Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se










  

  

Archiv článků květen – srpen 2021

Český tokamak COMPASS jde do důchodu, jeho následovníkem bude COMPASS Upgrade

31.8.2021 V pátek 20. srpna 2021 proběhl poslední experiment na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR (ÚFP). Po dvanácti letech ukončuje svůj provoz. V zařízení, ve kterém se testuje řízená jaderná fúze, proběhlo za tu dobu více než 21 tisíc výbojů vysokoteplotního plazmatu. Na jeho místě bude v nejbližších letech vybudován zcela nový tokamak – COMPASS Upgrade se světově unikátními parametry, který má za cíl vyřešit některé z klíčových problémů spojených se stavbou prototypu fúzní elektrárny. 


Řídicí systém od PSI Transcom zefektivní provoz městské dopravy v Curychu, je připraven i na elektrobusy

30.8.2021 Verkehrsbetriebe Zürich (VBZ) je městský dopravce ve švýcarském Curychu. Provozuje (kromě lanové dráhy) cca 260 tramvají, 80 trolejbusů a 160 autobusů. Vedle státní železnice SBB je to největší švýcarský dopravce. Díky technologii od německé softwarové firmy PSI Transcom bude provoz těchto jeho vozidel, vypravovaných denně z celkem osmi garáží a vozoven, významně racionalizován. Dopravce tento systém objednal v srpnu 2021.


První přeshraniční trať s CBTC spojí Malajsii a Singapur

27.8.2021 Řídicí a zabezpečovací systémy CBTC jsou známé především z městských rychlodrah. V srpnu 2021 zaznamenala tato technologie pozoruhodný milník: Společnost Siemens uzavřela smlouvu na vybavení 4km trati spojující 250tisícové malajské město Johor Bahru s více než pětimilionovým Singapurem. Půjde tak o první přeshraniční využití technologie CBTC.


Reaktor Temelína je dokonale chráněn – ochranná budova obstála v přísné zkoušce

26.8.2021 Co když se přes elektrárnu přežene tornádo? Tak mohou znít obavy neznalých lidí ve stínu nedávné živelné katastrofy na Jižní Moravě. Pro bezpečnost reaktoru slouží jeho ochranná budova, která se nazývá anglicky containment, počeštěno na kontejnment. Jak prokázala bezpečnostní zkouška, která byla dokončena v polovině srpna 2021, kontejnment reaktoru druhého bloku elektrárny Temelín splňuje všechna kritéria těsnosti. 


Z vodní elektrárny do elektrických vlaků: norská voda začala pohánět německé železnice

25.8.2021 Německá snaha využívat v maximální možné míře obnovitelné zdroje energie se projevuje i v provozu elektrifikovaných železnic. Důkazem je smlouva o nákupu elektrické energie, kterou v polovině srpna 2021 podepsal národní železniční dopravce Deutsche Bahn (DB) s norskou státní energetickou společností Statkraft. 


Elektřina a teplo pro Prahu i Střední Čechy změní zdroje energie: ČEZ zavírá Elektrárnu Mělník III

24.8.2021 Do roku 2030 bude lokalita Mělník, která zásobuje Prahu, Mělník a Neratovice, vyrábět jen z nízkoemisních zdrojů a významně tak pomůže Skupině ČEZ i Praze a dalším městům dosáhnout ekologických závazků. Prvním krokem v plánované transformaci je odstavení 500MW elektrárenského uhelného bloku Mělník III, který byl dlouhou dobu největší svého druhu v ČR. Jeho uzavřením v polovině srpna 2021 se lokalita Mělníka a okolí mění na čistě teplárenskou. 


Technologie založená na Google Maps dává cestujícím aktuální informace o obsazenosti vozů

23.8.2021 Rychlosti nástupu a výstupu cestujících i pohodlí cestování, zejména v městské a příměstské kolejové dopravě, mohou významně napomoci aktuální informace o obsazenosti vozů. Technologii, která takovéto informace dodává přes aplikaci Google Maps, zprovoznila v srpnu 2021 americká železniční společnost MTA Long Island Rail Road (LIRR).


Baterie a geotermální energie: bateriový zásobník energie pomáhá stabilitě elektřiny z obnovitelných zdrojů dodávané do veřejné sítě

20.8.2021 Achillovou patou většiny obnovitelných zdrojů energie je nespolupracující příroda, která odmítá dodávat elektrickou energii na míru okamžité poptávce. To klade stále větší nároky na regulaci elektroenergetické sítě. K řešení tohoto problému mohou být bateriové zásobníky, které napomáhají rovnováze mezi nabídkou a poptávkou a zároveň zlepšují kvalitu dodávané elektrické energie. Příkladem je Santa Ana Storage Project (SASP), který od července 2021 funguje v jižní Kalifornii. 


Nový globální leader pro CBTC i bezobslužné metro s kolejovými obvody: Hitachi Rail odkoupí od skupiny Thales divizi povrchové dopravy

19.8.2021 Začátkem srpna 2021 začala významná změna na trhu informačních, zabezpečovacích a řídicích systémů v kolejové dopravě včetně systémů pro bezobslužné městské rychlodráhy. Společnost Hitachi Rail se dohodla na akvizici Thales Ground Transportation Systems – divize povrchové dopravy skupiny Thales. 


Digitální mohou být i malé a střední podniky – MPO pro ně vyhlašuje dotační výzvu v programu ICT a sdílené služby

18.8.2021 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo dne 15. srpna 2021 V. Výzvu programu podpory ICT a sdílené služby – Digitální podnik v rámci implementace Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014-2020. Cílem této výzvy je podpořit zvyšování digitální úrovně malých a středních podniků (dále jen MSP) působících na českých trzích. 


Kamery a ultrazvuk potvrdily: nádoby reaktorů jaderné elektrárny Temelín jsou bezpečné a provozuschopné na další desítky let

17.8.2021 Stav tlakové nádoby reaktoru druhého bloku elektrárny Temelín odpovídá bezpečnostním požadavkům a očekáváním. Takový je hlavní závěr rozsáhlých kontrol, které odborníci provedli během odstávky druhého bloku. Odborná veřejnost s ním byla seznámena na začátku srpna 2021. V roce 2020 byla se stejným výsledkem zkontrolována tlaková nádoba na prvním bloku Temelína. 


Vodíková strategie České republiky: důležitý krok vpřed i některé otazníky

12.8.2021 Koncem června 2021 byl učiněn důležitý krok k realizaci vodíkových a palivočlánkových technologií v ČR: Vláda ČR schválila Vodíkovou strategii České republiky, kterou připravil její gestor, Ministerstvo průmyslu a obchodu. Tato strategie je bezesporu důležitým dokumentem pro rozvoj vodíkové ekonomiky v ČR. Zároveň budí v čtenáři některé otázky, na něž dá odpověď teprve čas.


Kogenerace v Jablonci nad Nisou: teplo do bytů, elektřina do veřejné sítě

10.8.2021 České teplárenství prochází velkou transformací. Jedním z kroků v tomto procesu je instalace pěti kogeneračních jednotek v Jablonci nad Nisou, které od konce července 2021 dodávají prostřednictvím společnosti Jablonecká energetická teplo do bytů a elektřinu do veřejné sítě. Kogenerační jednotky postavila a provozuje společnost ČEZ Energo z holdingu ČEZ ESCO.


Murrelektronik: Činy místo řečí

9.8.2021 Komplexní pohled na instalační techniku poskytuje nové perspektivy v automatizační technice, které šetří náklady. Proto přinášíme systémově zaměřené úvahy, které vysvětlují specialisté z Murrelektronik Martin Lanz a Wolfgang Wiedemann. V podstatě jde o výzvu k novému pojetí klasických způsobů myšlení v připojení strojů s výhodami systémového inženýrství. A sice dříve, než tak učiní konkurence. 


Technologie ETCS stále více střeží bezpečnost na české železnici, časový horizont je 2040

6.8.2021 Před schvalováním vládou je nyní dokument „Plán moderního zabezpečení české železnice – implementace ETCS do roku 2040“ (Dále „Plán zabezpečení“), který stanovuje harmonogram dalšího zavádění evropského automatického zabezpečovače ETCS různých úrovní na všechny tuzemské tratě. V reakci na tragické události na železnici, které velmi nepříjemně potvrdily potřebnost tohoto zařízení, s ním na začátku srpna 2021 veřejnost seznámilo Ministerstvo dopravy ČR. 


Zákon o nízkoemisních vozidlech v přepravě cestujících má zpoždění, dočasně jej nahradí usnesení vlády

6.8.2021 Vláda schválila koncem června Pravidla podpory nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb pro úřady státní správy. Pro ostatní zadavatele jde pak pouze o doporučení. Jedná se o dočasné řešení do doby, než bude přijat zákon o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících.


Světelné zdroje s technologií quantum dots zlepšují kvalitu osvětlení

5.8.2021 Quantum dots (QDs), neboli kvantové tečky, jsou nanokrystaly vyrobené z polovodičových materiálů. Jejich tloušťka je 2–10 nanometru (pro představu: cca desetitisícina lidského vlasu). Tyto extrémně malé rozměry jim dávají unikátní fyzikální vlastnosti, které je předurčují k využití v rozmanitých oblastech, od solárních panelů přes zobrazovací techniku po osvětlovací techniku. Právě světelné zdroje s využitím technologie QDs představil odborné veřejnosti koncem července 2021 dodavatel osvětlovací techniky Osram. 


Trend růstu registrací nových „čistých“ automobilů pokračuje: za první pololetí 2021 jich přibylo 3,5 tisíce

4.8.2021 V průběhu ledna až června 2021 bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 112 805 nových osobních vozidel, což představovalo meziročně o 17 775 registrací více, tj. +18,7 %. Elektromobily a plug-in hybridní automobily (někdy souhrnně označované pojmem „elektroauta“) se na počtu podílí 4,3 % s počtem 3 454 vozidel. Meziroční nárůst registrací je tak o 65 % vyšší oproti stejnému období roku 2020.


Továrna na bateriové články: projekt Gigafactory odstartovalo memorandem Ministerstva průmyslu a obchodu a skupiny ČEZ

3.8.2021 Memorandum ohledně přípravy projektu továrny na bateriové články do elektromobilů, tzv. Gigafactory, uzavřely koncem června 2021 Ministerstvo průmyslu a ČEZ. Dokument nastavuje základní podmínky vzniku továrny a je předpokladem pro dohodu s dalšími případnými zástupci investorů do tohoto podniku, kde by vedle ČEZ působili například také zástupce automobilového průmyslu či výrobce baterií. 


Novela zákona o podporovaných zdrojích energie odstraňuje rozpor mezi „čistou“ energií a „čistou“ městskou dopravou

2.8.2021 Společným úsilím se Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a drážním dopravcům podařilo dovést do úspěšného konce změnu zákona o podporovaných zdrojích energie. Sněmovna tento zákon schválila v druhé polovině července 2021 i ve třetím, tedy závěrečném čtení.


Nová, intuitivnější EPLAN Platforma 2022 nabízí první nahlédnutí

29.7.2021 První letmý pohled na nadcházející verzi EPLAN Platforma 2022, která má být uvedena na trh v průběhu léta, představila společnost EPLAN na veletrhu Hannover Messe Digital Edition. Ti, kdo očekávali jednoduchou aktualizaci, byli překvapeni. Za novou platformou EPLAN se skrývá nová a důkladně přepracovaná verze: Jedná se o kompletní balíček, který se díky novému uživatelskému rozhraním překvapivě snadno používá a současně umožňuje plánování projektů na bázi pracovního toku, a to na nebývalé úrovni efektivity. 


Na cestě k bezobslužné lince D pražského metra: první úsek metra D Pankrác – Olbrachtova postaví mezinárodní sdružení pěti společností

28.7.2021 Další krok v projektu nové, bezobslužné linky D pražského metra, na jehož přípravě se v roli konzultantů podíleli i provozovatelé tohoto portálu, se odehrál na přelomu června a července 2021. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) na základě rozhodnutí představenstva společnosti podepsal smlouvu s vítězem veřejné zakázky na stavbu prvního úseku metra D Pankrác – Olbrachtova.


Projekt SLAVIA: první česká kosmická mise bude zkoumat možnosti těžby surovin na asteroidech

26.7.2021 Evropská kosmická agentura (ESA) doporučila v červenci 2021 k realizaci český projekt SLAVIA. Projekt zahrnuje dvojici dvacetikilogramových družic, z nichž každá ponese trojici přístrojů určených zejména k průzkumu úlomků asteroidů, resp. meziplanetární hmoty vstupující do atmosféry Země. Projekt SLAVIA, první z řady tzv. Ambiciózních projektů, se tak stane základem pozdější těžby na asteroidech. 


Nové separátory zvýší výrobu z elektrárny Temelín bez zvýšení výkonu reaktoru

23.7.2021 Bezemisní elektřinu přibližně pro menší město. Takový výrobní potenciál očekává ČEZ od nových separátorů, které vyměnil během odstávky prvního bloku. Navíc vyšší temelínský výkon může nahradit uhelné elektrárny a ročně ušetřit několik tisíc tun CO2. Odborná veřejnost o tom byla informována v červenci 2021. 


Elektrobusy eCitaro s bateriemi s pevným elektrolytem také v Basileji

21.7.2021 Po německém Wiesbadenu budou elektrobusy Mercedes eCitaro vybavené bateriemi s pevným elektrolytem (solid state) také ve švýcarské Basileji. Od července 2021 nasazuje tamní městský dopravce  Baselland Transport AG (BLT) pět těchto elektrobusů (viz foto) do provozu na lince č. 37. Dalších osm těchto elektrobusů bude v blízké době nasazeno na regionální linky.


EPLAN eVIEW Free nyní s AR funkcemi – funkcemi pro rozšířenou realitu

20.7.2021 Výrobci rozvaděčů nyní mohou při příštím setkání se subdodavatelem či systémovým integrátorem jednoduše vzít svůj smartphone a promítnout digitální prototyp rozvaděče přímo na stole u generálního ředitele. Nebo přímo ve výrobním závodu zákazníka. Zní to vskutku fantasticky – ale už je to realita! Nový doplněk pro rozšířenou realitu (AR) cloudového softwaru EPLAN eVIEW Free v kombinaci s bezplatnou aplikací Vuforia od PTC umožňuje zobrazení kompletně sestaveného rozvaděče ve virtuálním prostoru. 


Palivový článek zefektivňuje energetické využití bioplynu: palivočlánková kogenerační jednotka v San Bernardinu zahájila komerční provoz

19.7.2021 Dvousettisícové průmyslové a zemědělské kalifornské město San Bernardino používá od července 2021 ve své čističce odpadních vod již dříve avizovanou palivočlánkovou kogenerační jednotku od amerického dodavatele FuelCell Energy. Její zvláštností je využívání místního bioplynu jen s minimálními úpravami.


Projekt RegioKArgo: připravovaný projekt nákladních tramvají v Karlsruhe dostane inteligentní logistický software

16.7.2021 V rámci demonstračního projektu RegioKArgo by na tratě systému tram-train v německém Karlsruhe a okolí měly v roce 2022 vyjet nákladní tramvaje. Příprava tohoto projektu zaznamenala v červenci 2021 další důležitý milník: Ve veřejné soutěži byla vybrána IT firma INIT specializovaná na informační systémy ve veřejné dopravě, aby vyvinula software pro rezervaci, provozní řízení, platbu a sledování zásilek.


Vodní elektrárna Orlík je opět plně v provozu, světovým unikátem jsou čtyři plně automatizovaná soustrojí s Kaplanovými turbínami

15.7.2021 Na začátku července 2021 se vrací do plného provozu všechny čtyři bloky vodní elektrárny Orlík, provozované skupinou ČEZ. Největší elektrárna na Vltavě, kterou energetičtí dispečeři využívají hlavně v časech odběrových špiček, má za sebou pravidelné několikatýdenní revize po hlavní části sezóny. Ta přinesla podzimní i jarní příznivé podmínky pro výrobu bezemisní elektřiny z vody.  


Projekt EVA: autonomní minibusy Ella, Vera a Anna vozí již více než dva měsíce cestující v testovacím prostředí města Karlsruhe

14.7.2021 Karlsruhe je dalším z německých měst, které zkouší a rozvíjí přepravu cestujících autonomními elektrickými minibusy jakožto „třetí druh“ dopravy vedle tradiční dopravy individuální a hromadné. Od dubna 2021 vozí cestující po městě tři autonomní elektrické minibusy se jmény Ella, Vera a Anna v rámci projektu EVA-Shuttle. Na rozdíl od například provozu v bavorském Bad Birnbachu nemají pevnou trasu, ale zajišťují přepravu na vyžádání prostřednictvím k tomu určené aplikace.


Aimsun Next: Univerzita Pardubice získala osvědčený nástroj pro digitální modelování dopravních systémů

12.7.2021 Digitální modelování v oblasti mobility je bezpečný a efektivní způsob, jak navrhnout a prověřit plány a opatření v oblasti mobility se zohledněním jejího očekávaného vývoje a vlivů, které na ni působí či budou podle předpokladů působit. Jedním z nástrojů, které toto modelování podporují, je Aimsun Next od společnosti YUNEX. Pro svoji výzkumnou činnost jej bude od července 2021 využívat také Univerzita Pardubice.


HeFASTo: druhý malý reaktor českého původu a první svého druhu v Evropě

9.7.2021 V současnosti ve světě existuje více než sedm desítek konceptů malých reaktorů v různém stádiu rozpracovanosti. Výjimkou není ani ČR. Jako první uvedlo v roce 2018 Centrum výzkumu Řež svůj koncept s názvem Energy Well, který představuje návrh malého modulárního vysokoteplotního reaktoru s nízkým výkonem kolem 20 MWt, chlazeného tekutými solemi. Na konci května 2021 přišel s druhým projektem malého reaktoru pod názvem HeFASTo. 


Bateriové hybridní vlaky napájené ze třetí kolejnice

8.7.2021 Elektrické hybridní vlaky, využívající napájení z troleje a bateriový zásobník energie, nejsou v kontinentální Evropě neznámým pojmem. Takovéto elektrické jednotky pro přepravu osob již připravuje pro německého dopravce výrobce Stadler. Nachází si cestu i do Velké Británie, kde je část sítě napájena ze třetí kolejnice. Zde představil v červnu 2021 zmíněný Stadler své prototypové řešení.


Konektory EPIC® od společnosti LAPP v osvětlovacích balonech

7.7.2021 Stále častěji filmaři používají k nasvěcování venkovních kulis osvětlovací balony, které dodává  společnost blberlin. Součástí těchto balonů jsou konektory EPIC® od společnosti LAPP, které zajišťují lehké a stabilní řešení připojení těchto létajících svítidel. 


Dopravní podnik města Brna jako první městský dopravce v ČR využije Mobilní Rozhlas

7.7.2021 Jak byla veřejnost informována v červnu 2021, Dopravní podnik města Brna (DPMB) bude s cestujícími komunikovat pomocí dalšího informačního kanálu. Jako první dopravce v republice začne využívat službu Mobilní Rozhlas, která slouží pro jednodušší komunikaci samospráv a občanů. Do platformy je registrováno více než půl milionu lidí a toto číslo se stále zvyšuje. Touto cestou bude veřejnost informovat například o aktuálních výlukách a omezeních, novinkách nebo mimořádných událostech.


Obnovitelné zdroje, kogenerace nebo energetický management v průmyslu: Modernizační fond vyhlásil další výzvy

2.7.2021 Po již dříve vyhlášených výzvách na modernizaci tepláren a výstavbu fotovoltaických elektráren pokračuje od června 2021 Modernizační fond se třemi výzvami na ekologizaci průmyslových podniků zařazených do systému EU ETS (systém EU pro obchodování s emisemi). Do něho v ČR aktuálně spadají desítky zařízení ze sektorů výroby oceli a železa, cementu a vápna, celulózy a papíru, chemického průmyslu, rafinérií ad. 


Vše v jednom pro management autobusů: digitální technologie IVU.suite pomohou dopravci DB Regio Bus na konkurenčním trhu

1.7.2021 DB Regio Bus je divizí Německých drah (DB), provozující regionální autobusovou dopravu po celém Německu. Tato divize sdružuje celkem 27 autobusových dopravců, kteří denně vypravují na své linky přes 12 tisíc autobusů. Pro řízení takto rozsáhlé a složité sítě se rozhodl využít systém IVU.suite od německé firmy IVU Traffic Technologies.


Zatravněné tramvajové koleje: přínosy, způsoby zatravňování a příklady z Ostravy a Prahy

30.6.2021 Zatravněné tramvajové koleje se stále více stávají každodenním obrazem ve městech, která provozují tramvajovou dopravu. Příkladem chce jít Ostrava, kde Dopravní podnik Ostrava (DPO) začal v červnu 2021 osazovat tramvajový pás na Výškovické ulici. Částečně zatravněný bude i zcela nový tramvajový úsek Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP), jehož stavba byla zahájena rovněž v červnu 2021. 


Nápověda k článkům

Víte, jak působí barvy světla na rostliny a lidi?

29.6.2021 Je všeobecně známo, že různé barvy světla – tedy viditelné části elektromagnetického spektra – mají bezprostřední vliv na vývoj rostlin. Tento fakt je již léta využíván zejména při umělém pěstování květin a zemědělských plodin v uzavřených prostorách, tzv. vertikálních farmách. Je také výzvou pro dlouhé kosmické mise s lidskou posádkou, proto se jí zabývá mj. americká vesmírná agentura NASA. 


Největší fotovoltaická elektrárna na střeše parkoviště je v elektrárně Dukovany

28.6.2021 Ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany vzniklo koncem června 2021 celkem 322 nových parkovacích stání, které zakrývá 2 600 fotovoltaických panelů, každý o výkonu 320 Wp (viz foto). Jde o první z řady velkých projektů bezemisních zdrojů Skupiny ČEZ, kterými společnost přispívá k plnění klimatických cílů a závazků České republiky. 


Červené a bílé světlo v umělých pěstírnách: Osram nabízí optimalizaci

25.6.2021 Nástup LED zdrojů umožnil ve větší míře vytvářet individuální „světelné recepty na růst“ pro konkrétní druhy rostlin. Tyto „recepty“ se uplatňují zejména v umělých pěstírnách. Problém může nastat, pokud se barevné odstíny z různých zdrojů světla navzájem překrývají, čímž dochází k neefektivnostem. Týká se to například červeného světla, které produkují jednobarevné LED, ale červená část spektra je rovněž součástí bílých LED. S řešením tohoto problému v podobě bílých LED s potlačenou červenou složkou přišla v červnu 2021 společnost Osram. 


Zpráva ARA konstatuje přínosy městských drah, doporučuje jejich rozvoj a varuje před „tramvajemi bez kolejí“

24.6.2021 Australská železniční asociace (ARA) publikovala v dubnu 2021 zajímavou zprávu zvanou The Renaissance of Light Rail (renesance lehkých železnic). Světová odborná veřejnost s ní byla seznámena v červnu 2021. Na základě zkušeností z celého světa vyzdvihuje zpráva přínos rozvíjejících se lehkých železnic tramvajového typu a zároveň varuje před medializovanými technickými výstřelky souhrnně označovanými jako „tramvaj bez kolejí“. Z této zprávy zde vybíráme některé zajímavé informace. 


Stavební řízení bude plně digitalizována do července 2023, jednotlivé služby budou nabíhat postupně

23.6.2021 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá v červnu 2021 výběrová řízení na důležitou komponentu plánované digitalizace, informační systém Integrační platformy. Digitalizace stavebního řízení je zásadní součástí nového stavebního zákona. Usnadní stavební řízení pro stavebníky i úředníky, kteří díky ní zvládnou více žádostí v předem stanovených lhůtách. Ty zároveň bude možné sledovat díky transparentnímu systému, který umožní jednoduchou dohledatelnost všech podaných žádostí.


EPC i ve strojírenství: zkušenosti Vojenského opravárenského podniku

21.6.2021 I strojírenské provozy mohou být energeticky úsporné a využívat k tomu energetické služby se zárukou úspor (EPC). Příkladem je Vojenský opravárenský podnik (VOP CZ) se sídlem v Šenově u Nového Jičína, který od roku 2019 platí za zemní plyn, elektřinu a vodu minimálně o 7 mil. Kč méně než v roce 2017 a v roce 2020 se úspora dokonce přiblížila 9 mil. Kč. Výši úspory mají zbrojaři smluvně zaručenou na 10 let poskytovatelem služeb EPC, společností ENESA ze skupiny ČEZ ESCO. 


Elektrobus Scania Citywide LF se představil veřejnosti

18.6.2021 Ve třetím červnovém týdnu 2021 se odborné veřejnosti představil elektrobus Citywide LF od společnosti Scania. Na český trh elektrobusů tak vstupuje další významný hráč s bezesporu zajímavým produktem. Podívejme se zde blíže na některé jeho podrobnosti.


Palivové články s pevnými oxidy mají perspektivu vyšší účinnosti a podpory využívání obnovitelných zdrojů energie

16.6.2021 Palivové články s pevnými oxidy (SOFC) mají perspektivu jako téměř bezemisní zdroje energie využívající na vstupu „tradiční“ média, jako je zemní plyn nebo bioplyn, ale také jako zdroj vodíku pro další palivočlánkové aplikace. Zvýšení jejich energetické účinnosti je nyní náplní vývojových projektů spolufinancovaných americkým Ministerstvem energetiky (DOE), jejichž hlavním účastníkem je americký výrobce palivových článku FuelCell Energy. 


Platforma HYPEX integruje palubní systémy a jednotky kolejových vozidel do jednoho celku

15.6.2021 Softwaroví a hardwaroví vývojáři společnosti Škoda Digital ze skupiny Škoda Transportation vyvinuli unikátní, modulární a vysoce výkonnou platformu pro dopravní prostředky: HYPEX propojuje systémy řízení, komunikace, diagnostiky, autonomního řízení a multimédií do jediného celku. To usnadňuje správu, zvyšuje spolehlivost i efektivitu provozu digitálních technologií kolejových a městských dopravních prostředků. Vývoj této platformy byl velice intenzivní a trval zhruba 2 roky. Odborná veřejnost s ním byla seznámena koncem května 2021.


Digitální technologie zvýší spolehlivost elektrické distribuční sítě ČEZ

14.6.2021 ČEZ Distribuce investuje v letech 2020 – 2025 do zajištění kvalitních a spolehlivých dodávek elektřiny přes 83 mld. Kč. Investice začínají postupně měnit podobu distribučního prostředí, kdy sílí potřeba rychlejšího přístupu k informacím. O slovo se hlásí moderní technologie, které pronikají do všech částí rozvodných sítí. Více je čtvrtina naplánovaných prostředků, tedy přes 23 miliard korun, míří do digitálních technologií. S podrobnostmi byla odborná veřejnost seznámena začátkem června 2021. 


Vliv teplot na dojezd elektrobusů a možná řešení: výsledky norského výzkumného projektu a příležitosti pro digitální technologie

11.6.2021 Netrakční spotřeba, tj. spotřeba pomocných zařízení a mezi nimi zejména topení a klimatizace, má významný vliv na dojezd elektrobusů. Jak tato zákonitost funguje, to bylo předmětem výzkumného projektu norské technologické firmy Saga Tenix, zaměřené na telematické služby pro elektrobusy, a výzkumného ústavu NORCE. S jeho výsledky a řešením problému byla odborná veřejnost seznámena na začátku června 2021.


Bezobslužné metro v Praze má zelenou: výstavba prvního úseku trasy D schválena

10.6.2021 Rada hl. m. Prahy (RHMP) schválila v prvním červnovém týdnu 2021 důležitý milník v projektu metra D, a to výstavbu úseku Pankrác – Nové Dvory. Současně pověřila Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) realizací stavby. Na stejný úsek, tj. Pankrác – Nové Dvory, DPP loni v lednu podal žádost o stavební povolení. Materiál, který k metru D schválila RHMP, poslouží jako důležitý předpoklad pro získání financování z evropských fondů popřípadě i pro získání úvěru z Evropské investiční banky. O materiálu bude ještě rozhodovat Zastupitelstvo hlavního města Prahy.


Modernizace Fakultní nemocnice Nové Zámky: největší projekt EPC ve slovenském zdravotnictví

9.6.2021 Fakultní nemocnice s poliklinikou v Nových Zámcích dokončila v květnu 2021 modernizaci svého provozu. Rekonstrukce zahrnovala výměnu osvětlení ve vybraných budovách, novou kotelnu, prádelnu a rekonstrukci vzduchotechniky. Nemocnice díky změnám v energetickém hospodaření ušetří na provozních nákladech ročně až 780 tisíc EUR (cca 20 mil. Kč), rozsahem tak jde o největší projekt svého druhu na Slovensku. Návrh a realizaci projektu zajišťovala společnost e-Dome, poskytovatel energetických služeb patřící do skupiny ESCO Slovensko, společného podniku ČEZ ESCO a slovenské energetické společnosti SPP.


Elektrobusy v Bodø: nabíjecí stanice v garážích za polárním kruhem dodá Kempower

8.6.2021 Město Bodø s 56 tisíci obyvateli leží na pobřeží Norska severně od polárního kruhu. Průměrné denní teploty se zde pohybují od listopadu do dubna pod nulou nebo jen mírně nad ní a pouze v létě vyšplhají „až“ k 13 °C. Měsíční úhrn srážek je zde oproti České republice až dvojnásobný. Přesto i zde budou ve velmi blízké době jezdit elektrobusy. Jejich nabíjení v garáži v těchto náročných podmínkách zajistí technologie od finské společnosti Kempower.


Čistá Energie Zítřka: vize skupiny ČEZ pro rok 2030 ukazuje strategii přechodu na nízkoemisní portfolio zdrojů

7.6.2021 Ambiciózní strategie odklonu od uhelné energetiky v ČR by nebyla možná bez významného přispění skupiny ČEZ, která se na domácí výrobě elektřiny podílí téměř třemi čtvrtinami. Koncem května 2030 představila skupina ČEZ veřejnosti svoji Vizi 2030 nazvanou Čistá Energie Zítřka, v níž uvádí konkrétní kroky a milníky na cestě k nízkoemisní energetice.  


Nové veřejné osvětlení ve Starých Křečanech financované z úspor energie šetří obecní finance i životní prostředí

4.6.2021 Ve Starých Křečanech na Šluknovsku a v obcích, které pod ně spadají, bylo koncem května 2021 zprovozněno nové veřejné osvětlení vybavené novými LED zdroji. Kromě nové osvětlovací technologie je inovativní i obchodní model, kombinující pronájem a financování energetického projektu z dosažených úspor energie, tedy princip EPC. Dodavatelem celého řešení je vše se ČEZ Energetické služby, která je členem ČEZ ESCO.


ROV od General Electric usnadňuje péči o turbíny vodních elektráren

3.6.2021 Turbíny vodních elektráren potřebují, stejně jako jakákoli jiná zařízení, pravidelné prohlídky. V náročných podmínkách vodních elektráren je tento proces obzvláště složitý, zvláště s ohledem na nesnadno dosažitelnost některých části turbín ponořených ve vodě. Na pomoc této činnosti a jejímu efektivnímu provádění přišla v druhé polovině května 2021 společnost GE Renewable Energy ze skupiny General Electric se zajímavým řešením: robotizovaným zařízením pro provádění prohlídek pod vodou.  


Projekt NAVETTY testuje autonomní elektrický minibus bez průvodce se vzdáleným dozorem

2.6.2021 Autonomní elektrické minibusy se objevují již v desítkách zkušebních projektů po celém světě. Ačkoli jejich řízení probíhá bez zásahu člověka, bývají vždy doprovázeny průvodcem, který fakticky dohlíží na průběh jízdy a pomáhá cestujícím. V rámci tříletého francouzského projektu NAVETY, zahájeného v květnu 2021, je testován další krok v automatizaci: automatický provoz bez přítomnosti personálu ve vozidle, ale se vzdáleným dozorem z dispečinku.


Novinky v portfoliu společnosti LAPP

1.6.2021 Společnost LAPP představila na přelomu května a června 2021 odborné veřejnosti nové kabely pro venkovní použití a novinky z oblasti průmyslové automatizace. 


Jak na hořící elektromobily: s unikátním řešením přichází HZS Olomouckého kraje

1.6.2021 Hořící automobil v podzemní garáži je pro hasiče vždy nepříjemnou komplikací. Prostor se rychle plní kouřem a jedovatými zplodinami, požár ohrožuje přítomné osoby i sousední automobily. Díky dobře zavedeným a prověřeným postupům si s ní hasiči umějí poradit. Co když zde ale dojde k požáru vozidla na elektrický, nebo hybridní pohon? Řešení v podobě speciálních vozíků pro odtažení vozidla na bezpečné místo předvedl koncem května 2021 Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje.


Chytrá města si žádají inteligentní řešení pro bezemisní dopravu

31.5.2021 Českou republiku dnes křižuje více než 6000 elektromobilů, dvakrát více než před půldruhým rokem. Prognózy pro další měsíce a roky věští ještě strmější nárůst a znásobení tohoto čísla. Automobilky slibují zvýšené počty prodejů nových modelů s vyššími dojezdy. Skupina ČEZ na tento vývoj reaguje akcelerací výstavby husté a kvalitní veřejné dobíjecí infrastruktury a rozšiřováním škály elektromobilních produktů a služeb pro všechny typy zákazníků. Významným partnerem v tomto úsilí jsou také města, která často aktivně a iniciativně na instalacích dobíjecí infrastruktury spolupracují. Samostatnou kapitolou je také spolupráce měst se Skupinou ČEZ při elektrifikaci veřejné dopravy a městských flotil.


Projekty SmartPrague usnadňují život Pražanů

31.5.2021 Datová platforma Golemio, Chytrý svoz odpadu, Portál Pražana, Chytré dopravní značky: O těchto a dalších projektech z projektové kanceláře Smart Prague městské společnosti OICT se dočtete ve třetím vydání brožury "Příběhy chytrých pomocníků", která vyšla u příležitosti šestého ročníku konference „Smart city v praxi VI“. Celá brožura je k nahlédnutí a ke stažení zde


Videozáznamy našich přednášek ke smart city

28.5.2021 Videozáznamy našich přednášek ke smart city jsou nyní shromážděny na jednom místě v samostatné rubrice.

Podívejte se zde: 


O Parkinsonově efektu, chytrých technologiích a „odbornosti“ v uvozovkách

28.5.2021 Autor známých Parkinsonových zákonů uvádí příklad jednání finančního výboru atomové elektrárny, kdy schválení smlouvy na atomový reaktor trvalo dvě a půl minuty, debata k přístřešku na kola pro zaměstnance trvala 45 minut a projednání občerstvení pro zasedání komise sociálního zabezpečení trvalo hodinu a čtvrt, aniž by bylo uzavřeno. Důvod? Atomový reaktor je velmi „odborná“ věc, zatímco k přístřeškům na kola nebo k občerstvení má co říci každý. Tento Parkinsonův „efekt přístřešku na kola“ se nám vybavil při analýze a hodnocení strategických dokumentů českých smart měst, obcí a regionů, kterou jsme v létě 2020 prováděli pro MMR ČR.


Vodíkový zdroj energie H2BASE: agregát nové generace

27.5.2021 O vodíku jako bezemisní a ekologické alternativě fosilních paliv se mluví již desítky let. V poslední dekádě ale celé odvětví poskočilo dopředu zejména díky zdokonalení technologie vodíkových palivových článků. Díky ní je možné vodík jako palivo uchovat v nezměněné kvalitě v řádu let. Česká vývojová firma DEVINN na vodík vsadila jako na palivo budoucnosti a jako jedna z prvních ve střední Evropě vyvinula funkční vodíkový generátor elektrické energie. Jak funguje vodík jako palivo? V čem je H2BASE výjimečný a jak zařízení integruje palivové články? A jak může vypadat ideální týden provozu tohoto vodíkového generátoru?


Světlo pro vaše projekty

26.5.2021 Potřebujete ve vašem městě nebo obci zrekonstruovat objekt ve vašem majetku, který je kvůli zastaralým technologiím energeticky náročný na provoz, ale chybí vám v rozpočtu finanční prostředky? Model EPC je možným řešením.


Cesta k energetickým úsporám bez stavebních úprav

25.5.2021 Cesta k úsporám bez nákladných rekonstrukcí. Přesně tak by šlo popsat volbu bezdrátové zónové regulace vytápění známé jako IQRC. Pro její využití se rozhodl i Magistrát města Prostějova. Dlouhodobá udržitelnost, snižování nákladů na energie i dopadů na životní prostředí jsou zde prioritou. Právě systém IQRC dodaný společností HDL Automation s.r.o. dokonale ladí a pomáhá naplňovat nastavené cíle energetické koncepce a vize Smart Prostějov.


Elektromobilita nejsou jen elektromobily

24.5.2021 Pod pojmem elektromobilita si většina lidí představí především osobní elektromobil. Během naší konzultační a redakční práce jsme se nicméně setkali s mnoha dalšími zajímavými využitími elektrického pohonu ve službách měst. Ukážeme si je na několika příkladech spolu s tím, na co je potřeba dát pozor při zavádění elektromobility.


Brožura Příběhy chytrých pomocníků

24.5.2021 Naše brožura Příběhy chytrých pomocníků vychází již od roku 2019 jako doprovodná publikace našich každoročních konferencí Smart city v praxi. Velmi nás těší setrvalý zájem municipalit o chytrá řešení pro normální život v chytrých městech a zájem průmyslu takováto řešení vyvíjet, zkoušet a dodávat. K tomu, aby se tyto zájmy potkaly, je tu i tato naše brožura.Čtenáři v ní najdou zajímavé a čtivě podané příklady praktického využití moderních technologií ve městech.

Přejeme příjemné počtení a spoustu inspirace.

Všechna vydání naší brožury Příběhy chytrých pomocníků jsou k dispozici zde


Nový SmartSignal od General Electric pomáhá prediktivní údržbě

21.5.2021 Udržovat právě tehdy, když je na to čas a kdy odstávka zařízení přinese co nejméně nákladů a co nejméně úniků tržeb – to je princip prediktivní údržby. Na podporu její praktické realizace v průmyslu přišla na přelomu dubna a května 2021 společnost GE Digital ze skupiny General Electric se zdokonaleným software SmartSignal. 


Severský salát po celý rok: Švédská vertikální farma Ljusgårda využívá moderní LED technologie

20.5.2021 Více než 70 % ovoce a zeleniny spotřebovaných ve Švédsku se musí dovážet, s nezanedbatelným dopadem na životní prostředí a klimatické změny. Jak lze i v severských podmínkách s využitím moderních LED technologií pěstovat čerstvý a chutný salát, ukazuje příklad vertikální farmy Ljusgårda, která měla první úspěšnou sklizeň v dubnu 2021 a má velké plány do budoucna. 


Chytré technologie, řešení problémů suburbanizace i Parkinsonovy zákony

Zpráva z konference Smart city v praxi VI, tentokrát jako online studio

18.5.2021 Dne 18. května 2021 proběhl další ročník již tradiční konference pořádané provozovateli tohoto portálu, konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Vzhledem k protiepidemickým opatřením proběhla konference tentokrát jako online studio, kdy před kamerou vystoupili zúčastnění odborníci, které na YouTube v přímém přenosu sledovala stovka zástupců municipalit, městských služeb a dalších relevantních institucí.


Konference Smart city v praxi VI již 18. května

17.5.2021 Srdečně Vás zveme na online sledování 6. ročníku naší konference „Smart city v praxi“, která se koná již v úterý 18. května 2021 od 9 do 11:30 hodin. Předložíme Vám praktické postřehy z analýzy strategií smart city, dozvíte se o aktivitách MMR ČR v oblasti smart city či o novinkách z oblasti smart city moderních technologií u nás i ve světě. Nebudou chybět novinky z Brna a Smart Prague, ani přednáška o elektromobilitě ČEZ. Vedle technologií se bude hovořit také o problematice plánování krajiny a veřejné zeleně. 


Sušice a Klatovy dostanou nové kogenerační jednotky

17.5.2021 ČEZ Energo, dceřiná společnost ČEZ ESCO, provozuje v současné době v Sušici devět kogeneračních jednotek v pěti kotelnách. Jak byla na začátku května 2021 informována odborná veřejnost, ve čtyřech z nich budou již dožívající kogenerační jednotky v roce 2021 vyměněny za nové. Modernizace s sebou přinese i navýšení instalovaného elektrického výkonu o 0,8 MW. K instalaci vůbec první kogenerační jednotky dojde také v nedalekých Klatovech.


Projekt GUW+: druhý život baterií z elektrobusů pro tramvajovou měnírnu v Hannoveru a nabíjení elektrobusů z měnírny

14.5.2021 Po poklesu kapacity trakčních baterií v elektrobusu na úroveň, kdy už se nevyplatí jejich využití pro vozidlo, mohou stále sloužit ve svém „druhém životě“. Nejčastější takovéto využití je ve stacionárních zásobnících pro budovy jako doplněk obnovitelných zdrojů. Hannoverský provozovatel městské dopravy ÜSTRA představil na konci dubna 2021 jiné, netradiční řešení: baterie z elektrobusů jako doplněk tramvajové měnírny.


Tepelná elektrárna Ledvice zkouší fotovoltaiku i bezlopatkové vodní turbíny

13.5.2021 Na nové fotovoltaické elektrárně v Ledvicích zkouší ČEZ vlastnosti a vhodnost různých typů panelů, které chce po vyhodnocení nasazovat v připravovaných velkých solárních parcích. Odborná veřejnost o tom byla informována v dubnu 2021. Už od června 2020 jsou tu zároveň využívány čtyři inovativní bezlopatkové odvalovací turbíny PROTUR. 


NaviLens: barevné tagy s aplikací pomáhají zrakově postiženým v orientaci

11.5.2021 Rozlehlá prostranství s nečekanými překážkami nebo naopak složitě členěné vnitřní prostory staví zrakově postižené lidi v každodenním životě před neřešitelné problémy, případně jim přichystávají různá nepříjemná překvapení. Zajímavé řešení využívající tagy – obrazce čitelné pomocí speciální aplikace – nabízí španělská firma NaviLens. Po španělském městě Murcia a americkém New Yorku začal tento systém od května 2021 fungovat také v Barceloně v systému metra a městských autobusů.


Přihlaste se na středeční webináře Murrelektronik včas

10.5.2021 Na čtyři po sobě jdoucí středy pro vás připravil Murrelektronik webináře nabité informacemi i praktickými ukázkami. Začíná se již 19.5.2021. Na webinářích získáte praktické informace o digitalizaci pomocí komunikačního rozhraní IO-Link, o jednodušší instalaci na mobilních strojích pomocí Data Panelu pro extrémní podmínky, o možnostech použití switchů v průmyslové automatizaci či o výhodách bezdrátové technologie. Nechte se inspirovat od Murrelektronik. Další informace naleznete zde:


EPLAN eMANAGE: snadné nahrání, sdílení a správa projektů v cloudu

10.5.2021 Digitální transformace inženýrské práce pokračuje. Společnost EPLAN v rámci svých cloudových služeb představuje novou aplikaci EPLAN eMANAGE pro spolupráci napříč projekty. Umožňuje vám nahrávat projekty z platformy EPLAN do cloudového prostředí, tam je sdílet a pracovat na nich. Již v půli března uvedl EPLAN bezplatnou verzi aplikace a její rozšířená, placená verze bude následovat v srpnu 2021. 


Posunovací roboty: chytrá mobilita pomáhá zvýšit efektivitu také v železniční nákladní dopravě

7.5.2021 Chytrá mobilita může být využívána i v oblastech běžnému člověku málo známých. Takovouto oblastí je například posun v železničních nákladních terminálech, který lze automatizovat pomocí tzv. posunovacích robotů. Zde mohou zvyšovat efektivnost a spolehlivost provozu a zároveň přispívat ke zdraví a bezpečnosti personálu. Příkladem je terminál pro vývoz obilí globální potravinářské společnosti Archer Daniels Midland v brazilském Santosu, kde jsou posunovací roboty v provozu od poloviny dubna 2021. 


EPLAN Platforma 2022 v předpremiéře!

6.5.2021 Na digitálním veletrhu Hannover Messe představila společnost EPLAN poprvé novou platformu EPLAN, která bude na trh uvedena v průběhu léta. Zcela nové uživatelské rozhraní s pásem karet a tmavým režimem ladí s aktuálními softwarovými trendy a ještě více usnadní ovládání. Nový 2D grafický engine a centrální správa komponent dávají platformě optimální výkon.


Vychází třetí vydání naší brožury Příběhy chytrých pomocníků

5.5.2021 Již potřetí vychází naše brožura Příběhy chytrých pomocníků, jako doprovod blížící se online konference Smart city v praxi VI. I tentokrát v ní čtenáři najdou zajímavé a čtivě podané příklady praktického využití moderních technologií ve městech, od energetického hospodářství sportoviště přes chytré městské budovy až po automatické elektrické minibusy a další rozmanitá elektrická vozidla. Přejeme příjemné počtení a spoustu inspirace. 

Celá brožura – třetí vydání, je k dispozici ke stažení ve formátu pdf zde 


Umělá inteligence napomáhá diagnostice turbín v Jaderné elektrárně Temelín

4.5.2021 Moderní metody tzv. neuronové sítě, které využívá i umělá inteligence, zavádí ČEZ na diagnostických systémech turbín v Jaderné elektrárně Temelín. Jejich hlavním cílem je včas předejít nežádoucímu nárůstu chvění. V druhé polovině dubna 2021 instalovali technici VZU Plzeň a ČEZ na prvním bloku první část z potřebných zařízení – tři desítky tzv. galvanických oddělovačů. Úkolem těchto zařízení je umožnit sběr vysokorychlostních dat o chvění z řídicího systému turbíny přes speciální úložiště. 


60. výročí založení společnosti Rittal

Od výrobce oceli po mezinárodní digitální společnost – za 60 let

3.5.2021 Píše se rok 1961, konkrétně 1. dubna, kdy v malé tkalcovně ve středním Hesensku začíná příběh úspěšné mezinárodní společnosti – díky standardizaci rozváděčů. Rudolf Loh zakládá společnost Rittal a mění odvětví s jedinou myšlenkou. To, nad čím jsme se původně pousmáli, se stává nyní fenoménem: standardní rozváděčová skříň se používá v milionech produktových řešení ve více než 90 procentech všech průmyslových odvětví po celém světě. Rittal je lídrem v oblasti inovací a světového trhu v technologiích rozváděčů a IT infrastruktury.




 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Archiv 2022/3 | Archiv 2022/2 |Archiv 2022/1 | Archiv 2021/3 | Archiv 2021/2 | Archiv 2021/1 | Archiv 2020/3 | Archiv 2020/2 | Archiv 2020/1 | Archiv 2019/2 | Archiv 2019/1 | Archiv 2018/3 | Archiv 2018/2 | Archiv 2018/1 | Archiv 2017/2 | Archiv 2017/1

 

Naše tipy





















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis