Přečtěte si: Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se












    

  

Vzdělávání


Archiv článků 2012 – 2013

Výstavba fúzního reaktoru Iter zahájena

18.12.2013 V polovině října 2013 byla v Caradache v jižní Francii zahájena stavba tokamakového komplexu pro experimentální fúzní reaktor Iter. Kromě tohoto fúzního reaktoru bude součástí tokamakového komplexu také diagnostický komplex a komplex pro tritiové hospodářství. Tokamakový komplex bude 120 metrů dlouhý a 80 m široký a vysoký. Reaktorový systém vážící 23 tisíc tun bude spočívat na antiseisimických ložiscích. 


Projekt TROLLEY: nové publikace o zásobnících energie

2.12.2013 Na internetových stránkách projektu TROLLEY, o němž jsme psali například v článku TROLLEY Movie: Trolejbusy patří k moderní a čisté MHD, jsou nyní volně ke stažení nové zajímavé publikace týkající se energetických zásobníků pro trolejbusy a městské lehké železnice pro mobilní i stacionární režim. 


Program Horizon 2020 podporuje čistou a efektivní mobilitu

14.11.2013 Koncem letošního roku se očekává první kolo výzev pro Horizon 2020, rámcový program EU pro výzkum a inovace. Tento program je „vlajkovou lodí“ EU pro zajištění její globální konkurenceschopnosti. Tomu odpovídá i jeho rozpočet na období 2014 – 2020, který činí více než 70 mld. €. Jednou z oblastí, na něž se program zaměřuje, je i ekologicky čistá a integrovaná doprava.


Nová laboratoř výkonové elektroniky pro studenty

12.11.2013 Dne 11. listopadu 2013 byla na Fakultě elektrotechnické ZČU v Plzni otevřena nová laboratoř výkonové elektroniky se zaměřením na regulaci. Jde o zcela unikátní laboratoř v ČR, která bude využívána při výuce předmětů Průmyslová elektrotechnika a mechatronika, Aplikovaná teoretická elektrotechnika a Regulační technika. Nová laboratoř dává studentům možnost seznámit se komplexně s problematikou realizace moderních řídicích systémů, běžně používaných v průmyslových provozech. 


Vysokoteplotní elektrolýza vody v ÚJV Řež

12.11.2013 Na odborném semináři Hydrogen Day, pořádaném 7. 11. 2013 Českou vodíkovou technologickou platformou, představil ÚJV Řež, a.s. experimentální zařízení pro vysokoteplotní elektrolýzu vody. Tento projekt, realizovaný v rámci programu TA ČR ALFA, sleduje možnost snížení spotřeby elektrické energie při elektrolýze vody tím, že část energie je dodána ve formě tepla. Zatímco totiž při teplotě 100 °C je pro elektrolýzu třeba 350 MJ/kg H2, při teplotě 850 °C, je pro výrobu stejného množství vodíku třeba pouze 225 MJ. Výsledky výzkumu se mohou uplatnit při výrobě vodíku v energetických zařízeních mj. pro využití v palivových článcích. 


Kolejová MHD: trendy v technologii, organizaci a financování

11.10.2013 Zatímco elektromobilita v silniční dopravě je vnímána jako průkopnická oblast, elektromobilita na kolejích je součástí každodenního života již více než sto dvacet let. Přesto jsou její současné vývojové trendy velmi zajímavé, jak dokládají i články v naší rubrice Automatizace dopravy a Elektromobilita. Tyto trendy, zahrnující oblasti technologie, organizace a financování, shrnul hlavní konzultant firmy Ing. Jakub Slavík MBA – Consulting Services, která provozuje náš portál, na semináři Čistá mobilita, pořádaném 10. října 2013 Ministerstvem životního prostředí ČR při MSV Brno. 


Seminář „Elektrické autobusy pro město“: podnětné závěry

9.10.2013 V úterý 8. října 2013 se v areálu brněnského výstaviště jako doprovodný program veletrhu Eurotrans konal pod záštitou Ministerstva dopravy ČR a Sdružení dopravních podniků ČR již dříve avizovaný odborný seminář „Elektrické autobusy pro město“. Odborným garantem semináře byla firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která provozuje náš portál. Její hlavní konzultant seminář moderoval a zároveň byl i jedním z přednášejících. 


Nová elektro-laboratoř pro studenty

8.10.2013 V září 2013 byla ve VOŠ a SPŠ dopravní v Masné 18 v Praze 1 uvedena do provozu nová elektro-laboratoř, která byla zcela rekonstruována během letních měsíců. Laboratoř je vybavena novými pracovními stoly s nástavbou, ve které jsou umístěny zejména laboratorní stejnosměrné a střídavé zdroje pevného a proměnného napětí. Měřicí technika je řešena externími přístroji. 


Evropský dopravní kongres podpořil inteligentní dopravní systémy i elektromobilitu

23.9.2013 Ve dnech 19. a 20. září 2013 proběhl v Národní technické knihovně v Praze Evropský dopravní kongres 2013. Poprvé ve své historii se tato vrcholná událost mezi odborníky na dopravu z Evropy i Ameriky konala v našem hlavním městě. Kongres byl pořádán Evropskou platformou dopravních věd (European Platform of Transportation Sciences) ve spolupráci s Fakultou dopravní ČVUT, která při této příležitosti oslavila 20 let od svého založení. 


Seminář „Elektrické autobusy pro město“ připraven

10.9.2013 Seminář „Elektrické autobusy pro město“ věnovaný problematice elektrobusů a trolejbusů, který se koná pod záštitou Sdružení dopravních podniků, proběhne 8. října 2013 od 13.00 do 17.30 hodin na Výstavišti Brno (pavilon G2) jako doprovodný program veletrhu EUROTRANS. Podtitulem semináře je „Současnost a budoucnost elektrobusů, trolejbusů a hybridních autobusů v ČR a ve světě“. Součástí semináře bude přehled aktuálních výsledků studie „E-mobilita v MHD“ 


Elektrobusy v ČR a ve světě: studie „E-mobilita v MHD“ zveřejněna

1.9.2013 Náš portál Proelektrotechniky.cz zveřejnil ke stažení a volnému použití již dříve avizovanou studii „E-mobilita v MHD“ (viz předchozí informace zde). Studie se zabývá současným stavem technologií, provozními zkušenostmi a vývojovými trendy v elektrických autobusech, tj. elektrobusech, palivočlánkových autobusech a diesel-hybridních autobusech. Tyto elektrické autobusy studie porovnává se standardními dieselovými autobusy, autobusy na CNG a trolejbusy. 


Mezinárodní konference „Diagnostika 13“

27.8.2013 Ve dnech 2. až 4. září 2013 pořádá katedra technologií a měření Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni mezinárodní konferenci „Diagnostika 13“, na kterou přijede 75 odborníků na elektrotechnickou diagnostiku z celého světa. Akce se koná v plzeňském Parkhotelu pod záštitou mezinárodní organizace IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) 


SMART CITY OSTRAVA

22.8.2013 SMART CITY OSTRAVA – v pořadí třetí seminář informačního programu SMART CITY, který je připravován ve spolupráci s TA ČR, TP UE, Národním spolkem pro elektromobilitu a podporu moderních technologií a českými univerzitami, proběhl 11. září 2013 od 13 hodin v Nové aule VŠB TU Ostrava. SMART CITY má za cíl prezentovat inovace pro efektivní energetiku, dopravu a stavebnictví statutárních měst ČR. 


Grantový program ABB na podporu výzkumu

12.8.2013 Společnost ABB vyzvala akademické a výzkumné instituce po celém světě, aby podávaly návrhy na podporu postgraduálních studentů s projekty, které kombinují akademický výzkum s průmyslovým použitím v oblasti energetiky a automatizace 


Vyhlášen 16. ročník Ceny Wernera von Siemense

6.8.2013 Společnost Siemens Česká republika vyhlásila ve spolupráci s Akademií věd ČR již 16. ročník Ceny Wernera von Siemense. Stejně jako v minulých letech této soutěži udělili záštitu ministr školství, mládeže a tělovýchovy a ministr průmyslu a obchodu. 


Elektřina z mořských vln: představení elastomerové technologie

2.8.2013 Na konci července 2013 představilo projektové konsorcium EPoSil (electroactive polymers based on silicon for power generation) v laboratoři společnosti Bosch první demonstrační model získávání elektřiny z mořských vln pomocí silikonových materiálů – elastomerů. Projekt EPoSil, dotovaný německým Spolkovým ministerstvem pro vzdělávání a výzkum je součástí programu „chytré materiály pro inovační produkty“, potrvá do roku 2015 a má rozpočet cca 2 mil. €. 


VUT v Brně: inovovaná výuka silnoproudé elektrotechniky

12.7.2013 Na VUT v Brně je těsně před plánovaným dokončením projekt „e-Power – Inovace výuky elektroenergetiky a silnoproudé elektrotechniky formou e-learningu a rozšíření prakticky orientované výuky“, spolufinancovaný z Evropského sociálního fondu v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. 

Seminář „Elektrické autobusy pro město“ na Eurotransu

17.6.2013 Na připravované doprovodné konferenci „Mobilita budoucnosti“ k veletrhu Eurotrans 2013 na Výstavišti Brně proběhne 8. října 2013 v odpoledním bloku seminář pod názvem „Elektrické autobusy pro město“ věnovaný problematice elektrobusů a trolejbusů. Firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která provozuje náš internetový portál, je odborným garantem tohoto semináře. 



Připravovaná studie E-mobilita v MHD

10.6.2013 Konzultační firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která provozuje portál Proelektrotechniky.cz, prezentovala na konferenci Trendy evropské dopravy a na semináři Smart City ve dnech 6. a 7. 6. 2013 první výsledky studie "E-mobilita v MHD", zaměřené na současný stav a vývoj elektrických autobusů pro městskou dopravu. Studie porovnává na souhrnných ukazatelích i na konkrétních případových studiích z provozu v ČR a v zahraničí technologické, provozní, ekonomické a ekologické parametry elektrických autobusů 


Analýza: elektrolýza vody a obnovitelné zdroje energie

28.5.2013 Odborný internetový časopis zaměřený na palivové články FuelCellToday, s nímž naše redakce spolupracuje, zveřejnil 22. května 2013 analýzu, zaměřenou na kombinaci elektrolýzy vody a obnovitelných zdrojů energie. Tyto technologie a související projekty sleduje náš portál průběžně v rubrice Obnovitelné zdroje. Jejich princip spočívá v tom, že elektřina z obnovitelných zdrojů slouží pro výrobu vodíku elektrolýzou vody. 


Malé reaktory: významný trend v jaderné energetice

17.5.2013 Vedle reaktorů 4. generace (viz článek Reaktory 4. generace: společný výzkum ČR a USA v rubrice Výroba a přenos) jsou důležitým současným trendem v rozvoji jaderné energetiky také tzv. malé reaktory. Jejich principy a vývojové směry ukázal 15. května 2013 na odborné konferenci Očekávaný vývoj odvětví energetiky Ing. Aleš John, MBA, Generální ředitel společnosti ÚJV Řež, a. s. 


Nápověda k článkům 11

Víte, jak fungují projekty PPP a EPC?

3.5.2013 V naší rubrice Zajímavé projekty se občas setkáme se zkratkami PPP (public-private partnership) a EPC (energy performance contracting). V obou případech jde o způsob financování, dodání a provozování velkého investičního celku – například automatického metra, elektrárny nebo veřejného osvětlení. Svojí podstatou se však liší. Podívejme se proto na ně blíže. 

 


FD ČVUT: řízení dopravního provozu v reálných podmínkách

24.4.2013 Včera byl na Fakultě dopravní ČVUT oficiálně otevřen nový dopravní sál fakulty, kde mají studenti možnost zkusit si řízení železničního provozu v reálných podmínkách. Při této příležitosti byl hostům slavnostního otevření představen také nový letový simulátor sloužící výuce profesionálních pilotů. 




Nápověda k článkům 10

Víte, jak funguje veřejné osvětlení?

19.4.2013 Další nápověda k článkům pojednává o veřejném osvětlení, tedy osvětlení ulic, silnic nebo jiných veřejných prostranství. Osvětlovací soustava veřejného osvětlení zahrnuje svítidla, podpěrné a nosné prvky, elektrický rozvod a ovládací systém. 

 

 


Nápověda k článkům 9

Víte, jak fungují elektromobily a elektrobusy?

12.4.2013 V předchozích částech našeho seriálu Nápověda k článkům jsme si ukázali, jak fungují baterie a vodíkové palivové články. V dnešní Nápovědě se podíváme, jakým způsobem se baterie a palivové články, případně další zdroje pro alternativní elektrické pohony, používají u automobilů a autobusů i u dalších silničních dopravních prostředků. 



Jaderná energetika zachraňuje milióny lidských životů

8.4.2013 Začátkem dubna 2013 byla odborné veřejnosti představena studie zpracovaná americkými vědci Jamesem Hansenem a Pushkerem Kharechou, která ukazuje, že jaderná energetika v letech 1971–2009 zachránila před smrtí cca 1,8–7,5 miliónů lidí (konzervativní versus maximalistický odhad). 
 

Nápověda k článkům 8

Víte, co to je a jak funguje inteligentní dům?

5.4.2013 Náš seriál Nápověda k článkům pokračuje článkem o automatizaci budov. Pojmem "inteligentní dům“ (též „chytrý dům“, „inteligentní budova“ apod.) se během posledních let začaly označovat stavby, jejichž konstrukce a vybavení jsou od samého začátku zaměřeny na pohodlí a bezpečnost jejich obyvatel a na hospodárný i ekologicky šetrný provoz. 

Manuál k nařízení vlády o nebezpečných látkách v elektrických zařízeních

31.3.2013 Elektrotechnický zkušební ústav ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu připravil manuál k nařízení vlády číslo 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních – krátce „Manuál k NV – RoHS“. 


Nápověda k článkům 7

Víte, co to je a jak funguje smart grid?

29.3.2013 Výrazem „smart grid“, nebo také česky „inteligentní síť“, bývají označovány komunikační sítě, které umožňují regulovat výrobu a spotřebu elektrické energie v reálném čase. Základním principem smart grid je vzájemná obousměrná komunikace mezi výrobními zdroji elektrické energie a spotřebiči nebo spotřebiteli o okamžitých možnostech výroby a spotřeby energie. 


Návrh vyhlášky o energetických specialistech předložen vládě

26.3.2013 Návrh vyhlášky o energetických specialistech a osobách oprávněných provádět instalaci vybraných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů byl projednán v mezirezortním připomínkovém řízení a v polovině března 2013 předložen k projednání do legislativní rady Vlády ČR. 


Nápověda k článkům 6

Víte, co to je a jak funguje ostrovní systém?

22.3.2013 Některé články v naší rubrice Výroba a přenos se zmiňují o tzv. ostrovních systémech. I když se v některém případě může skutečně jednat o energetiku na ostrově v moři (viz článek „Ecoisland: Projekt ostrovního systému na ostrově Wight“), ostrovní systémy často najdeme i ve vnitrozemí, Česko nevyjímaje. O jaké systémy tedy jde? 


Nápověda k článkům 5

Víte, co je to projekt a projektové řízení?

15.3.2013 Pod pojmem „projekt“ si většina lidí představí technický výkres domu nebo nějakého zařízení. V naší rubrice „Zajímavé projekty“ se však hovoří o trochu jiných projektech – výzkumných, vývojových, dopravních a podobně. Přitom je zřejmé, že technický výkres bude často jejich součástí, ale zdaleka ne jedinou. Jak to tedy s těmi projekty vlastně je? Abychom si na tuto otázku odpověděli, odbočíme v dnešní Nápovědě k článkům od techniky do manažerských věd, v nichž je projektový management samostatnou disciplínou.  


Nápověda k článkům 4

Víte, jak funguje baterie?

8.3.2013 S bateriemi se setkáváme na každém kroku, v nejrůznějších velikostech a s nejrůznějším účelem použití – od pohonu náramkových hodinek po pohon elektromobilu nebo lodě. Právě v naší rubrice Elektromobilita se o nich často pojednává jako o zdrojích elektrické energie, vedle palivových článků, o nichž pojednávají „Zelené“ taháky pro středoškoláky (i dospělé) č. 2 v této rubrice. Bude proto užitečné si připomenout, jak baterie fungují, a stručně ukázat výhody a nevýhody některých typů, o nichž se často hovoří. 


Možnosti celoživotního vzdělávání elektrotechniků

5.3.2013 Pro zájemce o získání kvalifikace v oboru elektromechanik pro technická zařízení, kteří nejsou držiteli výučního listu, maturitního vysvědčení ani vysokoškolského diplomu v tomto oboru, přinášíme v naší rubrice Vzdělávání některé užitečné informace o získání tzv. profesní kvalifikace ve smyslu zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. 


Nápověda k článkům 3

Víte, jak funguje LED a OLED dioda?

1.3.2013 LED dioda se stává stále užívanějším zdrojem osvětlení ve všech velikostech a účelech použití – od světélka na klíče po pouliční lampy. Je proto užitečné vědět, jak toto zařízení funguje. 


Automatizace dopravy: první specializované SŠ vzdělání

1.3.2013 České střední školy nabízejí obory různě zaměřené na dopravu. Žádný z nich však zatím nebyl specializovaný přímo na oblast automatizace v dopravě. Tento obor se přitom rychle rozvíjí. Jako odpověď na tuto situaci rozšířila VOŠ a SPŠ dopravní v Praze 1 pro školní rok 2013/14 výuku elektrotechniky ve dvou zaměřeních – Výpočetní a komunikační technika a Automatizace a elektronické systémy v dopravě. 

Nápověda k článkům 2

Víte, co je to CBTC a jak funguje?

22.2.2013 V naší rubrice Automatizace dopravy se velmi často vyskytuje zkratka CBTC, používaná v souvislosti s automatickým provozem vlaků. Podíváme se proto, jak tento systém funguje a proč s jeho pomocí mohou jezdit vlaky, například v metru, bez ovládání strojvedoucím nebo zcela bez strojvedoucích. 


Nápověda k článkům 1

Víte, jak funguje jaderná elektrárna?

15.2.2013 Pro porozumění základnímu principu fungování jaderné elektrárny si nejprve stručně ukážeme, jak probíhá výroba elektřiny v uhelné elektrárně:

Spalováním rozdrceného uhlí v kotli vzniká teplo, které ohřívá vodu a ta se mění na páru o teplotě až 500 stupňů Celsia. Tato pára roztáčí lopatky turbíny. Turbína pohání generátor vyrábějící elektrickou energii, která je dodávána do přenosové sítě. Pára z turbíny prochází přes kondenzátor, kde se vysráží; část putuje zpět a část do chladicích věží, kde se odpaří.

Nahraďme nyní teplo spalovaného uhlí jiným teplem – teplem ze štěpné jaderné reakce. 


50gramový Wi-Fi router

13.2.2013 Tým LSD ze SPŠE Ječná v Praze 2 vyvinul přenosný přístupový bod.

Být v dosahu bezdrátového připojení k internetu je v dnešní době stále potřebnější, ne vždy je však přístupový bod k dispozici nebo v dostatečné blízkosti, aby se mohlo koncové zařízení bez problémů připojit. 

„Zelené“ taháky pro středoškoláky (i dospělé) 8

Víte, jak funguje ekologická výroba tepla?

8.2.2013 S ohledem na zaměření portálu Proelektrotechniky.cz se Zelené taháky dosud zaměřovaly především na výrobu elektřiny. Pro úplnost však bude vhodné si ukázat i zařízení k využití dalších obnovitelných zdrojů energie, jejichž prvotním účelem je výroba tepla a elektřinu buďto spotřebovávají ke svému provozu nebo ji vyrábějí až následně v kogeneračních jednotkách (viz samostatný tahák). Do první kategorie spadají především tepelná čerpadla, často používaná v kombinaci se solárními kolektory, do druhé zejména spalování biomasy.  ...->


„Zelené“ taháky pro středoškoláky (i dospělé) 7

Víte, jak funguje kogenerace?

1.2.2013 Kogenerace znamená společnou výrobu elektřiny a tepla v jednom zařízení. Vyrobená elektřina slouží pro vlastní spotřebu nebo ji lze prodávat do rozvodné sítě. Při kogeneraci se využívá teplo, které se při výrobě elektřiny ve velkých elektrárnách odvádí bez užitku  ...->


„Zelené“ taháky pro středoškoláky (i dospělé) 6

Víte, jak funguje výroba elektřiny z gejzírů a z moře?

25.1.2013  Kromě výroby elektřiny v malých vodních elektrárnách, popsaných v samostatném „taháku“, existují ve světě i jiné způsoby ekologického využití vody k výrobě elektřiny. Používají se v přírodních podmínkách, které se v ČR nevyskytují. Některé z nich jsou teprve ve stadiu úvah a výzkumů. Student či odborník na elektrickou energii se však s nimi může setkat v zahraničí nebo se o nich dočíst v odborné literatuře, proto není bez užitku se tu s nimi seznámit. ...->


Nařízení vlády o nebezpečných látkách v elektrozařízeních

21.1.2013 Od 2. ledna 2013 začíná platit nové nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních, které vychází ze směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/65/EU (označována také jako RoHS 2). Nařízení vlády bude provádět zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky.  ...->


„Zelené“ taháky pro středoškoláky (i dospělé) 5

Víte, jak funguje malá vodní elektrárna?

18.1.2013 Malými vodními elektrárnami rozumíme vodní elektrárny o výkonu menším než 10 MW. Používají se k výrobě elektřiny pro osobní potřebu, pro průmyslové účely i k dodávkám do rozvodné sítě. Na rozdíl od velkých vodních elektráren nepředstavuje jejich vybudování a provoz výrazný zásah do okolní přírody. Celkově se ve vodních elektrárnách v ČR ročně vyrobí cca 3000 GWh (cca 3 %) elektrické energie. Z toho v malých vodních elektrárnách (MVE) cca 1000 GWh. Přesný počet malých vodních elektráren není nikde zaznamenán. Podle různých statistik lze odhadnout, že v ČR je jich v provozu kolem tisíce .


„Zelené“ taháky pro středoškoláky (i dospělé) 4

Víte, jak funguje fotovoltaický článek?

11.1.2013 Fyzikální podstatou fotovoltaického článku je fotoelektrický jev, který objevil Alexandr Edmond Becquerel v roce 1839. Fotovoltaický jev je z fyzikálního hlediska charakterizovaný přímým vyražením elektronu z jeho oběžné dráhy fotonem slunečního záření. To umožňuje přeměnu slunečního záření na elektrickou energii. ...->

„Zelené“ taháky pro středoškoláky (i dospělé) 3

Víte, jak funguje větrná elektrárna?

4.1.2013 Vítr vzniká tlakovými rozdíly mezi různě zahřátými oblastmi vzduchu v zemské atmosféře. V blízkosti zemského povrchu je rychlost a směr proudění ovlivňována členitostí povrchu. ...->

„Zelené“ taháky pro středoškoláky (i dospělé) 2

Víte, jak funguje palivový článek?

20.12.2012 Palivové články slouží k přímé přeměně chemické energie na stejnosměrný elektrický proud. ...->

„Zelené“ taháky pro středoškoláky (i dospělé) 1

Pojmy, které je dobré znát

19.12.2012 Zde je shrnutý význam základních pojmů týkajících se energie, jejích zdrojů a šetrného využívání. ...->

Systém VarioSTAV pro školy

10.12.2012 Pro posílení nabídky pro odborné školy v oblasti praktické výuky silnoproudé elektrotechniky a elektroinstalačních prací vyvinula firma Diametral řadu technologického nábytku pod názvem VarioSTAV. ...->

 

1 | 2 | 3 | Archiv 2021 | Archiv 2019/2020 | Archiv 2018 | Archiv 2017 | Archiv 2016 | Archiv 2015 | Archiv 2014 | Archiv 2012/2013

 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis