Přečtěte si: Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se












    

  

Elektronika a informační systémy, aplikace


Články srpen 2021 – březen 2022

Monitoring mikroklimatických parametrů urbanizovaného prostředí: pilotní projekt pomůže Praze lépe zvládat letní vlny horka a sucha

11.3.2022 Městská společnost Operátor ICT (OICT) začne v Praze sledovat různé mikroklimatické parametry. Hlavní město díky tomu do budoucna získá podklady pro zmírnění extrémních vln horka a sucha. Rada hl. m. Prahy na svém zasedání na začátku března 2022 schválila smlouvu na Monitoring mikroklimatických parametrů urbanizovaného prostředí. 


Není 5G jako 5G: testování sítí mmWave v madridském metru

11.3.2022 Využití poslední poslední, páté generace bezdrátových systémů (5G) je v současné době na postupu v nejrůznějších oborech. Jedním z nich je i metro, kde se mezi průkopníky řadí Praha. Je však užitečné vědět, že 5G ve skutečnosti zahrnuje dva druhy sítí. O testování jedné z nich, síti mmWave, v madridském metru (viz foto) byla odborná veřejnost informována koncem února 2022. 


Posilování kybernetické bezpečnosti ve Fakultní nemocnici Plzeň

23.2.2022  Kybernetická bezpečnost představuje jednu z největších výzev současného života, nezřídka životně závislého na bezchybném fungování digitálních technologií. To platí v prvé řadě tam, kde může jít doslova o život – tedy v odvětví zdravotnictví. Do kybernetické bezpečnosti jsou proto investovány nemalé částky. Dokládají to i aktivity Fakultní nemocnice Plzeň, s nimiž byla odborná veřejnost seznámena v únoru 2022.


Moderní monitorovací technologie napomohou snižování rizik na železnicích a silnicích

14.2.2022 Společnost Unicorn Systems, specializující se na projekty z oblasti informačních technologií, realizuje spolu s partnery komplexní řešení pro monitoring a vyhodnocení rizikových jevů v okolí dopravní infrastruktury s využitím dálkového průzkumu Země. Odbornou veřejnost o tom informovala v únoru 2022. Toto řešení bude možné využít pro monitoring a vyhodnocení rizik v oblasti správy a provozu dopravní infrastruktury, a zaručit tak bezpečnou a odolnou dopravu. 


Technologie LiFi se uplatňuje ve školách

8.2.2022  Přenos dat pomocí světla, označovaný jako LiFi, se stále více stává součástí praktického života. Jak byla v lednu 2022 informována odborná veřejnost, tato technologie pomáhá i ve školách. Svědčí o tom úspěšné instalace systému LiFi pod obchodním označením Trulifi od společnosti Signify (dříve Philips Lighting) ve školách v Belgii, Itálii, Nizozemí, USA a Německu.


Portál Pražana se rozšiřuje o agendu poplatků za psy

31.1.2022  Praha rozšiřuje od ledna 2022 svůj Portál Pražana o další funkcionalitu – agendu místního poplatku ze psů. V současnosti běží pilotní fáze projektu na městské části Praha 3, další městské části budou brzy následovat. Portál Pražana je vytvářen jako centrum digitálních služeb pro obyvatele metropole. V praxi to pro občana znamená zpřístupnění úřadu kdykoliv z pohodlí domova, usnadnění řešení životních situací a zvýšení komfortu. Pro úřad je portál příležitostí pro digitalizaci a zefektivnění své práce.


Cestující vídeňského metra budou mít ve vlacích informace v reálném čase

20.1.2022 S uvedením nových elektrických jednotek vídeňského metra řady X (produktové označení jako X-Wagen) do provozu získají cestující v roce 2022 jako první na světě digitální informační a navigační systém s informacemi v reálném čase. Odborná veřejnost o tom byla informována v lednu 2022.


VZLUSAT-2: cílem deváté české družice je pořizování detailních snímků Země

19.1.2022 Ve čtvrtek 13. 1. 2022 odstartoval z Mysu Canaveral druhý nanosatelit z dílny VZLÚ (Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu). Na palubě nanodružice VZLUSAT-2 jsou kromě dalších přístrojů dvě experimentální kamery a zařízení pro přesnou orientaci, které umožní pořizovat detailní snímky zájmových oblastí na Zemi. 


Vesmírný dalekohled Jamese Webba se představuje odborné veřejnosti

13.1.2022 Webbův vesmírný dalekohled (JWST – James Webb Space Telescope) je tím největším, nejsofistikovanějším a nejmodernějším vesmírným dalekohledem, který kdy lidé vyrobili, a způsobí revoluci v pozorování vesmíru. Jedná se o společný projekt americké (NASA), evropské (ESA) a kanadské (CSA) kosmické agentury. Odborná veřejnost s ním byla seznámena na začátku ledna 2022 prostřednictvím serveru Czech Space Portal. 


Vánoční dárek Pražanům i návštěvníkům Prahy: plné pokrytí metra internetem LTE, 5G na postupu

3.1.2022 Těsně před Vánoci 2021 získali Pražané a návštěvníci Prahy užitečnou technickou službu: Od 22. 12. 2021 je signál mobilní sítě v kvalitě 4G/LTE k dispozici v celé síti pražského metra. Konsorciu operátorů O2 Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic a společnosti CETIN ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) toho dne připojilo poslední úsek Rajská zahrada – Černý Most na trase B. V celkem 56 ze 61 stanic pražského metra, tedy ve více než 90 %, je kromě toho k dispozici i signál 5G.


Zaostřeno na kvalitu vnitřního ovzduší: chytrý senzor ABB FusionAir nabízí řešení

14.12.2021 Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) a britských zdrojů zaměřených na kvalitu ovzduší (viz reference v odkazu na konci tohoto článku) je znečištění ovzduší uvnitř budov v průměru 3,5krát větší než ve vnějším prostředí. Řadí se tak mezi největší zdroje zdravotních rizik. Snížení tohoto rizika mohou napomoci moderní senzorické systémy, jako je například „chytrý“ senzor FusionAir od ABB, poprvé představený odborné veřejnosti na konci října 2021.


Uspořené kilometry i emise: Praha úspěšně testuje vzdálenou správu dopravního značení

10.12.2021 Desítky tisíc kilometrů servisních jízd ročně se všemi ekologickými důsledky, velká potřeba zaměstnanců – to vše obnáší každodenní kontrola dopravního značení v Praze. Testovaný projekt vzdálené správy dopravního značení, který pro Prahu realizuje městská společnost Operátor ICT (OICT), tuto činnost významně zjednodušuje a zefektivňuje. Není proto divu, že začátkem prosince 2021 zvítězil v národní soutěži Chytrá města pro budoucnost v kategorii projekt pro region.


Využití polovodičů z karbidu křemíku zlepšuje provozní vlastnosti tramvají

9.12.2021 Karbid křemíku (SiC) je slibně se vyvíjejícím směrem ve vývoji materiálů pro polovodičové součástky. Ukazuje to mimo jiné rok trvající test jejich využití na tramvajích v Mnichově, s nímž byla odborná veřejnost seznámena na začátku prosince 2021. 


SmogAlarm: statutární město Ostrava finančně podpořilo užitečnou mobilní aplikaci

19.11.2021 Zimní počasí s sebou přináší nepříznivé rozptylové podmínky, výskyt inverze a s tím související zhoršení kvality ovzduší. Jak byla v listopadu 2021 informována veřejnost, město Ostrava podpořilo rozšíření mobilní aplikace SmogAlarm, díky níž si její uživatelé mohou nastavit vlastní limity koncentrací znečišťujících látek a při jejich překročení pak mohou přizpůsobit své celodenní aktivity stavu ovzduší.


Lidar napomáhá bezpečnosti a plynulosti na železničních přejezdech

9.11.2021 Lidar je akronym ze slov „light radar“, tedy „světelný radar“. Jde o přístroj, který vysílá laserový paprsek a pomocí odraženého světla provádí potřebná měření. Uplatňuje se v řadě odvětví včetně například autonomní mobility. S jeho možným využitím pro posílení bezpečnosti a plynulosti dopravy na železničních přejezdech byla odborná veřejnost seznámena na začátku listopadu 2021. 


Chytrý svoz odpadu v Praze: pilotní projekt se rozšíří na více než 6000 kontejnerů na tříděný odpad s optimalizovaným svozem

8.11.2021 Pražští radní schválili na začátku listopadu 2021 novou smlouvu s pražskou organizací Operátor ICT (OICT), která na jejím základě bude ve spolupráci s magistrátním odborem ochrany prostředí poskytovat pro Prahu správu senzorické sítě, zpracovávat a vizualizovat nasbíraná data a poskytovat její základní servisní podporu. Jedná se tak o další krok k vybudování a provozování komplexního nástroje pro monitoring a optimalizaci svozu tříděného odpadu, který bude hlavnímu městu ušit na míru.


Jaderné elektrárny ČEZ jako jedny z prvních na světě prošly auditem informační a kybernetické bezpečnosti

4.11.2021 Stav a nastavení ochrany informačních systémů jaderných elektráren, ale také povědomí zaměstnanců o významu informační a kybernetické bezpečnosti a její dodržování, nebo soulad mezi zákonnými požadavky a stávajícími podmínkami ve společnosti ČEZ. To je jen příklad oblastí, na které se soustředil audit systému pro řízení informační bezpečnosti (ISMS). Dukovany a Temelín patří mezi první jaderná zařízení na světě, která tímto procesem úspěšně prošla v říjnu 2021. 


Portál občana pro řidiče: nově informace o vlastnictví nebo provozování vozidla

2.11.2021 Proces digitalizace agend Ministerstva dopravy pokračuje. V Portálu občana mohou od posledního říjnového týdne 2021 majitelé a provozovatelé automobilů v ČR najít údaje, které by jinak hledali na zadních stranách jednotlivých velkých technických průkazů a které jsou dostupné v registru vozidel.


Projekt Zdravá třída: pražské gymnázium dostane do tříd senzory oxidu uhličitého

27.10.2021 Pražská městská společnost Operátor ICT a technologická společnost Sigfox Česká republika (dále „Sigfox“) zahájily v říjnu 2021 projekt Zdravá třída. Jeho cílem je zlepšení kvality ovzduší ve školách. V jeho první fázi byl do každé třídy gymnázia Na Vítězné pláni instalován inteligentní senzor propojený sítí Sigfox internetu věcí (IoT), který hlídá hladinu CO2 a s předstihem rozpozná moment, kdy v učebně dochází k překročení hraničních limitů a je třeba ji vyvětrat. 


Systém ChargeUp od Unicornu pomáhá elektrifikovat slovenskou kurýrní společnost DPD SK

18.10.2021 Jak byla v září 2021 informována odborná veřejnost, ve výběrovém řízení na dodávku komplexního řešení pro elektromobilitu ve společnosti DPD SK s.r.o. zvítězila česká společnost Unicorn a.s. Součástí dodávky je několik desítek dobíjecích stanic pro zcela nové depo DPD v Bratislavě a řídicí systém ChargeUp pro jejich vzdálenou správu. Projekt byl zahájen v červenci 2021 a potrvá čtyři roky.


Kybernetická bezpečnost v energetice: skupina ČEZ otevřela nové integrované bezpečnostní dohledové centrum – iSOC

29.9.2021 V roce 2017 činily globální ztráty z kybernetické kriminality 1,5 mld. USD (přes 32 mld. Kč), v roce 2020 už 4,2 mld. USD (přes 90 mld. Kč). V ČR bylo v roce 2020 spácháno 8417 trestných činů v této kategorii. Bylo to o 3073, tedy o 58 %, více než v roce 2017. Přibylo útoků na nemocnice, sítě orgánů státní správy a samosprávy i větší průmyslové podniky. Tolik strohá fakta, která ilustrují celkovou nebezpečnost kybernetických útoků. 


Projekt 5G koridor Mnichov-Praha: sítě 5G pomohou přeshraniční spolupráci záchranářů

8.9.2021 Plzeňští záchranáři během zásahů v bavorském pohraničí mnohdy naráží na problém nestabilních mobilních sítí. Sanitky, které fungují na obou stranách hranice, jsou proto výrazně limitovány ve své práci. V blízké budoucnosti by problém mohl odstranit rozvoj 5G sítí, který povede k celkovému zefektivnění a modernizaci záchranné služby. Je to náplní projektu „5G koridor Mnichov – Praha“, o němž byla veřejnost informována na začátku září 2021.


Technologie ToF a UWB pomáhají spolehlivému a bezpečnému CBTC

6.9.2021 Na samém konci srpna 2021 udělil německý zkušební a certifikační orgán TÜV Süd bezpečnostní certifikaci pro úroveň SIL 4 americkému dodavateli informačních technologií Piper Networks na jeho technologii Ultra Wideband (UWB) pro detekci vlaků. Tato technologie je založená na technologii ToF a může významně podpořit řídicí a zabezpečovací systém CBTC, jak prokázalo její zkušební nasazení na lince newyorského metra 7-Flushing Line.


Projekt AStriD: automatický provoz tramvají v postupimské vozovně předvedl úspěšný demonstrační provoz

2.9.2021 Automatizace manipulačních jízd tramvají ve vozovnách, podobně jako automatizace pojíždění elektrobusů v garážích, může významně napomoci zefektivnění provozu. Autonomním provozem tramvají ve vozovně se zabývá německý projekt AStriD („Autonomous Tram in Depot“), který v srpnu 2021 předvedl úspěšnou demonstrační ukázku v německé Postupimi (německy Potsdam) ve vozovně tamního dopravce Verkehrsbetriebs Potsdam. Tento výzkumný a vývojový projekt, zahájený v roce 2019, trvá tři roky 


Řídicí systém od PSI Transcom zefektivní provoz městské dopravy v Curychu, je připraven i na elektrobusy

30.8.2021 Verkehrsbetriebe Zürich (VBZ) je městský dopravce ve švýcarském Curychu. Provozuje (kromě lanové dráhy) cca 260 tramvají, 80 trolejbusů a 160 autobusů. Vedle státní železnice SBB je to největší švýcarský dopravce. Díky technologii od německé softwarové firmy PSI Transcom bude provoz těchto jeho vozidel, vypravovaných denně z celkem osmi garáží a vozoven, významně racionalizován. Dopravce tento systém objednal v srpnu 2021.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Archiv 2020 | Archiv 2019 | Archiv 2018 | Archiv 2017 | Archiv 2016 | Archiv 2015 | Archiv 2014 | Archiv 2013/2012

 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis