Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Elektromobily: organizace jako klíčový zákazník a jejich motivace k nákupu

13.2.2015 Věstník Evropské komise „Science for Environment Policy“ zveřejnil začátkem února 2015 výsledky studie, týkající se užívání elektromobilů a motivace zákazníků pro jejich nákup. Výzkum byl proveden u sedmnácti veřejných a soukromých organizací z USA a Nizozemí, kde je relativně vysoká míra využívání elektromobilů (viz článek o zprávě ICCT), a to formou cca 60minutových, částečně strukturovaných rozhovorů s manažery parků služebních vozů nebo písemně. Výsledky jsou velmi zajímavé.

Tento výzkum navazuje na provedené dřívější průzkumy, které identifikovaly organizace jako ideální cílovou skupinu při nákup elektromobilů. Mezi hlavní důvody patří hromadný nákup vozidel, centralizované tankování/nabíjení a omezený počet rozhodujících osob. To koresponduje se statistikou prodeje elektromobilů, podle nichž je většina určena pro veřejné organizace a soukromé společnosti.

Nejobvyklejšími důvody pro nákup elektromobilu v organizaci jsou podle průzkumu ozkoušení nových technologií, snížení dopadů na životní prostředí, využití vládních dotací, které se nabízejí, a zlepšení image organizace u veřejnosti. První jmenovaný důvod je nejčastější, což koresponduje i s výsledky průzkumu uživatelů v Německu. Manažeři parků přitom konstatovali, že pro snížení nejistoty z provozování elektromobilů spoléhali na vládní dotace, bez kterých by se pro nákup elektromobilů nikdy nerozhodli.

Jen menšina dotázaných připustila, že by důvodem nákupu elektromobilů bylo pouhé „ekologické“ image organizace, nepodložené úmyslem dále rozšiřovat park elektromobilů. Nicméně důvody pro rozšiřování parku elektromobilů v organizacích byly velmi rozmanité, žádný z nich významně nepřevažoval. Patřila mezi ně například výhoda „průkopníků“ v užívání nových technologií nebo specifické provozní vlastnosti elektromobilu, vhodné pro využití v dané organizaci (např. tichý provoz elektromobilů ve skladovém areálu, který zlepšuje pracovní podmínky).

Ze studie vyplývá důležitost vládních dotací pro rozšíření elektromobilů u veřejných a soukromých organizací jakožto klíčových zákazníků. Studie dále upozorňuje na možnosti dalších motivačních nástrojů, jako je zapůjčování elektromobilů pro zkušební a vzdělávací účely. Tímto způsobem lze snížit nejistotu a vytvářet pozitivní vztah k těmto vozidlům skrze osobní zkušenosti uživatelů.

redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto © archiv redakce

Další informace zde

Přečtěte si také:

Department Manche: průkopník komplexní palivočlánkové elektromobility ve Francii

12.2.2015 Úřad francouzského departmentu Manche, sídlící v normandském městě Saint-Lô, se stal první francouzskou správní institucí, která bude pro svoje služební účely používat park palivočlánkových automobilů. Na konci ledna 2015 zde byl slavnostně zahájen provoz vodíkové plnicí stanice od společnosti Air Liquide. 


Gogoro Smartscooter: taiwanský projekt elektroskútrů s výměnnými bateriemi

30.1.2015 Začátkem roku 2015 představila na výstavě Consumer Electronics Show v americkém Las Vegas taiwanská start-up firma Gogoro zajímavý projekt s názvem Smartscooter: elektroskútr využívající k pohonu výměnné baterie. Skútr dokáže jet rychlostí až 100 km/h. 


Letoun poháněný solární energií brzy odstartuje k obletu zeměkoule

28.1.2015 ABB a Solar Impulse vytvořily technologickou alianci a spolupracují na realizaci historicky prvního obletu zeměkoule v letounu poháněném pouze sluneční energií. Cílem tohoto projektu je poukázat na roli inovací a technologického pokroku při optimalizaci využívání přírodních zdrojů.  


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

27.1.2015 Na našich stránkách Proelektrotechniky.cz někdy píšeme o projektech „inteligentních měst“ neboli „smart city“ ve světě, například v souvislosti se španělskou Barcelonou, japonskou Jokohamou i „chytrým městečkem“ Fujisawa na předměstí Tokia. Z porovnání informací z těchto projektů je zřejmé, že koncept smart city se aplikuje po celém světě, ovšem je vykládán velmi rozmanitě. 


Systém car sharing pro elektromobily v Koprivnici

29.12.2014 Nejen západoevropská města, ale také nové členské země EU rozvíjejí individuální elektromobilitu formou car sharingu. Od začátku prosince 2014 se k nim připojila i chorvatská Koprivnica. V rámci evropského projektu CIVITAS DYN@MO zde začal fungovat systém veřejných dobíjecích stanic 


Volkswagen představil prototypový palivočlánkový automobil

11.12.2014 Vedle palivočlánkových osobních automobilů Hyundai a Toyota, o nichž jsme již psali na našem portále např. v souvislosti s úspěšným provozem v Kodani nebo s ambicemi na komerčních trzích, se naši čtenáři mohou nyní seznámit s výzkumným prototypem vodíkového automobilu od německého koncernu Volkswagen. Pod názvem Golf SportWagen HyMotion měl premiéru v listopadu 2014 na LA Auto Show v  americkém Los Angeles. 


Projekt Central European Green Corridors

8.12.2014 Až jedenásť vplyvných partnerov z viacerých oblastí vrátane automobilového priemyslu (BMW, Nissan, Renault a VW, lokálni dodávatelia pohonných hmôt a elektriny – OMV a ZSE) a rovnako tak aj slovinskej vlády sa bude podieľať na promptnej úprave súčasnej siete rýchlonabíjacích staníc v regióne strednej Európy. Supervízorom celého projektu bude rakúska energetická spoločnosť Verbund. Technickými partnermi projektu sú organizácie ASFINAG a Austria Tech. 


Toyota Mirai: Japonsko podporuje palivočlánkovou elektromobilitu

13.11.2014 V prosinci 2014 začne v Japonsku očekávaný prodej palivočlánkového sedanu Toyota, pravděpodobně pod obchodní značkou „Mirai“ (japonsky „budoucnost“). Toyota plánuje roční výrobu 700 těchto vozů, celková poptávka je odhadována kolem tisíce. První vozy budou určeny především vládním představitelům, ale cca 20 vozů měsíčně by mělo být nabídnuto také široké veřejnosti. 


GreenWay zkouší užitkové elektromobily

11.9.2014 Od roku 2012 funguje na Slovensku projekt pronájmu elektrických užitkových automobilů GreenWay, provozovaný firmou GreenWay Operator a.s. Projekt vznikl z iniciativy společnosti MyEnergy, specializované na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, která je investorem projektu. Služby GreenWay se nyní rozšiřují také o osobní elektromobil Nissan Leaf. 


Zpráva ICCT hodnotí daňové nástroje pro podporu elektromobility

29.8.2014 International Council on Clean Transportation (ICCT), nezávislá nezisková organizace pro výzkumnou a analytickou podporu regulačních orgánů v oblasti životního prostředí sídlící v USA, zveřejnila v srpnu 2014 „bílou knihu“, tedy zprávu, analyzující vliv daňových pobídek v různých zemích světa na prodej elektromobilů v roce 2013. Analýza se soustředila na dva reprezentativní typy elektrických vozidel: bateriový elektromobil Renault Zoe a plug-in hybridní automobil Volvo V60. Zpráva přináší některé zajímavé závěry: 


Transport & Environment: prodej elektromobilů v roce 2013 významně vzrostl

15.8.2014 Transport & Environment, evropská nezávislá nezisková organizace, podporující politiku trvale udržitelné dopravy v zemích EU i v globálním měřítku, zveřejnila v červenci 2014 průběžnou zprávu o elektrických vozidlech v roce 2013, plným názvem „Electric Vehicles in 2013: A Progress Report“. Tato zpráva mj. ukazuje významný nárůst prodeje elektromobilů 


Francie schválila zákon na podporu nabíjecích stanic pro elektromobily

13.8.2014 Na konci července 2014 schválil francouzský parlament zvláštní zákon, podporující skrze daňové úlevy pro firmy rozvoj nabíjecích stanic pro elektromobily. Podmínkou přiznání daňových úlev je působnost žadatele alespoň ve dvou regionech Francie a prokázání vyváženého rozvoje nabíjecích stanic v těchto regionech. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services