Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Kolaborativní robot GoFa od ABB má dna nové sourozence o nosnostech 10 a 12 kg

9.8.2023 V únoru 2021 uvedla společnost ABB na trh nový kolaborativní robot (tedy robot určený k bezprostřední spolupráci s člověkem) GoFa™ CRB 15000. V červenci 2023 byly na trh uvedeny dvě nové verze tohoto kolaborativního robotu: GoFa 10 a GoFa 12.

Robot GoFa™ CRB 15000

Robot GoFa navázal na úspěch řady robotů YuMi, uvedených na trh v roce 2015.

Robot GoFa v první verzi má nosnost až 5 kg. Paže GoFa má dosah 950 mm a rychlost pohybu až 2,2 metru za vteřinu. GoFa proto představuje efektivní řešení pro celou řadu aplikací, jako je manipulace s materiálem, obsluha strojů, montáž dílů, balení a kontrola či laboratorní automatizace.

Název GoFa je odvozen od fráze „go further and do more“ (jdi dál a dělej víc). Vzhledem k nosnosti o 4,5 kg větší než u YuMi otevřel GoFa příležitosti pro nové i stávající uživatele od malých a středních podniků až po velké společnosti, protože umožňuje snadnou automatizaci bez nutnosti hlubších programovacích znalostí či speciálního školení.

Nové verze robotu

Díky novým verzím GoFa 10 a GoFa 12 (viz foto) se uživatelům otevírají nové možnosti automatizace, a tedy efektivnější výroby.

Při nosnosti až 10 a 12 kilogramů a vysoké přesnosti opakovatelného najetí do bodu je lze využít k široké škále operací v těsné, a přitom bezpečné spolupráci s člověkem. Tím nové verze robotu řeší problém nedostatku kvalifikovaných pracovníků a zároveň zvyšují produktivitu. Lze je snadno naprogramovat a rychle integrovat do výrobního prostředí, a proto je využijí i začínající uživatelé, včetně malých a středních podniků nebo středních a vysokých škol.  

Kromě vyšší nosnosti nabízejí kolaborativní roboty GoFa 10 a 12 rychlost TCP (středový bod nástroje) až 2 m/s a vyšší přesnost opakovatelného najetí do bodu s odchylkou 0,02 mm. Oproti srovnatelným robotickým řešením dosahují až dvakrát lepších kvalitativních parametrů přesnosti.

K jejich přednostem patří certifikace IP67 proti vniknutí vlhkosti a prachu, rychlost a přesnost. Lze je proto využít v široké řadě průmyslových aplikací a při automatizaci náročných operací, jako je obsluha strojů, svařování, manipulace s díly, leštění a montáž.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © ABB

Přečtěte si také:

Od problému k řešení pomocí IoT: příklad správy majetku Ralirental ze Švýcarska

4.8.2023 Internet věcí (IoT), tedy identifikace věcí a sledování jejich pohybu po internetu, nachází stále více uplatnění v rozmanitých oblastech průmyslu a služeb. Názorným příkladem je projekt správy železničních stavebních vlaků, jehož dodavatelem byla švýcarská telematická společnost Gothard Handels AG a příjemcem leasingová společnost Railrental. Tento projekt získal ocenění Mezinárodní projekt IoT roku 2022 a odborné veřejnosti byl blíže představen koncem července 2023. 


Bez spojení není velení, a ovšem ani automatizace

Malá letní série článků o chytrých spojovacích prvcích od Murrelektronik a jejich praktickém využití

3. Digitalizované zpracování plechu s podporou řešení od Murrelektronik

24.7.2023 Jak již bylo řečeno v předchozích článcích této minisérie (odkaz..), průmyslová automatizace se stále více zaměřuje na uplatňování moderních digitálních technologií, pro něž se ujal výraz digitální transformace. Důležitým předpokladem tohoto procesu je decentralizovaná instalační technika, v níž je lídrem společnost Murrelektronik. V třetím a závěrečném článku této minisérie si ukážeme přednosti řešení od Murrelektronik na konkrétním příkladu digitalizovaného zpracování plechu u společnosti AsservmentiPresse, která si vybrala jeho sběrnicovou kabeláž a moduly pro individuální řízení zařízení a správu dat. 


 Kolaborativní robot YuMi pomáhá při obnově deštného pralesa

28.6.2023 Pilotní projekt společnosti ABB Robotika a americké neziskové organizace Junglekeepers ukazuje, jakou roli může hrát cloudová technologie při rychlejším, efektivnějším a škálovatelnějším zalesňování. Cílem projektu je zachránit přibližně 22 hektarů amazonského deštného pralesa a zamezit odlesňování. Naše odborná veřejnost o něm byla informována koncem června 2023. 


Digitální datový řetězec zefektivní údržbu průmyslových zařízení

23.5.2023 Digitální a trvalý přístup k produktovým datům pro jednotlivé komponenty zařízení – to je základní myšlenka tzv. digitálního datového řetězce (DDC). V polovině května 2023 jej prezentovala odborné veřejnosti společnost Siemens. 


Výroba rozváděčů je nyní intuitivnější!

24.4.2023 Špatná komunikace, nedostatek času a kvalifikovaných pracovníků: to je, bohužel, neradostná realita každodenní práce při výrobě rozváděčů. Společnost EPLAN, poskytovatel softwarových řešení, může pomoci tuto situaci zlepšit: nová aplikace EPLAN Smart Mounting totiž podporuje vysoce účinným způsobem ruční montáž rozváděčů. Software tak vede techniky krok za krokem instalací montážních lišt, kabelových žlabů a elektrotechnických komponent a ukazuje, kde a jak se má příslušná komponenta nainstalovat. 


Digitální dvojče logistického centra zefektivní jeho provoz

20.4.2023 Na veletrhu logistiky Logimat 2023 představila společnost Siemens ucelené digitální dvojče skutečného logistického centra. Digitální dvojče představuje počítačový model skutečného automatizovaného zařízení, na němž lze simulovat jeho fungování, komunikaci mezi jeho složkami apod. Digitální dvojče se může učit z různých zdrojů a adaptovat na měnící se podmínky. 


Aplikace od Unicorn pomohla obchodům Tesco snížit objem vyhozeného pečiva o 14 %

19.4.2023 Plýtvat se nemá, a jídlem zvlášť. V praxi velkých obchodních řetězců však z mnoha důvodů může být velmi náročné tuto životní moudrost realizovat. Obchodnímu řetězci Tesco k tomu pomohla aplikace od společnosti Unicorn, s níž byla odborná veřejnost seznámena v dubnu 2023. Aplikace omezuje plýtvání, usnadňuje práci pekařům a snižuje spotřebu energie. 


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). 


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace.Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete zde.


 

Naše tipy


























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services