Přečtěte si: Pozvánka na konferenci Moderní technologie v elektrické dopravě na e-SALON






Pozvánky na akce


Stalo se










     

  

Články květen – červen 2021

Nápověda k článkům

Víte, jak působí barvy světla na rostliny a lidi?

29.6.2021 Je všeobecně známo, že různé barvy světla – tedy viditelné části elektromagnetického spektra – mají bezprostřední vliv na vývoj rostlin. Tento fakt je již léta využíván zejména při umělém pěstování květin a zemědělských plodin v uzavřených prostorách, tzv. vertikálních farmách. Je také výzvou pro dlouhé kosmické mise s lidskou posádkou, proto se jí zabývá mj. americká vesmírná agentura NASA. 


Největší fotovoltaická elektrárna na střeše parkoviště je v elektrárně Dukovany

28.6.2021 Ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany vzniklo koncem června 2021 celkem 322 nových parkovacích stání, které zakrývá 2 600 fotovoltaických panelů, každý o výkonu 320 Wp (viz foto). Jde o první z řady velkých projektů bezemisních zdrojů Skupiny ČEZ, kterými společnost přispívá k plnění klimatických cílů a závazků České republiky. 


Červené a bílé světlo v umělých pěstírnách: Osram nabízí optimalizaci

25.6.2021 Nástup LED zdrojů umožnil ve větší míře vytvářet individuální „světelné recepty na růst“ pro konkrétní druhy rostlin. Tyto „recepty“ se uplatňují zejména v umělých pěstírnách. Problém může nastat, pokud se barevné odstíny z různých zdrojů světla navzájem překrývají, čímž dochází k neefektivnostem. Týká se to například červeného světla, které produkují jednobarevné LED, ale červená část spektra je rovněž součástí bílých LED. S řešením tohoto problému v podobě bílých LED s potlačenou červenou složkou přišla v červnu 2021 společnost Osram. 


Zpráva ARA konstatuje přínosy městských drah, doporučuje jejich rozvoj a varuje před „tramvajemi bez kolejí“

24.6.2021 Australská železniční asociace (ARA) publikovala v dubnu 2021 zajímavou zprávu zvanou The Renaissance of Light Rail (renesance lehkých železnic). Světová odborná veřejnost s ní byla seznámena v červnu 2021. Na základě zkušeností z celého světa vyzdvihuje zpráva přínos rozvíjejících se lehkých železnic tramvajového typu a zároveň varuje před medializovanými technickými výstřelky souhrnně označovanými jako „tramvaj bez kolejí“. Z této zprávy zde vybíráme některé zajímavé informace. 


Stavební řízení bude plně digitalizována do července 2023, jednotlivé služby budou nabíhat postupně

23.6.2021 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá v červnu 2021 výběrová řízení na důležitou komponentu plánované digitalizace, informační systém Integrační platformy. Digitalizace stavebního řízení je zásadní součástí nového stavebního zákona. Usnadní stavební řízení pro stavebníky i úředníky, kteří díky ní zvládnou více žádostí v předem stanovených lhůtách. Ty zároveň bude možné sledovat díky transparentnímu systému, který umožní jednoduchou dohledatelnost všech podaných žádostí.


EPC i ve strojírenství: zkušenosti Vojenského opravárenského podniku

21.6.2021 I strojírenské provozy mohou být energeticky úsporné a využívat k tomu energetické služby se zárukou úspor (EPC). Příkladem je Vojenský opravárenský podnik (VOP CZ) se sídlem v Šenově u Nového Jičína, který od roku 2019 platí za zemní plyn, elektřinu a vodu minimálně o 7 mil. Kč méně než v roce 2017 a v roce 2020 se úspora dokonce přiblížila 9 mil. Kč. Výši úspory mají zbrojaři smluvně zaručenou na 10 let poskytovatelem služeb EPC, společností ENESA ze skupiny ČEZ ESCO. 


Elektrobus Scania Citywide LF se představil veřejnosti

18.6.2021 Ve třetím červnovém týdnu 2021 se odborné veřejnosti představil elektrobus Citywide LF od společnosti Scania. Na český trh elektrobusů tak vstupuje další významný hráč s bezesporu zajímavým produktem. Podívejme se zde blíže na některé jeho podrobnosti.


Palivové články s pevnými oxidy mají perspektivu vyšší účinnosti a podpory využívání obnovitelných zdrojů energie

16.6.2021 Palivové články s pevnými oxidy (SOFC) mají perspektivu jako téměř bezemisní zdroje energie využívající na vstupu „tradiční“ média, jako je zemní plyn nebo bioplyn, ale také jako zdroj vodíku pro další palivočlánkové aplikace. Zvýšení jejich energetické účinnosti je nyní náplní vývojových projektů spolufinancovaných americkým Ministerstvem energetiky (DOE), jejichž hlavním účastníkem je americký výrobce palivových článku FuelCell Energy. 


Platforma HYPEX integruje palubní systémy a jednotky kolejových vozidel do jednoho celku

15.6.2021 Softwaroví a hardwaroví vývojáři společnosti Škoda Digital ze skupiny Škoda Transportation vyvinuli unikátní, modulární a vysoce výkonnou platformu pro dopravní prostředky: HYPEX propojuje systémy řízení, komunikace, diagnostiky, autonomního řízení a multimédií do jediného celku. To usnadňuje správu, zvyšuje spolehlivost i efektivitu provozu digitálních technologií kolejových a městských dopravních prostředků. Vývoj této platformy byl velice intenzivní a trval zhruba 2 roky. Odborná veřejnost s ním byla seznámena koncem května 2021.


Digitální technologie zvýší spolehlivost elektrické distribuční sítě ČEZ

14.6.2021 ČEZ Distribuce investuje v letech 2020 – 2025 do zajištění kvalitních a spolehlivých dodávek elektřiny přes 83 mld. Kč. Investice začínají postupně měnit podobu distribučního prostředí, kdy sílí potřeba rychlejšího přístupu k informacím. O slovo se hlásí moderní technologie, které pronikají do všech částí rozvodných sítí. Více je čtvrtina naplánovaných prostředků, tedy přes 23 miliard korun, míří do digitálních technologií. S podrobnostmi byla odborná veřejnost seznámena začátkem června 2021. 


Vliv teplot na dojezd elektrobusů a možná řešení: výsledky norského výzkumného projektu a příležitosti pro digitální technologie

11.6.2021 Netrakční spotřeba, tj. spotřeba pomocných zařízení a mezi nimi zejména topení a klimatizace, má významný vliv na dojezd elektrobusů. Jak tato zákonitost funguje, to bylo předmětem výzkumného projektu norské technologické firmy Saga Tenix, zaměřené na telematické služby pro elektrobusy, a výzkumného ústavu NORCE. S jeho výsledky a řešením problému byla odborná veřejnost seznámena na začátku června 2021.


Bezobslužné metro v Praze má zelenou: výstavba prvního úseku trasy D schválena

10.6.2021 Rada hl. m. Prahy (RHMP) schválila v prvním červnovém týdnu 2021 důležitý milník v projektu metra D, a to výstavbu úseku Pankrác – Nové Dvory. Současně pověřila Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) realizací stavby. Na stejný úsek, tj. Pankrác – Nové Dvory, DPP loni v lednu podal žádost o stavební povolení. Materiál, který k metru D schválila RHMP, poslouží jako důležitý předpoklad pro získání financování z evropských fondů popřípadě i pro získání úvěru z Evropské investiční banky. O materiálu bude ještě rozhodovat Zastupitelstvo hlavního města Prahy.


Modernizace Fakultní nemocnice Nové Zámky: největší projekt EPC ve slovenském zdravotnictví

9.6.2021 Fakultní nemocnice s poliklinikou v Nových Zámcích dokončila v květnu 2021 modernizaci svého provozu. Rekonstrukce zahrnovala výměnu osvětlení ve vybraných budovách, novou kotelnu, prádelnu a rekonstrukci vzduchotechniky. Nemocnice díky změnám v energetickém hospodaření ušetří na provozních nákladech ročně až 780 tisíc EUR (cca 20 mil. Kč), rozsahem tak jde o největší projekt svého druhu na Slovensku. Návrh a realizaci projektu zajišťovala společnost e-Dome, poskytovatel energetických služeb patřící do skupiny ESCO Slovensko, společného podniku ČEZ ESCO a slovenské energetické společnosti SPP.


Elektrobusy v Bodø: nabíjecí stanice v garážích za polárním kruhem dodá Kempower

8.6.2021 Město Bodø s 56 tisíci obyvateli leží na pobřeží Norska severně od polárního kruhu. Průměrné denní teploty se zde pohybují od listopadu do dubna pod nulou nebo jen mírně nad ní a pouze v létě vyšplhají „až“ k 13 °C. Měsíční úhrn srážek je zde oproti České republice až dvojnásobný. Přesto i zde budou ve velmi blízké době jezdit elektrobusy. Jejich nabíjení v garáži v těchto náročných podmínkách zajistí technologie od finské společnosti Kempower.


Čistá Energie Zítřka: vize skupiny ČEZ pro rok 2030 ukazuje strategii přechodu na nízkoemisní portfolio zdrojů

7.6.2021 Ambiciózní strategie odklonu od uhelné energetiky v ČR by nebyla možná bez významného přispění skupiny ČEZ, která se na domácí výrobě elektřiny podílí téměř třemi čtvrtinami. Koncem května 2030 představila skupina ČEZ veřejnosti svoji Vizi 2030 nazvanou Čistá Energie Zítřka, v níž uvádí konkrétní kroky a milníky na cestě k nízkoemisní energetice.  


Nové veřejné osvětlení ve Starých Křečanech financované z úspor energie šetří obecní finance i životní prostředí

4.6.2021 Ve Starých Křečanech na Šluknovsku a v obcích, které pod ně spadají, bylo koncem května 2021 zprovozněno nové veřejné osvětlení vybavené novými LED zdroji. Kromě nové osvětlovací technologie je inovativní i obchodní model, kombinující pronájem a financování energetického projektu z dosažených úspor energie, tedy princip EPC. Dodavatelem celého řešení je vše se ČEZ Energetické služby, která je členem ČEZ ESCO.


ROV od General Electric usnadňuje péči o turbíny vodních elektráren

3.6.2021 Turbíny vodních elektráren potřebují, stejně jako jakákoli jiná zařízení, pravidelné prohlídky. V náročných podmínkách vodních elektráren je tento proces obzvláště složitý, zvláště s ohledem na nesnadno dosažitelnost některých části turbín ponořených ve vodě. Na pomoc této činnosti a jejímu efektivnímu provádění přišla v druhé polovině května 2021 společnost GE Renewable Energy ze skupiny General Electric se zajímavým řešením: robotizovaným zařízením pro provádění prohlídek pod vodou.  


Projekt NAVETTY testuje autonomní elektrický minibus bez průvodce se vzdáleným dozorem

2.6.2021 Autonomní elektrické minibusy se objevují již v desítkách zkušebních projektů po celém světě. Ačkoli jejich řízení probíhá bez zásahu člověka, bývají vždy doprovázeny průvodcem, který fakticky dohlíží na průběh jízdy a pomáhá cestujícím. V rámci tříletého francouzského projektu NAVETY, zahájeného v květnu 2021, je testován další krok v automatizaci: automatický provoz bez přítomnosti personálu ve vozidle, ale se vzdáleným dozorem z dispečinku.


Novinky v portfoliu společnosti LAPP

1.6.2021 Společnost LAPP představila na přelomu května a června 2021 odborné veřejnosti nové kabely pro venkovní použití a novinky z oblasti průmyslové automatizace. 


Jak na hořící elektromobily: s unikátním řešením přichází HZS Olomouckého kraje

1.6.2021 Hořící automobil v podzemní garáži je pro hasiče vždy nepříjemnou komplikací. Prostor se rychle plní kouřem a jedovatými zplodinami, požár ohrožuje přítomné osoby i sousední automobily. Díky dobře zavedeným a prověřeným postupům si s ní hasiči umějí poradit. Co když zde ale dojde k požáru vozidla na elektrický, nebo hybridní pohon? Řešení v podobě speciálních vozíků pro odtažení vozidla na bezpečné místo předvedl koncem května 2021 Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje.


Chytrá města si žádají inteligentní řešení pro bezemisní dopravu

31.5.2021 Českou republiku dnes křižuje více než 6000 elektromobilů, dvakrát více než před půldruhým rokem. Prognózy pro další měsíce a roky věští ještě strmější nárůst a znásobení tohoto čísla. Automobilky slibují zvýšené počty prodejů nových modelů s vyššími dojezdy. Skupina ČEZ na tento vývoj reaguje akcelerací výstavby husté a kvalitní veřejné dobíjecí infrastruktury a rozšiřováním škály elektromobilních produktů a služeb pro všechny typy zákazníků. Významným partnerem v tomto úsilí jsou také města, která často aktivně a iniciativně na instalacích dobíjecí infrastruktury spolupracují. Samostatnou kapitolou je také spolupráce měst se Skupinou ČEZ při elektrifikaci veřejné dopravy a městských flotil.


Projekty SmartPrague usnadňují život Pražanů

31.5.2021 Datová platforma Golemio, Chytrý svoz odpadu, Portál Pražana, Chytré dopravní značky: O těchto a dalších projektech z projektové kanceláře Smart Prague městské společnosti OICT se dočtete ve třetím vydání brožury "Příběhy chytrých pomocníků", která vyšla u příležitosti šestého ročníku konference „Smart city v praxi VI“. Celá brožura je k nahlédnutí a ke stažení zde


Videozáznamy našich přednášek ke smart city

28.5.2021 Videozáznamy našich přednášek ke smart city jsou nyní shromážděny na jednom místě v samostatné rubrice.

Podívejte se zde: 


O Parkinsonově efektu, chytrých technologiích a „odbornosti“ v uvozovkách

28.5.2021 Autor známých Parkinsonových zákonů uvádí příklad jednání finančního výboru atomové elektrárny, kdy schválení smlouvy na atomový reaktor trvalo dvě a půl minuty, debata k přístřešku na kola pro zaměstnance trvala 45 minut a projednání občerstvení pro zasedání komise sociálního zabezpečení trvalo hodinu a čtvrt, aniž by bylo uzavřeno. Důvod? Atomový reaktor je velmi „odborná“ věc, zatímco k přístřeškům na kola nebo k občerstvení má co říci každý. Tento Parkinsonův „efekt přístřešku na kola“ se nám vybavil při analýze a hodnocení strategických dokumentů českých smart měst, obcí a regionů, kterou jsme v létě 2020 prováděli pro MMR ČR.




 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Archiv 2022/3 | Archiv 2022/2 |Archiv 2022/1 | Archiv 2021/3 | Archiv 2021/2 | Archiv 2021/1 | Archiv 2020/3 | Archiv 2020/2 | Archiv 2020/1 | Archiv 2019/2 | Archiv 2019/1 | Archiv 2018/3 | Archiv 2018/2 | Archiv 2018/1 | Archiv 2017/2 | Archiv 2017/1

 

Naše tipy
























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis