Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se










  

  

Obnovitelné zdroje


Archiv článků 2016 – 2017

FuelCell energy a Toyota: palivový článek vyrobí z bioplynu elektřinu a vodík pro palivočlánková vozidla

19.12.2017 Palivový článek vyrobí vodík pro palivový článek – věta, na první pohled možná znějící jako tisková chyba, je ve skutečnosti stručným shrnutím připravovaného společného projektu amerického výrobce palivových článků FuelCell Energy a japonské automobilky Toyota. Odborná veřejnost byla s tímto projektem seznámena na konci listopadu 2017. 


Mikrosíť ABB zásobuje energií z fotovoltaiky ostrovní systém na ostrově

18.12.2017 Mikrosítí (anglicky microgrid) rozumíme rozvodnou elektroenergetickou síť omezenou na určitý počet zdrojů energie a míst její spotřeby. Mikrosíť tak vlastně představuje jakousi zmenšenou verzi veřejné energetické soustavy, zpravidla využívající obnovitelné zdroje energie nebo kogeneraci a vytvářenou na principu smart grid. Tak je tomu i v případě unikátního projektu na jihoafrickém ostrově Robben Island, o němž byla česká odborná veřejnost informována v listopadu 2017. 


Palivočlánkový zdroj zajistí ekologickou a nezávislou dodávku elektrické energie pro americkou ponorkovou základnu v Grotonu

27.11.2017 Málokteré odvětví je tak citlivé na spolehlivost dodávky elektrické energie, jako obrana. Pokud je zároveň snaha, aby takováto dodávka byla nejen spolehlivá, ale také ekologická, může volba padnout na stacionární palivočlánkový zdroj. Tak je tomu i v případě ponorkové základny amerického námořnictva v Grotonu ve státě Connecticut, která v polovině října 2017 zahájila na základě smlouvy o dlouhodobém odběru elektrické energie s organizací Connecticut Municipal Electric Energy Cooperative (CMEEC) projekt na dodávku elektřiny vyrobené v palivočlánkových zdrojích. 


158m rotor, 4,8MW výkon: General Electric uvádí na trh svoji největší větrnou turbínu pro pevninu

22.9.2017 Společnost General Electric (GE) je známá mimo jiné jako dodavatel větrných elektráren. Jejími turbínami o výkonu 2,5 MW je vybavena například největší americká větrná farma Wind Catcher. Od září 2017 vstupuje produktové portfolio jejích turbín pro pevninské větrné farmy do výkonového rozmezí 4 MW: GE uvedla na trh nejnovější turbínu označovanou jako 4,8-158 o výkonu 4,8 MW. 


V japonském městě Namie-cho vznikne demonstrační projekt vodíkové ekonomiky

11.9.2017 Namie-cho je zhruba dvacetitisícové město v japonské prefektuře Fukushima. Ve spolupráci japonských průmyslových a energetických společností Toshiba Corporation, Tohoku Electric Power Co., Inc. a Iwatani Corporation by se do roku 2020 mělo proměnit v testovací základnu pro tzv. vodíkovou ekonomiku, tedy využívání vodíku jako bezemisního nosiče energie pro stacionární i mobilní využití.


Metanolová palivočlánková vyhlídková loď brázdí vody Baldeneysee

8.9.2017 Jezero Baldeney (Baldeneysee) je umělé jezero na řece Ruhr, nacházející se na jihu města Essen v Porúří, v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Na konci srpna 2017 zde byla slavnostně zahájena doprava elektrickou vyhlídkovou lodí MS innogy, provozované lodní společností Weisse Flotte Baldeney-GmbH. Elektřinu pro její pohon dodává metanolový palivový článek od dánské společnosti SerEnergy 


Rozvodna Borken a HVDC Baltic Cable: ABB pomáhá německému programu „Energiewende“

21.8.2017 Německo si vytklo v rámci programu „Energiewende“ náročný cíl: do roku 2050 vyrábět alespoň 80 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů. K tomuto cíli, který se neobejde bez rozmanitých úskalí (viz problémy s emisemi skleníkových plynů nebo sporné zavírání jaderných elektráren s právní dohrou) hodlají napomoci špičkové technologie od nadnárodní společnosti ABB. Na začátku srpna 2017 informovala ABB o dvou významných projektech, které realizaci Energiewende významným způsobem přispějí. 


Metanolový palivočlánkový užitkový elektromobil představen veřejnosti

15.8.2017 Dánský výrobce SerEnergy, zabývající se vývojem, výrobou a užitím reformních metanolových palivových článků, zaznamenal ve svých aktivitách důležitý milník: V červenci 2017 představil odborné veřejnosti prototyp elektromobilu využívajícího metanolový palivový článek, a dosahujícího tak v plně bezemisním režimu dojezd až 800 km 


University of Bridgeport: mikrosíť s palivočlánkovým zdrojem úspěšně prošla zkušebním provozem

10.8.2017 Univerzita v americkém Bridgeportu, stát Connecticut, má již od roku 2014 instalovaný ve svém areálu palivočlánkový energetický zdroj. V červenci 2017 zaznamenala tato univerzita další důležitý milník v rozvoji svého inteligentního energetického hospodářství: Lokální mikrosíť, využívající tento palivočlánkový zdroj, byla úspěšně uvedena do provozu poté, co prokázala svoji schopnost fungovat v ostrovním režimu, nezávisle na veřejné distribuční síti. 


Projekt Wind Catcher: v Oklahomě vznikne největší americká větrná elektrárna, druhá největší na světě

9.8.2017 V americkém státě Oklahoma vyroste do roku 2020 největší americká větrná farma, druhá největší na světě. Projekt s názvem Wind Catcher (doslova: Chytač větru) vznikne ve spolupráci společností Invenergy, která je největším americkým soukromým dodavatelem energie z obnovitelných zdrojů, a GE Renewable Energy, člena skupiny General Electric. O tomto projektu informovali partneři v červenci 2017. 


ÚJV Řež vyvinul vodíkovou baterii pro armádu a záchranné složky

19.7.2017 ÚJV Řež vstupuje na trh s vodíkovými bateriemi. Ve spolupráci s VŠCHT vyvinula Power-box 180W, přenosný zdroj energie s vodíkovým palivovým článkem. Bezemisní, tiché zařízení napojené na externí zásobník vodíku je určeno k napájení spotřebičů v místech, kde elektrická síť zkolabovala, nebo tam, kde žádná není. Uplatnění by mohl Power-box nalézt především v armádě a ve složkách integrovaného záchranného systému.


Systém OpShield: i větrné turbíny potřebují chránit před hackery

1.6.2017 Kybernetická bezpečnost a ochrana před hackery dnes představují výzvu ve všech technických oborech, využívajících všudypřítomné informační technologie. Na pomoc přicházejí rozmanitá řešení zaměřená na kybernetickou bezpečnost průmyslových zařízení. Tento problém se týká i větrných farem, využívajících informační technologie pro dálkovou správu. Zajímavou aplikací je projekt využití systému OpShield od firmy Wurldtech, člena skupiny General Electric, který zahájila od května 2017 ve svých větrných farmách nezávislá americká energetická společnost Invenergy, zaměřená na obnovitelné zdroje. 


Plovoucí fotovoltaická elektrárna – alternativa pro území s nedostatkem volné půdy

31.5.2017 Kromě proměnlivého slunečního svitu je jedním z problémů rozsáhlých fotovoltaických instalací zábor půdy. Zcela specifický je tento problém v Singapuru, malém státě obklopeném vodou. Řešení tohoto problému zkouší unikátní projekt plovoucí fotovoltaické elektrárny, pro nějž v květnu 2017 dodala globální elektrotechnická společnost ABB důležité komponenty. Cílem projektu je studovat výkonnost a nákladovou efektivnost takovéhoto řešení. 


Trinity College: palivočlánkový zdroj ušetří vysoké škole 30 % nákladů na energii

26.5.2017 Stacionární palivočlánkové zdroje využívající zemní plyn nebo bioplyn se v USA i jinde na světě stávají zajímavým, téměř bezemisním zdrojem elektrické energie, který na rozdíl od „klasických“ obnovitelných zdrojů není závislý na rozmarech počasí. Nejnovější aplikací této technologie je instalace 1,4MW kogenerační palivočlánkové jednotky na vysoké škole Trinity College v Hartfordu v americkém státě Connecticut. 


Inteligentní energetický management vodárenské společnosti snižuje provozní náklady

25.5.2017 Vodní hospodářství a energetika jsou nezřídka spojovány v tom směru, že čističky odpadních vod mohou produkovat bioplyn využívaný dále jako obnovitelný zdroj energie. Pravda je nicméně taková, že zařízení pro úpravu a čištění vody jsou především sama spotřebitelem elektrické energie, která tvoří významnou část jejich provozních nákladů. Na pomoc jejich snižování přichází společnost ABB s inteligentním energetickým managementem založeným na platformě Ability™. V květnu 2017 k tomu úspěšně realizovala pilotní projekt v italské vodárenské společnosti Consorzio di Bonifica Veronese (CBV). 


Projekt Crosstown LRT: bateriový zásobník energie pomůže tramvajové dráze i vodní elektrárně

12.5.2017 Kanadské město Toronto v provincii Ontario v současné buduje lehkou železnici tramvajového typu, známou jako projekt Crosstown LRT. Tato lehká železnice bude zásobována energií z vodních elektráren zdejší energetické společnosti Toronto Hydro. Jak bylo odborné veřejnosti oznámeno v dubnu 2017, důležitou součástí energetiky tohoto projektu by měl být bateriový zásobník elektrické energie 


Kayseri OSB: průmyslový park v Turecku vyrobí 51 MW z fotovoltaiky

28.4.2017 The Kayseri OSB je unikátní turecký průmyslový park, zahrnující pestrou škálu odvětví od kovovýroby po potravinářství a elektroniku. Jako významný zdroj energie zde slouží fotovoltaické zdroje. Jak byla v dubnu 2017 informována odborná veřejnost, díky využití invertorů PVS800 od ABB nyní výkon fotovoltaické elektrárny pro tento průmyslový park dosahuje 51 MWp. Stal se tak největší fotovoltaickou elektrárnou v Turecku. 


Baterie a plynová turbína: netradiční kombinace pomáhá obnovitelným zdrojům

25.4.2017 Nerovnováhu mezi poptávkou po elektrické energii a využíváním obnovitelných zdrojů často pomáhají vyrovnávat plynové elektrárny. K výkyvům však zpravidla dochází velmi rychle. Pro stabilní fungování dodávky elektrické energie je tak třeba průběžně udržovat plynové zdroje v pohotovostním režimu, kdy spotřebují plyn a vodu, ačkoli nevyrábějí elektřinu. S řešením tohoto problému přichází společnost General Electric (GE), která v dubnu 2017 představila jako vůbec první na světě hybridní systém, označený Hybrid Electric Gas Turbine (Hybrid EGT). 


Palivočlánkový zdroj doplní veřejnou energetickou síť v New Yorku

11.4.2017 Long Island, součást amerického státu a metropole New York, je ostrov s osmi milióny obyvatel těsně u amerického pobřeží. O jeho zásobování elektrickou energií se stará společnost PSEG Long Island. Od dubna 2017 dostává na základě smlouvy o nákupu elektřiny místní distribuční síť ve správě této energetiky zajímavou ekologickou posilu v podobě palivočlánkového energetického zdroje  SureSource 1500™ od společnosti FuelCell Energy. 


Tsunashima Sustainable Smart Town: další „chytré městečko“ na předměstí Jokohamy v přípravě

3.4.2017 Před více než dvěma lety jsme na našem portále psali o unikátním japonském projektu Fujisawa Sustainable Smart Town, malém a zcela novém smart city v Japonsku, projektovaném od začátku inženýrsky a udržitelně. V současné době je v přípravě druhý podobný projekt, Tsunashima Sustainable Smart Town (Tsunashima  SST). Zahájení jeho provozu se očekává v roce 2018 


Projekt EnergyLab Nordhavn: Kodaň zkouší bateriový zásobník připojený k veřejné energetické síti

9.3.2017 Využívání obnovitelných zdrojů elektrické energie je jednou z cest, jak zlepšit životní prostředí a omezit negativní vliv civilizace. Příroda však bohužel ne vždy ctí potřeby odběratelů energie. I v přímořských zemích, jako je Dánsko, tak zapojení větrných a slunečních zdrojů do veřejné energetické sítě naráží na jejich obtížnou řiditelnost a předvídatelnost. Řešení v podobě velkého bateriového zásobníku energie od společnosti ABB se od března 2017 zkouší na předměstí Kodaně Nordhavn v rámci projektu EnergyLab Nordhavn. 


Central Connecticut State University: palivočlánková kogenerace v univerzitní mikrosíti úspěšně slouží pět let

5.1.2017 Palivočlánkové energetické jednotky představují bezemisní a spolehlivý zdroj energie nejen pro vozidla, ale i pro stacionární využití. Uplatňují se mimo jiné jako zdroj pro mikrosítě propojující kritickou infrastrukturu měst nebo areálů rozmanitých organizací. Příkladem jsou kogenerační jednotky americké společnosti FuelCell Energy. Jedna z nich, jak bylo avizováno v prosinci 2016, již slouží cca 5 let v Central Connecticut State University (CCSU), do jejíž mikrosítě dodává ročně více než 11 mil. kilowatthodin elektrické energie. 


Závěrečná zpráva projektu CHIC: palivočlánkové autobusy směřují ke komercializaci

23.12.2016 Evropský projekt palivočlánkových autobusů CHIC (Clean Hydrogen in European Cities) průběžně sledujeme na našem portále i ve studii E-mobilita v MHD. Tento projekt probíhal v letech 2010 – 2016. Během této doby byly získány zkušenosti z provozu více než 50 palivočlánkových autobusů v osmi městech a regionech Evropy a Kanady. Na konci listopadu 2016 byla zveřejněna jeho závěrečná souhrnná zpráva. Z ní jsou dále uvedeny některé zajímavé informace, podle potřeby doplněné o další poznatky našeho portálu z palivočlánkové elektromobility. 


Systém ABB REACT řídí chytré a ekologické domácnosti

30.11.2016 „Příroda je, au fond, anarchická, neuspořádaná.“ Tento povzdech slavného literárního detektiva Hercula Poirota charakterizuje i problém fotovoltaických zdrojů, jsou-li použity k zásobování chytrých domácnosti elektrickou energií: V ranních a večerních hodinách, kdy domácnost má největší spotřebu elektřiny, slunce svítí buď málo, nebo vůbec, zatímco přes den je tomu naopak. Na pomoc nyní přichází zařízení REACT od společnosti ABB 


Nizozemské železnice pojedou od roku 2017 na obnovitelné zdroje energie

25.11.2016 Nizozemské železnice (NS) jsou hlavním železničním osobním dopravcem v Nizozemí. Denně provozují téměř 5 tisíc vlaků na téměř 3 tisících km tratí, téměř ze tří čtvrtin elektrifikovaných. Kromě toho poskytují další služby pro železniční dopravu v Nizozemí. Jak bylo avizováno v říjnu 2016, od roku 2017 budou všechny elektrické vlaky v Nizozemí poháněny elektřinou z obnovitelných zdrojů. Pochopitelně nejde o elektrickou energii z obnovitelných zdrojů ve fyzikálním slova smyslu 


Palivočlánková kogenerační jednotka pro Pfizer v provozu

14.11.2016 Palivočlánkové kogenerační jednotky megawattové řady jako bezemisní zdroj elektřiny a tepla pro organizace a municipality jsou na postupu ke své plné komercializaci. Kromě bezemisního provozu je jejich předností i jejich rychlé vybudování. Důkazem je palivočlánková kogenerační jednotka instalovaná ve výzkumném a vývojovém areálu globální farmaceutické společnosti Pfizer v Grotonu v americkém státě Connecticut. Na začátku listopadu 2016 byla tato kogenerační jednotka úspěšně uvedena do provozu. 


Riga dostane trolejbusy s palivočlánkovým prodlužovačem dojezdu

10.11.2016 O parciálních trolejbusech, tedy o trolejbusech s bateriovým prodlužovačem dojezdu, se v současné době velmi hovoří a jejich provoz bude významným tématem i na připravované konferenci Elektrické autobusy pro město V. Jako bezemisní zdroj energie k nezávislému dojezdu trolejbusů však lze použít i vodíkový palivový článek, podobně jako u palivočlánkových autobusů. První takovéto dopravní prostředky budou sloužit v Rize, hlavním městě Lotyšska. 


Pojedou německé železnice od roku 2017 opět na páru?

8.11.2016 Nadpis tohoto článku tak trochu žertuje. Nicméně má reálný základ: Plánovaný provoz palivočlánkových vlaků v Německu získal v listopadu 2016 velmi konkrétní obrysy: Jak byla informována odborná veřejnost, od prosince 2017 budou na trati Buxtehude–Bremervörde–Bremerhaven–Cuxhaven provozovány palivočlánkové vlaky Alstom iLint.


Setrvačníkové UPS: efektivní alternativa k bateriím pro krátkodobé nepřerušované napájení

27.10.2016 Tradičním zdrojem energie pro zdroje nepřerušovaného napájení UPS (uninterruptible power supply) jsou olověné baterie. Takovéto zdroje je možno používat pro dlouhodobou dodávku energie řádově v minutách i v hodinách. Některá kritická zařízení si však vystačí pouze s dodávkou energie po dobu nejvýše 30 – 40 vteřin. Pro takováto zařízení se nabízí jako efektivní varianta k bateriím setrvačníkové UPS. 


Největší instalace akumulačního systému pro skladování energie ve Skandinávii

26.10.2016 Společnosti Landis+Gyr a Toshiba dodali největší systém pro skladování energie svého druhu v Skandinávských zemích. Helen Ltd, přední energetická společnost ve Finsku, začala ve svém pilotním projektu využívat akumulační systém pro skladování energie (BESS Battery Energy Storage System) o výkonu 1,2 MW společnosti Toshiba, testovat jeho možnosti v prostředí smart grids a navrhovat nové obchodní modely. 


Projekt Gaildorf: přečerpávací elektrárna v kombinaci s větrnými turbínami

21.10.2016 Netradiční kombinace obnovitelných zdrojů energie, přečerpávací elektrárna a větrné turbíny, bude instalována v rámci německého projektu Gaildorf. Důležitým krokem k realizaci tohoto projektu se stala na konci září 2016 dohoda General Electric se společností Max Bögl Wind AG o dodávce větrných turbín pro tento projekt. 


ABB uvádí na trh systém chytré mikrosítě „plug and play“

17.10.2016 Mikrosítí (anglicky microgrid) rozumíme nízko- nebo středněnapěťovou rozvodnou elektroenergetickou síť, zpravidla řešenou jako smart grid, omezenou na určitý počet zdrojů energie a míst její spotřeby. Mikrosíť tak vlastně představuje jakousi zmenšenou verzi veřejné energetické soustavy. Jako důležitý (případně jediný) zdroj elektřiny jsou přitom využívány obnovitelné zdroje energie. Jedním z dodavatelů řešení pro mikrosítě je i globální společnost ABB. 


Projekt DESS2020+: výzkum pro ostrovní systém elektrické energie z vodíku

27.9.2016 Decentralizace energetických zdrojů pro místní spotřebu v domácnostech spolu s využíváním obnovitelných zdrojů energie je stále aktuální téma. Příkladem je i německý projekt DESS2020+(District Energy Storage and Supply System 2020+), který byl odborné veřejnosti představen začátkem září 2016.


3,7MW palivočlánková elektrárna pro Connecticut: malá plocha, 60% účinnost

21.9.2016 Stacionární palivočlánkové zdroje se rozvíjejí v podobě mikrokogenerace i v megawattovém měřítku. Americký výrobce FuelCell Energy, jeden z nejvýznamnějších dodavatelů na tomto trhu, oznámil v září 2016 vývoj a vybudování takovéto palivočlánkové elektrárny ve městě Danbury v americkém státě Connecticut. 


Digitální větrná farma zvyšuje efektivnost obnovitelných zdrojů

7.9.2016 Využitím internetu věcí pro zvyšování efektivnosti výroby elektrické energie z větru se společnost General Electric (GE) zabývá již delší dobu. Výsledkem je komplexní řešení (výrobcem označované jako „ekosystém“) zvané Digitální větrná farma – Digital Wind Farm. Jak byla na začátku září 2016 informována odborná veřejnost, její nejnovější využití se předpokládá na 30MW větrné farmě Shirama poblíž japonské Osaky.


Bezdrátová mesh komunikační síť ABB ohlídá větrnou farmu ve Walesu

1.9.2016 Pen y Cymoedd je větrná farma v jižním Walesu, patřící energetické společnosti Vattenfall. Její plné zprovoznění je plánováno na konec roku 2016. 76 větrných turbín Siemens bude do přenosové sítě Anglie a Walesu dodávat výkon až 228 MW, čímž se tato elektrárna stane nejvýkonnější pozemní větrnou farmou ve Velké Británii. Dvě nové rozvodny, které transformují vyrobenou elektrickou energii z napětí 33 kV na 400 kV, ohlídá kamerový bezpečnostní systém s bezdrátovým přenosem dat 


iCMS zvyšuje efektivnost provozu vodních elektráren

24.8.2016 Vodní energie je jedním z nejužívanějších obnovitelných zdrojů již od starověku. Digitální systém pro její efektivní využívání ve vodních elektrárnách prezentovala pod názvem iCMS odborné veřejnosti na konci července 2016 společnost GE Renewable Energy ze skupiny General Electric (GE). 


Viking Lady: zásobovací loď pro ropné plošiny využívá palivový článek

13.7.2016 Elektrický pohon námořních lodí významně šetří palivo i životní prostředí. Primárním zdrojem elektřiny pro pohon zde nicméně stále zůstává dieselgenerátor nebo turbína na zkapalnělý zemní plyn (LNG). Protože víme o vysokoteplotních palivových článcích, používajících na vstupu nejen čistý vodík, ale také zemní plyn nebo etanol, aniž by přitom docházelo ke spalování, vznesli jsme dotaz na amerického výrobce FuelCell Energy, který nám poslal informace o velmi zajímavém projektu elektrické námořní lodi jménem Viking Lady, která je v provozu již od roku 2009. 


IRENA hlásí: Náklady na elektřinu ze slunce a větru mohou klesnout o 26 – 59 %

12.7.2016 Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (International Renewable Energy Agency – IRENA), mezivládní organizace pro podporu využívání obnovitelných zdrojů energie, jejímž členem je i Česká republika, vydala v červnu 2016 svoji nejnovější zprávu. Tato zpráva obsahuje některé zajímavé prognózy. 


Centrální invertor ABB PVS980 zvyšuje efektivnost solární energie

27.6.2016 Jak známo, fotovoltaické panely produkují stejnosměrný proud. Aby je bylo možné využít v běžné síti se střídavým proudem, je třeba připojit k fotovoltaice invertor, který přemění stejnosměrný proud na střídavý. Jeho výkon je však omezený, což předurčuje počet invertorů pro daný výkon fotovoltaiky, a následně ekonomii výroby elektřiny ve fotovoltaických panelech. Průlomovým řešením v této oblasti je centrální invertor PVS980, který představil koncem června 2016 jeho výrobce, globální elektrotechnická společnost ABB. 


Nissan vyvíjí etanolový palivočlánkový automobil originální koncepce

21.6.2016 Palivočlánkové automobily používající palivové články s protonvýměnnou membránou a jako palivo čistý vodík (například Hyundai ix-35, Toyota Mirai nebo Honda Clarity FCV) jsou dnes na cestě ke komercializaci. Jejich hlavním problémem je však nedostatečně rozvinutá vodíková infrastruktura. Japonská automobilka Nissan, světový leader na trhu s bateriovými elektromobily, se proto rozhodla využít jako zdroj vodíku surovinu mnohem dostupnější: etanol, resp. bioetanol, z něhož se vodík vyrobí ve vozidle chemickou reakcí. 


Mikrosíť v Jižní Africe: ABB jde příkladem

17.6.2016 Jihoafrická republika má největší spotřebu elektrické energie v celém subsaharském regionu a poptávka po elektřině zde převyšuje nabídku. V důsledku této situace spolu s proměnlivými cenami fosilních paliv a snahami o větší zapojení obnovitelných zdrojů energie zde vzniká potřeba inteligentních řešení v energetických instalacích. Globální elektrotechnická skupina ABB jde v tomto směru příkladem: Na začátku června 2016 měla světovou premiéru mikrosíť v jejím závodě v  Longmeadow u Johannesburgu 


Projekt „Orkney Surf ‘n’ Turf“: vodík z větru a moře, elektřina z vodíku

9.6.2016 Orknejské ostrovy, ležící cca 16 km od severního pobřeží Skotska, jsou zajímavé mimo jiné z pohledu své elektroenergetiky. Jako jeden z mála regionů na světě jsou čistým vývozcem elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jejich energetika má kromě toho prvky smart grid a „čistá“ elektřina pohání i zdejší elektrobus. Dalším zajímavým počinem v oblasti inteligentní energetiky je projekt Orkney Surf ‘n’ Turf. 


Městský palivočlánkový park v Soulu: Jižní Korea rozvíjí palivočlánkovou energetiku

8.6.2016 Kromě palivočlánkového parku Gyeonggi Green Energy, prozatím největšího na světě, se v Jižní Koreji rozvíjí palivočlánková energetika v megawattovém rozsahu i v dalších energetických zařízeních. Těch je nyní v zemi více než dvacet a jejich celkový výkon přesahuje 150 MW. Jak byla v květnu 2016 informována odborná veřejnost, nejnovějším z nich bude 20MW palivočlánkový park v hlavním městě Soulu 


V164-8.0 MW: Nejvýkonnější větrné turbíny na světě budou instalovány v Irském moři

12.5.2016 Mořská větrná farma Valney Extension, budovaná v Irském moří asi 19 km západně od severní Anglie, se začátkem května 2016 dále přiblížila svému zprovoznění. Důležitým milníkem k tomu se stalo podepsání smlouvy mezi elektrotechnickou společností ABB a dánským výrobcem větrných turbín MHI Vestas Offshore Wind na dodávku transformátoru do čtyřiceti nejvyšších a nejvýkonnějších větrných turbín na světě, které zde budou nasazeny. 


Hornsea Project One: Největší mořská větrná farma na světě učinila důležitý krok ke zprovoznění

7.4.2016 Další připravovanou posilou v pozici Velké Británie jakožto evropského leadera ve větrné energii je budovaná větrná farma Hornsea Project One o předpokládaném výkonu 1,2 GW.  V březnu 2016 byl učiněn důležitý krok k jejímu uvedení do provozu: Dánská společnost DONG Energy, jíž projekt patří, podepsala smlouvu se společností ABB na dodávku 220kV AC vysokonapěťového kabelového systému, který propojí tuto větrnou farmu s britskou přenosovou soustavou, provozovanou společností National Grid.


Další rekord Panasonic v PV technologiích: po rekordní účinnosti článku rekordní účinnost modulu

30.3.2016 Po rekordní účinnosti křemíkového krystalického fotovoltaického článku, jehož společnost Panasonic dosáhla na jaře roku 2014, nyní tato společnost avizuje také překonání rekordní účinnosti celého fotovoltaického (PV) modulu. Na úrovni výzkumu bylo v polovině ledna 2016 dosaženo účinnosti modulu 23,8 %. Byl tím překonán předchozí rekord amerického výrobce SunPower z listopadu 2015, který činil 22,8 %. 


Palivočlánkové autobusy v Aberdeenu po roce provozu

24.3.2016 Na začátku března 2016 zaznamenaly palivočlánkové autobusy ve skotském Aberdeenu rok úspěšného provozu na linkách hromadné dopravy. Protože jde o největší park palivočlánkových autobusů v Evropě – v tomto městě je jich provozováno celkem deset, navíc v ne právě ideálních klimatických podmínkách studeného a deštivého Skotska, mají jeho výsledky co říci k celkové situaci a vývojovým perspektivám této zajímavé oblasti elektromobility. 


Energie pro obytný komplex Phi Suea House v Thajsku: jen slunce a voda

15.3.2016 Projekty využívající ukládání energie z obnovitelných zdrojů do vodíku s následnou výrobou elektřiny v palivových článcích zaznamenaly důležitý milník v podobě nového obytného komplexu Phi Suea House v thajském městě Chiang Mai, jehož energetické hospodářství pracuje plně v ostrovním režimu a kombinuje fotovoltaické zdroje, elektrolyzér, zásobník energie a palivové články. Jde o největší projekt tohoto druhu na světě. Světová odborná veřejnost byla s tímto projektem seznámena v únoru 2016. 


Palivočlánková elektrárna ve Stade: první úspěšné výsledky z provozu

11.2.2016 Palivočlánková elektrárna v německém městě Stade je v přípravě od roku 2014. Na konci ledna 2016 byla tato elektrárna, využívající jako zdroj energie alkalické palivové články, oficiálně uvedena do provozu. Přitom dosáhla významných provozních výsledků a bylo získáno množství potřebných dat pro další zdokonalování systému. 


Projekt Grid4EU: demonstrační fáze úspěšně uzavřena

8.2.2016 Ve druhé polovině ledna 2016 byla v Paříži při závěrečném slavnostním setkání v Paříži uzavřena demonstrační fáze evropského programu Grid4EU, zaměřeného na podporu rozvoje energetických sítí typu smart grid. Jedním z demonstračních projektů v rámci Grid4EU je i Smart region Vrchlabí, který je zde označen jako Demo 5.


Vodíková mobilita a vodíková energetika – již ne vzdálená budoucnost

15.1.2016 V časopise PRO-ENERGY č. 4/2015 byl publikován analytický článek „Vodík ve spojení s palivovými články začíná měnit energetiku a dopravu“ od Ing. Jakuba Slavíka, MBA, provozovatele našeho portálu. S plným, redakčně neupraveným zněním tohoto článku nyní seznamujeme i čtenáře našeho portálu.  


Farmaceutická společnost Pfizer bude využívat palivočlánkovou kogeneraci

13.1.2016 Palivočlánkové kogenerační jednotky megawattové řady nabývají stále více na zajímavosti nejen v administrativě a veřejných službách, ale také v průmyslu. Důkazem toho je i připravovaná palivočlánková kogenerační jednotka, která bude instalována ve 160hektarovém výzkumném a vývojovém areálu globální farmaceutické společnosti Pfizer v Grotonu v americkém státě Connecticut. Jejím dodavatelem je americký výrobce FuelCell Energy, který o tom začátkem ledna 2016 informoval světovou odbornou veřejnost. 


COP21: nové výzvy pro energetiku i bezemisní dopravu

5.1.2016 Ve dnech 30. listopadu až 12. prosince 2015 hostila Paříž 21. konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (COP21), které předsedala Francie. Byla to jedna z největších mezinárodních konferencí o klimatu, které kdy byly uspořádány. Jejím výsledkem bylo přijetí mezinárodní smlouvy, podepsané 195 zeměmi, která vytváří rámec pro přechod na odolné a nízkouhlíkové společnosti a ekonomiky. 


1 | 2 | Archiv 2020/2021 | Archiv 2018/2019 | Archiv 2016/2017 | Archiv 2015 | Archiv 2014 | Archiv 2012/2013

 

Naše tipy





















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis