Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se










  

  

Zajímavé projekty

Články prosinec 2022 – březen 2023

Třetí pražská trolejbusová trať povede v náročných podmínkách levobřežní Prahy

20.3.2023 Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) získal v polovině března 2023 pravomocné společné povolení (sloučené územní a stavební) k elektrifikaci autobusové linky č. 137 Na Knížecí – U Waltrovky. V návaznosti na to může připravit zadávací dokumentaci a vyhlásit veřejnou zakázku na zhotovitele stavby třetí trolejbusové tratě v Praze. Po trolejbusové trati do Miškovic a na letiště to bude třetí, rovněž páteřní, trolejbusová trať v Praze.


Jalový výkon ze zařízení STATCOM pomůže zvýšit provozní kapacitu Eurotunelu

17.3.2023 Pozoruhodným dílem dopravní infrastruktury je již od roku 1994 Eurotunel, spojující britské a francouzské pobřeží. Tento tunel, dnes třetí nejdelší na světě, je dlouhý 50 km, z toho 38 km pod mořským dnem. Vzhledem k všeobecné podpoře elektrické železniční dopravy jakožto klimaticky příznivé mobility se začátkem roku 2023 rozhodl jeho provozovatel zvýšit jeho kapacitu o 60 %. To se ovšem neobejde bez odpovídajícího řešení v zásobování tunelu energií. 


V USA budou testována těžká nákladní vozidla s palivočlánkovým pohonem pro doly  

16.3.2023 Světový důlní průmysl přispívá (viz zpráva Ballard níže) celkem ze 7 % ke globálním uhlíkovým emisím. Za zhruba polovinu z nich může důlní doprava včetně velkokapacitních nákladních vozidel. Jejich konverzí z dieselového pohonu na elektrický se zabývá americká firma First Mode, zaměřená na vývoj čistých energetických řešení pro těžký průmysl. 


Plovoucí fotovoltaika, vítr do vodíku a další inovace: Nizozemská větrná farma usiluje o inteligentní využívání obnovitelných zdrojů

14.3.2023 Hlavním problémem obnovitelných zdrojů energie je jejich nestálost, kterou je nutno překlenout rozmanitými způsoby, mimo jiné jejich vzájemnou kombinací nebo ukládáním energie do zásob. „Inteligentní“ větrnou farmou, která bude takovéto inovativní přístupy využívat, by se již brzy měl stát nizozemský projekt Hollandse Kust Noord. 


Společný podnik města Havířova a ČEZ cílí na ozdravění městského teplárenství

13.3.2023 Projektovou dokumentaci na ekologizaci a modernizaci energetiky v Havířově připraví Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB), která uspěla ve výběrovém řízení vyhlášeném firmou ENVEZ. Veřejnost o tom byla informována na začátku března 2023. Cílem je zajistit modernizaci městské energetiky a připravit alternativu centrálního zásobování teplem, která by byla ekonomicky i ekologicky výhodnější než současný systém.


Největší český bateriový zásobník energie podpoří klimaticky příznivou energetiku

10.3.2023 Nejnovějším příspěvkem skupiny ČEZ k energetice nezatěžující klima je největší baterie České republiky o výkonu 10 MW, která vzniká v areálu Energocentra Vítkovice pod vedením společnosti ČEZ ESCO. Veřejnost o tom byla informována v druhém březnovém týdnu 2023. Akumulační systém podpoří transformaci české energetiky a přispěje ke stabilizaci energetické sítě díky poskytování služeb výkonové rovnováhy. 


Aktuální poloha spoje načtená QR kódem: Děčín ukázal další možnou podobu „chytrých“ zastávek MHD

9.3.2023 Město Děčín ve spolupráci s Dopravním podnikem města Děčín zahájilo od poloviny února 2023 další novinku pro cestující městské autobusové dopravy (MAD), která jim usnadní cestování. Zatímco od roku 2022 si mohli cestující začít vyhledávat jednotlivé spoje včetně přestupu pomocí Google map a navigace, od roku 2023 se rozeběhl projekt chytrých zastávek. 


Další místa pro malé jaderné reaktory v ČR

8.3.2023 ČEZ předběžně vytipoval další dvě preferované lokality pro malé modulární reaktory (SMR), v pořadí druhý a třetí. Po prvním projektu SMR v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín by mohly vyrůst také v Dětmarovicích a Tušimicích. Tedy v místech současných uhelných elektráren, lokality se tak transformují na bezemisní. Skupina ČEZ o tom informovala veřejnost na konci února 2023. 


Unikátní dětská léčebna se speleoterapií dostala moderní technologie při využití metody Design & Build

28.2.2023 V třetím lednovém týdnu 2023 byla otevřena nová Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy, jediná svého druhu v České republice. Je určená pro děti ve věku od 4 do 18 let s astmatem, záněty dýchacích cest, alergiemi a atopickým ekzémem. Realizaci technologické části měla na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO s využitím metody Design & Build. 


LVICE²: připravovaná česká vědecká mise k Měsíci má za sebou důležitý milník

21.2.2023 Vývoj historicky největší české kosmické sondy LVICE² s vlastním pohonem pokročil v polovině února 2023 do další fáze projektu. Měsíční sonda s řadou českých vědeckých přístrojů nabyla na velikosti a do její přípravy se zapojily další české firmy působící v odvětví letectví a kosmonautiky. 


Stavba trolejbusové trati na letiště Praha zahájena

17.2.2023 Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zahájil v polovině února 2023 stavbu trolejbusové tratě z Nádraží Veleslavín na Letiště Václava Havla Praha v rámci projektu elektrifikace autobusové linky č. 119. Trať je dlouhá zhruba 9 km v jednom směru, trakční trolejové vedení bude pokrývat cca 50 % její délky. Její výstavba bude probíhat v koordinaci se stavbou nové tramvajové tratě Divoká Šárka – Dědina.


Ovíjení optických kabelů: pilotní projekt EG.D prověří zrychlení a zefektivnění přenosu dat po silovém vedení v náročném terénu

16.2.2023 Pro pilotní projekt datového propojení u Studené na Jindřichohradecku použila společnost EG.D, člen skupiny E.ON, v Česku stále ještě neobvyklou metodu ovíjení optických kabelů kolem vodiče. Tato metoda je vhodná pro vedení v dobrém technickém stavu, u nichž není v blízké době uvažováno o rekonstrukci. Odborná veřejnost byla s tímto postupem seznámena koncem ledna 2023. 


Projekt CRYSA: materiály pro extrémně nízké teploty napomohou zkoumání vesmíru

14.2.2023 Najít a otestovat materiály, které odolají extrémně nízkým teplotám, je cílem nového projektu CRYSA. Projekt vede brněnská firma OHB Czechspace, která uspěla ve výběrovém řízení pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Spolupracuje na něm s vědci z Akademie věd České republiky. O podrobnostech byla naše odborná veřejnost informována koncem ledna 2023. 


Umělá inteligence včas rozpozná nebezpečí smyku na kolejích

10.2.2023 Listí na kolejích snad může laikovi připadat poetické. Ve skutečnosti však znamená významné ohrožení provozu a bezpečnosti jízdy vlaků kvůli nižší adhezi na styku kovového kola s kovovou kolejnicí. Pro předvídání a řešení takovýchto rizikových situací s využitím umělé inteligence probíhá v roce 2023 ve Velké Británii výzkumný projekt. 


Inteligentní veřejné osvětlení v Eichenzellu pro bezpečí, efektivnost i moderní technologie

9.2.2023 Veřejné osvětlení a jeho energetické hospodářství se nabízí jako víceúčelová infrastruktura pro inteligentní technologie v rámci smart cities. Příkladem je německé město Eichenzell, které má ambice se díky tomu stát chytrým městem připraveným na budoucnost. V prvních měsících roku 2023 zde byl realizován projekt, který díky inteligentnímu veřejnému osvětlení umožní městu širokopásmovou konektivitu pro využití internetu věcí (IoT) a do budoucna i 5G.


Potřebují elektřinu, právě když ji slunce vyrábí: Čerpadla havířovského koupaliště dostanou energii z fotovoltaických zdrojů

7.2.2023 Havířovské Letní koupaliště Jindřich, které prošlo v minulých letech významnou modernizací, čeká v roce 2023 další velká proměna: Na střeše provozních budov koupaliště vyroste fotovoltaická elektrárna, která výrazně přispěje k zefektivnění jeho provozu. Ukazuje tak výhody obnovitelných zdrojů energie u projektů, které tyto zdroje využívají zejména v době, kdy je příroda dává k dispozici.


Tramvaje v Dortmundu ušetří tepelnou izolací více než 70 % energie na topení, pro nástup cestujících mají kneeling

2.2.2023 Netrakční spotřeba, tedy spotřeba na pomocná zařízení mimo vlastní pohon elektrického vozidla, je bolestí zejména u bateriových vozidel včetně elektrobusů, protože může významně snížit dojezd na jedno nabití baterií (blíže k tomu viz v naší publikaci Elektrické autobusy efektivně). S ohledem na podíl na celkové spotřebě energie nicméně nabízí významnou příležitost k úsporám i u drážních elektrických vozidel pro osobní dopravu.


Vodík z amoniaku jako perspektivní zdroj energie pro palivočlánkové nákladní automobily a lodě

23.1.2023 V prosinci 2022 a v lednu 2023 zaznamenal obor vodíkových technologií pro dopravu dvě významné události v oblasti využití amoniaku (čpavku) jako nosiče energie pro elektrické dopravní prostředky. První z nich se týkal projektu palivočlánkového plavidla a druhý palivočlánkového silničního tahače. V obou případech byla ústředním hráčem americká společnost Amogy, zaměřená na využití čpavku jako nosiče energie pro elektrické dopravní prostředky.


Projekt NAVETTY: Autonomní minibus bez palubního personálu vozí cestující ve sportovním centru

17.1.2023 Autonomní elektrické minibusy se objevují již v desítkách zkušebních projektů po celém světě. Ačkoli jejich řízení probíhá bez zásahu člověka, bývají vždy doprovázeny průvodcem, který fakticky dohlíží na průběh jízdy a pomáhá cestujícím. V rámci tříletého francouzského projektu NAVETY je testován automatický provoz zcela bez personálu ve vozidle, ale s dozorem z dispečinku. Tento projekt zaznamenal v lednu 2023 důležitý milník: Autonomní minibusy bez personálu povezou cestující ve francouzském Národním středisku střeleckých sportů.


Satelitní navigace NavCom podpoří bezpečnost českých vlaků, samostatně i spolu s ETCS

12.1.2023 Česká společnost Betrian Group spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) a s agenturou s EUSPA na vývoji technologií pro varování před nebezpečnými situacemi s využitím satelitních systémů. Na začátku roku 2023 byla odborná veřejnost seznámena s jejím systémem sekundárního zabezpečení vlaků NavCom, který může i v budoucnu vhodně doplňovat evropský zabezpečovací systém ETCS na celostátních tratích. 


Haliade X pro Dogger Bank: Největší větrná turbína světa pro budoucí největší větrnou farmu má certifikaci na výkon 14,7 MW

10.1.2023 Platforma Haliade X od General Electric představuje vůbec největší větrnou turbínu na světě. Určena je pro využití v mořských větrných farmách, kde její nebývalá velikost přispívá k efektivnímu provozu a přitom neruší okolní prostředí. Tato turbína byla již v roce 2020 optimalizována na výkon 13 MW – tj. o 1 MW více než výkon původního prototypu. V prosinci 2022 zaznamenala další důležitý milník: Mezinárodní certifikační orgán DNV jí udělil certifikaci na provoz s výkonem až 14,7 MW. 


EPC na kolejích ČVUT: první výsledky jsou velmi pozitivní

9.1.2023 Koleje ČVUT jsou vůbec největšími v Česku a projekt na úsporu energie v hodnotě 220 mil. Kč je investičně nejrozsáhlejším svého druhu. Metodou energetických služeb se zárukou úspor (EPC) zde probíhá projekt rekonstrukce energetického hospodářství a snížení spotřeby energie. Dodavatelem projektu je společnost ENESA, dcera ČEZ ESCO, která na konci listopadu 2022 publikovala výsledky prvního z celkem deseti vyhodnocovacích období.


Pečlivě vybrat vhodnou oblast, jichž v ČR není mnoho – to je základ spolupráce ČEZ s obcemi při výstavbě větrných parků

6.1.2023 Do větrných elektráren se na území ČR vyplatí investovat pouze ve vybraných lokalitách několika krajů. Zároveň je třeba pečlivě dimenzovat technické parametry turbín a zohlednit časovou náročnost projektu. Skupina ČEZ proto nabízí obcím spolupráci při výstavbě větrných zdrojů. Se zajímavým – a historicky prvním – příkladem takovéto spolupráce v obci Zátor u Krnova seznámil ČEZ odbornou veřejnost v prvním lednovém týdnu 2023.


Komercializace malých reaktorů na postupu: VOYGR od NuScale má typový projekt

5.1.2023 Důležitým rozvojovým směrem v jaderné energetice jsou malé modulární reaktory. Jedním z nejvýznamnějších hráčů na poli této technologie je americký výrobce NuScale Power se svým produktem VOYGR. Na sklonku roku 2022 byl učiněn další významný krok k jeho komercializaci: Byla dokončena příprava jeho typového projektu, který slouží jako základ pro individuální projekt adaptovaný pro konkrétní umístění reaktoru. 


Středočeský kraj bude zveřejňovat otevřená data na platformě OICT Golemio

22.12.2022 Středočeský kraj a hlavní město Praha jsou úzce provázány v mnoha oblastech. Jak byla veřejnost informována v prosinci 2022, nově budou spolu prezentovat veškerá otevřená data. Služba poběží na platformě Golemio, kterou provozuje tým datových specialistů pražské městské společnosti Operátor ICT (OICT), a bude se nadále rozvíjet. 


Evropským vesmírným misím pomůže radioizotopový termoelektrický generátor využívající izotop americium-241

21.12.2022 Obvyklým zdrojem energie pro vesmírné mise jsou radioizotopové termoelektrické systémy, někdy též nazývané jaderné baterie. Jako palivo obvykle používají izotop plutonia-238. Ten je však vyráběn pouze v USA, kde jsou omezené zdroje, a dále v Rusku. To přirozeně vyvolává potřebu alternativních řešení. Jako velmi efektivní se jeví využití izotopu americia-241. V polovině prosince 2022 jej prezentovaly dvě britské instituce: vesmírná agentura UK Space Agency a jaderný výzkumný ústav the National Nuclear Laboratory (NNL). 


1 | 2 | 3 | 4 | Archiv 2022 | Archiv 2021 | Archiv 2020 | Archiv 2019 | Archiv 2018/2 | Archiv 2018/1 | Archiv 2017/2 | Archiv 2017/1 | Archiv 2016/2 | Archiv 2016/1 | Archiv 2015/2 | Archiv 2015/1 | Archiv 2014/2 | Archiv 2014/1 | Archiv 2013

 

Naše tipy





















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis