Přečtěte si: Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se












    

  

Obnovitelné zdroje


Archiv článků 2012 – 2013

Co přinesl rok 2013 v palivočlánkových technologiích ve světě

30.12.2013 Odborný informační portál FuelCellToday, s nímž naše redakce spolupracuje, přinesl před Vánoci 2013 analýzu postupu, který ve svém vývoji a pronikání na trhy zaznamenaly v roce 2013 palivočlánkové technologie ve světě. Analýza se zaměřila na tři typy produktů, v nichž se palivové články nejvíce uplatňují: mikrokogenerace, záložní zdroje elektrické energie a palivočlánková elektrická vozidla. Ukažme si z ní dále některé zajímavé momenty.


Siestorage: akumulátory pro stabilizaci inteligentní distribuční sítě

12.12.2013 Německý program Energiewende, směřující k maximálnímu využívání obnovitelných zdrojů energie (viz též článek Připojení větrné farmy Sandbank: další krok k „Energiewende“ v naší rubrice Výroba a přenos) získává další technickou podporu od společnosti Siemens. Na začátku prosince 2013 bylo započato s instalací 135kWh bateriového systému Siestorage pro vyrovnávání výkyvů z větrných a solárních elektráren v oblasti obce Flein 


Palivočlánkové autobusy: projekt High V.LO-City úspěšně pokračuje

9.12.2013 Projekt evropských palivočlánkových autobusů High V.LO-City zaznamenal koncem listopadu 2013 významný pokrok. O tomto projektu jsme psali v únoru 2013 v článku High V.LO-City: Nové autobusy na vodíkový pohon. Vyhlášen byl v březnu 2012 a je spolufinancován Evropskou komisí – Společným podnikem pro palivové články a vodík (FCH-JU). 


Největší mořská větrná turbína na světě nyní u belgických břehů

26.11.2013 V polovině listopadu 2013 byla u belgických břehů v Belwindu poblíž zátoky Ostende instalována největší mořská větrná turbína na světě. Je jí 6MW Haliade™ 150 od společnosti Alstom. Díky svému 150m rotoru (s listy o délce 73,5 m) je podle výrobce o 15 % výkonnější než dosavadní větrné turbíny instalované v pobřežních vodách.  


Upp: palivočlánková dobíječka mobilních zařízení pro Afriku

22.11.2013 Pod označením Upp začala v polovině listopadu vyrábět britská společnost Intelligent Energy, specializovaná na palivočlánkové a další energetické technologie, přenosný palivový článek pro dobíjení elektronických zařízení přes USB port. Zařízení obsahuje palivový článek chlazený vzduchem spolu s nízkotlakovou vodíkovou cartridge schopnou opakovaného plnění.  


WHRS: kogenerace na kontejnerových lodích

20.11.2013 O kombinované výrobě elektřiny a tepla neboli kogeneraci často píšeme v naší rubrice Obnovitelné zdroje. Dosud se pokaždé jednalo o stacionární zdroje využívající teplo, vznikající při výrobě elektřiny v kogeneračních jednotkách, pro ohřev vody pro použití v budově. Společnost ABB ukázala v polovině listopadu 2013 jiný zajímavý způsob kogenerace, tentokrát při pohonu velkých námořních kontejnerových lodí.  


Platina v palivočlánkových vozidlech: drahá, ale ne kritická pro cenu vozidla

19.11.2013 Britský odborný informační portál FuelCellToday zaměřený na problematiku palivových článků otiskl začátkem listopadu analýzu týkající se využití platiny v palivových článcích pro elektrická vozidla a její vliv na celkovou cenu. Z analýzy vyplývá, že ačkoliv je cena platiny skutečně vysoká, je prozatím nejúčinnější alternativou. Kromě toho její podíl na celkové ceně palivočlánkového vozidla je velmi malý 


Grand Renewable Energy Park: Největší fotovoltaická elektrárna v Kanadě

18.11.2013 Největší kanadskou fotovoltaickou elektrárnou se stane Grand Renewable Energy Park v provincii Ontario o výkonu 100 MW. Konsorcium společností ABB a  Bondfield Construction uzavřelo začátkem listopadu 2013 smlouvu na projekt na klíč pro její vybudování s inženýringovou společností Canadian Solar Solutions, která je zadavatelem projektu.


Vysokoteplotní elektrolýza vody v ÚJV Řež

12.11.2013 Na odborném semináři Hydrogen Day, pořádaném 7. 11. 2013 Českou vodíkovou technologickou platformou, představil ÚJV Řež, a.s. experimentální zařízení pro vysokoteplotní elektrolýzu vody. Tento projekt, realizovaný v rámci programu TA ČR ALFA, sleduje možnost snížení spotřeby elektrické energie při elektrolýze vody tím, že část energie je dodána ve formě tepla. Zatímco totiž při teplotě 100 °C je pro elektrolýzu třeba 350 MJ/kg H2, při teplotě 850 °C, je pro výrobu stejného množství vodíku třeba pouze 225 MJ. Výsledky výzkumu se mohou uplatnit při výrobě vodíku v energetických zařízeních mj. pro využití v palivových článcích. 


Ene-Farm: První palivočlánková kogenerační jednotka pro bytové domy na světě

7.11.2013 Společnosti Tokyo Gas Co., Ltd. a Panasonic Corporation oznámily koncem října 2013, že společně vyvíjejí první palivočlánkovou mikrokogenerační jednotku pro bytové domy. Jako nejnovější součást rodiny kogeneračních jednotek pro domácnosti Ene-Farm by měla přijít na trh v dubnu 2014 a do roka se předpokládá prodat 500 těchto jednotek. Ene-Farm pro bytové domy pracuje na podobném principu jako palivočlánkové mikrokogenerační jednotky pro rodinné domy 


Fotovoltaika pomáhá šetřit energii autobusů

31.10.2013 V polovině října 2013 představil městský dopravce v polském městě Lublin unikátní řešení, jak ušetřit energii vozidel: Na střechu autobusu byly pokusně instalovány ultratenké fotovoltaické panely, z nichž se dobíjejí baterie vozidla. To snižuje zátěž alternátoru a následně i spotřebu paliva. Efekt tohoto zařízení je tedy nejen ekologický, ale i ekonomický. Potenciální finanční úspory jsou odhadovány ve výši 8 000 zlotých (1 900 €) na vozidlo ročně. 


Připojení větrné farmy Sandbank: další krok k „Energiewende“

30.10.2013 Německá energetika prochází procesem změny struktury výroby elektřiny, označovaným jako „Energiewende“. Jeho hlavním znakem je výrazné posilování role obnovitelných zdrojů energie, především energie z větrných farem v Severním moři (viz obrázek dole). Další krokem v tomto procesu se stane AC připojení větrné farmy Sandbank, které oznámil vítězný dodavatel, společnost ABB, v druhé polovině října 2013. 


Thornton Bank: další evropská větrná farma úspěšně přifázována k přenosové síti

3.10.2013 V polovině září 2013 byla přifázována ke kontinentální přenosové síti belgická větrná farma Thornton Bank patřící belgické energetické společnosti C-Power NV, a potvrdila tak praktickou životaschopnost a užitek mořských větrných farem pro kontinentální Evropu. Po první fázi se šesti větrnými turbínami o celkovém výkonu 30 MW, dočasně připojenými ke kontinentální síti, následovala druhá a třetí fáze projektu. 


Program ReDAPT: přílivová elektrárna na plný výkon 1 MW

21.8.2013 Přílivová elektrárna britského výrobce Tidal Generation Limited (nyní součást společnosti Alstom), o níž jsme psali v článku Přílivové elektrárny: další krok k rozvoji v rubrice Obnovitelné zdroje, dosáhla na konci července 2013 plného výkonu 1 MW v provozních podmínkách. Elektrárna byla instalována v lednu 2013 a od svého připojení k přenosové síti do ní dodala již přes 10 MWh elektřiny. 


„Kirnitzschtalbahn: Fotovoltaická tramvaj v Saském Švýcarsku oslavila výročí

13.8.2013 Koncem července 2013 oslavila své 115. narozeniny Kirnitzschtalbahn, turistická tramvajová železnice spojující lázeňské městečko Bad Schandau nedaleko českých hranic s osadou Lichtenhainer Wasserfall v údolí říčky Křinice (Kirnitzsch) uprostřed skal Saského Švýcarska. Od roku 1994 využívá tato tramvajová železnice fotovoltaické články, které jsou nainstalovány na vozovně dopravního podniku. 


Sluneční kočka“ – fotovoltaická vyhlídková loď

12.8.2013 Právě před čtyřmi lety, 12. srpna 2009, byla na vodu berlínské řeky Sprévy slavnostně spuštěna unikátní vyhlídková loď poháněná elektřinou z fotovoltaických panelů. Tato loď má jméno Solon a typové označení výrobce SunCat 58, tedy Sluneční kočka. Název je výstižný – její provoz je naprosto tichý a možný i v noci, protože loď dokáže plout až deset hodin bez  světla.


Elektřina z mořských vln: představení elastomerové technologie

2.8.2013 Na konci července 2013 představilo projektové konsorcium EPoSil (electroactive polymers based on silicon for power generation) v laboratoři společnosti Bosch první demonstrační model získávání elektřiny z mořských vln pomocí silikonových materiálů – elastomerů. Projekt EPoSil, dotovaný německým Spolkovým ministerstvem pro vzdělávání a výzkum je součástí programu „chytré materiály pro inovační produkty“, potrvá do roku 2015 a má rozpočet cca 2 mil. €. 


Palivové články pro minibary ve vlaku

30.7.2013 Netradiční aplikaci palivových článků si nyní zkoušejí Švýcarské spolkové dráhy (SBB-CFF). Ve středu 24. července 2013 začal na trati Bern – Curych měsíční zkušební provoz bufetových vozíků-minibarů, používaných personálem jídelních vozů pro rozvoz kávy, poháněných energií z vodíkových palivových článků. Konečným dodavatelem minibarů (viz foto) a zároveň výrobcem palivových článků je švýcarská firma CEKAtec AG. Důvodem těchto zkoušek jsou problémy s bateriemi u tradičních minibarů, které se často vybijí ještě před koncem cesty. 


Power-to-gas v ostrovním systému pro domácnost

25.7.2013 Průlomovou aplikaci systému „power-to-gas“, tedy ukládání elektřiny z obnovitelných zdrojů do zásob vodíku, představila v červenci 2013 ve Velké Británii společnost Clean Power Solutions Ltd., specializovaná na dodávku ekologických energetických řešení v severní Anglii. Na farmě v hrabství Cheshire instalovala ostrovní systém, který propojuje výrobu elektřiny z domácí větrné elektrárny s elektrolyzérem, a vyrobený vodík dále slouží k výrobě tepla ve vodíkovém kotli. 


500 prodaných metanolových palivových článků

22.7.2013 Stacionární jednotky palivových článků se velmi často využívají jako záložní jednotky, či přímo jako zdroje energie pro telekomunikační antény. Ty jsou totiž často budovány v místech mimo rozvodnou elektrickou síť. Kanadská firma Ballard Power Systems v nedávné době oznámila dodání 500. palivového metanolového článku, sloužícího jako záložní zdroj elektrického proudu pro telekomunikační vysílače.  


Partnerství pro vodíkové technologie

17.7.2013 Náš informační portál a konzultační firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která jej provozuje, navázaly mediální spolupráci s Českou vodíkovou technologickou platformou. Cílem spolupráce je podpořit osvětu v oblasti technologie palivových článků, jejichž rozvoj náš portál průběžně sleduje. Také připravovaná studie „E-mobilita v MHD“ věnuje náležitou pozornost palivočlánkovým autobusům, které mají ve světě již nezanedbatelné provozní zkušenosti a průkopníkem ve Střední a východní Evropě je český projekt  TriHyBus. 


Palivový článek: Dánsko sází na metanol

12.7.2013 Společnost OK, provozovatel největší sítě benzínových čerpacích stanic v Dánsku, ohlásila začátkem července 2013 svoji podporu metanolu jakožto palivu pro palivové články pohánějící vozidla budoucnosti. OK dnes provozuje 670 ze dvou tisíc čerpacích stanic v Dánsku a do budoucna hodlá budovat také čerpací stanice na metanol pro podporu demonstračních automobilů QBEAK poháněných metanolovými palivovými články. 


Výsledky auditu: ERÚ mohl ovlivnit nekontrolovaný rozvoj fotovoltaiky

10.7.2013 Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil na začátku července 2013 dokument s názvem „Audit procesu nastavení výkupních cen fotovoltaické energie“ zpracovaný kanceláří BDO Audit s.r.o. Audit zadal ERÚ pro účely ověření správnosti svého postupu při stanovení výpočtu výkupních cen elektrické energie z fotovoltaických zdrojů v období od 1. 1. 2005 do 31. 12. 2011. Hlavní závěry auditu jsou následující: 


London Array: Největší mořská větrná farma na světě otevřena

9.7.2013 Největší provozovanou mořskou větrnou farmou na světě je od začátku července 2013 britská větrná farma London Array, ležící v ústí řeky Temže, asi 20 km od pobřeží anglických hrabství Essex a Kent. Farma má celkem 175 větrných turbín, každou o průměru rotoru 120 m a výkonu 3,6 MW. 

DB Schenker zavádí palivočlánkové vidlicové vozíky

5.7.2013 DB Schenker, globální provozovatel nákladní dopravy a logistiky, obdržel na začátku července 2013 pro své rakouské pobočky první z deseti objednaných vidlicových vozíků pro přemisťování palet, poháněných elektřinou z palivových článků. Dalších devět se očekává během příštích měsíců. Hlavním dodavatelem vozíků je společnost Linde a dodavatelem vodíkové infrastruktury je společnost OMV. Dodávka je spolufinancovaná z prostředků Rakouského klimatického a energetického fondu 

E.ON: První vodík ze zařízení „power-to-gas“ dodán do sítě zemního plynu

20.6.2013 První vodík z demonstračního elektrochemického zařízení „power-to-gas“ energetické společnosti E.ON v Falkenhagenu (německá spolková země Brandenbursko) byl v polovině května úspěšně dodán do veřejné sítě zemního plynu. Elektrochemické zařízení využívá elektřinu z nedaleké větrné farmy. 


Grafenový katalyzátor: nový směr vývoje nízkonákladových palivových článků

11.6.2013 Grafen je forma uhlíku strukturou podobná grafitu, která představuje nejpevnější známý materiál na světě. Výzkumný tým z USA a Jižní Koreje na začátku června 2013 oznámil odborné veřejnosti, že podle provedených pokusů by tento materiál mohl nahradit drahou platinu jako katalyzátor v palivových článcích tak, aby byly levnější a zároveň účinnější. 


Bosch Solar Module c-Si M 60+ S: fotovoltaické panely nové konstrukce na trhu

4.6.2013 Společnost Bosch Solar Energy uvedla koncem května 2013 na trh fotovoltaické panely nové konstrukce, které jsou oproti stávajícím typům výkonnější a odolnější proti vnějším vlivům. Tyto PV panely nabízené pod typovým označením Bosch Solar Module c-Si M 60+ S využívají novou konstrukci PV článků s černým, poločlánkovým designem a vtaveným antireflexním povrchem na mikrostrukturovaném tvrzeném povrchovém skle. 


Analýza: elektrolýza vody a obnovitelné zdroje energie

28.5.2013 Odborný internetový časopis zaměřený na palivové články FuelCellToday, s nímž naše redakce spolupracuje, zveřejnil 22. května 2013 analýzu, zaměřenou na kombinaci elektrolýzy vody a obnovitelných zdrojů energie. Tyto technologie a související projekty sleduje náš portál průběžně v rubrice Obnovitelné zdroje. Jejich princip spočívá v tom, že elektřina z obnovitelných zdrojů slouží pro výrobu vodíku elektrolýzou vody. 


Palivové články: provozní životnost přesahuje 10 tisíc hodin

22.5.2013 Provozní životnost současných palivových článků je zpravidla kolem 4 – 5 tisíc hodin. Společnost Proton Power Systems Plc, jejíž dceřiná společnost Proton Motor dodala palivový článek i do českého autobusu TriHyBus (viz foto), oznámila 14. května 2013 velmi významný výsledek testování: Její palivový článek dosáhl životnosti 10 000 hodin v režimu start-stop, čili v denním zapínání a vypínání, běží dál a nenese známky výraznější degradace. 


Dodavatelská údržba větrných elektráren se osvědčuje

16.5.213 Jak jsme již psali v článku Dodavatelská údržba – trend u velkých zařízení v rubrice Zajímavé projekty, současným trendem v údržbě velkých zařízení je přenášet odpovědnost za tuto činnost na vnější dodavatele v rámci střednědobých a dlouhodobých smluv. Příkladem toho, jak se tento koncept osvědčuje, je i prodloužení smlouvy mezi dodavatelem Siemens a americkou energetickou společností RES America na údržbu větrných elektráren z původních pěti na dalších patnáct let. 


Metanolové palivové články: renesance pro budoucnost?

14.5.2013 Odborný informační portál FuleCellToday, s nímž naše redakce spolupracuje, zveřejnil začátkem května 2013 analýzu zaměřenou na pokrok v konstrukci a možném využití palivových článků, u nichž je palivem metanol. Tyto palivové články byly použity na pokusném elektromobilu již koncem 90. let. Protože však na výstupu produkují i CO2 a protože jejich životnost nenaplňovala očekávání, zaměřil se další vývoj na palivové články používající stlačený vodík. Nyní se však zdá, že tyto články prožívají svoji renesanci. 


Fotovoltaická elektrárna Kathu: 75 MW pro Jižní Afriku

13.5.2013 V provincii Northern Cap v Jihoafrické republice se buduje fotovoltaická elektrárna Kathu, největší svého druhu v Africe a jedna z největších ve světě. Důležitým milníkem pro předpokládané spuštění do provozu v roce 2014 bylo uzavření smlouvy se společností ABB na dodání elektrického a řídicího systému, o čemž ABB informovala na začátku května 2013. 


Nová evropská iniciativa pro ukládání elektřiny z obnovitelných zdrojů do plynu

1.5.2013 Koncem dubna 2013 zahájila svoji činnost Evropská organizace North Sea PowertoGas Platform, tedy severomořská platforma pro ukládání elektřiny do plynu. Jejím cílem je rozvinout koncepci ukládání elektřiny z obnovitelných zdrojů do zásob plynu k opětovnému využití v energetice, ať už ve formě plynu nebo elektřiny vyrobené v palivových článcích. 


Vodíková kogenerace: energie z palivových článků pro nemocnici v Connecticutu

23.4.2013 Americká společnost FuelCell Energy informovala v polovině dubna 2013, že dodá 1,4MW kogenerační jednotku s palivovými články DFC1500® do nemocnice Hartford Hospital v Connecticutu, USA. Kogenerační jednotku bude vlastnit a provozovat společnost Hartford Steam Company. 


Borkum: první městská mořská větrná farma ve finále

18.4.2013 Borkum je větrná farma v Severním moři, budovaná ve spolupráci společnosti Trianel Windkraftwerk Borkum GmbH & Co. KG a 33 municipalit z Německa, Rakouska a Švýcarska. Hovoří se tak o první městské větrné farmě v Severním moři. Její zprovoznění, plánované koncem roku 2013, se v polovině dubna 2013 přiblížilo realizaci dodáním rozvodny 

Elektrobusy s palivovými články: další krok ke komercializaci

17.4.2013 Až dosud byly elektrobusy poháněné elektřinou z palivových článků pouze předmětem individuálních výzkumných a vývojových projektů. V polovině dubna 2013 došlo v USA k průlomovému okamžiku, kdy první takovýto elektrobus objednal dopravce Connecticut Transit jako standardní veřejnou zakázku podle technických specifikací a obchodních podmínek běžných v odvětví veřejné dopravy. 


Přílivová elektrárna SeaGen: elektřina z moře pro 10 000 domácností

28.3.2013 Elektrárna SeaGen patřící britské společnosti Marine Current Turbines Ltd., je v současné době jednou z mála komerčně provozovaných elektráren na světě využívajících energii mořského přílivu. Dvě 600kW mořské turbíny o průměru 16 m jsou umístěné v severoirské úžině u zátoky Strangford Lough 3 metry pod hladinou moře. 


Větrné elektrárny: unikátní zkušební základny v Dánsku

19.3.2013 Dánsko je svými zeměpisnými a přírodními podmínkami „země větrné energii zaslíbená“. Rozvoji tohoto obnovitelného zdroje energie významně napomohou nové zkušební základny pro větrné elektrárny s technologiemi dvou předních světových výrobců: Siemens a General Electric. 


CO2RRECT: PEM technologie pružně mění elektřinu na vodík

15.3.2013 V rámci projektu CO22RECT (CO2‑Reaction using Regenerative Energies and Catalytic Technologies) v elektrárně Nieder­aussem patřící společnosti RWE bylo začátkem března 2013 spuštěno unikátní zařízení pro ukládání elektrické energie z obnovitelných zdrojů do vodíku s možností jeho opětovné přeměny na elektřinu v palivových článcích. Ačkoliv sám princip není ve světě ojedinělý, technologie dodaná společností Siemens umožňuje reagovat na výkyvy v přenosové síti s dosud nebývalou pružností. 


Další autobusy s palivovými články pro Ameriku

13.3.2013 Názorným příkladem toho, jak lze v praxi spojit státní podporu životnímu prostředí, přátelskost hromadné dopravy, rozvoj inovačních technologií a podporu domácího průmyslu, je americký autobus poháněný palivovými články, který bude do roku 2015 dodán dopravním společnostem ve státech Connecticut, Massachusetts a Kalifornie. 


Těžká váha s palivovými články: kamiony pro Texas

9.3.2013 Zajímavé využití palivových článků v elektromobilitě ukazuje americký projekt pokusného provozu těžkých nákladních automobilů s vodíkovým pohonem. Ministerstvo energetiky (DoE) přidělilo na začátku března 2013 částku 3,4 mil. dolarů na financování tohoto projektu regionálnímu výboru v Houstonu a Galvestonu ve státě Texas (Houston Galveston Area Council – HGAC). Jde o dosud nejrozsáhlejší užití palivových článků u těžkých nákladních automobilů ve světě. 


Palivový článek jinak: bezpilotní průzkumný letoun

2.3.2013 Bezpilotní průzkumný letoun Phantom Eye poháněný palivovými články na kapalný vodík podnikl 25. února 2013 svůj druhý pokusný let. Let se uskutečnil v Dryden Flight Research Center v Kalifornii. 

Ecoisland: Projekt ostrovního systému na ostrově Wight

27.2.2013 Ostrov Wight s cca 141 000 obyvateli leží v kanále La Manche jižně od anglického přístavu Southampton. Do roku 2020 by se zde měl realizovat unikátní projekt zcela soběstačného ostrovního systému s nezávislou energetikou, vodním a palivovým hospodářstvím i zásobováním potravinami. Projekt vede organizace Ecoisland Partnership CIC a italská výrobní společnost Acta, která podepsala v únoru 2013 dohodu o dodávce unikátního energetického systému. 


Nová solární řešení pro ostrovní systémy budov

21.2.2013 Na veletrhu technologií pro využití obnovitelných zdrojů energie EnR 2013, který probíhá ve francouzském Lyonu od 19. do 22. února 2013, představuje koncern Bosch se svými dceřinými společnostmi sadu řešení pro využití PV (fotovoltaických) technologií pro ostrovní systémy u obytných budov. Jsou to PV moduly s optimalizovaným výkonem, inteligentní systémy ukládání elektrické energie a hybridní modul vytápění z PV článků a slunečních kolektorů. 


Fotovoltaický panel s rekordní účinností 24,7 %

19.2.2013 Společnost Panasonic oznámila 12. února 2013, že se jí podařilo dosáhnout v laboratorních podmínkách rekordní účinnosti křemíkového krystalického fotovoltaického panelu prakticky použitelné velikosti, tj. 100 cm² a více. S panelem HIT o tloušťce 98 μm dosáhla energetické účinnosti 24,7 %, a překonala tak o 0,5 % účinnosti dosavadní zaznamenaný rekord u takovýchto panelů. 


High V.LO-City: Nové autobusy na vodíkový pohon

18.2.2013 V rámci evropského projektu High V.LO-City objednala 11. února 2013 vlámská vláda pět autobusů poháněných palivovými články pro dopravní podnik De Lijn v Bruselu. Autobusy budou dodány v rámci rozsáhlého programu obnovy autobusového parku De Lijn, směřující k celkovému zefektivnění a lepším  ekologickým účinkům provozu. 


Osvětlovací věž s palivovými články

14.2.2013 Britský výrobce Youngman představil 11. února 2013 zcela inovační přístup k pojízdné osvětlovací technice: pojízdnou osvětlovací věž Ecolite-H2, vybavenou LED svítidly, pro něž elektřinu vyrábí palivový článek. 


Zkušební „smart grid“ v Německu

6.2.2013 Politický požadavek pro německou energetiku na rozsáhlé využívání obnovitelných zdrojů energie, jejichž výkon je v kontinentálních evropských podmínkách velmi proměnlivý, vede k intenzivnímu vývoji koncepce „smart grid“. Uplatnění této koncepce v praxi se nyní zkušebně připravuje v osmitisícovém německém městě Wachtendonk na Dolním Rýnu. 


První síť vodíkových čerpacích stanic ve Velké Británii

4.2.2013 Palivové články s vodíkem jako zdrojem energie se stále více přibližují využití pro pohon motorových vozidel v běžné praxi. Jako jedno z prvních praktických řešení v Evropě a vůbec první ve Velké Británii začal na konci ledna tříletý projekt LHNE (London Hydrogen Network Expansion), jehož cílem je vytvořit síť veřejných vodíkových čerpacích stanic v Londýně a v jihovýchodní Anglii. ...->


„Chytrá“ větrná elektrárna pro kontinentální podmínky

3.2.2013 Přímořské oblasti nabízejí pro energetické využití velkou a relativně stálou sílu větru. Hluk větrných elektráren v těchto oblastech nevadí, protože jsou zpravidla dostatečně daleko od osídlení. Co však v oblastech s malou a proměnlivou silou větru, kde jsou navíc přísné požadavky na hlukové normy, jako například v poměrně lesnatých oblastech Evropy? General Electric přišla na konci ledna 2013 s technickým řešením tohoto problému ...->


Přílivové elektrárny: další krok k rozvoji

31.1.2013 Energie mořského přílivu jako zdroj pro výrobu elektřiny je stále využívána spíše ojediněle. Jako u většiny obnovitelných zdrojů ani zde příroda zpravidla nerespektuje zátěžové křivky a aktuální situaci v přenosových sítích. Přesto jsou průběžně podnikány kroky, jak tuto energii co nejefektivněji zužitkovat. Jedním z nich je úspěšná instalace testovací 1MW turbíny britského výrobce Tidal Generation Limited (TGL) u Orknejských ostrovů severně od Skotska, která proběhla 24. ledna 2013 ...->


Výrobci automobilů: společné palivové články

30.1.2013 Během jednoho týdne došlo ve světě ke dvěma významným dohodám mezi automobilovými výrobci, směřujícím ke společnému vývoji automobilových palivových článků určených pro uplatnění tohoto pohonu na hromadných trzích. Ukazují, že evropské automobily na vodíkový pohon by se mohly v blízké budoucnosti stát z technické zajímavosti běžným produktem.  ...->


AWC: první stejnosměrná podmořská přenosová dálnice

23.1.2013 Atlantic Wind Connection (AWC), unikátní projekt podmořské stejnosměrné přenosové soustavy z mořských větrných elektráren, odstartoval 17. ledna 2013 výběrem dodavatelů pro svoji první fázi, New Jersey Energy Link. Dodavateli budou společnosti Bechtel pro inženýrské a stavební práce a výrobu zařízení a Alstom jako technický poradce a dodavatel příslušného technologického know-how. ...->

Fotovoltaické elektrárny: problém jménem PID

21.1.2013 Anglická zkratka PID – potential induced degradation – označuje jev, kdy výstupní výkon fotovoltaických článků klesá, jsou-li vystaveny vnějším vlivům, jako jsou vysoké teploty a vlhkost, přičemž uvnitř vnitřních okruhů (PV článků) a uzemněného rámu působí vysoké napětí.  ...->

Mikrokogenerace: řešení pro chytré budovy

15.1.2013 Evropská unie, která si uložila ambiciózní cíle v oblasti úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů, hledá nejrůznější cesty, jak toho dosáhnout. Protože obytné budovy představují 27 % veškeré energetické spotřeby v EU, zaměřují se programy EU i na tento sektor. Jako revoluční technické řešení pro energetiku budov přichází tzv. mikrokogenerace s palivovými články, označovaná zkratkou micro FC-CHP nebo micro-CHP.  ...->


Ukládání elektřiny z obnovitelných zdrojů do zásob plynu

14.1.2013 Netradiční způsob, jak uložit nevyužitou elektřinu z obnovitelných zdrojů, je předmětem nového projektu, na nějž německé Spolkové ministerstvo životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti (BMU) vyčlenilo 3,3 mil. €. Jde o vývoj velkoobjemového elektrolyzéru nové generace ...->


Palivové články: Lze přenést americkou úspěšnost do Evropy?

9.1.2013 Americký webový portál FuelCellToday, zaměřený na palivové články a jejich využití, zveřejnil zkraje ledna 2013 analýzu, srovnávající praktické využívání tohoto obnovitelného zdroje energie mezi USA a Evropou. Tato analýza se zároveň snaží najít příčiny, proč Evropa co do využití palivových článků zaostává za USA a Japonskem. ...->


Mořské větrné elektrárny: projekt startuje

27.12.2012 Těsně před Vánoci, 20. prosince 2012, udělilo ministerstvo energetiky (Department of Energy) USA grant 4 miliony USD na inženýrskou, plánovací a územní přípravu jednoho ze sedmi zkušebních projektů větrných elektráren umístěných v pobřežních vodách USA. ...->


Připravovaná vyhláška o elektřině z kogenerace a z druhotných zdrojů

18.12.2012 Mezi státem podporované zdroje energie se vedle obnovitelných zdrojů energie řadí také výroba elektřiny z druhotných zdrojů a z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (kogenerace) – proto se také tyto zdroje v populárním pojetí často řadí mezi obnovitelné. V polovině prosince 2012 proběhly poslední úpravy připravované vyhlášky ...->


Palivové články ve vysokozdvižných vozících

3.12.2012 Od konce listopadu 2012 vzrostl počet vidlicových vysokozdvižných vozíků poháněných palivovými články, používaných v závodech významného světového výrobce spotřebního zboží Procter&Gamble v USA, na 340. ...->


1 | 2 | Archiv 2020/2021 | Archiv 2018/2019 | Archiv 2016/2017 | Archiv 2015 | Archiv 2014 | Archiv 2012/2013

 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis