Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se










  

  

Obnovitelné zdroje


Archiv článků 2022

Rok poté: Fotovoltaika na parkovišti u elektrárny Dukovany překonala očekávání

20.12.2022 První rok provozu má za sebou v polovině prosince 2022 největší tuzemská fotovoltaika zastřešující parkoviště, tzv. carport, který se nachází u Jaderné elektrárny Dukovany (viz foto). Vedle dosažení a překročení očekávaných výsledků výroby elektrické energie přilákalo toto parkoviště díky poskytovanému komfortu stovky řidičů, a stalo se tak nejvyužívanější parkovací plochou elektrárny. 


Plán REPowerEU: EIB podpoří modernizaci distribuční sítě společnosti ČEZ a připojování nových obnovitelných zdrojů energie

13.12.2022 Jak byla odborná veřejnost informována v prosinci 2022, Evropská investiční banka (EIB) půjčí české energetické společnosti ČEZ částku ve výši 790 mil. eur. Úvěr od EIB bude použit na rozšíření vnitrostátní elektrické distribuční sítě, včetně instalace automatických a dálkově řízených systémů dodávek energie. ČEZ rovněž zvýší spolehlivost dodávek elektřiny v devíti krajích České republiky. Úvěr pro ČEZ podporuje splnění cíle stanoveného v plánu Evropské komise nazvaném REPowerEU. 


H2Évora akumuluje solární elektřinu do vodíku k využití ve špičkových časech

12.12.2022 V listopadu 2022 bylo v jihoportugalské provincii Alentejo v rámci demonstračního projektu uvedeno do provozu unikátní zařízení H2Évora. Toto zařízení akumuluje elektřinu ze solárních panelů do vodíku, z něhož pak ve špičkovém období vyrábí pomocí palivových článků opět elektřinu. 


Na střeše Kongresového centra bude instalována největší fotovoltaika v Praze

8.12.2022  V Kongresovém centru Praha (KCP) začala na konci listopadu 2022 výstavba největší fotovoltaické elektrárny v centru Prahy. Celkově na ploše 7 000 m2 vyroste 2 080 solárních panelů, které ročně Kongresovému centru uspoří 5,5 mil. Kč. Fotovoltaika doplní jeden z největších projektů energetických úspor (EPC) v Česku, který v KCP provozuje ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Projekt ušetřil v roce 2022 centru 32 mil. Kč.


Na podporu komunitní energetiky: novela energetického zákona v připomínkovém řízení

8.11.2022  Novela energetického zákona, kterou v prvním listopadovém týdnu 2022 poslalo do mezirezortního připomínkového řízení Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), umožní vznik energetických společenství. Jejich členové mezi sebou budou moci sdílet energie, které vyrobí ze společných výroben. Novela je transpozicí směrnice Evropské unie o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou.


Fotovoltaika pomáhá centrálnímu skladu řetězce Billa udržet potraviny zdravé a čerstvé

26.10.2022 Na centrálním skladu řetězce Billa Modleticích u Prahy začala v posledním říjnovém týdnu 2022 fungovat jedna z největších střešních fotovoltaik v Česku – projekt již dříve avizovaný na našich stránkách. Tento sklad zásobuje zbožím všechny prodejny společnosti v České republice, a tomu odpovídá i energetická náročnost jeho chladicích zařízení. Fotovoltaické panely ji umožní zvládat efektivně a ekologicky.


Malé obnovitelné zdroje budou mít jednodušší povolovací řízení

5.10.2022 Z 10 kW na 50 kW se zvýší limit výkonu pro menší obnovitelné zdroje včetně solárních elektráren, od kterého musejí majitelé žádat o licenci na výrobu elektřiny a vyřizovat si živnostenské oprávnění. Vláda na konci září 2022 schválila novelu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), která zjednodušuje povolovací řízení pro menší obnovitelné zdroje.


EPC pro nemocnici v Mladé Boleslavi: fotovoltaika, vzduchotechnika, osvětlení, zateplení i vodní hospodářství

23.9.2022 V Oblastní nemocnici Mladá Boleslav začala v září 2022 intenzivní modernizace energetiky. Předpokládá se, že spotřeba energie se po modernizaci sníží o 20 % a nemocnice za 10 let trvání projektu uspoří 80 mil. Kč. Projekt je realizován formou EPC, to znamená, že dodavatel za výši úspor ručí. Dodavatelem je společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO.


Program OP TAK: Podniky mohou žádat o dotace na výstavbu větrných elektráren

13.9.2022 Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), zahájila v září 2022 příjem žádostí o dotace ve výzvě Obnovitelné zdroje energie – větrné elektrárny. Malé, střední i velké podniky s licencí na výrobu elektrické energie tak mohou získat finanční podporu pro výstavbu větrných elektráren. Program OP TAK navazuje svým zaměřením na program OP PIK (Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost). 


Jednodušší administrativa pro fotovoltaické panely na střechách

9.9.2022 Stavby pro obnovitelné zdroje lze postavit velmi rychle a jednoduše. Mnohdy to jde bez stavebního povolení, ohlášky či územního rozhodnutí. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR) pracuje na dalším zjednodušení možnosti instalace fotovoltaických panelů (FVE) jako součásti stavby v zastavěném i nezastavěném území a bez ohledu na instalovaný výkon. Veřejnost s tím seznámilo začátkem září 2022.


Obnovitelné zdroje i elektrolyzéry: Výzvy z Modernizačního fondu pomohou obcím a teplárnám, podpoří komunitní energetiku

7.7.2022 Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR otevřelo v poslední červnový den 2022 v Modernizačním fondu dvě nové výzvy s alokací 4 mld. Kč. Obce díky ní mohou čerpat dotace na individuální i sdružené projekty fotovoltaických systémů. Pokračuje i podpora malých a velkých solárních elektráren s výkonem nad 1 MW nebo podpora dekarbonizace tepláren. Pětice nových výzev z programů RES+ a HEAT tak celkově nabídne finanční prostředky v objemu 26 mld. Kč na energetickou soběstačnost a čisté zdroje, žádat o ně bude možné od 25. července 2022.


Exkurze pod hladinou jezera: ČEZ nabízí veřejnosti zajímavou prohlídku vodní elektrárny Lipno

20.6.2022 Veřejnost bude mít o letošních prázdninách šanci osobně navštívit výjimečnou Vodní elektrárnu Lipno. Přes tisíc návštěvníků se v osmičlenných skupinách dostane k výrobním technologiím umístěným v kaverně 160 metrů pod zemí a také do nejníže položeného místa elektrárny – výtokového tunelu. Návštěva je zdarma, nutná je ale předchozí registrace. 


Program Nová zelená úsporám: novinky v programu a prudký nárůst zájmu o dotace, zejména do fotovoltaiky

9.6.2022 Program Nová zelená úsporám (NZÚ), financovaný z Národního plánu obnovy pomáhá dlouhodobě snižovat náklady na energie. Aktuální růst cen energií výrazně zvyšuje i zájem o dotace na úsporná opatření. Bez nadsázky raketový nárůst zaznamenává zájem o fotovoltaické zdroje. Zároveň se rozšiřuje pomoc domácnostem. Nově mohou peníze na výměnu nevyhovujícího vytápění získat majitelé bytů v bytových domech i jednotlivě a podpora se rozšiřuje také na majitele tzv. řadových domků evidovaných jako vymezené bytové jednotky.


3D tisk betonu umožní zefektivnit budování větrných turbín

28.4.2022 Aditivní výroba neboli 3D tisk nachází stále více uplatnění v rozmanitých odvětvích výroby. Zpočátku se používal především pro vytváření modelu budoucího výrobku nebo jeho prototypu. S rostoucí přesností 3D tisku a zdokonalováním používaných materiálů však 3D tisk stále více slouží k opakované výrobě konkrétních výrobků. S postupem technologií se zároveň zvětšují rozměry součástí vyráběných touto technologií i spektrum používaných materiálů, k nimž nyní patří také stavební beton. 


U prodejny PENNY v Praze-Lehovci byla instalována nabíjecí stanice napájená z fotovoltaiky

25.4.2022 Společnost E.ON instalovala v dubnu 2022 u prodejny PENNY v Praze-Lehovci svoji druhou nabíjecí stanici pro elektromobily napájenou z fotovoltaického zdroje. První již rok slouží u Břeclavi. Rychlodobíjecí stanice u prodejny PENNY v Lehovci se nachází pod přístřeškem, na kterém je osazeno 18 kusů fotovoltaických panelů s celkovým výkonem 8,1 kWp.


Ponorka ve Štěchovicích: přečerpávací elektrárnu zkontroloval dálkově řízený robot

20.4.2022 Dálkově řízený podvodní robot – vlastně robotická ponorka – v polovině dubna 2022 poprvé v historii prohlédl hlubiny dna horní nádrže přečerpávací elektrárny ve Štěchovicích. Rezervoár, který pojme až půl milionu kubíků vody, totiž nesmí být nikdy úplně vypuštěn, aby nevyschla jílová těsnící vrstva. Proto byla pro jeho prohlídku zvolena právě tato technologie. 


Modernizační fond pomůže nastartovat komunitní energetiku

13.4.2022 Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR obhájily v dubnu 2022 na úrovni EU prostředky ve výši téměř 30 mld. Kč z Modernizačního fondu určené na výstavbu fotovoltaických elektráren v menších obcích, což umožní nastartovat rozvoj komunitní energetiky nebo modernizovat veřejné osvětlení. Nové výzvy se rozeběhnou na přelomu května a června 2022.


Investice do životního prostředí i energetické soběstačnosti: Centrální sklad řetězce Billa dostane výkonný fotovoltaický zdroj

30.3.2022 Na střeše centrálního skladu Billy v Modleticích nedaleko Prahy, který zásobuje zbožím všechny prodejny společnosti v ČR, začala v březnu 2022 vznikat fotovoltaická elektrárna o celkovém výkonu 1 MWp. Billa z ní začne čerpat energii v prvním pololetí roku 2022, poté co bude elektrárna připojena k distribuční soustavě.


Národního plán obnovy podpoří fotovoltaické systémy prostřednictvím výzvy MPO, příjem žádostí od 22. 3. 2022

16.3.2022 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo ve třetím březnovém týdnu 2022 výzvu na podporu fotovoltaických systémů z Národního plánu obnovy. Cílem je jejich rozvoj s možností akumulace a související náhrada fosilních zdrojů energie. Výzva má mimo jiné přispět ke zvýšení energetické soběstačnosti podnikatelských subjektů a úspoře provozních nákladů.


Nová laboratoř čisté energetiky E.ON pomáhá decentralizované energetice v ČR

3.3.2022 Energetika se výrazně mění směrem k větší decentralizaci a širšímu využívání obnovitelných zdrojů energie. Reaguje na to také distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, která otevřela v únoru 2022 v Českých Budějovicích novou laboratoř na testování a certifikaci technologických prvků obnovitelných zdrojů energie se zaměřením na solární elektrárny. 


Komunitní energetika v Litultovicích pomáhá veřejným službám i domácnostem

10.2.2022  Decentralizovaná bezemisní výroba a moderní technologie si postupně nacházejí cestu do všech částí české energetiky. Ukazuje to i příklad komunitní energetiky v Litultovicích, městysi ležícím na jihozápad od Opavy, se rozhodli takříkajíc vzít svou energetickou budoucnost do vlastních rukou. Tento pozoruhodný projekt představil svým čtenářům Informační zpravodaj Státního fondu životního prostředí ČR Priorita v únoru 2022.


„Zelené“ Národní divadlo v Praze: projekt EPC energetického hospodářství se rozšířil o trojici nabíjecích stanic

4.2.2022  Pražské Národní divadlo pokračuje v zavádění prvků a technologií pro udržitelný provoz a dosahování energetických úspor. Nejnovějším počinem je vybavení modernizovaných podzemních garáží pod náměstím Václava Havla trojicí stojanů, které umožní návštěvníkům první české scény doplnit energii v bateriích jejich elektromobilů. Odborná veřejnost o tom byla informována koncem ledna 2022.


ČEZ testuje první plovoucí fotovoltaickou elektrárnu v ČR

24.1.2022 Se zajímavým projektem skupiny ČEZ byla odborná veřejnost seznámena v lednu 2022. Jde o testovací plovoucí solární elektrárnu na Homoli, horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Štěchovice. Jde o unikátní kombinaci dvou obnovitelných zdrojů energie, vody a slunce, v jednom systému. 


Roste zájem o fotovoltaické zdroje na střechách, nejčastější je 5kW zdroj

10.1.2022 V ČR byl za rok 2021 zaznamenán zvýšený zájem o instalaci fotovoltaických zdrojů na střechách budov. Svědčí o tom např. projekty E.ON pro nákupní střediska i roční statistika ČEZ, publikovaná na počátku roku 2022. ČEZ instaloval v roce 2021 celkem 1514 střešních fotovoltaických elektráren o úhrnném výkonu 7,4 MW. Typickým projektem je fotovoltaický zdroj o výkonu 5 kW.


Letiště v Turíně dostane palivočlánkovou kogeneraci

6.1.2022 Na konci roku 2021 zaznamenal svět palivočlánkových technologií pozoruhodnou událost: Společnost SAGAT SpA spravující letiště v italském Turíně a provozovatel plynárenské infrastruktury Snam Group skrze svoji dceřinou společnost Renovit, specializovanou na energeticky úsporná řešení, podepsaly smlouvu o smlouvě budoucí (term sheet) na vybudování palivočlánkového systému pro kogeneraci, tedy kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, na turínském letišti. 


1 | 2 | Archiv 2020/2021 | Archiv 2018/2019 | Archiv 2016/2017 | Archiv 2015 | Archiv 2014 | Archiv 2012/2013

 

Naše tipy





















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis