejvíce škodí ve městech

10.12.2015 Evropská environmentální organizace (European Environment Agency, EEA) zveřejnila v prosinci svoji zprávu o kvalitě ovzduší v Evropě č. 5/2015. Tato zpráva analyzuje stav kvality ovzduší v roce 2013 a jeho vývoj od roku 2004. Zpráva vychází z oficiálních dat o monitorování kvality ovzduší v různých místech Evropy. 


Velká Británie má zájem o malé reaktory

3.11.2015 Malé reaktory jsou, vedle reaktorů IV. generace, jedním z důležitých vývojových směrů ve vývoji jaderné energetiky. Jako perspektivní směr je vnímá rovněž Velká Británie, která je zároveň evropským leadrem v oblasti využívání větrné energie jakožto důležitého obnovitelného zdroje. O spolupráci na rozvíjení této strategie projevila zájem americká elektrotechnická firma Westinghouse, která tento svůj záměr prezentovala v říjnu 2015. 


 

Naše tipy


























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services