Přečtěte si: Moderní technologie i příroda ve městě, veřejné i soukromé finance, dobré i méně dobré příklady z praxe: zpráva z konference Smart city v praxi VIII






Pozvánky na akce


Stalo se














  

  

Zajímavé projekty

 

Moderní řídicí technologie pomáhají spolehlivé dodávce pitné vody pro Pardubice

26.5.2023 Úpravna pitné vody v Hrobicích u Pardubic prošla rozsáhlou rekonstrukcí, jejímž cílem bylo zajistit kvalitní pitnou pro obyvatele Pardubic a okolí. Rekonstruovaný systém řízení využívá řídicí systémy v decentralizovaném uspořádání od společnosti Siemens. Odborná veřejnost o tom byla informována v květnu 2023. 


Efektivnější jaderné elektrárny – větší podíl bezemisní výroby elektřiny v ČR

25.5.2023 Společnost ČEZ odstartovala koncem května 2023 v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany rozsáhlý projekt směřující ke zvýšení efektivity těchto zdrojů. Díky delším palivovým kampaním očekává růst celkových dodávek elektřiny v objemu 3 až 4 % celkové české spotřeby. 


AP300: malý reaktor od Westinghouse založený na bohatých zkušenostech „většího bratra“

24.5.2023 V květnu 2023 představil americký výrobce Westinghouse Electric Company LLC odboprné veřejnosti svůj koncept malého jaderného reaktoru (SMR) pod obchodním označením AP300™ SMR. Jak uvádí, jde fakticky o zmenšenou a zjednodušenou verzi osvědčeného typu velkého tlakovodního reaktoru AP1000, o nějž se zajímá mj. i ČEZ v souvislosti s plánovaným rozšířením elektrárny Dukovany.


Družice projektu Eurostar Neo dospěla na svoji operační dráhu pomocí elektrického pohonu

19.5.2023 První družice projektu Eurostar Neo postavená v rámci partnerského projektu ESA Neosat (Neosat Partnership Project) dokončila zvyšování oběžné dráhy pomocí elektrických motorů. V polovině května 2023 dosáhla své pozice na geostacionární dráze ve výšce nějakých 36 tisíc kilometrů nad Zemí. 


„Takový malý kolíček“ aneb „obyčejné“ trápení sondy JUICE na cestě k Jupiteru bylo vyřešeno

18.5.2023 Ani vesmírným zařízením se nevyhýbají „obyčejné“ problémy, způsobené banální mechanickou závadou. Ve vesmírných podmínkách je ovšem jejich řešení značně náročné, i když ve výsledku může připomínat to pozemské – pořádně zatřást. To se přihodilo i misi JUICE mířící k Jupiteru, kterou na našich stránkách průběžně sledujeme. 


Trolejbusy z Prahy do Brandýsa o krok blíže realizaci

12.5.2023 Středočeské město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (mimochodem, české město s nejdelším názvem) leží necelých 30 km od centra Prahy a 15 km od konečné metra Černý Most. Jeho efektivní napojení na Prahu pomocí efektivní ekologické veřejné dopravy však stále chybí, jak dokládá mj. i nepříliš šťastný příběh tamního parkovacího domu P+R. Významnou změnu by měla přinést plánovaná výstavba trolejbusové trati z Prahy. Tento projekt učinil květnu 2023 další krok ke své realizaci tím, že byl vybrán dodavatel projektové dokumentace.


V Hradci Králové začal rutinní provoz inteligentního dopravního systému

5.5.2023 Po necelých dvou letech od zahájení prací přechází od května 2023 do ostrého provozu inteligentní dopravní systém (IDS). Tento systém zahrnuje úpravu signalizací na 34 křižovatkách a čtyřech přechodech, zajištění preference vozidel pro MHD a složky IZS nebo spuštění penalizačního modulu. Veškeré související práce zajišťovala pro město společnost Cross Zlín.


Nové vnitřní osvětlení, rekonstruované kotelny, regulace teplot a energetický management: EPC na Praze 7 šetří peníze, klima i životní prostředí

4.5.2023 V roce 2022 proběhla v 11 objektech v majetku Prahy 7 modernizace vytápění, osvětlení a další energeticky úsporná opatření. Spotřeba energií v prvním čtvrtletí roku 2022 potvrzuje, že Praha 7 díky této investici sníží náklady na plyn, elektřinu, teplo i vodu o více než desetinu, a ušetří tak ročně přes 2 mil. Kč. Poskytovatelem projektu řešeným formou energetických služeb se zárukou úspor (EPC) je společnost ENESA z ČEZ ESCO.


Bateriové a palivočlánkové elektrobusy Solaris – příklad rostoucí diverzity nabídky a velikosti dodávek v Evropě

3.5.2023 S rostoucím tlakem na snižování klimatických dopadů veřejné dopravy rostou i velikosti dodávek elektrických autobusů, a to jak bateriových, tak palivočlánkových. Charakterizují to dvě dosud nejrozsáhlejší dodávky polského výrobce Solaris Bus & Coach, pro norské Oslo a německý Rostock.


Technologie CBTC a nástupištní dveře na 50 km metra bez strojvedoucích: Cross Island Line v Singapuru

2.5.2023 Řídicí a zabezpečovací technologie CBTC, která je v současnosti hlavním trendem u městských rychlodrah, zaznamenala v dubnu 2023 zajímavý a především rozsáhlý projekt. Je jím projekt singapurského dopravního úřadu (Singapore Land Transport Authority, LTA) zakázku na dodání CBTC  a nástupištních dveří pro linku metra Cross Island Line (CRL), který bude realizovat společnost Siemens Mobility.


Mise JUICE míří k Jupiterovu měsíci Ganymedes: Proč je pro obyvatelstvo Země tak důležitý?

28.4.2023 Středobodem pozornosti mise ESA JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) bude Ganymedes: největší měsíc planety Jupiter a ideální přirozená laboratoř pro studium ledových světů Sluneční soustavy. Další zajímavé podrobnosti uvedl v posledním dubnovém týdnu 2023 server Czech Space Portal, s odkazem na Evropskou vesmírnou agenturu (ESA). Existuje celá řada klíčových důvodů, proč se sonda JUICE zaměří právě na měsíc Ganymedes. 


Dobrá praxe z Brna: internetový portál napomáhá bezpečnějšímu životu občanů

27.4.2023 Šikana, domácí násilí, ale taky třeba vandalismus, poruchy příjmu potravy nebo dluhy a exekuce. To jsou jen příklady bezpečnostních rizik nebo „jen“ problematických životních situací, k jejichž lepšímu zvládnutí vznikl pro obyvatele Brna portál bezpecnejsi.brno.cz. Veřejnost o něm byla informována ve druhé polovině dubna 2023.


Projekt JUICE: první „selfie“ sondy z vesmíru

26.4.2023 Sonda Evropské vesmírné agentury (ESA) jménem JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) pořídila po svém vypuštění první snímky svou monitorovací kamerou, na nichž je zachycena část sondy s planetou Zemí v pozadí. Cílem mise JUICE je prostřednictvím studia Jupiteru a jeho soustavy měsíců lépe porozumět procesům ve Sluneční soustavě. JUICE je nejnovější misí lidstva do vnější části Sluneční soustavy. Bude provádět detailní průzkum plynného obra Jupitera a jeho tří velkých měsíců s oceány, kterými jsou Ganymedes, Callisto a Europa. 


O malé reaktory Rolls-Royce se zajímá Skandinávie, pomohou i při poválečné obnově Ukrajiny

25.4.2023 O malé modulární reaktory je zájem v řadě zemí, Českou republiku nevyjímaje. Jedním ze slibně se rozvíjejících konceptů těchto energetických zdrojů je i malý modulární reaktor od britského výrobce Rolls-Royce. Koncem března 2023 zaznamenal tento reaktor důležitý milník v podobě memorand o porozumění se zástupci švédské, finské a ukrajinské energetiky. 


Mise JUICE s českými přístroji míří k Jupiteru

21.4.2023 Dne 14. dubna 2023 Evropská kosmická agentura (ESA) úspěšně vypustila svou největší a nejkomplexnější kosmickou misi k Jupiteru, JUpiter ICy moons Explorer (JUICE), na jejíž přípravě se podílel i český kosmický průmysl a vědecká pracoviště. Cílem mise (viz vizualizace na obrázku níže) je prostřednictvím studia Jupiteru a jeho soustavy měsíců lépe porozumět procesům ve Sluneční soustavě. 


Pozemní lanovka na londýnském letišti Luton: netradiční ekologická přeprava cestujících

13.4.2023  Přeprava leteckých cestujících „na posledním kilometru“ od stanice veřejné dopravy k terminálu probíhá různým způsobem, často pomocí autobusů. Netradiční řešení v podobě pozemní lanové dráhy zvolilo londýnské letiště Luton. Do plného provozu byl tento dopravní systém uveden na konci března 2023.


Na střechách městských budov v Brně roste městská solární elektrárna

13.4.2023  Od poloviny března 2023 se na střechách městských budov instalují fotovoltaické panely. Do poloviny dubna 2023 jich má být zapojeno přes tisíc. Pokračuje tak projekt městské solární elektrárny, který v pilotním režimu odstartoval v roce 2022. Základní škola Merhautova, domov seniorů na ulici Tábor nebo poliklinika na Lesné. To je jen několik příkladů z celkem deseti městských objektů, na jejichž střechách se od začátku března do poloviny dubna 2023 objevilo nebo objeví 1 132 fotovoltaických panelů.


Francouzské malé modulární reaktory na postupu: založena dceřiná společnost EDF pro SMR Nuward

11.4.2023 Malé modulární reaktory (SMR) jsou důležitým světovým trendem v jaderné energetice. Jedním z představitelů tohoto směru je francouzský projekt Nuward. Tento projekt zaznamenal na konci března 2023 důležitý milník: Francouzská energetická skupina EDF založila samostatnou, 100% vlastněnou dceřinou společnost pro další rozvoj tohoto projektu. 


Energeticky úsporné projekty EPC od společnosti ENESA šetří peníze i naši planetu, dotace přestávají být hlavní motivací

5.4.2023  Celkem 32 energeticky úsporných projektů řešených metodou EPC, které nyní provozuje společnost ENESA ze skupiny ČEZ ESCO, ušetřilo v roce 2022 za elektřinu, plyn, teplo a vodu 227 mil. Kč v cenách referenčních let projektů. Přepočteno na loňské vysoké ceny energií to bylo přes 300 mil. Kč. O dalších podrobnostech a zajímavých údajích byla odborná veřejnost informována koncem března 2023.


Nabíjecí uzel Valchařská: Ostrava rozvíjí standardizované rychlodobíjení elektrobusů a elektrifikaci autobusového parku po svazcích linek

3.4.2023  Dopravní podnik Ostrava (DPO) je nejen českým průkopníkem v oboru elektrobusů, má také největší síť elektrobusů v Česku. 26 elektrobusů s průběžným nabíjením, které má již DPO ve své flotile, se dosud nabíjelo na Hranečníku a ve Svinově. Na konci března 2023 k nim přibyly další, a to přímo v samém centru města v ulici Valchařská.


Rozvoj nabíjecích stanic pro elektrobusy jako energetická služba: příklad z Kladna a Přerova

31.3.2023 Elektrifikace autobusových parků pro veřejnou dopravu, nyní daná i ze zákona s sebou nese nutnost budovat a provozovat potřebnou nabíjecí infrastrukturu. Jako energetickou službu nabízí tento nutný předpoklad provozu elektrických autobusů společnost ČEZ ESCO. Jeho spolupráci s dopravci ukazuje příklad z Kladna a Přerova, s nímž byla odborná veřejnost seznámena koncem března 2023.


Projekt DFLEX ověřil možnosti zapojení spotřebitelů do řízení elektrizační soustavy

30.3.2023 V druhé polovině března 2023 seznámil provozovatel české přenosové soustavy ČEPS odbornou veřejnost s výsledky projektu DFLEX zaměřeného na téma zapojení spotřebitelů, kteří dokážou cíleně měnit odběr elektřiny, do řízení elektrizační soustavy. Projekt přinesl cenné výstupy, z nichž některé již byly zavedeny do praxe. 


Třetí pražská trolejbusová trať povede v náročných podmínkách levobřežní Prahy

20.3.2023 Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) získal v polovině března 2023 pravomocné společné povolení (sloučené územní a stavební) k elektrifikaci autobusové linky č. 137 Na Knížecí – U Waltrovky. V návaznosti na to může připravit zadávací dokumentaci a vyhlásit veřejnou zakázku na zhotovitele stavby třetí trolejbusové tratě v Praze. Po trolejbusové trati do Miškovic a na letiště to bude třetí, rovněž páteřní, trolejbusová trať v Praze.


Jalový výkon ze zařízení STATCOM pomůže zvýšit provozní kapacitu Eurotunelu

17.3.2023 Pozoruhodným dílem dopravní infrastruktury je již od roku 1994 Eurotunel, spojující britské a francouzské pobřeží. Tento tunel, dnes třetí nejdelší na světě, je dlouhý 50 km, z toho 38 km pod mořským dnem. Vzhledem k všeobecné podpoře elektrické železniční dopravy jakožto klimaticky příznivé mobility se začátkem roku 2023 rozhodl jeho provozovatel zvýšit jeho kapacitu o 60 %. To se ovšem neobejde bez odpovídajícího řešení v zásobování tunelu energií. 


V USA budou testována těžká nákladní vozidla s palivočlánkovým pohonem pro doly  

16.3.2023 Světový důlní průmysl přispívá (viz zpráva Ballard níže) celkem ze 7 % ke globálním uhlíkovým emisím. Za zhruba polovinu z nich může důlní doprava včetně velkokapacitních nákladních vozidel. Jejich konverzí z dieselového pohonu na elektrický se zabývá americká firma First Mode, zaměřená na vývoj čistých energetických řešení pro těžký průmysl. 


Plovoucí fotovoltaika, vítr do vodíku a další inovace: Nizozemská větrná farma usiluje o inteligentní využívání obnovitelných zdrojů

14.3.2023 Hlavním problémem obnovitelných zdrojů energie je jejich nestálost, kterou je nutno překlenout rozmanitými způsoby, mimo jiné jejich vzájemnou kombinací nebo ukládáním energie do zásob. „Inteligentní“ větrnou farmou, která bude takovéto inovativní přístupy využívat, by se již brzy měl stát nizozemský projekt Hollandse Kust Noord. 


Společný podnik města Havířova a ČEZ cílí na ozdravění městského teplárenství

13.3.2023 Projektovou dokumentaci na ekologizaci a modernizaci energetiky v Havířově připraví Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB), která uspěla ve výběrovém řízení vyhlášeném firmou ENVEZ. Veřejnost o tom byla informována na začátku března 2023. Cílem je zajistit modernizaci městské energetiky a připravit alternativu centrálního zásobování teplem, která by byla ekonomicky i ekologicky výhodnější než současný systém.


Největší český bateriový zásobník energie podpoří klimaticky příznivou energetiku

10.3.2023 Nejnovějším příspěvkem skupiny ČEZ k energetice nezatěžující klima je největší baterie České republiky o výkonu 10 MW, která vzniká v areálu Energocentra Vítkovice pod vedením společnosti ČEZ ESCO. Veřejnost o tom byla informována v druhém březnovém týdnu 2023. Akumulační systém podpoří transformaci české energetiky a přispěje ke stabilizaci energetické sítě díky poskytování služeb výkonové rovnováhy. 


Aktuální poloha spoje načtená QR kódem: Děčín ukázal další možnou podobu „chytrých“ zastávek MHD

9.3.2023 Město Děčín ve spolupráci s Dopravním podnikem města Děčín zahájilo od poloviny února 2023 další novinku pro cestující městské autobusové dopravy (MAD), která jim usnadní cestování. Zatímco od roku 2022 si mohli cestující začít vyhledávat jednotlivé spoje včetně přestupu pomocí Google map a navigace, od roku 2023 se rozeběhl projekt chytrých zastávek. 


Další místa pro malé jaderné reaktory v ČR

8.3.2023 ČEZ předběžně vytipoval další dvě preferované lokality pro malé modulární reaktory (SMR), v pořadí druhý a třetí. Po prvním projektu SMR v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín by mohly vyrůst také v Dětmarovicích a Tušimicích. Tedy v místech současných uhelných elektráren, lokality se tak transformují na bezemisní. Skupina ČEZ o tom informovala veřejnost na konci února 2023. 


Unikátní dětská léčebna se speleoterapií dostala moderní technologie při využití metody Design & Build

28.2.2023 V třetím lednovém týdnu 2023 byla otevřena nová Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy, jediná svého druhu v České republice. Je určená pro děti ve věku od 4 do 18 let s astmatem, záněty dýchacích cest, alergiemi a atopickým ekzémem. Realizaci technologické části měla na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO s využitím metody Design & Build. 


LVICE²: připravovaná česká vědecká mise k Měsíci má za sebou důležitý milník

21.2.2023 Vývoj historicky největší české kosmické sondy LVICE² s vlastním pohonem pokročil v polovině února 2023 do další fáze projektu. Měsíční sonda s řadou českých vědeckých přístrojů nabyla na velikosti a do její přípravy se zapojily další české firmy působící v odvětví letectví a kosmonautiky. 


Stavba trolejbusové trati na letiště Praha zahájena

17.2.2023 Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zahájil v polovině února 2023 stavbu trolejbusové tratě z Nádraží Veleslavín na Letiště Václava Havla Praha v rámci projektu elektrifikace autobusové linky č. 119. Trať je dlouhá zhruba 9 km v jednom směru, trakční trolejové vedení bude pokrývat cca 50 % její délky. Její výstavba bude probíhat v koordinaci se stavbou nové tramvajové tratě Divoká Šárka – Dědina.


Ovíjení optických kabelů: pilotní projekt EG.D prověří zrychlení a zefektivnění přenosu dat po silovém vedení v náročném terénu

16.2.2023 Pro pilotní projekt datového propojení u Studené na Jindřichohradecku použila společnost EG.D, člen skupiny E.ON, v Česku stále ještě neobvyklou metodu ovíjení optických kabelů kolem vodiče. Tato metoda je vhodná pro vedení v dobrém technickém stavu, u nichž není v blízké době uvažováno o rekonstrukci. Odborná veřejnost byla s tímto postupem seznámena koncem ledna 2023. 


Projekt CRYSA: materiály pro extrémně nízké teploty napomohou zkoumání vesmíru

14.2.2023 Najít a otestovat materiály, které odolají extrémně nízkým teplotám, je cílem nového projektu CRYSA. Projekt vede brněnská firma OHB Czechspace, která uspěla ve výběrovém řízení pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Spolupracuje na něm s vědci z Akademie věd České republiky. O podrobnostech byla naše odborná veřejnost informována koncem ledna 2023. 


Umělá inteligence včas rozpozná nebezpečí smyku na kolejích

10.2.2023 Listí na kolejích snad může laikovi připadat poetické. Ve skutečnosti však znamená významné ohrožení provozu a bezpečnosti jízdy vlaků kvůli nižší adhezi na styku kovového kola s kovovou kolejnicí. Pro předvídání a řešení takovýchto rizikových situací s využitím umělé inteligence probíhá v roce 2023 ve Velké Británii výzkumný projekt. 


Inteligentní veřejné osvětlení v Eichenzellu pro bezpečí, efektivnost i moderní technologie

9.2.2023 Veřejné osvětlení a jeho energetické hospodářství se nabízí jako víceúčelová infrastruktura pro inteligentní technologie v rámci smart cities. Příkladem je německé město Eichenzell, které má ambice se díky tomu stát chytrým městem připraveným na budoucnost. V prvních měsících roku 2023 zde byl realizován projekt, který díky inteligentnímu veřejnému osvětlení umožní městu širokopásmovou konektivitu pro využití internetu věcí (IoT) a do budoucna i 5G.


Potřebují elektřinu, právě když ji slunce vyrábí: Čerpadla havířovského koupaliště dostanou energii z fotovoltaických zdrojů

7.2.2023 Havířovské Letní koupaliště Jindřich, které prošlo v minulých letech významnou modernizací, čeká v roce 2023 další velká proměna: Na střeše provozních budov koupaliště vyroste fotovoltaická elektrárna, která výrazně přispěje k zefektivnění jeho provozu. Ukazuje tak výhody obnovitelných zdrojů energie u projektů, které tyto zdroje využívají zejména v době, kdy je příroda dává k dispozici.


Tramvaje v Dortmundu ušetří tepelnou izolací více než 70 % energie na topení, pro nástup cestujících mají kneeling

2.2.2023 Netrakční spotřeba, tedy spotřeba na pomocná zařízení mimo vlastní pohon elektrického vozidla, je bolestí zejména u bateriových vozidel včetně elektrobusů, protože může významně snížit dojezd na jedno nabití baterií (blíže k tomu viz v naší publikaci Elektrické autobusy efektivně). S ohledem na podíl na celkové spotřebě energie nicméně nabízí významnou příležitost k úsporám i u drážních elektrických vozidel pro osobní dopravu.


Vodík z amoniaku jako perspektivní zdroj energie pro palivočlánkové nákladní automobily a lodě

23.1.2023 V prosinci 2022 a v lednu 2023 zaznamenal obor vodíkových technologií pro dopravu dvě významné události v oblasti využití amoniaku (čpavku) jako nosiče energie pro elektrické dopravní prostředky. První z nich se týkal projektu palivočlánkového plavidla a druhý palivočlánkového silničního tahače. V obou případech byla ústředním hráčem americká společnost Amogy, zaměřená na využití čpavku jako nosiče energie pro elektrické dopravní prostředky.


Projekt NAVETTY: Autonomní minibus bez palubního personálu vozí cestující ve sportovním centru

17.1.2023 Autonomní elektrické minibusy se objevují již v desítkách zkušebních projektů po celém světě. Ačkoli jejich řízení probíhá bez zásahu člověka, bývají vždy doprovázeny průvodcem, který fakticky dohlíží na průběh jízdy a pomáhá cestujícím. V rámci tříletého francouzského projektu NAVETY je testován automatický provoz zcela bez personálu ve vozidle, ale s dozorem z dispečinku. Tento projekt zaznamenal v lednu 2023 důležitý milník: Autonomní minibusy bez personálu povezou cestující ve francouzském Národním středisku střeleckých sportů.


Satelitní navigace NavCom podpoří bezpečnost českých vlaků, samostatně i spolu s ETCS

12.1.2023 Česká společnost Betrian Group spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) a s agenturou s EUSPA na vývoji technologií pro varování před nebezpečnými situacemi s využitím satelitních systémů. Na začátku roku 2023 byla odborná veřejnost seznámena s jejím systémem sekundárního zabezpečení vlaků NavCom, který může i v budoucnu vhodně doplňovat evropský zabezpečovací systém ETCS na celostátních tratích. 


Haliade X pro Dogger Bank: Největší větrná turbína světa pro budoucí největší větrnou farmu má certifikaci na výkon 14,7 MW

10.1.2023 Platforma Haliade X od General Electric představuje vůbec největší větrnou turbínu na světě. Určena je pro využití v mořských větrných farmách, kde její nebývalá velikost přispívá k efektivnímu provozu a přitom neruší okolní prostředí. Tato turbína byla již v roce 2020 optimalizována na výkon 13 MW – tj. o 1 MW více než výkon původního prototypu. V prosinci 2022 zaznamenala další důležitý milník: Mezinárodní certifikační orgán DNV jí udělil certifikaci na provoz s výkonem až 14,7 MW. 


EPC na kolejích ČVUT: první výsledky jsou velmi pozitivní

9.1.2023 Koleje ČVUT jsou vůbec největšími v Česku a projekt na úsporu energie v hodnotě 220 mil. Kč je investičně nejrozsáhlejším svého druhu. Metodou energetických služeb se zárukou úspor (EPC) zde probíhá projekt rekonstrukce energetického hospodářství a snížení spotřeby energie. Dodavatelem projektu je společnost ENESA, dcera ČEZ ESCO, která na konci listopadu 2022 publikovala výsledky prvního z celkem deseti vyhodnocovacích období.


Pečlivě vybrat vhodnou oblast, jichž v ČR není mnoho – to je základ spolupráce ČEZ s obcemi při výstavbě větrných parků

6.1.2023 Do větrných elektráren se na území ČR vyplatí investovat pouze ve vybraných lokalitách několika krajů. Zároveň je třeba pečlivě dimenzovat technické parametry turbín a zohlednit časovou náročnost projektu. Skupina ČEZ proto nabízí obcím spolupráci při výstavbě větrných zdrojů. Se zajímavým – a historicky prvním – příkladem takovéto spolupráce v obci Zátor u Krnova seznámil ČEZ odbornou veřejnost v prvním lednovém týdnu 2023.


Komercializace malých reaktorů na postupu: VOYGR od NuScale má typový projekt

5.1.2023 Důležitým rozvojovým směrem v jaderné energetice jsou malé modulární reaktory. Jedním z nejvýznamnějších hráčů na poli této technologie je americký výrobce NuScale Power se svým produktem VOYGR. Na sklonku roku 2022 byl učiněn další významný krok k jeho komercializaci: Byla dokončena příprava jeho typového projektu, který slouží jako základ pro individuální projekt adaptovaný pro konkrétní umístění reaktoru. 


Středočeský kraj bude zveřejňovat otevřená data na platformě OICT Golemio

22.12.2022 Středočeský kraj a hlavní město Praha jsou úzce provázány v mnoha oblastech. Jak byla veřejnost informována v prosinci 2022, nově budou spolu prezentovat veškerá otevřená data. Služba poběží na platformě Golemio, kterou provozuje tým datových specialistů pražské městské společnosti Operátor ICT (OICT), a bude se nadále rozvíjet. 


Evropským vesmírným misím pomůže radioizotopový termoelektrický generátor využívající izotop americium-241

21.12.2022 Obvyklým zdrojem energie pro vesmírné mise jsou radioizotopové termoelektrické systémy, někdy též nazývané jaderné baterie. Jako palivo obvykle používají izotop plutonia-238. Ten je však vyráběn pouze v USA, kde jsou omezené zdroje, a dále v Rusku. To přirozeně vyvolává potřebu alternativních řešení. Jako velmi efektivní se jeví využití izotopu americia-241. V polovině prosince 2022 jej prezentovaly dvě britské instituce: vesmírná agentura UK Space Agency a jaderný výzkumný ústav the National Nuclear Laboratory (NNL). 


Plán REPowerEU: EIB podpoří modernizaci distribuční sítě společnosti ČEZ a připojování nových obnovitelných zdrojů energie

13.12.2022 Jak byla odborná veřejnost informována v prosinci 2022, Evropská investiční banka (EIB) půjčí české energetické společnosti ČEZ částku ve výši 790 mil. eur. Úvěr od EIB bude použit na rozšíření vnitrostátní elektrické distribuční sítě, včetně instalace automatických a dálkově řízených systémů dodávek energie. ČEZ rovněž zvýší spolehlivost dodávek elektřiny v devíti krajích České republiky. Úvěr pro ČEZ podporuje splnění cíle stanoveného v plánu Evropské komise nazvaném REPowerEU. 


H2Évora akumuluje solární elektřinu do vodíku k využití ve špičkových časech

12.12.2022 V listopadu 2022 bylo v jihoportugalské provincii Alentejo v rámci demonstračního projektu uvedeno do provozu unikátní zařízení H2Évora. Toto zařízení akumuluje elektřinu ze solárních panelů do vodíku, z něhož pak ve špičkovém období vyrábí pomocí palivových článků opět elektřinu. 


Na střeše Kongresového centra bude instalována největší fotovoltaika v Praze

8.12.2022  V Kongresovém centru Praha (KCP) začala na konci listopadu 2022 výstavba největší fotovoltaické elektrárny v centru Prahy. Celkově na ploše 7 000 m2 vyroste 2 080 solárních panelů, které ročně Kongresovému centru uspoří 5,5 mil. Kč. Fotovoltaika doplní jeden z největších projektů energetických úspor (EPC) v Česku, který v KCP provozuje ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Projekt ušetřil v roce 2022 centru 32 mil. Kč.


Westinghouse, EdF a KHNP: tři uchazeči o stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech předložili nabídky

6.12.2022 Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela na konci listopadu 2022 nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Jsou jimi americko-kanadský Westinghouse, francouzská EdF a korejská společnost KHNP. Nyní probíhá u EDU II analýza nabídek a následně jednání s uchazeči. Poté do konce září příštího roku předloží uchazeči finální nabídky. 


Dopravní podnik Praha začne v pravidelném provozu testovat palivočlánkový (vodíkový) autobus Škoda H‘CITY

1.12.2022  Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začne v průběhu 1. čtvrtletí 2023 s testováním prvního autobusu na palivočlánkový, tedy vodíkový (elektrický) pohon v pravidelném provozu v Praze, a to převážně na lince 170 Jižní Město – Pražská čtvrť. V tendru DPP na pronájem vodíkového autobusu uspěla Škoda Group s autobusem Škoda H’City. Praha tak bude prvním městem, ve kterém se toto vozidlo objeví v pravidelném provozu. Jeho testování potrvá 2 roky s možností prodloužení na celkem 4 roky.


Elektrifikace vídeňských autobusů půjde cestou standardizovaného průběžného rychlodobíjení a palivových článků

14.11.2022  Vídeňské elektrické midibusy Rampini s průběžným dobíjením pomocí dvoupólového pantografu byly mezi prvními, s nimiž se česká odborná veřejnost seznámila již v roce 2013 v Brně. Na začátku listopadu 2022 oznámil městský dopravce Wiener Linien vítěze veřejné soutěže na dodávku 12m elektrických autobusů, a zároveň tak předznamenal další strategii elektrifikace jeho autobusového parku.


Trolejbusovou trať na pražské letiště postaví Elektrizace železnic Praha

7.11.2022  Infrastrukturu pro trolejbusovou linku mezi Nádražím Veleslavín a Letištěm Václava Havla Praha postaví společnost Elektrizace železnic Praha za 354,5 mil. Kč. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ji vysoutěžil ve veřejné zakázce v rámci projektu elektrifikace autobusové linky č. 119. Výstavba potrvá 15 měsíců, DPP ji plánuje zahájit na konci listopadu 2023.


Autonomně v Hofu: všední pátek autonomního minibusu v rušném městě

31.10.2022 Jak jsme avizovali v naší srpnové reportáži o autonomních minibusech v bavorském Bad Birnbachu, v této spolkové zemi jsou provozovány autonomní elektrické minibusy i na jiných místech. Jedním z nich, nejblíže českým hranicím, je 45tisícové město Hof v bavorském regionu Horní Franky (Oberfranken) s historickým centrem na kopci, které od jara 2021 spojuje s hlavním nádražím okružní linka vedená autonomním minibusem. V poslední říjnový pátek 2022 jsme se sem vypravili prožít s ním jedno zdánlivě úplně všední odpoledne.


Fotovoltaika pomáhá centrálnímu skladu řetězce Billa udržet potraviny zdravé a čerstvé

26.10.2022 Na centrálním skladu řetězce Billa Modleticích u Prahy začala v posledním říjnovém týdnu 2022 fungovat jedna z největších střešních fotovoltaik v Česku – projekt již dříve avizovaný na našich stránkách. Tento sklad zásobuje zbožím všechny prodejny společnosti v České republice, a tomu odpovídá i energetická náročnost jeho chladicích zařízení. Fotovoltaické panely ji umožní zvládat efektivně a ekologicky.


Brno dostalo novou tramvaj pro novou trať

19.10.2022 Brno má od října 2022 první novou obousměrnou tramvaj. Klimatizovaný vůz Škoda ForCity Smart 45T vyrobila Škoda Group. Tramvaj je primárně určena pro provoz na budované nové trati z ulice Osová na lince 8 ke kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích. Na jaře 2023 bude na lince 8 jezdit celkem pět těchto moderních tramvají. Nové vozy částečně nahradí původní obousměrné tramvaje typu KT8D5.


ČEZ bude spolupracovat s kanadskou elektrárenskou společností Ontario Power Generation při uplatnění malých reaktorů

14.10.2022 ČEZ je jednou z elektrárenských společností, které se aktivně zabývají možným uplatněním malých reaktorů. Svědčí o tom i připravovaný Jihočeský jaderný park. Dalším důležitým krokem se stalo 12. října 2022 podepsání memoranda o porozumění (MoU) mezi ČEZ a kanadskou elektrárenskou společností Ontario Power Generation (OPG) s cílem spolupracovat na uplatnění jaderné technologie včetně malých modulárních reaktorů pro bezpečnou, čistou a spolehlivou výrobu elektrické energie. 


Evropskou misi na Měsíc podpoří přistávací kamera LandCam-X od inovačních firem

13.10.2022 Evropská vesmírná agentura ESA má při průzkumu Měsíce ambiciózní cíle. Jedním z nich je nachystat si půdu pro přistávací modul, který bude odkázaný na data z kamer a lidaru při analýze terénu. Má tak být zcela autonomně schopen vybrat nejlepší místo k přistání. Kamera je připravena, ale vzhledem k tomu, že nic nepřekoná skutečnou zkoušku, rozhodla ESA poslat ji do vesmíru. Odborná veřejnost o tom byla informována začátkem října 2022. 


Robot STA bude manipulovat se vzorky při společné misi NASA a ESA na Mars

11.10.2022 Robotické technologie, které se uplatňují především v odvětví průmyslové automatizace, naleznou své uplatnění i při vesmírných misích. Mise mající za cíl přivézt vzorky hornin z Marsu na Zemi budou využívat evropskou 2,5 m dlouhou robotickou paži zvanou STA k vyzvednutí pouzder s cenným materiálem z cílové planety. Ta je následně přesune do rakety určené k realizaci historické meziplanetární dodávky. Naše odborná veřejnost o tom byla informována začátkem října 2022. 


V Rennes byla zprovozněna první linka s automatickými vlaky Cityval

5.10.2022 V sedmisettisícovém francouzském městě Rennes byla ve druhé polovině září 2022 zprovozněna v pořadí druhá linka B dopravního systému VAL. Vůbec poprvé zda byla do provozu nasazena vozidly Cityval od společnosti Siemens. Dopravu provozuje Keolis pod obchodní značkou STAR.


EPC pro nemocnici v Mladé Boleslavi: fotovoltaika, vzduchotechnika, osvětlení, zateplení i vodní hospodářství

23.9.2022 V Oblastní nemocnici Mladá Boleslav začala v září 2022 intenzivní modernizace energetiky. Předpokládá se, že spotřeba energie se po modernizaci sníží o 20 % a nemocnice za 10 let trvání projektu uspoří 80 mil. Kč. Projekt je realizován formou EPC, to znamená, že dodavatel za výši úspor ručí. Dodavatelem je společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO.


Rozchod kolejí libereckých tramvají měří automatické zařízení

12.9.2022 Nebezpečné odchylky v rozchodu tramvajových kolejí odhalí patentované zařízení, které vědci z Technické univerzity v Liberci vyvíjeli a testovali ve spolupráci s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Prototyp už dopravní podnik k měření rozchodu kolejí používá. Odborná veřejnost o tom byla informována začátkem září 2022. 


Malé reaktory na postupu Evropou: noviny z Nizozemí a Estonska

31.8.2022 Malé modulární reaktory (SMR) jako jeden z perspektivních směrů v rozvoji jaderné energetiky jsou především doménou zemí, jako jsou USA a Kanada, s velkými vzdálenostmi mezi místy spotřeby a výroby v klasických elektrárnách. Tato technologie je ale významně podporována i v zemích EU, Českou republiku nevyjímaje. Ve druhé polovině srpna 2022 zaznamenaly významné milníky: malý reaktor Rolls-Royce v Nizozemí a malý reaktor VOYGR v Estonsku. 


Antikolizní systém nyní na všech ostravských tramvajích Stadler, rozšířen bude i na tramvaje Škoda

29.8.2022 Od března 2021 testoval Dopravní podnik Ostrava na dvou tramvajích nový antikolizní systém od firmy Bosch Engineering. Od druhé poloviny srpna 2022 nasazuje DPO tento antikolizní systém již do všech 39 provozovaných tramvají Stadler. Tento antikolizní systém se řadí mezi asistenční systémy, podobně jako obdobné technologie u osobních automobilů.


Kanadská provincie Alberta investuje do malých reaktorů chlazených solí

25.8.2022 Kanada je se svými geografickými poměry předurčena k tomu, aby se právě zde rozvíjel koncept malých reaktorů a měl k tomu vládní podporu. Po nedávné zprávě o podpoře malých reaktorů v provincii Saskatchewan přichází v srpnu 2022 také provincie Alberta, která prostřednictvím své organizace Invest Alberta podepsala memorandum o porozumění (MoU) s výrobcem malých reaktorů Terrestrial Energy používajících technologii MSR. 


Bad Birnbach podruhé: Když to lidé autonomním minibusům trochu zkomplikují, ale přesto spolehlivě jezdí

24.8.2022 Od naší reportáže o autonomním elektrickém minibusu v bavorském Bad Birnbachu uplynulo čtyři a půl roku. Od té doby se tento zajímavý projekt dále úspěšně rozvíjí. Bylo tedy na čase si jej opět prohlédnout zblízka. Naše zkušenost ze srpna 2022 potvrdila to, co známe i z provozu automatických vlaků: Technika funguje nejlépe, když jí to člověk nekomplikuje, ale i takový případ je řešitelný.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61

 

Naše tipy






















Copyright © 2012 – 2023 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis