Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















GreenWay se rozvíjí v Evropě

7.4.2015 Od roku 2012 funguje na Slovensku projekt pronájmu elektrických užitkových automobilů GreenWay, provozovaný firmou GreenWay Operator a.s. Jak byla v březnu 2015 informována odborná veřejnost, služby GreenWay se nyní rozhodla využít i firma Schachinger, jedna z největších logistických společností v Rakousku, která se tak stala prvním rakouským zákazníkem GreenWay.

Projekt Greenway vznikl z iniciativy společnosti MyEnergy, specializované na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, která je investorem projektu. Partnery projektu jsou energetické a technologické společnosti a mezinárodní kurýrní firma DPD. Princip fungování projektu je následující: Za paušál získá uživatel dlouhodobý pronájem elektromobilu včetně veškerého servisu – instalace dobíjecí infrastruktury ve firmě, možnost výměny baterií na stanicích GreenWay, náklady na elektrickou energii nutnou k dobíjení, vyškolení řidičů, výměnu pneumatik nebo třeba pojištění. V případě poruchy klient může využít náhradní vozidlo.

Základem vozidlového parku je 3,5t užitkový vůz Citroen Jumper, přestavěný českou firmou EVC Group na elektrický pohon se 158kW synchronním trakčním elektromotorem a LiFeYPo4 bateriemi. Užitková hmotnost vozidla je 920 kg (včetně řidiče). Jejich reálný dojezd v provozu je cca 160 km, maximální dojezd činí 200 km. Tento dojezd potvrdily na jaře 2014 praktické zkušenosti české pobočky zasilatelské skupiny TNT Express, která testovala tyto vozy patřící GreenWay. Služby GreenWay se nyní rozšiřují také o osobní elektromobil Nissan Leaf. Začátkem roku 2015 rovněž proběhly srovnávací zkoušky užitkového vozu GreenWay a odpovídajícího dieselového automobilu, a to u výše zmíněné partnerské kurýrní firmy DPD poblíž rakouského Lince. Během zkoušek, které simulovaly různé provozní podmínky včetně těch nejnáročnějších, bylo dosaženo úspor emisí skleníkových plynů odpovídajících v přepočtu 7,2 tun CO2 ročně.

Projekt GreenWay je financován jako komerčně soběstačný z vlastních zdrojů svých zakladatelů. Od konce roku 2014 je nicméně zapojen i do dvou evropských projektů TEN-T.

První z nich s názvem „Středoevropské zelené koridory – přeshraniční infrastruktura rychlého nabíjení elektrických vozidel spojující Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Německo a Chorvatsko“ je nadnárodním projektem, jehož cílem je kromě vybudování rychlodobíjecí sítě pro bezbariérové cestování elektromobilem také vybudování systému bezbariérového napojení jednotlivých operátorů a využívání jejich služeb.

Druhým projektem je „Komerční využití meziměstské logistické infrastruktury nákladní dopravy elektrickými vozidly včetně srovnávací studie o technologii výměny a rychlonabíjení baterií“. Tento projekt realizuje GreenWay sám a jeho výstupem bude vybudování dvou stanic kombinujících rychlonabíjení a výměnu baterií.

Oba tyto projekty dále podpoří napojení Slovenska na evropskou síť elektromobility i rozvoj její infrastruktury na Slovensku.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © GreenWay Operator

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Japonsko má více nabíjecích stanic než benzínových pump

18.3.2015 Podle zprávy japonského automobilového výrobce Nissan Motor Company z března 2015 má Japonsko v současné době více nabíjecích stanic pro elektromobily než benzínových čerpacích stanic. Zpráva v této souvislosti porovnává celkem cca 40 tisíc veřejných a soukromých nabíjecích stanic v Japonsku s cca 34 tisíci čerpacích stanic.  


Honda FCV CONCEPT: palivočlánkový automobil s dojezdem 700 km

12.3.2015 Automobilka Honda představila v březnu 2015 na ženevském autosalonu prototyp palivočlánkového sedanu pod názvem Honda FCV CONCEPT. Mezi jeho zajímavé vlastnosti patří mj. dojezd 700 km na jedno naplnění nádrže, tedy plně srovnatelný s tradičním automobilem, i umístění veškerého pohonu pod kapotou konvenčního sedanu, které, jako první na světě u palivočlánkových automobilů, dává zcela volnou ruku designérům. 


Francie razantně podporuje individuální e-mobilitu

3.3.2015 S platností od 1. dubna 2015 nabývá ve Francii platnost vládní opatření o významné podpoře individuální elektromobility. Každý, kdo se rozhodne vyměnit opotřebovaný dieselový automobil starší než 13 let za elektromobil, má nárok na příspěvek od 500 do 10 000 € (tj. cca od 13 500 do 270 000 Kč). Kdo se rozhodne pro hybridní automobil, může získat příspěvek až 6 500 € (cca 176 000 Kč). 


Cargohopper: úspěšný provoz elektrických nákladních automobilů v Amsterodamu

26.2.2015 O připravovaném provozu čtyř elektrických nákladních automobilů typu Cargohopper jsme naše čtenáře informovali zhruba před rokem, v lednu 2014. Jejich provoz byl v Amsterodamu zahájen v březnu 2014. Od té doby, tedy během cca 11 měsíců, najela tato vozidla cca 280 tisíc km a přepravila více než tisíc tun nákladu.


Elektromobily: organizace jako klíčový zákazník a jejich motivace k nákupu

13.2.2015 Věstník Evropské komise „Science for Environment Policy“ zveřejnil začátkem února 2015 výsledky studie, týkající se užívání elektromobilů a motivace zákazníků pro jejich nákup. Výzkum byl proveden u sedmnácti veřejných a soukromých organizací z USA a Nizozemí, kde je relativně vysoká míra využívání elektromobilů (viz článek o zprávě ICCT), a to formou cca 60minutových, částečně strukturovaných rozhovorů s manažery parků služebních vozů nebo písemně. Výsledky jsou velmi zajímavé. 


EÚ podporí nákladné elektromobily na Slovensku

4.12.2014 Jednou z hlavných prekážok, ktoré stoja v ceste používaniu ľahkých nákladných elektromobilov, sú chýbajúce nabíjacie zariadenia na hlavných ťahoch a diaľniciach. Slovensku bude poskytnutá pomoc vďaka projektu s cieľom tento problém odstrániť. Má sa tak stať prostredníctvom rozmiestnenia dvoch energetických uzlov (výmenných batériových staníc a rýchlo nabíjacích staníc) pre malé nákladné elektromobily, čím bude umožnená medzimestská elektromobilová nákladná doprava. 


GreenWay zkouší užitkové elektromobily

11.9.2014 Od roku 2012 funguje na Slovensku projekt pronájmu elektrických užitkových automobilů GreenWay, provozovaný firmou GreenWay Operator a.s. Projekt vznikl z iniciativy společnosti MyEnergy, specializované na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, která je investorem projektu. Služby GreenWay se nyní rozšiřují také o osobní elektromobil Nissan Leaf. 


Fotovoltaické dobíjecí stanice pro nákladní dopravu v Bologni

9.9.2014 Od září 2014 začíná v italské Bologni testovací fáze projektu rozvážky zboží v rámci městského logistického centra CAAB, realizované pomocí elektrických užitkových vozidel. Tato vozidla budou napájena elektřinou z fotovoltaických panelů. Obsluhováno tímto způsobem bude jedno z největších nákupních center ve městě i drobné obchody se zeleninou. 


Rotterdam významně rozšiřuje park elektrických taxi

27.3.2014 Společnost Rotterdamse Taxi Centrale (RTC), jeden z největších provozovatelů taxislužby v nizozemském Rotterdamu, plánuje významné rozšíření parku svých elektrických osobních automobilů. RTC již na zkoušku provozuje dva elektromobily: Tesla Model S pro „business“ zákazníky a BYD e6 


Pods: automatická vozítka pro Milton Keynes

31.12.2013 Britské město Milton Keynes ohlásilo veřejnosti v polovině prosince 2013, že hodlá zavést pro dopravu cestujících v centru města plně automatickou technologii malých elektrických vozidel, označovaných anglickým výrazem „pod“ (lusk). Dvacet těchto podů by mělo být ve zkušebním provozu od roku 2015 a plný provoz stovky podů je plánován na rok 2017. Ačkoliv technologie pro pody nebyla zatím oficiálně vybrána, s největší pravděpodobností bude založena na konceptu EN-V společností General Motors a Segway (viz foto) 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services