Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se
















IRB 1010: Nejmenší průmyslový robot od ABB pomůže ve stísněných prostorách a ve speciální výrobě

21.11.2022 Společnost ABB uvedla v říjnu 2022 na trh svůj dosud nejmenší průmyslový robot, který nabízí nové možnosti rychlejší, flexibilnější a kvalitnější výroby nositelných chytrých zařízení. Díky svým kompaktním rozměrům, nejvyšší nosnosti ve své třídě a vysoké přesnosti nabízí nový IRB 1010 výrobcům elektroniky možnost zvýšit výrobu zařízení, jako jsou chytré hodinky, sluchátka, senzory a sportovní a zdravotní trackery prostřednictvím automatizace.

IRB 1010 je navržen pro využití ve stísněných prostorách a u speciálních strojů z oblasti výroby elektroniky. Díky dosahu 370 mm a rozměrům 135 × 250 mm je IRB 1010 o 30 % menší než současný nejmenší robot ABB IRB 120. Tyto kompaktní rozměry zvyšují počet buněk, které lze umístit do výrobních prostor, a umožňují tak výrobcům zvýšit produkci.

Robot IRB 1010 je zároveň schopen manipulovat s předměty o hmotnosti do 1,5 kg, má tedy nejvyšší nosnost ve své třídě a dokáže zvednout předměty s třikrát větší hmotností než srovnatelné roboty v této kategorii. Tato zvýšená nosnost ve spojení se vzduchovou hadicí o větším průměru, která poskytuje větší výkon pro vakuové sání, umožňuje robotu manipulovat s více předměty současně a zvyšuje počet předmětů, kterými lze manipulovat za hodinu. Lze ho využít v aplikacích, jako je odlepování fólií, manipulace s materiálem, montáže, lepení a kontrola.

Produktivitu robotu zvyšují i brzdy, jimiž je vybaven na každé ze 6 os, které umožňují, aby rameno robotu zůstalo při vypnutí nebo zastavení bezpečně fixováno. To znamená, že nedochází ke ztrátovým časům při obnovování, čímž dokáže IRB 1010 zajistit mnohem vyšší produktivitu než jiné roboty v této třídě.

Vysokou přesnost robotu IRB 1010 zajišťuje řídicí jednotka ABB OmniCore™ E10, která nabízí ve své třídě nejlepší opakovatelnou přesnost najetí do bodu a opakovatelnost dráhy 0,01 mm. Díky svému štíhlému designu je řídicí jednotka vhodná pro montáž malých dílů v aplikacích, kde je třeba minimalizovat velikost výrobních buněk. Řídicí jednotka nabízí flexibilitu pro splnění měnících se požadavků díky vestavěné digitální konektivitě a více než 1000 doplňkových funkcí, které umožňují snadnou škálovatelnost.

Řídicí jednotka OmniCore E10 spotřebovává až o 20 % méně energie ve srovnání s předchozími řídicími jednotkami ABB IRC5C, a umožňuje tak výrobcům snížit náklady na energii a zvýšit energetickou účinnost.

Programování IRB 1010 je snadné díky softwaru ABB Robot Control Mate, který je k dispozici jako doplněk k programovacímu softwaru ABB RobotStudio® a umožňuje uživatelům pohybovat robotem IRB 1010, kalibrovat ho a učit z počítače nebo mobilního tabletu bez nutnosti znalosti programování.

Toto jednoduché programování spolu s malými rozměry IRB 1010 otevírá také nové možnosti pro vzdělávací aplikace. Díky kompaktnímu provedení je IRB 1010 vhodný pro instalaci na stolní počítače ve třídách a jeho snadné ovládání umožňuje učitelům i studentům rychle si osvojit dovednosti potřebné pro programování a obsluhu.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © ABB

Přečtěte si také:

Softwarové řešení Siemens Condition Monitoring slouží výrobě „čistých“ automobilů

18.10.2022 Společnost Vitesco Technologies, přední výrobce pohonných ústrojí pro čistou mobilitu a elektromobilitu, nasadila ve svém výrobním závodě v Trutnově systém Condition Monitoring od firmy Siemens. O podrobnostech a zajímavostech tohoto produktu byla odborná veřejnost informována v říjnu 2022. Systém Condition Monitoring společnosti Siemens je komplexní softwarové řešení pro sběr dat z výrobních strojů a dalších zdrojů a jejich analýzu. Dokáže sbírat data týkající se výrobního zařízení, výrobního procesu, výrobku anebo výrobního prostředí.


Robot STA bude manipulovat se vzorky při společné misi NASA a ESA na Mars

11.10.2022 Robotické technologie, které se uplatňují především v odvětví průmyslové automatizace, naleznou své uplatnění i při vesmírných misích. Mise mající za cíl přivézt vzorky hornin z Marsu na Zemi budou využívat evropskou 2,5 m dlouhou robotickou paži zvanou STA k vyzvednutí pouzder s cenným materiálem z cílové planety. Ta je následně přesune do rakety určené k realizaci historické meziplanetární dodávky. Naše odborná veřejnost o tom byla informována začátkem října 2022. 


Chladicí jednotky Rittal Blue e+ S: Skvělý nástupce s udržitelnou DNA

3.10.2022 Rittal rozšiřuje svá řešení inteligentních chladicích jednotek o novou řadu Blue e+ S. Nejnovější generace chladicích jednotek Rittal s nižšími výkonovými kategoriemi 300, 500 a 1 000 W byla navržena s ohledem na účinnost, menší půdorys a nižší provozní náklady – stejně jako jejich „větší bratři“. Je to tedy výhoda jak pro uživatele, tak pro naši budoucnost. 


Bateriový posunovací robot šetří hluk, emise, pracovní sílu i peníze

15.9.2022 Posunovací práce v železničních stanicích a depech, často prováděné pomocí dieselových lokomotiv, jsou pro okolí i pro samotné železničáře zdrojem nepříjemného hluku, emisí a zdraví ohrožující práce. Pro železniční společnost představují nároky na pracovní sílu. Řešením mohou být bateriové posunovací roboty. Jeden z nich, VLEX od německého výrobce Vollert, se představí odborné veřejnosti na veletrhu Inno Trans 2022. 


3D tisk betonu v ČR poprvé: tramvajová zastávka Výstaviště v Praze

14.9.2022 V nástupní zastávce tramvajové linky č. 12 v pražské smyčce Výstaviště funguje od září 2022 přístřešek vyrobený technologií robotického 3D tisku ultra-vysokopevnostního betonu (UHPC). Jde o vůbec první případ využití této technologie v ČR. 


Konektory CombiTac uniq se používají na operačním sále a JIP polní nemocnice, kde je každé spojení klíčové

2.9.2022 Technické vybavení polních nemocnic je nezbytnou součástí civilní ochrany. V ČR se jedná o kontejnerová pracoviště, která dodává VTÚ – Vojenský technický ústav, s. p. Související zdravotnické vybavení pak dodává společnost Flídr medical s.r.o., která se spoléhá při výrobě život zachraňujících pracovišť na konektory CombiTac od Stäubli


Nové chillery TopTherm VX25 od Rittalu

1.9.2022 Obráběcí stroje jsou závislé na přesném řízení teploty založeném na chlazení kapalinou. Pouze tak můžeme dosáhnout požadované vysoké přesnosti obrábění. Nové chillery Rittal TopTherm v systémové skříni VX25 vysoké požadavky na přesné řízení teploty splňují při jedinečně malém půdorysu, a navíc jsou flexibilní a snadno se používají. 


ODT 3C: nový multifunkční senzor pro detekci a měření  

16.8.2022 V řadě průmyslových procesů je potřeba zjišťovat nejen přítomnost objektu, ale i jeho polohu na dopravníkovém pásu v určité vzdálenosti od stroje. Pro následné kroky může být zásadní i to, zda se objekty pohybují jednotlivě, nebo leží na sobě. Aby bylo možné zajišťovat tyto úlohy s využitím jediného senzoru, musí ovládacím systémům stroje dodávat informace jak ze spínání, tak z měření. To vše poskytuje nový senzor ODT 3C. 


Konektory Stäubli usnadňují celostátní kompatibilitu náhradních zdrojů elektrické energie

8.8.2022 Hasičský záchranný sbor ČR se při řešení havárií elektrické energie nebo plánovaných odstávkách spoléhá mimo jiné i na Stäubli konektory 16BL. Jejich použití je bezpečné, rychlé a pro práci s nimi postačuje základní způsobilost pro práci na elektrických zařízeních. 


Z brownfieldu u Plzně se stane podnikatelský park pro Průmysl 4.0

2.8.2022 Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda koncem července 2022 vybudování nového strategického podnikatelského parku na letišti v Líních u Plzně. Cílem projektu je revitalizovat jen minimálně využívané letiště, a tím připravené pozemky nabídnout pro expanzi nových investorů, například pro výstavbu tzv. gigafactory a pro další rozboj konceptu Průmysl 4.0. Zároveň má tento projekt zabránit pokračujícímu záboru zemědělské půdy.


Zefektivnění průmyslového velkoodběru elektřiny: ostravské hutě dostanou moderní elektronicky řízené obloukové pece, umožňující 80% pokles oxidu uhličitého

18.7.2022 Průmyslový velkoodběr elektřiny tvoří hlavní podíl na její celkové spotřebě. Je proto přirozené, že se snahy o zefektivnění jejího využití zaměřují mimo jiné právě do oblasti těžkého průmyslu, jako je např. hutnictví. Dokladem toho je významný krok, kdy společnost Liberty Ostrava podepsala v prvním červencovém týdnu 2022 smlouvu se společností Danieli na výstavbu dvou hybridních elektrických obloukových pecí ve své ocelárně, které umožní snížit do roku 2027 emise oxidu uhličitého o více než 80 %. 


5G pro průmysl: Siemens představil v Hannoveru svůj 5G ekosystém

1.7.2022 Síť 5G (neboli pátá generace bezdrátových systémů) je telekomunikační standard mobilní sítě, který technicky navazuje na předchozí standard 4G. Významnou oblastí s potenciálem využití 5G sítí je průmyslová automatizace. Příkladem je 5G ekosystém společnosti Siemens, který byl odborné veřejnosti představen na letošním Hannoverském veletrhu. 


Věda, průmysl i služby: Evropská centra pro digitální inovace pomohou rozvíjet malé a střední podniky

28.6.2022 K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. Pět kandidátů nominovaných Českou republikou uspělo v evropské výzvě Programu Digitální Evropa, jehož cílem je vybudování sítě těchto center. Veřejnost o tom byla informována v polovině června 2022. Hlavním koordinátorem tohoto programu je Ministerstvo průmyslu a obchodu. 


Do průmyslového pole: Decentralizace spínaných zdrojů jako trend a příležitost v automatizaci

13.6.2022 Stále více provozovatelů systémů se obrací k decentralizovaným zdrojům napájení. Koneckonců nabízejí významné výhody včetně kratších instalačních časů, komplexní diagnostiky skrze IO-Link a umožňují mnohem menší rozvaděč s nižšími nároky na chlazení. Vyšší výkon, miniaturizace a požadavky na chlazení – dosud klasický konflikt cílů v elektrotechnice, který byl vyřešen díky chytrým konceptům. 


Automatická detekce překážek na kolejích využívá technologie z průmyslové automatizace

5.5.2022 Dvě inovativní technologické firmy – Seoul Robotics z Jižní Koreje, specializovaná na 3D robotické vidění, a Herzog Technologies z USA, specializovaná na inovativní systémy pro kolejovou dopravu – spojily své síly. Výsledkem je systém automatické detekce překážek a varování, o němž byla odborná veřejnost informována v dubnu 2022. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services