Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Vychystávací roboty Mecalux: Umělá inteligence zefektivňuje logistiku

16.2.2024 Jednou z důležitých úloh v průmyslové automatizaci je vychystávání (picking) ve skladech a logistických centrech. Zefektivnit tuto úlohu může významně pomoci umělá inteligence. Příkladem je řešení od společností Mecalux a Siemens, o němž byla odborná veřejnost informována v lednu 2024.

Software pro strojové zpracování obrazu

Nové automatizované řešení společnosti Mecalux je postaveno na technologii Siemens Simatic Robot Pick AI. Tento software je určen ke zpracování obrazu pro robotická řešení, která využívají strojové učení.

Software pro zpracování 3D obrazu umožňuje robotům vybírat při vychystávání ve skladu libovolné položky bez ohledu na jejich tvar a velikost. Předem natrénovaný algoritmus hlubokého učení řídí schopnost identifikovat 3D pozice pro vychystávání. Spolehlivé umístění pro vychystávání je vypočteno v nejkratším možném čase, což umožňuje vysoký výkon systému bez kolizí v boxu.

Knihovnu Simatic Robot Library lze rovněž využít k navázání standardizované komunikace mezi robotem a programovatelnými automaty (PLC).

Kolaborativní vychystávání

Společnost Mecalux uvedla na trh dvě řešení pro kolaborativní vychystávání založená na technologii Simatic Robot Pick AI:

První cobot je naprogramován tak, aby bezpečně sdílel pracovní místo s operátory. Druhý cobot pracuje autonomně ve vysoce výkonných vychystávacích stanicích. Toto vychystávací řešení společnosti Mecalux je určeno pro nepřetržitý provoz, kde je prováděno až 1 000 vychystávacích úkonů za hodinu.

Kamera umístěná nad vychystávacím boxem cobota snímá 3D obraz zboží pro sestavení objednávek. Jakmile je položka vybrána, cobot ji s vysokou přesností umístí do vychystávacího boxu a optimálně využije dostupný prostor. Společnost Mecalux vyvinula algoritmus, díky němuž cobot zboží umístí přesně na to správné místo.

Pomocí softwaru pro řízení skladu společnosti Mecalux může řešení kolaborativního vychystávání automaticky měnit systém uchopení v závislosti na typu zboží. Po přijetí nové krabice systém zpracování vidění a algoritmus umělé inteligence společnosti Siemens identifikuje obsažené položky a určí nejvhodnější způsob vychystání každého výrobku. Oba coboty provádějí celý proces zcela autonomně a s maximální přesností.

Toto řešení ukazuje, jak mohou roboty řízené umělou inteligencí zrychlit a zefektivnit proces vychystávání, který představuje zásadní časovou i nákladovou položku např. v logistických centrech. Díky němu je vychystávání pomocí robotů flexibilnější a umožňuje rychlé zpracování objektů různých tvarů a velikostí, poradit si umí i s různými typy obalů. Využitím robotů lze navíc zmírnit vliv nedostatku pracovních sil, se kterým se české firmy již delší dobu potýkají.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Siemens

Přečtěte si také:

Naše služby pro Váš marketing

Marketing je řídící proces pro identifikaci, předvídání a uspokojování požadavků zákazníků za účelem dosažení zisku. Takto vymezený marketing představuje řešení několika základních otázek, jakými jsou identifikace potřeb zákazníků, vymezení cílových segmentů trhu a vytváření konkurenční výhody pro každý z nich. Tak rozumí marketingu i naše konzultační firma a její tým. Její služby orientované na marketingové řízení v soukromém i veřejném sektoru mohou jejich zákazníkům významně přispět k efektivnímu oslovování trhu. Další podrobnosti k nabízeným službám jsou k dispozici zde 


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován. Konference Efektivní elektromobilita v organizacích je určena odborné veřejnosti z řad průmyslu a ostatních relevantních organizací, správcům jejich vozového parku, dalším zájemcům o tuto problematiku, příp. školám či městským službám.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete zde.


Trh veřejných služeb: jak se neztratit v novém a spletitém prostředí

1.7.2022 Jste výrobce inovativních technologií nebo dodavatelé služeb s bohatými zkušenostmi z trhu soukromého podnikání, které nyní hodláte dále zúročit na trhu veřejných služeb? Pak mám pro Vás dvě zprávy. Ta špatná je, že ve veřejných službách je, oproti trhu soukromého podnikání, všechno úplně jinak a mnohem složitější. Ta dobrá je, že vás umíme naučit, jak tomuto trhu porozumět tak, abyste i na něm uspěli. 


Projekční nástroje EPLAN ušité na míru středním a větším projektům

4.10.2023 Společnost DELAUDA, s.r.o. je relativně mladá společnost založená v roce 2017. Působí v oblasti energetiky, strojírenství a hutním průmyslu. Firma začínala s týmem šesti zaměstnanců a k dnešnímu dni zaměstnává přes 40 kvalifikovaných pracovníků ve 4 pobočkách v České republice. Vedení společnosti sídlí v Praze. Další pobočky, které jsou rozdělené dle lokalit i profesně, najdeme v Berouně, Světlé nad Sázavou či Letohradě. 


Edge hraje klíčovou roli v mnoha ohledech

6.9.2023 Pro odborníky v Rittalu edge značí určitou část IT infrastruktury, která je tzv. na okraji sítě (proto výraz „edge“). Je tím myšleno, že se jedná o poslední část IT infrastruktury, která společnosti zajišťuje provoz výrobního úseku, sběr dat, vyhodnocení a je schopna samostatně pracovat a řídit výrobní procesy. Až po vyhodnocení a vytřídění dat probíhá odeslání těchto dat do centrálního datového centra. Proč je tato část tolik důležitá v digitalizaci a průmyslu 4.0? Přečtěte si více


Série videí přibližuje inteligentní komponenty pro průmyslovou automatizaci v jakémkoli odvětví od Murrelektronik

4.9.2023 Série videosnímků představuje všem, kteří se zabývají instalacemi v nejrůznějších oblastech průmyslové automatizace, konkrétní produkty a inteligentní řešení od společnosti Murrelektronik a výhody jejich použití oproti jejich konvenčním alternativám. 


Nové modely průmyslových robotů ABB pro rozmanité využití

24.8.2023 Společnost ABB rozšiřuje svou řadu robustních průmyslových robotů o čtyři modely nové generace. Odborná veřejnost o tom byla informována v srpnu 2023. Jedná se o roboty řady IRB 6710.Nabízeny jsou celkem ve 22 variantách s nosností od 150 kg do 310 kg a s dosahem od 2,5 m do 3,2 m.  


Kolaborativní robot GoFa od ABB má dna nové sourozence o nosnostech 10 a 12 kg

9.8.2023 V únoru 2021 uvedla společnost ABB na trh nový kolaborativní robot (tedy robot určený k bezprostřední spolupráci s člověkem) GoFa™ CRB 15000. V červenci 2023 byly na trh uvedeny dvě nové verze tohoto kolaborativního robotu: GoFa 10 a GoFa 12. 


EPLAN vstupuje do technologického partnerství s firmou Dassault Systèmes

7.8.2023 Digitální transformace se může stát realitou pouze s propojenými systémy, sdílením dat a úzkou spoluprací mezi výrobci. Proto společnost EPLAN založila koncem roku 2020 partnerský program EPLAN Partner Network, jejímiž členy je v současné době 65 výrobních firem. Jedním z novějších členů je mezinárodní společnost Dassault Systèmes, která se do partnerského programu připojila v dubnu letošního roku. 


Od problému k řešení pomocí IoT: příklad správy majetku Ralirental ze Švýcarska

4.8.2023 Internet věcí (IoT), tedy identifikace věcí a sledování jejich pohybu po internetu, nachází stále více uplatnění v rozmanitých oblastech průmyslu a služeb. Názorným příkladem je projekt správy železničních stavebních vlaků, jehož dodavatelem byla švýcarská telematická společnost Gothard Handels AG a příjemcem leasingová společnost Railrental. Tento projekt získal ocenění Mezinárodní projekt IoT roku 2022 a odborné veřejnosti byl blíže představen koncem července 2023. 


Bez spojení není velení, a ovšem ani automatizace

Malá letní série článků o chytrých spojovacích prvcích od Murrelektronik a jejich praktickém využití

3. Digitalizované zpracování plechu s podporou řešení od Murrelektronik

24.7.2023 Jak již bylo řečeno v předchozích článcích této minisérie (odkaz..), průmyslová automatizace se stále více zaměřuje na uplatňování moderních digitálních technologií, pro něž se ujal výraz digitální transformace. Důležitým předpokladem tohoto procesu je decentralizovaná instalační technika, v níž je lídrem společnost Murrelektronik. V třetím a závěrečném článku této minisérie si ukážeme přednosti řešení od Murrelektronik na konkrétním příkladu digitalizovaného zpracování plechu u společnosti AsservmentiPresse, která si vybrala jeho sběrnicovou kabeláž a moduly pro individuální řízení zařízení a správu dat. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services